Bezpieczny przedszkolak

O BEZPIECZEŃSTWIE Z POLICJANTKĄ…

W naszym przedszkolu na początku roku szkolnego w każdej grupie wiekowej realizowane są zagadnienia związane z zachowaniem bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu                                                                                                  drogowego. Już od najmłodszych lat należy przygotować je do bezpiecznego zachowania się, tak aby unikały zagrożenia i nie powodowały go swoim zachowaniem. Przedszkolaki są cały czas w ruchu, a przez to jedną z najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego. W zapewnieniu im bezpieczeństwa współpracujemy z rodzicami oraz policją.  Bardzo ciekawym dla dzieci wydarzeniem była wizyta sierżant sztabowej Sylwii Michałowskiej z Powiatowej Komendy Policji w naszym przedszkolu. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem oglądały mundur oraz obowiązujące wyposażenie.  Policjantka w bardzo przyjaznej atmosferze przybliżyła przedszkolakom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze zarówno pieszo jak i rowerem. Powiedziała dzieciom do kogo mogą się zwrócić o pomoc w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. Zwróciła również uwagę na to jak ważna jest znajomość numerów alarmowych oraz własnego adresu zamieszkania w przypadku zgubienia się. Przedszkolaki podziękowały policjantce za dobre rady oraz wręczyły pamiątkową laurkę.

Po tym spotkaniu możemy być pewni, że dzieci będą bardziej świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który w razie potrzeby chętnie służy pomocą.


Bezpieczny Przedszkolak!- „Mali ,Wielcy Ratownicy”

Dzieci z grupy ” Jeżyki” 19 listopada po raz pierwszy uczestniczyły w spotkaniu z ratownikami medycznymi ze stowarzyszenia „mali WIELCY ratownicy” w ramach programu edukacyjnego o tej samej nazwie.
Podczas tego spotkania przedszkolaki zapoznały się z wnętrzem karetki pogotowia i jej wyposażeniem. Dowiedziały się w jaki sposób udzielana jest pierwsza pomoc w ambulansie i jak przenosi się chorych do karetki. Następnie w sali przedszkolnej ratownicy w przystępny sposób zapoznali dzieci z defibrylatorem i jego obsługą. Jeżyki ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. Dziękujemy miłym panom ratownikom i czekamy na kolejną wizytę.

Danuta Banach


Spotkanie z panią policjantką…
 
W dniu 28.11.2018r. nasze przedszkole odwiedziła policjantka z Komendy Policji w Bartoszycach. Pani Marta przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe tj.112 i 997.
Policjantka uświadomiła przedszkolaków o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,a także o nie zawieraniu znajomości z obcą osobą dorosłą. Na zakończenie spotkania,pani Marta obdarowała dzieci upominkami w postaci odblasków. Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły policję zaufaniem, do której zawsze mogą zwrócić się o pomoc, dziękujemy za miłą wizytę

Bezpieczny przedszkolak – spotkanie z cyklu ” Mali, Wielcy Ratownicy”

Kolejne spotkanie z cyklu ” Mali ,Wielcy Ratownicy” odbyło się 7 grudnia . Tym razem odwiedzili nas ratownicy z trzech służb: policjant, strażak i ratownik medyczny . Dzieci utrwaliły numery alarmowe służb ratunkowych oraz zasady wzywania pomocy. Zabawa w „Głuchy telefon” uczyła dzieci współdziałania, uważnego słuchania i przekazywania informacji. W trzech grupach przedszkolaki układały historyjki obrazkowe , ustalając kolejność od momentu wypadku do czasu udzielenia pierwszej pomocy. Zrozumiały, że aby  bezpiecznie podróżować samochodem dzieci muszą siedzieć w foteliku przypięte pasami .

Danuta Banach


NAWET ŚWIĄTECZNA CHOINKA POMAGA DZIECIOM ZADBAĆ O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO

Zawsze jest dobry czas, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków. Okazało się, że nawet świąteczna choinka może w tym pomóc.                                           Dzieci z grupy ,,Biedroneczki” naszego przedszkola zostały zaproszone do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach aby ubrać choinkę własnoręczne przygotowanymi ozdobami. Po przyjściu na miejsce okazało się jednak, że w holu budynku czekała choinka już udekorowana odblaskami. Dzieci, które przyzwyczajone są, że choinkę się ubiera, początkowo były bardzo zdziwione gdy policjantka poprosiła o rozebranie jej z odblasków. Po wyjaśnieniu, iż choince odblaski nie są potrzebne, za to im bardzo się przydadzą pod warunkiem, że będą je nosić przymocowane do zamka w kurtce, a nie schowają do szuflady przedszkolaki z chęcią zdejmowały odblaskowe radiowozy z choinki a na ich miejsce wieszały papierowe koszyczki, bombki, pawie oczka oraz łańcuszki.

