Bezpieczny przedszkolak

ROK SZKOLNY 2023/2024

22 lutego w grupie „Krasnoludki”  odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej Poprowadzili je Pani  Karolina Sosnowska  i  Pan Adrian Grochowski rodzice Juliana  z grupy ,,Krasnoludki”. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień itp. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci  mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. 

„Bezpieczne ferie” – spotkanie z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w
Bartoszycach

Dnia 22.01.2024r. nasze przedszkole odwiedziła pani Ania – przedstawiciel PSSE w Bartoszycach.
Tematem spotkania były bezpieczne ferie – jak spędzić ferie zimowe bezpiecznie i zdrowo. Nasz Gość
omówił i utrwalił dzieciom najważniejsze zasady bezpiecznej zabawy na śniegu, utrwalił numery
alarmowe i omówił sytuacje w jaki sposób należy wezwać pomoc, gdy zaistnieje taka potrzeba.
Oprócz tego poruszono temat roli i wagi aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i snu w życiu
każdego człowieka oraz konieczności dbania o higienę rąk i jamy ustnej. Bardzo dziękujemy za
ciekawe i wartościowe spotkanie.

Bezpieczne ferie zimowe z PSP

Bezpieczne Ferie-utrwalamy ważne numery i uczymy się nimi posługiwać w ważnych sytuacjach????

Przypominamy zasady bezpieczeństwa- spotkanie z Policjantem.

Dnia 23.11.2023r. przedszkolaki z naszego przedszkola miały okazję spotkać się z panem policjantem Wojciechem Szerejko . Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń . Gość ostrzegał też przed osobami nieznajomymi z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu.  Zostały również przedstawione i przećwiczone zasady właściwego zachowania się podczas ataku psa. Pan policjant wyjaśniał reguły właściwego zachowania w pobliżu psa . Dzieci wysłuchały policyjnych rad  oraz zadawały wiele interesujących pytań. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy. Mieliśmy możliwość obejrzenia krótkich filmików jak bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz jakie numery alarmowe powinien znać każdy, aby wezwać pomocy w razie potrzeby. Dzieci chętnie wysłuchały opowiadań o codziennej pracy policjanta. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie każde dziecko otrzymało ,,policyjną odznakę” przedszkolaki wzięły również udział w poszukiwaniach ,,Misia który okradł cukiernie” czego zwieńczeniem były słodkie niespodzianki. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie , przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego podopieczni nasi wręczyli naszemu gościowi laurkę. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie, to spotkanie oraz treści przekazane
na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

„Szkoła promującą bezpieczeństwo”

Nasze przedszkole wzięło udział w XII edycji konkursu Kuratorium Oświaty w Olsztynie: „Szkoła promującą Bezpieczeństwo „. W ramach konkursu Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty przyznał dla naszego przedszkola Certyfikat ” Szkoła Promującą Bezpieczeństwo „. Działania konkursowe w naszym przedszkolu miały na celu: poprawę stanu szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci i przeciwdziałaniu agresji. 8 listopada w Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się gala wręczenia Certyfikatów Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty. Galę uświetniły występy dzieci z grupy Wiewióreczki. Dzieci zaprezentowały program słowno- muzycznym: Bezpieczeństwo ważna sprawa.

Dzieci z grupy Wiewióreczki uczestniczyły w akcji ” Europejski Tydzień Przywracania Akcji Serca” zorganizowanej przez Powiatową Komendę Straży Pożarnej w Bartoszycach, Stowarzyszenie MaliWielcy Ratownicy i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach.

ROK SZKOLNY 2022/2023

SPOTKANIE Z POLICJANTEM– utrwalanie zasad bezpiecznego spędzania wakacji

mali Wielcy ratownicy

Przed wakacjami odwiedzili nas, ratownicy medyczni ze stowarzyszenia mali Wielcy ratownicy którzy nauczyli na  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci  mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych.  Spotkania miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Dziękujemy Stowarzyszeniu mali Wielcy ratownicy, to co robicie jest naprawdę WIELKIE

BEZPIECZNE WAKACJE 2023

Najstarsze grupy z naszego przedszkola brały udział w akcji edukacyjnej „Bezpieczne wakacje” realizowanej przez Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. Przedszkolaki utrwaliły wiadomości dotyczące bezpiecznego korzystania z różnych zbiorników wodnych oraz doświadczyły jakie konsekwencje grożą za ich lekceważenie.

ZABAWA W SPOKOJNY UMYSŁ- INNOWACJA PEDAGOGICZNA

Dbając o bezpieczeństwo psychiczne dzieci w grupie „Skrzaty” realizowana była innowacja pedagogiczna „Zabawa w spokojny umysł” autorstwa Elżbiety Brol. Założeniami innowacji było rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych dzieci ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania umiejętności rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych, wyciszania w sytuacjach trudnych oraz koncentracji uwagi na chwili obecnej. Dzięki systematyce w prowadzeniu różnorodnych technik mindfulness dzieci wykazują większą zdolność do akceptacji całego wachlarza emocji i starają się wdrażać poznane techniki radzenia sobie ze smutkiem i złością swoją oraz innych. Ponadto dzieci poznały różne techniki wyciszania się, które są przerywnikami w trakcie zajęć oraz wykazują większą koncentrację uwagi na chwili obecnej.

