Wycieczka do zamku

Dnia 13.10.2011r. dzieci z grupy ,,Jeżyki” wyruszyły na wycieczkę do zamku w Lidzbarku Warmińskim. Po wejściu na dziedziniec przedzamcza dzieci zwróciły uwagę na znajdujący się w centralnym miejscu pomnik św. Katarzyny.

W pomieszczeniach znajdujących się na parterze zamku zwiedziły dawną kuchnia, browar, piekarnię oraz zbrojownię. Wielką ciekawość dzieci wzbudziły piwnice zamku, które służyły jako magazyny żywności i więzienie. Obejrzały tam również ekspozycje elementów architektury ogrodowej i armat z herbami biskupów.

Na pierwszym piętrze dzieci miały możliwość zwiedzenia barokowej kaplicy zamkowej oraz wielkiego refektarza zwanego także salą sądową. Duże zainteresowanie dzieci wywołała izbą zapomnienia gdzie na środku posadzki znajduje się otwór, przez który spuszczano w dół za  pomocą kołowrota więźniów skazanych za ciężkie przestępstwa. Następnie ? Jeżyki?  obejrzały zbiory sztuki gotyckiej, portrety i dokumenty związane ze słynnymi mieszkańcami zamku oraz elementy dawnego wyposażenia sal zamkowych.

Na zakończenie każde dziecko miało możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w dawnym stroju.