Odblaski wykorzystane we właściwy sposób będą stanowiły kolejny element zwiększający bardzo ważne bezpieczeństwo na drodze naszych przedszkolaków. Pragniemy w tym miejscu również przypomnieć, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat ( na przykład starszym rodzeństwem ). Jedynie w przypadku strefy zamieszkania oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych dziecko do lat siedmiu może poruszać się samodzielnie.


Bezpieczne ferie…

Przed nami ferie zimowe,dbając o bezpieczeństwo dzieci, podejmujemy w przedszkolu wiele działań, uczących dzieci bezpiecznych zachowań w czasie zabaw na śniegu.18 stycznia ” Jeżyki” i ” Skrzaty” uczestniczyły w akcji ” Bezpieczne ferie zimowe” zorganizowanej przez służby ratunkowe nad Jeziorkiem Miejskim. Przedszkolaki obejrzały pokaz ratowania tonącego pod lodem. Utrwaliły sposób wzywania pomocy , numery alarmowe oraz zasad bezpiecznej zabawy na śniegu. Ale przede wszystkim zrozumiały, że nie można wchodzić na lód.


Ferie tuż , tuż.   Krasnoludki i Misie poznają zasady bezpiecznych zabaw na śniegu.

W związku ze zbliżającymi się feriami  zimowymi,  dzieci z grupy Krasnoludki i Misie poprzez rozmowę  w oparciu o ilustracje, kolorowe plakaty , naukę piosenek , wierszyków   rozwiązywanie zagadek  zapoznały się  z zasadami bezpiecznych zabaw  na śniegu.  Zasady te  umieszczone zostały w katalogu , który został wyeksponowany  w kąciku . Pomoże on nam w bezpiecznym zachowaniu się podczas pobytu zimą  na dworze .


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK-MALI WIELCY RATOWNICY

05.02.2019 w ramach cyklicznych spotkań ” Mali Wielcy Ratownicy”,dzieci z grupy Jeżyki układały historyjki obrazkowe na temat niebezpiecznych zabaw i ich konsekwencji, kontaktu  z rzeczami ostrymi i gorącymi
Następnie uczyły się wykonywać opatrunki w miejscach skaleczeń. Spotkaniu towarzyszyła niesamowita atmosfera. Dzieci z ochotą opatrywały rany swoim kolegom. Mam nadzieję ,że w realnym świecie będą równie chętnie udzielać pomocy innym…

Bezpieczny Przedszkolak- Przedszkolaki w Straży Pożarnej.

14 lutego 2019 dzieci z grupy Jeżyki i Pszczółki uczestniczyły w zajęciach w sali edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Straży Pożarnej w Bartoszycach. Przedszkolaki miały okazję poznać zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia i przyswoić kanon zachowań w niebezpiecznych sytuacjach. Ważne jest aby dzieci w sytuacjach traumatycznych miały zaufanie do służb ratujących zdrowie i życie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, praktycznie ćwiczyły jak wezwać pomoc, jakie informacje należy podać. W specjalnym pomieszczeniu miały okazję zobaczyć jak postępować podczas pożaru. Dowiedziały się o zasadach bezpiecznej ewakuacji.Wiele niebezpieczeństw czeka na nas w związku z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń elektrycznych, wentylacji i gazu. Omówione zostały zagrożenia związane z cichym zabójcą czyli tlenkiem węgla.Jeżyki uczyły się jak radzić sobie ze złością i agresją

Dzisiaj Jeżyki uczyły się jak dostrzegać i wyrażać uczucia.Dzieci przedstawiały różne uczucia, rozpoznawały i nazywały je. następnie wykonały ” Maski” na rękę. Maska miała dwa oblicza; wesołe z jednej strony i smutne z drugiej. Przy muzyce raz wesołej, a raz smutnej dzieci prezentowały swoje maski.

Biedroneczki poznają numery alarmowe.