ZAJĘCIA Z PSEM ASYSTUJĄCYM

Misie i Skrzaty uczestniczyły w spotkaniu z treserem psów i jego owczarkiem belgijskim. W czasie tego spotkania dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań w kontakcie z nieznanymi zwierzętami. Przedszkolaki poznały również pozycję bezpieczną, którą należy przyjąć kiedy zbliża się do nas pies agresywny.

Przedszkolaki w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej

19 maja nasze starszaki wybrały się na wycieczkę do Jednostki Wojskowej na dzień otwarty 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.  Była to okazja, by lepiej poznać zawód żołnierza oraz zobaczyć, na czym polega i jak bardzo ważna i odpowiedzialna jest praca w służbach wojskowych. Podczas wycieczki dzieci oglądały sprzęt wojskowy oraz pojazdy bojowe, jakimi dysponuje bartoszycka jednostka. Miały również możliwość wejścia do niektórych z nich, co sprawiło im ogromną radość.

BEZPIECZNE WAKACJE- UTRWALANIE WIEDZY

Czerwiec to miesiąc gdzie wszyscy czekamy na nadchodzące wakacje.

Pragnąc aby były one radosne i bezpieczne dzieci utrwaliły zdobyte w ciągu roku wiadomości dotyczące zagrożeń jakie niesie ze sobą korzystanie z kąpielisk, pobytu w lesie, w górach. Dzieci wykazały się znajomością numerów alarmowych. Wiedzą jak wygląda ratownik i co trzeba zrobić aby kąpiel była bezpieczna. Jak chronić się przed upałem. Jak zachować się w kontakcie ze zwierzętami  małymi  i dużymi Wykazały się znajomością imienia i nazwiska, adresu, połączone z omówieniem prawidłowego sposobu zachowania w sytuacji zagubienia się lub kontaktu z obcym. 

Wszystkim życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji.

SKRZATY PODCZAS ZAJĘĆ „WIEM, CZUJĘ, ROZUMIEM”– dbanie o bezpieczeństwo psychiczne w przedszkolu. Każdy ma prawo czuć i wyrażać różne emocje.

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD PIOSENKI O BEZPIECZEŃSTWIE

9 maja br w Bartoszyckim Domu Kultury odbył się Miedzyprzedszkolny Przegląd Piosenki „Bezpieczny Przedszkolak” , którym brały udział bartoszyckie przedszkolaki. Dzieci zaprezentowały swoje propozycje utworów muzycznych promujących szeroko rozumiane bezpieczeństwo m.in. na drodze,czy w sieci. Naszą imprezę uświetnili swoją obecnością goście. Byli to przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Stowarzyszenia Mali Wielcy Ratownicy, Zakłady Karnego w Kamińsku. Podczas przeglądu można było również obejrzeć inscenizacja grupy Wiewióreczki, dotyczącą bezpiecznego poruszania się po ulicy. Podsumowaniem imprezy było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na makietę ruchu drogowego zorganizowanego przez nasze Przedszkole.

Wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

W dniu 11 maja, dzieci z grupy „Wiewióreczki”  wybrały się na wycieczkę do Komendy Straży Pożarnej w Bartoszycach. Wizyta ta wzbudziła ogromne zainteresowanie. W trakcie spotkania pan strażak zaznajomił dzieci z pracą strażaka, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru czy innych zagrożeń. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważny jest numer telefonu 998 i w jakich okolicznościach wzywa się straż pożarną oraz do jakich zdarzeń losowych wyjeżdżają strażacy na wezwanie. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach w sali edukacyjnej „Ognik”, gdzie mogły zobaczyć jak wygląda pożar, co się dzieję, gdy zostawimy włączone żelazko itp.   Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził wóz strażacki. Z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej pracy.  Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część dzieci, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem. Na koniec upamiętniliśmy to spotkanie pamiątkowym zdjęciem

„Bezpieczeństwo w szkole”

Pani Dyrektor uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Elblągu pod tytułem „Bezpieczeństwo w szkole” z udziałem przedstawicieli policji oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej.

ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM SPECJALNYM

Pedagog specjalny dbając o bezpieczeństwo psychiczne dzieci wspomagał nauczycieli w zapoznawaniu dzieci z różnymi technikami opanowania złości, utrwalał bezpieczne i akceptowalne społecznie sposoby reagowania na trudne emocje swoje i innych.

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Jednym z zawodów, które zawsze chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa są funkcjonariusze Straży Pożarnej. Przedszkolaki udając się na wycieczkę do Komendy zawsze wracają z utrwaloną wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa szerokorozumianego. Międzynarodowy Dzień Strażaka jest doskonałą okazją do podziękowań. Przedszkolaki swoje podziękowanie za służbę i wspomaganie najmłodszych, wyraziły za pomocą prac plastycznych, które zostały wyeksponowane w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach.

Występ „Pszczółek” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

28 kwietnia dzieci z grupy „Pszczółki” wystąpiły z przedstawieniem pt. „Leśna lekcja bezpieczeństwa”  na „dużej scenie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. :))) Przedstawienie Pszczółek obejrzały dzieci z Niepublicznego Przedszkola Stokrotka oraz z Niepublicznego Przedszkola Mali Odkrywcy. Nasze przedszkolaki przypomniały wszystkim o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, w domu, czy w kontakcie z „obcym”. Było wspaniale, dzieci kolejny raz pokazały swoje umiejętności, gdyż wcześniej teatrzyk przedstawiły zaproszonym do naszego przedszkola dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach oraz dzieciom z grupy „Żabki” z Przedszkola Publicznego nr 9 w Bartoszycach 🙂

„Jesteśmy bezpieczni”- warsztaty z Rodzicami w grupie Misie

 25 kwietnia 2023 dzieci z grupy Misie przedstawiły rodzicom inscenizację pt. „W stumilowym lesie”. W zabawny sposób przedszkolaki  pokazały  jak należy przestrzegać zasad ruchu drogowego .Nie przestrzeganie  wiązało się z różnymi konsekwencjami m.in. mandatem, wizytą w szpitalu. Dzieci również zwróciły uwagę że wszyscy powinni nosić odblaski, aby być widocznymi na drodze. Na zakończenie przedstawienia  doszły do wniosku, że najbezpieczniej jest bawić się na placu zabaw.

Z tym przesłaniem nauczycielka zaprosiła do wykonania mini miasteczka w postaci makiety. Dzieci wraz z rodzicami wykonywały domy z pudełek, znaki drogowe, drzewa. Wykonane prace wyeksponowano w galerii przedszkolnej. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za miłą atmosferę i wspólnie spędzony czas.

Warsztaty z rodzicami

Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas bardzo ważne, dlatego w naszym przedszkolu bardzo dużo jest  sytuacji edukacyjnych na których dużo się mówi o bezpieczeństwie.

27 kwietnia w grupie „Wiewióreczki” odbyły się warsztaty z rodzicami.

Rodzice mieli okazję wysłuchać przesłania, które przygotowały ich pociechy dotyczące ruchu drogowego, bezpiecznej drogi do przedszkola itp. Wysłuchali piosenek również o bezpieczeństwie, a później wspólnie wykonali znaki drogowe.

Spotkanie z Panią Pielęgniarką w grupie Misie

18 kwietnia 2023 roku grupę Misie odwiedziła mama Piotrusia, która pracuje w szpitalu jako pielęgniarka. Celem naszego spotkania było utrwalanie zasad bezpiecznej zabawy oraz ran i uszkodzeń ciała jakie mogą nam się przytrafić podczas zabawy w domu i na podwórku.

Pani Monika przyniosła różne narzędzia którymi posługuje się w pracy oraz które służą do opatrywania ran.

Uroczystość Powitania Wiosny pt. „Bezpieczni wiosną”
21 marca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste Powitanie Wiosny z bezpieczeństwem w tle. W uroczystości brały udział wszystkie przedszkolaki. Każda grupa zaprezentowała się Pani Wiośnie śpiewając piosenki o bezpieczeństwie oraz odgadując zagadki o wiośnie i o bezpieczeństwie. Podczas uroczystości dzieci z grupy Pszczółki wystąpiły z przedstawieniem pt. ” Leśna lekcja bezpieczeństwa”, w którym przypominały wszystkim przedszkolakom o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wiosennych zabaw na podwórku, spacerów, przechodzenia przez jezdnię oraz podczas spotkań z nieznanymi osobami. Po uroczystości nasze wszystkie przedszkolaki wybrały się na pierwszy wiosenny spacer z transparentami nawołującymi do ostrożności i dbania o bezpieczeństwo, bo przecież nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.?

mali Wielcy ratownicy

Kolejne spotkanie z ratownikami medycznymi i strażakami ze Stowarzyszenia mali Wielcy ratownicy, nauczyło dzieci z grupy „Wiewióreczki”  jak prawidłowo sprawdzić oddech i jak zabezpieczyć osobę nieprzytomną . Na każdych zajęciach uczymy się jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej i sobie.

Warsztaty „Burza w słoiku” z zakresu bezpieczeństwa psychicznego w grupie „Pszczółki” i „Wiewióreczki”

Doskonale wiemy, że każdy ma prawo czuć złość i że każdego dnia przeżywamy wiele emocji. 9 marca w grupie w przedszkolu odbyły się warsztaty „Burza w słoiku” dotyczące radzenia sobie z emocjami – głównie ze złością, prowadzone przez panią pedagog z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach. Dzieci m.in. wysłuchały opowiadania, relaksowały się podczas słuchania muzyki klasycznej, masowały swoje stopy, rysowały słoik emocji. Podczas tych różnorodnych zabaw poznały efektywne sposoby pomocne w radzeniu sobie ze złością.

Super Wiewiórka uczy Misie korzystania z telefonów alarmowych w przypadku niebezpieczeństwa.

Dzieci z grupy Misie uczyły się jak zachować się w sytuacji kryzysowej. Wykazały się wiedzą o numerach alarmowych. Ćwiczyły umiejętność wzywania telefonicznie pomocy, uczyły się jak  przekazywać informacje dyspozytorowi.

Nasze przedszkolaki uczyły się jak zachować się , kiedy ktoś leży i nie daje oznak życia. Poznały sposób ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej. Poprzez zabawę nauczyły się wielu pożytecznych umiejętności.

Spotkanie z funkcjonariuszami Policji

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, policjanci każdego dnia odwiedzają dzieci i młodzież. Tym razem funkcjonariusze zawitali do dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach. Tu dzieci okazały się bardzo śmiałe i gdy tylko stróże prawa pojawili się w drzwiach przedszkola, zaczęły zadawać im pytania.