4 marca „Biedroneczki” uczestniczyły w zajęciach, których głównym celem było zapoznanie dzieci z numerami alarmowymi. Najpierw dzieci obejrzały film edukacyjny Numery alarmowe dla dzieci z serii Lulek.tv. Następnie podczas zabawy dydaktycznej dobierały numery do ilustracji przedstawiającej właściwe służby, opisywały sytuacje, w których należy wzywać pomocy. Odgrywały scenki podczas, których miały możliwość ćwiczenia umiejętności wzywania pomocy . Potem dzieci bawiły się przy piosence Śpiewających Brzdąców: „112 Numer alarmowy.

Misie poznają numery alarmowe.

Dzieci z grupy Misie  poznały jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo własne i innych . Poprzez zabawę rozwiązywanie zagadek , wiersz , ilustracje , scenki dramowe  poznały numery alarmowe  oraz nabyły umiejętność korzystania  z nich w razie potrzeby.

Jeżyki i Pszczółki uczą radzić sobie z emocjami…

7 marca dzieci z grupy Jeżyki i Pszczółki uczestniczyły w terapeutycznych warsztatach prowadzonych przez specjalistów z PPP pt” Burza w słoiku”.
Warsztaty miały na celu pomóc dzieciom  w zrozumieniu ich własnych emocji, emocji innych, przeciwdziałać powstawaniu zaburzeń zachowania, a jeśli już się one pojawią – ma pokazać jak sobie z nimi radzić. Mają wspierać je w rozwoju i kształtowaniu osobowości.
Dzieci w oparciu o wysłuchaną bajkę nazywały uczucia jakie towarzyszyły głównej bohaterce. Następnie wyrażały swoje emocje bawiąc się gazetami. W ten sposób nauczyły się odreagowywania złych uczuć i kiedy emocje opadną wyciszenia się. Podczas zajęć dzieci naśladowały zachowanie kota , który chodził radośnie w rytm muzyki i odpoczywał zwijając się w kłębuszek. Deszczyk pada to zabawa relaksacyjna , która bardzo podobała się dzieciom. Jednak najatrakcyjniejsza okazała się zabawa, podczas której dzieci zamykały swoje emocje w słoiku. 
Następnie dzieci wykonały  karty pracy ,na których dzieci dopasowywały elementy twarzy do buziek tworząc „Twarze emocji”. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i dostarczyło dzieciom wiele radości.

Krasnoludki poznają numery alarmowe…

„Gdy na spacery chodzimy – kamizelki odblaskowe nosimy”

Dzieci z grupy Wiewióreczki wiedzą, że najważniejsze to być widocznym na drodze oraz na chodniku. Dlatego podczas spacerów nie zapominają o zakładaniu kamizelek odblaskowych.

„ ŚWIĘTO BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLAKA” w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach

Bezpieczeństwo dzieci przebywających w naszym przedszkolu jest dla nas bardzo ważne, ponieważ bezpieczne dziecko to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne. W związku z tym w naszej pracy podejmujemy wiele działań w temacie „Bezpieczny Przedszkolak to Ja”, podnoszących bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu i środowisku. W ramach tego realizujemy wiele programów i projektów edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa w celu kształtowania umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci. W nasze działania włączamy rodziców , społeczność lokalną, instytucje działające na rzecz zapobiegania zjawisku przemocy i bezpieczeństwa dzieci. I właśnie 14 marca gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli instytucji , z którymi współpracujemy, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Było to „Święto Bezpiecznego Przedszkolaka”, mające na celu promowanie bezpiecznego stylu życia, utrwalenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Wystąpiły dzieci z grupy „Jeżyki” w inscenizacji pt. „ Leśna Szkoła Ruchu Drogowego” oraz dzieci z grupy „ Pszczółki” prezentując inscenizację pt. „ Z bajką bezpieczniej”. Podczas tej uroczystości został rozstrzygnięty konkurs plastycznego pt. „ Bezpieczny Przedszkolak”, w którym brali udział dzieci i rodzice. Wręczono dyplomy i nagrody. Jesteśmy przekonani, że dzieci wyposażone w wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdrowia będą potrafiły przewidywać i unikać zagrożeń, będą potrafiły pokonywać trudne sytuacje w przedszkolu, w domu, a następnie w szkole.

„Bezpieczny Przedszkolak”-Konkurs plastyczny- dla dzieci i rodziców.