Przedszkolaki chciały wiedzieć na czym polega praca policjanta i z jakich elementów składa się jego służbowe wyposażenie. Prowadzący spotkanie policjanci udzielili  dzieciom kilka cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze i właściwych zachowań w domu. Policjanci podkreślali, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych. Ponadto policjanci pokazali jak zachować się podczas spotkania z nieznajomym. Dzieci obejrzały krótki film o misiu złodziejaszku, który okradał cukiernie, odpowiadały na pytania dotyczące filmu. Każde dziecko za posiadaną wiedzę o tym jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych, otrzymało odznakę policyjną. Za wszelakie działania propagujące bezpieczeństwo wśród dzieci, pracowników przedszkola i rodziców nasze przedszkole otrzymało dyplom Bezpiecznego Przedszkola, który już zawisł na korytarzu naszego przedszkola.

Międzynarodowy dzień numeru alarmowego 112

„Żyj zdrowo i bezpiecznie”

Dzieci z grupy Pszczółki i Wiewiórki uczestniczyły w spotkaniu ,,Bezpiecznie ferie” z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bartoszycach podczas którego utrwaliły zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych.

Dzień Bezpiecznego Internetu.

7 lutego2023 dzieci obchodziły w przedszkolu „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Celem spotkania było utrwalanie bezpiecznych zachowań podczas korzystania z internetu. Na początku dzieci poznały urządzenia, dzięki którym możemy połączyć się z Internetem, obejrzały bajki z serii „Owce w sieci” – „Bez kożuszka” „Tajemniczy przyjaciel” i „Pepla” które stały się początkiem do rozmowy na temat czyhających w sieci niebezpieczeństw a tym samym podania kilku zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Starszaki zrealizowały lekcję „Bezpieczny Internet” z ogólnopolskiej akcji „Dzieci Uczą Rodziców”. Swoje przeżycia z zajęć dzieci odzwierciedliły w różnorodnych formach zabaw ruchowej.

SZKOLENIE KADRY PEDAGOGICZNEJ Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

KODEKS BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLAKA

UTRWALAMY ZNAKI DROGOWE

Bezpieczeństwo w czasie ferii

Skrzaty przed feriami wybrały się na spacer na pobliskie skrzyżowanie, aby przypomnieć sobie jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię

Bezpieczne ferie- pokaz strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży pożarnej w Bartoszycach

Dzieci 5cio letnie wzięły udział w kampani „Oklaski za odblaski-bezpieczne dzieci na drodze”

Dzieci z grupy Misie poznawały zasady udzielania pierwszej pomocy w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu ” Super Wiewiórka- przyjaciółka Oli i Kuby”.

Uczyły się jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach. Po pokazie, dzieci miały okazję same spróbować zabandażować rękę czy nogę. W ten sposób uczestnicy programu oswajają się z tematyką pierwszej pomocy. Dzieci utrwalały numery alarmowe, ćwiczyły w  jaki sposób wezwać pomoc.

Bezpieczne ferie

W trosce o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków, odbyło się w naszym  przedszkolu  spotkanie z policjantką. Przedszkolaki utrwalili sobie zasady poruszania się po drodze oraz sposoby reagowania, gdy dzieje się coś złego. Utrwaliły numery alarmowe. Pani policjantka omówiła zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniała również o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni oraz zbliżania się do nieznajomych osób. Pani policjantka przeczytała nam bajkę z serii „Na ratunek Poli”.

„Kevin sam w domu w święta”

16 stycznia 2023r. w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów z teatru „ARENA”, którzy zaprezentowali dzieciom spektakl teatralny pt. „Kevin sam w domu w święta”. W trakcie przedstawienia dzieci miały możliwość występowania na scenie razem z aktorami. Przestawienie było bardzo zabawne, a jednocześnie bardzo pouczające. Nauka płynąca z przedstawienia zachęcała dzieci do właściwego zachowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Nasze przedszkolaki przekonały się także, że rodzina jest w życiu najważniejsza. 🙂

mali WIELCY ratownicy

Dzieci z grupy „Wiewióreczki” przystąpiły do edukacyjnego projektu „MALI WIELCY RATOWNICY”, który ma na celu nauczenie dzieci pierwszej pomocy, propagowania wśród dzieci odpowiednich postaw społecznych w stosunku do osób potrzebujących pomocy, zwiększeniu u dzieci zaufania do służb ratunkowych i porządkowych (straż pożarna, policja, państwowe ratownictwo medyczne i innych). Promowanie zdrowego stylu życia. Na dzisiejszych zajęciach nauczyliśmy się opatrywać rany i skaleczenia.

PROFILAKTYKA SMYKA

Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie Dyrektor uczestniczył w gali w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie na podsumowaniu działań realizowanych w przedszkolu „Profilaktyka dla smyka” Podczas gali w przygotowanej prezentacji wystąpiły dzieci  i nauczycielka z grupy Wiewióreczki z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach. ( spośród wszystkich przedszkoli z powiatu bartoszyckiego placówka jako jedyna została wyróżniona i zaproszona na galę).

Dzieci z grupy Misie poznają zasady ruchu drogowego razem bohaterami z programu „Super Wiewiórka”.

Przedszkolaki z grupy Misie realizują program Super Wiewiórka – przyjaciółka Oli i Kuby”  pod patronatem PCK. Bohaterowie programu wprowadzają dzieci w zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Dzieci uczą  się numerów telefonów alarmowych, ćwiczą w jaki sposób wezwać pomoc, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Program „Super Wiewiórka”, to nie tylko nauka, ale także wspaniała zabawa. Wiele uwagi poświęcamy zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest to okazja do poznania zasad panujących na drodze. Nauka prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dzięki zajęciom dzieci wiedzą czym może skończyć się nieostrożność na drodze, że trzeba nosić odblaski, a w samochodzie podróżujemy w fotelikach.  Przedszkolaki z naszej grupy wykazały się dużą wiedzą teoretyczną , więc postanowiliśmy pójść na skrzyżowanie. Musimy stwierdzić,  że dzieci potrafiły bezpiecznie przechodzić przez jezdnię pod opieką dorosłych.

„Profilaktyka Smyka”

8 listopada w grupie Wiewióreczki odbyło się spotkanie z autorką programu „Profilaktyka Smyka” podkom. Jolantą Sorkowicz oraz policjantami z naszego miasta. Program ten realizowany jest w grupie w oparciu o książeczkę pt. Na ratunek Poli. Problemy poruszane w bajkach uczą dzieci odpowiedzialności i budują pozytywny obraz policji. Zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamiają dzieciom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, przedszkolu i na drodze, podczas wypoczynku letniego i zimowego. Podczas spotkania dzieci na podstawie przygód Poli opowiadały czego się nauczyły. Jak trzeba się zachowywać aby być bezpiecznym. Wykazały się wspaniałą, znajomością programu. Jesteśmy przekonani, że dzięki tym działaniom profilaktycznym nasze dzieci są bezpieczniejsze. Całe wydarzenie było nagrywane przez telewizję.

Dnia 7 października dwie grupy z naszego przedszkola Wiewióreczki  i Pszczółki wybrały się na pobliskie skrzyżowanie. Celem wyjścia było kształtowanie  nawyku właściwego zachowania się w ruchu drogowym oraz utrwalenie podstawowych zasad poruszania się po drogach. Przedszkolaki obserwowały ruch uliczny, ćwiczyły umiejętności poruszania się w pobliżu jezdni oraz prawidłowego przechodzenia przez pasy.

Nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach

30 września przedszkolaki uczestniczyły w uroczystości nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach. Podczas uroczystości dzieci brały udział w wielu przygotowanych atrakcjach m. in. Oglądały od środka łódź policyjną i radiowozy, siadały na policyjnych motorach, obserwowały zachowania psów policyjnych, robiły zdjęcia z maskotką policji sierżantem Bobrem, utrwaliły bezpieczne zachowania przechodzenia przez jezdnię uwieńczone otrzymanymi odblaskami. Uroczystość zakończyła defilada Kompani Honorowej wystawionej przez Oddział Prewencji Policji w Olsztynie oraz musztra paradna wykonana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji. Dzieci bogatsze w nowe doświadczenia wróciły do przedszkola i przekazywały zdobytą wiedzę swoim młodszym kolegom.

Kodeksy grupowe

Jak co roku dzieci wspólnie z nauczycielami ustalają zasady jakie będą obowiązywały podczas pobytu w przedszkolu oraz poza nim. Pierwsza zasada dobrej zabawy to bezpieczeństwo! 🙂


ROK SZKOLNY 2021/2022

Nasze przedszkole cyklicznie odwiedzają funkcjonariusze policji,  aby przybliżyć dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypominają numery alarmowe. Na ostatnim spotkaniu dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa. Przedszkolaki chętnie ćwiczyły pozycję „żółwika, która chroni przed atakiem zwierzęcia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędna podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci poznały zasady jak bezpiecznie spędzać wakacje, co zrobić gdy się zgubimy itp. Dzieci dzieliły się także swoimi doświadczeniami, pokazały, że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachować na drodze i w najbliższym otoczeniu.

Bezpieczne wakacje

Dzisiaj uczestniczyliśmy w akcji „Bezpieczne wakacje” nad Jeziorkiem Miejskim. Zorganizowanej przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej. Nad jeziorkiem zgromadziły się wszystkie służby bezpieczeństwa :Policja, Straż Pożarna, Nadleśnictwo, Straż Graniczna itd. Dzieci poznały zasady bezpieczeństwa nad wodą, oglądały akcję ratunkową podczas zatonięcia, uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczyły uciskanie klatki piersiowej na fantomie. Poznały zasady bezpiecznego zachowania się w lesie. Pokaz ratowania tonącego to tylko inscenizacja mrożącą krew w żyłach. Bądźmy uważnie i rozsądni w czasie wypoczynku nad wodą.

„Wiewióreczki” z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach

W maju zorganizowana została wycieczka do Komendy Powiatowej Policji. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa.„Wiewióreczki” miały okazję zobaczyć jak wygląda stanowisko dowodzenia i monitoring miasta. Przedszkolaki dowiedziały się w jakich pomieszczeniach spędzają czas osoby zatrzymane przez Policję. Na parkingu policyjnym obejrzały różne wozy policyjne – do przewożenia psów, do transportu aresztantów, wozy patrolowe. Zaprezentowano nam sygnały świetlne i dźwiękowe, a także sprzęt będący na wyposażeniu policjantów. Wycieczka była bardzo atrakcyjna, wywołała wśród przedszkolaków wiele wrażeń.