Konkurs plastyczny ” Bezpieczny Przedszkolak” kierowany był do dzieci i rodziców z wszystkich grup wiekowych. Organizatorkami konkursu były nauczycielki Jolanta Dzik i Danuta Banach. Celem konkursu było promowanie bezpiecznego stylu życia oraz utrwalenie wiedzy dzieci z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i właściwego zachowania w różnych sytuacjach.. Na konkurs plastyczny wpłynęło 24 prace. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas „Święta Bezpiecznego Przedszkolaka” 14 marca. Wystawa pokonkursowa powstała w holu naszego przedszkola.

„MISIE” POZNAŁY NUMERY ALARMOWE

Uczymy dzieci dostrzegania i wyrażania uczuć

Dzieci z grupy Misie  ucząc się rozumienia skomplikowanego  świata emocji  uczestniczyły w zabawach pantomimicznych przy muzyce.  Podróż , w którą zabrała dzieci  nauczycielka ,  obejmowała   trzy krainy: Radości , Smutku  i Wściekłości . Dzieci  za pomocą  min, gestów , sposobów chodzenia wyrazili swoje uczucia  i nastrój panujący  w danym miejscu. Zaproponowane zabawy  sprzyjają  wchodzeniu dzieci w role i bezpiecznemu przeżywaniu sytuacji wywołujących emocje .

Skrzaciki o bezpieczeństwo na drodze dbają dlatego znaki drogowe sobie przypominają, a na spacery kamizelki zakładają!

Dzieci z grupy „Skrzaty” podczas spacerów pamiętają jak ważnym jest być widocznym na drodze, dlatego zawsze zakładają kamizelki odblaskowe. Ponad to na spacerach przypominamy sobie znaki drogowe, szczególnie te które dotyczą pieszych.

Odblask- zaprojektujmy własny.

Dzieci z grupy „Skrzaty” zainspirowane różnorodnością dostępnych odblasków, postanowiły samodzielnie zaprojektować swój odblask. Każdy ze stworzonych odblasków jest wyjątkowy i niepowtarzalny

Koła stop-Robisz krok!

Dzieci z grupy „Skrzaty” biorą udział w ogólnopolskiej akcji, której celem jest nauczenie prawidłowego nawyku poruszania się na drogach. Jednym z działań było przypomnienie dorosłym w jaki sposób należy prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych. Dzieci przygotowały „przypominajki”, które rozdały wszystkim dorosłym w swoim otoczeniu. Za każdą rozdaną ulotkę dzieci zamalowywały jeden pasek zebry, tak aby zakolorować cały obrazek.

Skrzaty wiedzą jak sobie radzić ze złością

W ramach realizacji projektu „Bezpieczny przedszkolak to ja” dzieci z grupy Skrzaty biorą udział w wielu działaniach, dzięki którym uczą się nazywać swoje emocje i poznają różne sposoby radzenia sobie z nimi. Dzieci stworzyły mapę myśli tworząc bazę pomysłów jak można w bezpieczny sposób radzić sobie ze złością. Wcielając się w różne role, nazywały swoje emocje i umieszczały je na termometrze emocji oraz pracując w zespołach wyszukiwały w czasopismach obrazków i zdjęć, które obrazują złość, tworząc w ten sposób kosz na złość.

Krasnoludki, Biedroneczki, Skrzaty i Wiewióreczki w Bibliotece Miejskiej uczą się o emocjach

W zeszłym tygodniu przedszkolaki wzięły udział w zajęciach „My i nasze emocje” przeprowadzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach. Dzieci rozmawiały na temat tego co to są emocje i wyobrażały sobie różne sytuacje próbując nazwać emocje, które mogłyby im wówczas towarzyszyć. Wysłuchały wierszy „Co to znaczy być optymistą?” oraz  „Zły humorek” Doroty Gellner. Brały udział w zabawach ruchowych i pantomimicznych.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 5 lutego, pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

W tym dniu Wiewióreczki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, na których poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wspólnie bawiliśmy się również z wykorzystaniem maty do kodowania realizując scenariusz zajęć Kodowanie na dywanie ,,Bezpieczny Internet”. Na zakończenie zajęć każda Wiewióreczka wykonała książeczkę z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, którą zabrała do domu, żeby przekazać zdobytą wiedzę swoim bliskim.

Naszą inicjatywę zgłosiliśmy na stronie DBI.pl. Tym samym wzięliśmy udział w ogólnoświatowej akcji, która ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.


„Super Wiewiórka- Przyjaciółka Oli i Kuby”.