Co robią uczucia?

9 maja przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z p. Basią z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach pt. „Opowieści o tym jak okazujemy uczucia na motywach bajki Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając „ Co robią uczucia? ”
Dzieci rozpoznawały i nazywały towarzyszące nam w życiu emocje. Potrafiły  opowiedzieć o uczuciach w różnych sytuacjach . Wykazały się empatią w stosunku do osób ,które są smutne. Uczestniczyły w zabawach z kodowaniem, dzięki którym rozwijały logiczne myślenie.

Biedroneczki poznają rolę i zadania straży pożarnej.
W 11 maja dzieci z grupy „Biedroneczki” odwiedziła mama Kuby. Pani Cichosz opowiedziała dzieciom
o swojej pasji, którą jest służba w ochotniczej straży pożarnej. Przedszkolaki dowiedziały się, że straż
pożarna zajmuje się prewencją i walką z pożarami oraz innymi zagrożeniami dla zdrowia i życia
ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Poznały elementy stroju strażaka. Uczestniczyły w
zabawie: „Gasimy pożar”.

Przedszkolaki z wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach

Dzieci z grupy Skrzaty i Jeżyki wybrały się na wycieczkę do Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. W straży nie brakowało dzieciom wrażeń. Nasze przedszkolaki uczyły się, jak należy postępować w razie pożaru oraz gdy zapali nam się ubranie. Ćwiczyły umiejętność właściwego zawiadamiania straży pożarnej o niebezpiecznym zdarzeniu. Wszystkie dzieci ubrane w stroje strażaków gasiły także w zadymionym pomieszczeniu pożar, który pochodził od kuchenki gazowej. Były to fantastyczne zajęcia w sali OGNIK. Pan strażak oprowadził całą grupę także po różnych pomieszczeniach remizy oraz pokazał wozy strażackie. Wszystkie dzieci otrzymały certyfikaty strażackie oraz super ołówki. A dzieci wręczyły panom strażakom własnoręcznie wykonane rysunki na temat straży pożarnej. Bardzo dziękujemy za współpracę i tak pouczające zajęcia. Było super

 „Myję ręce, bo wiem dobrze o tym…”– spotkaniem z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

W ramach profilaktyki i zapobiegania chorobom przenoszonym na dłoniach , odwiedziła nas Pani z Sanepidu, aby pokazać dzieciom jak prawidłowo myć ręce, jak dbać o higienę osobistą i co robić aby być zdrowym. Rozstrzygnięty również został konkurs plastyczny „Dlaczego warto myć ręce?”. Dzieci  z naszego przedszkola biorące udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

„Na ratunek Poli”– czytamy z panem dzielnicowym

W tym samu dniu odwiedził nas również policjant, który przeprowadził pogadankę we wszystkich grupach wiekowych na temat bezpiecznego poruszania się, prawidłowego przejazdu w fotelikach samochodowych, o tym co trzeba zrobić, gdy grozi nam niebezpieczeństwo i na jakie numery trzeba dzwonić, aby wezwać pomoc.

„W zdrowym ciele, zdrowe dziecko”

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Dzieci regularnie uprawiające sport cieszą się lepszą formą i witalnością niż te, które wolny czas spędzają przed telewizorem czy komputerem. Sport pomaga nie tylko w rozwoju fizycznym dziecka, ale ma pozytywny wpływ także na kształtowanie się jego charakteru. Słowem – sport jest skutecznym narzędziem wychowawczym. Z okazji Dnia Zdrowia i Dnia Sportu, dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych włączyły się aktywne i zdrowe spędzanie czasu w przedszkolu. W grupach odbyły się konkurencje sportowe pogadanki i prezentacje multimedialne dotyczące zdrowego stylu życia, dzieci przyrządzały zdrowe owocowe sałatki, szaszłyki, wykonały ilustrację dotyczące zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu.

„Fałszywy alarm ” -spotkanie z policjantem

08.04.2022r.   w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie przedszkolaków z policjantką  z Komendy Powiatowej  Policji w  Bartoszycach – Martą Kabelis . Najstarsze dzieci  z grupy Wiewióreczki i Jeżyki  uczestniczyły w  zajęciach  edukacyjnych na temat bezpieczeństwa i właściwego  zachowania się w różnych sytuacjach . Dzieci w czasie spotkania wykazały się znajomością  numerów alarmowych do poszczególnych służb i ogólnego numeru ratunkowego jakim jest 112, a także tego jak mogą udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje  . Od policjantki  dowiedziały się co robić by być bezpiecznym zarówno w czasie pobytu w przedszkolu, jak i w domu i nigdy bez potrzeby używać tych ważnych numerów .

  Dziękujemy  pani  Marce  Kabelis   za ciekawe zajęcia i zapraszamy częściej do naszego przedszkola Będziemy  miło wspominać to spotkanie.

PSZCZÓŁKI DBAJĄ O ZDROWIE

W grupie Pszczółek realizujemy ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, w ramach którego realizujemy wiele zajęć kształtujących u dzieci postawy prozdrowotne oraz dbałość o zdrowie. Dzieci zapoznają się z tematyką zdrowego żywienia. Wykonywały Piramidę Zdrowego Żywienia , poznały zdrowe produkty ekologiczne , codziennie brały udział w ćwiczeniach. Bo to co zrobimy samodzielnie, smakuję najlepiej! I tego się trzymajmy

?

Sałatka owocowa w wykonaniu dzieci, jak widać znika z talerzy. Naładowani bombą witaminową, bo znamy Piramidę Zdrowego Stylu Życia i wiemy czego dzieciom potrzeba!

SPOTKANIE Z FARMACEUTĄ W GRUPIE PSZCZÓŁEK

W ramach realizacji tematu zajęć ze zdrowia i doradztwa zawodowego grupę Pszczółki odwiedziła farmaceutka – mama Natalki-Pani Magda. Pani farmaceutka przybliżyła dzieciom swój zawód i charakter pracy w aptece, pokazała zdjęcia pomieszczeń apteki: ekspedycje, gdzie leki są ułożone alfabetycznie, niektóre w szufladach i magazyny leków. Recepturę, czyli miejsce, gdzie robione są leki w aptece. Przedszkolaki dowiedziały się także, jak wygląda i do czego służy recepta. Dzięki Pani Magdzie przedszkolaki wiedzą, że w aptece robi się różne leki i poznały przy tym urządzenia niezbędne do ich wykonania. Zrozumiały, że nie można zażywać leków bez wiedzy dorosłych. Pani farmaceutka zademonstrowała jak wykonuje się krem do rąk robiony w moździerzu. Dużą atrakcją spotkania było wykonywanie przez przedszkolaków maści na podłożu lekobazy. Każde dziecko trzymając pistel z dużym zaangażowaniem ucierało w moździerzu składniki potrzebne do wykonania maści. Później pani Magda napisała i nakleiła sygnaturkę na opakowanie. Chętne przedszkolaki mogły użyć kremu do rąk. Pani Magda przeczytała wiersz o aptece i swoim zawodzie. Na koniec spotkania dzieci otrzymały pyszne lizaki witaminowe . Spotkanie to przybliżyło dzieciom wiedzę na temat pracy farmaceuty oraz dbania o własne zdrowie.

BURZA W SŁOIKU

14 i 17 marca dzieci z najstarszych grup Wiewióreczki i Jeżyki uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z PPP pt” Burza w słoiku”. Zajęcia miały na celu pomóc dzieciom zrozumieć swoje emocje. Jednym ze sposobów jest słoik emocji, który pokazuje w jaki sposób działa nasz umysł w sytuacji, w której doświadczamy silnych emocji. Patrzenie na ruch błyszczących drobinek w słoiku uspokaja nasz umysł i pozwala się wyciszyć.

            Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania o Karolince  i  nazywały emocje , które towarzyszyły głównej bohaterce. Następnie przechodziły przez ścieżkę sensoryczną. Ćwiczyły koordynację ruchową idąc po folii bąbelkowej i jednocześnie poruszając wstążkami w rytm muzyki. Podczas zajęć dzieci przyjmowały postawy wylosowane na kartach. Zabawa ta wywołała wiele radości. Dzieciom bardzo podobała się piłka emocji, którą mogły ściskać. Przedszkolaki grały na instrumencie zrobionym z kartki technicznej, wystukując rytm . Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i dostarczyło dzieciom wiele radości.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego w całej Europie obchodzony  jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.  W naszym przedszkolu dzieci ze wszystkich  grup również przyłączyły się do świętowania. Dzieci podczas zabaw, kodowania i inscenizacji   udowodniły że numer 112 doskonale znają i wiedzą w jakich sytuacjach należy znajomość tego numeru wykorzystać. Przedszkolaki oglądały również krótkie filmy instruktażowe oraz śpiewały piosenki związane z numerami alarmowymi. Każda grupa , od maluszków” po ,, starszaki” przeprowadzała pogadanki, dzieci oglądały ilustracje przedstawiające niebezpieczne sytuacje, opisywały je oraz uzasadniały, które służby ratunkowe należy zawiadomić. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne.

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym przedszkolu

Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł w tym roku na dzień 8 lutego.  W ramach wspomnianych obchodów dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii „Mój przyjaciel Necio”, „Owce w sieci” , „Plik i folder”, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Film poprzedzony został pogadanką nauczycielki na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Doskonale poradziły sobie w konkursie quizowym z pytaniami dotyczącymi obejrzanych bajek. W ramach zadania plastycznego mogły pokolorować obrazki związane z Internetem.

 W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE!!!

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK TO JA
Chociaż na razie nasze maluszki z grupy ,,Krasnoludki” wciąż jeszcze przyzwyczajają się do przedszkola to jednak nie zapominają o przygotowaniu się do przyszłego spacerowania. Wykorzystując ładną, jesienną pogodę praktycznie przećwiczyły podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię na przyprzedszkolnym miasteczku ruchu drogowego.

Wiem, czuję rozumiem

1 października odbyły się zajęcia których celem było rozwijanie kompetencji spolecznych dzieci. Zajęcia poprowadziły panie z Poradni Psychologiczo-Pedagogicznej w Bartoszycach. Dzieci bawiły się świetnie, a uśmiech nie schodził im z ust. Dziękujemy paniom specjalistkom za poświęcony dzieciom czas wspólną zabawę i rozmowę ?