W miesiącu lutym dzieci z najmłodszej grupy „Krasnoludki” z  Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach brały udział w realizacji projektu „Super Wiewiórka- Przyjaciółka Oli i Kuby”. Projekt składał się w grupie „krasnoludki” z trzech tematów: 1. Idzie Ola do Przedszkola – gdzie dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, także wtedy gdy jest sygnalizacja świetlna. 2. Ola na wycieczce w lecie – podczas spotkania z Panem Leśniczym dzieci poznały leśne owoce oraz mieszkańców lasu. Zostały pokazane dzieciom niebezpieczeństwa i skutki z nieostrożność podczas wycieczki w lesie. 3. Ola na placu zabaw – w przedszkolnym ogródku dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego zachowania się na placu zabaw – kształtowanie nawyku bezpiecznej zabawy, uświadomienie dzieci o następstwach nieostrożnej zabawy oraz wykształcenie nawyku w dzieciach, aby informowały osoby dorosłe o tym jeśli coś złego się wydarzyło.

Bezpieczne Jeżyki- warsztaty z Rodzicami

Jeżyki wiedzą, że bezpieczeństwo to ważna sprawa. Nadszedł czas aby pochwalić się swoją wiedzą w tym zakresie przed rodzicami. Podczas warsztatów 18 marca dzieci przedstawiły rodzicom inscenizację ” Leśna szkoła ruchu drogowego. A następnie wspólnie z rodzicami wykonaliśmy znaki drogowe dzieląc je na znaki zakazu, nakazu, ostrzegawcze i informacyjne. Było to bardzo pracowite i pouczające spotkanie promujące bezpieczny styl życia…

Rozmawiamy w bibliotece o uczuciach

19 marca dzieci z  grupy Misie  odbyły zajęcia edukacyjne na temat Nie chcą się złościć przeprowadzone przez panią Danusię  z Biblioteki Dziecięcej Celem zajęć było wskazanie dzieciom sposobów rozpoznawania i opanowywania złości i agresji. Podczas zajęć dzieci rozpoznawały stany emocjonalne na podstawie ilustracji, wierszy ,  wybrały się w podróż do krainy uczuć: radości, smutku i złości, wyrzucały z siebie złość klaszcząc i tupiąc. Nie zabrakło również wesołych tańców . Na koniec wszystkie dzieci schowały swoje negatywne emocje w rakiecie i wypuściły je w kosmos .

Cyberprzemoc- agresja w sieci
21 marca 2019 r. w Pierwszy Dzień Wiosny w naszym przedszkolu młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach pod kierunkiem pani Moniki Tatol przedstawiła dzieciom inscenizację o koziołku, który na własnej skórze doświadczył hejtu. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Przedszkolaki dowiedziały się , że mają prawo wyrażać swoje zdanie, ale nie powinny przy tym obrażać, wyśmiewać lub ranić uczuć innych. Często dzieci nie zdają sobie sprawy, że po drugiej stronie ekranu siedzi taki sam człowiek jak oni. Wolontariusze na podstawie historii dziewczynki , która wysyłała niemiłe sms koleżance nauczyli dzieci jak powinny reagować na hejt. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą przy znanych dzieciom utworach.
Było to bardzo pouczające spotkanie.

Bezpieczny Przedszkolak w Bartoszyckim Domu Kultury

Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2 na scenie w bajkowych strojach, dekoracja, oprawa muzyczna, wszystko to po to, aby w ciekawy sposób przekazać innym dzieciom ważne sprawy na temat bezpieczeństwa.

Wszyscy wiemy, bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa!
Ale bezpieczeństwo przedszkolaków jest dla nas najważniejsze , ponieważ bezpieczne dziecko to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne. Dzieci 6-letnie już niedługo opuszczą przedszkole i pójdą do szkoły dlatego też, to z myślą o 6-latkach postanowiliśmy zorganizować 20 marca w Bartoszyckim Domu Kultury „Święto Bezpiecznego Przedszkolaka”. Zaprosiliśmy dzieci 6-letnie z Bartoszyckich Przedszkoli i Szkół oraz lokalną społeczność. Podczas spotkania wystąpiły dzieci z grupy „ Jeżyki” w inscenizacji pt. „ Leśna Szkoła Ruchu Drogowego” oraz dzieci z grupy „ Pszczółki” w inscenizacji pt. „ Z bajką bezpieczniej”. Były zagadki o bezpiecznym zachowaniu oraz wręczyliśmy przedstawicielom wszystkich placówek przygotowane ulotki nt. ” Zapamiętaj dobre rady Przedszkolaku miły”. Na zakończenie była wspólna piosenka ” Mądre dzieci”.
Mamy nadzieję, że podczas tego spotkania dzieci utrwaliły swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz właściwego zachowania się w różnych sytuacjach.

                                                                                           Danuta Banach

OSTROŻNIE Z OBCYMI

W grupie Wiewióreczki realizowaliśmy bardzo ważny temat dotyczący zachowań w stosunku do osób nieznajomych oraz reakcji na te zachowania. Początkiem naszych działań było obejrzenie krótkiego filmu edukacyjnego pt. ,, Ostrożnie z obcymi”. Na podstawie tego stworzyliśmy najpierw wspólnie, a później każdy indywidualnie, pióropusz wojownika z pięcioma zasadami w kontaktach z obcymi. Jest to niezwykle ważny temat, który w przyszłości może uchronić nasze dzieci przed niebezpieczeństwem. Rozmawiajmy, uczmy, pokazujmy sposoby zachowań, chrońmy to co jest najważniejsze- nasze dzieci.

Katarzyna Janowczyk

MAMO TATO NIE BIJ MNIE

W naszym przedszkolu została wywieszona gazetka dotycząca przemocy wobec dzieci. Ma ona na celu uświadomienie rodzicom, że dziecko to przede wszystkim człowiek, którego nikt nie ma prawa bić oraz ukazanie rodzicom, że są inne mądrzejsze i przyjemniejsze metody na wychowanie dziecka.

Nasze emocje…

Nie ma dobrych czy złych emocji – one po prostu są. Zgodnie z Porozumieniem Bez Przemocy Marshalla Rosenberga, emocje to informacje o tym, że twoje ważne potrzeby są lub nie są zaspokojone

Podczas zajęć dzieci poprzez przedstawienie krótkich scenek za pomocą pacynek z emocjami poznały sposoby na radzenie sobie z emocjami. Poprzez rozmowę po zakończeniu teatrzyków dzieci wiedziały co należy zrobić, aby  dobrze poradzić sobie ze złością czy smutkiem. Na koniec zajęć z emocjami dzieci rysowały na papierze buzie z emocjami oraz wyrażały swoje emocje poprzez dowolność rysowania.

Jaki kolor ma smutek? Skrzaty uczą się nazywać swoje emocje.

Skrzaty wiedzą, że każdy człowiek ma prawo do smutku, ważne tylko, aby umieć sobie z nim poradzić w bezpiecznych sposób. Dzieci stworzyły bazę pomysłów na to, jak przegonić smutki w codziennym życiu. Wysłuchały „Bajkę o smutnym mieście”, następnie próbowały wcielać się w różne role i odczuwać emocje towarzyszące jej bohaterom. Bawiły się „kołem emocji” – nazywały wylosowane emocje, próbowały odtworzyć je układając poszczególne elementy twarzy postaci. Na zakończenie zajęć dzieci rysowały „Jeziora smutku” próbując wyobrazić sobie jaki kolor może mieć smutek.

Bezpiecznie na drodze

„Wiewióreczki” wiedzą, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego pilnie uczą się zasad ruchu drogowego, podstawowych znaków drogowych i znaczenia świateł na sygnalizatorach świetlnych.  Ważnymi działaniami podczas tej nauki są wykonywane prace plastyczne, które zdobią hol przedszkola, aby także rodzicom przypominać o zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Dzieci z grupy „Skrzaty” włączyły się w Ogólnopolski projekt dla Przedszkolaków „Tydzień Bajek Polskich”.
Jednym z projektowych zadań było wspólne napisanie bajki na dowolny temat.
W związku z omawianymi niedawno trudnymi emocjami i sposobami radzenia sobie z nimi, zdecydowaliśmy się na napisanie bajki o tej właśnie tematyce.
Tak oto powstała nasza bajka „W Leśnym Przedszkolu”.

Każdy z nas może zostać Super Bohaterem !

            O tym ze każdy może być Super Bohaterem dzieci z grupy Biedroneczki dowiedziały się podczas niecodziennej wizyty w Centrum Rozwoju i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej PAX. Do centrum Biedroneczki zostały zaproszone przez mamę Franka. Pani Justyna Binięda opowiadała dzieciom o trudnych emocjach i o tym, jak sobie z nimi radzić.  Dzieci zastanawiały się,  w jaki sposób mogą pomóc koledze lub koleżance, która odczuwa złość lub smutek. Każde dziecko mogło zostać Super Bohaterem, czyli osobą, która pomaga innym. Miały możliwość doświadczenia  bycia odpowiedzialnym za czyjeś bezpieczeństwo. Super Bohater musiał bowiem pomóc koledze lub koleżance, która miała zasłonięte oczy przejść bezpiecznie tor przeszkód. Po zabawie dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami, Potem relaksowały się przy muzyce. Do przedszkola Biedronki wróciły zadowolone z odznakami Super Bohatera. Wizyta była jednym z elementów realizacji projektu „Bezpieczny przedszkolak to Ja”.

Realizacja programu  Super Wiewiórka

W II semestrze roku szkolnego 20018 / 2019 dzieci z grupy Misie brały   udział w realizacji projektu „Super Wiewiórka- Przyjaciółka Oli i Kuby”. Miesiącem realizacji  projektu  był  luty / marzec . Udało się zrealizować 4  tematy. Niebezpieczne zabawy Oli zimą – niebezpieczeństwa związane z zabawami na śniegu i lodzie.   Ola na wycieczce w lesie – poznanie zasad właściwego zachowania się w lesie.  Ola Ratowniczek – nauka wzywania pomocy, korzystania z telefonów alarmowych w przypadku niebezpieczeństwa.            Ola i obcy – niebezpieczeństwa w kontaktach z obcymi ludźmi.Celem programu było wykształcenie u dzieci nawyków dbałości o bezpieczeństwo własne i innych , higienę oraz pomoc potrzebującym. Zajęcia dotyczyły głównie pierwszej pomocy, znajomości numerów alarmowych, bezpieczeństwa podczas, zabawy i odpoczynku, poprawnego zachowania się wobec potrzebujących pomocy.

Misie uczą się radzić sobie z emocjami…

Przyjaciele Zippiego -to właśnie My…Pokojowe rozwiązywanie konfliktów

Realizacja międzynarodowego programu promocji zdrowia psychicznego, kształtującego umiejętności psychospołeczne w grupie Jeżyki. Wiek 5-7 lat, to okres rozwojowy, któremu towarzyszy wiele zmian, ogromne tempo uczenia się i nabywania nowych kompetencji. Jest to również etap przekraczania progu szkolnego. Program „Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to program, w którym z małymi dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego.Realizując zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: „To rozwiązanie jest dobre a tamto złe”. Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach. Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile. Jeżyki z wielką radością w naszej sali opiekują się Zippim, patyczakiem , który towarzyszy nam podczas wszystkich zajęć.

Jak wygląda złość?

Jeżyki podczas kolejnych zajęć w ramach projektu ” Bezpieczny Przedszkolak- uczymy sobie radzić ze złością i agresją” uczyły się pokojowego rozwiązywanie konfliktów. Odgrywały scenki kłótni, złości, zgody z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Zastanawiały się jak wygląda złość i jak sobie z nią poradzić. Następnie postanowiły złość narysować.

1 1 2 – numer alarmowy każda „Wiewióreczka” zna

Dzieci z grupy „Wiewióreczki” poznały numery alarmowe. Ich używanie utrwaliły w czasie odgrywania scenek, podczas wcielania się w  wyznaczone role. Na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną, która ozdabia przedszkolny korytarz, przypominając wszystkim dzieciom i rodzicom jak ważna jest znajomość numeru telefonu, dzięki któremu można uratować komuś życie.

JEŻYKI I PSZCZÓŁKI Z WIZYTĄ U POLICJANTÓW

Dzieci z grupy Jeżyki i Pszczółki w maju odwiedziły Komisariat Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Przedszkolaki zapoznały się z pracą policjantów w ich miejscu pracy. Poznały pojazdy, którymi poruszają się policjanci. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali policyjne motory, samochody i quady. Każdy mógł wejść do środka samochodu policyjnego lub posiedzieć na motocyklu i quadzie. Dzieci również z zainteresowaniem zwiedziły komisariat policji. Dowiedziały się do czego służą różne urządzenia znajdujące się w nim. Wizyta ta uświadomiła naszym przedszkolakom jak ważna jest praca policjanta, który dba o nasze bezpieczeństwo oraz, że w każdej trudnej sytuacji możemy liczyć na ich pomoc.