Europejski Tydzień Sportu

Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności.
Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach również  przyłączyły się do akcji.
Przez cały tydzień w każdej grupie prowadzone były liczne konkurencje sportowe, zajęcia gimnastyczne z użyciem akcesoriów, zajęcia sportowe na świeżym powietrzu.
Uwieńczeniem Tygodnia Sportu były zajęcia  Taekwon-Do prowadzone przez Pana Tomasza Zaremba, właściciela szkoły Taekwon-Do.
Sport to zdrowie dlatego zajęcia sportowe w naszym przedszkolu  odbywają się każdego dnia.

Spotkanie z policjantem

 W piątek 1 października nasze przedszkole odwiedziła pani policjantka Marta Kabelis, która przeczytała  dzieciom  opowiadania o niesfornej Poli i jej przygodach. 13 rymowanych historyjek zostało opatrzonych kolorowymi ilustracjami, ale na wydaniu książeczki nie poprzestano. Przygody Poli stały się punktem wyjściowym do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów. Już w nadchodzącym roku szkolnym o Poli będzie można nie tylko przeczytać, ale i zobaczyć ją na karcie pracy, pieczątce, dyplomie. Przygody rezolutnej dziewczynki trafią także na ekrany, a wszystko za sprawą policjantów, którzy przeczytali je dzieciom. To jednak nie koniec – historyjki będą mogły także wpaść w ucho w trakcie podróży, policyjna narracja popłynie bowiem z radiowych głośników.  Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach czekają na kolejne wizyty funkcjonariuszy policji i na Polę.

Spotkanie ze strażakiem

23 września w grupie „Skrzaty” odbyło się spotkanie z panem Piotrem, który pracuje jako strażak w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. Pan Piotr opowiedział naszym przedszkolakom o swojej pracy, pokazał dzieciom ubiór strażaka i wyjaśnił jak się nazywa i do czego służy niezbędny sprzęt będący na wyposażeniu straży pożarnej. Każde dziecko miało okazję przymierzyć strażacki hełm. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały naszego gościa: utrwaliły numery alarmowe, uczyły się prawidłowego powiadamiania o sytuacji wymagającej wezwania straży pożarnej oraz pogłębiły swoją wiedzę na temat pracy strażaka. Kilkoro dzieci zadeklarowało chęć zostania strażakiem i pełnienia tej ważnej służby w przyszłości. Dzieci zostały obdarowane przez Pana Piotra odblaskami i magnesami z numerem alarmowym, a pan Piotr usłyszał piosenkę o byciu strażakiem w wykonaniu dzieci. Serdecznie dziękujemy rodzicom Marcela za pomoc w organizacji spotkania, a panu strażakowi za poświęcony czas i ciekawą lekcję z zakresu bezpieczeństwa:)))

ROK SZKOLNY 2020/2021

„Obcemu mówię nie!”

 W ramach realizacji projektu  Bezpieczny Przedszkolak w  dniach 16 i 17.06.2021 r. w grupie  Wiewióreczki  odbyły  się zajęcia  na temat „Jestem bezpieczny – obcemu mówię Nie!”

Dzieci 5-6  – letnie przedstawiły bajkę Czerwony Kapturek,  ocenę zachowania dziewczynki i pokazały właściwe zachowanie w stosunku do osób nieznajomych.  Następnie przedstawiły  różne scenki sytuacyjne  pod hasłem „Spotkanie z nieznajomym”. (nie otwieram drzwi nieznajomym; stosowanie się do zakazu otwierania drzwi nieznajomym, rozmowy z nieznajomym.) Na koniec wykonały wspólnie  plakat ostrzegający wszystkie dzieci przed kontaktem z nieznajomym  i umieściły go na głównym holu przedszkola.

Spotkanie z policjantem

16 czerwca  2021r. w naszym  ogrodzie przedszkolnym z zachowaniem  wszelkich zasad bezpieczeństwa odbyło się spotkanie z policjantką Panią Martą Kabelis  z Komisariatu Policji w Bartoszycach. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu, w domu i podczas zbliżających się wakacji. Pani policjantka, w formie praktycznej, przypomniała podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię w specjalnym do tego przygotowanym miasteczku ruchu drogowego. Następnie wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjantka  zademonstrowała dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły pani policjantce laurkę z podziękowaniem.

Jeżyki uczą się bezpiecznych zachowań

Sala edukacyjna „Ognik” to specjalnie wyposażony kompleks pomieszczeń przeznaczony do edukacji dzieci.  

W trakcie zajęć dzieci uczą się m.in. prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia życia, zasad bezpiecznej ewakuacji oraz prawidłowego wzywania służb ratowniczych.

Dzięki multimedialnemu wyposażeniu sal dydaktycznych, zajęcia są podparte krótkometrażowymi filmami rekomendowanymi przez Komendę Główną PSP oraz efektami specjalnymi.

Dnia 08.06.2021 dzieci z gr. „Jeżyki” uczestniczyły właśnie w zajęciach w Sali edukacyjnej „Ognik” poznały zasady bezpieczeństwa jak zapobiegać pożarom, dowiedziały się również jak zachować się podczas pożaru, utrwaliły nr alarmowe. Strażacy również zaprezentowali swoje wozy oraz wykonali pokazowy alarm. Był to niezapomniany i pełen wrażeń dzień.

„Potrafimy zadbać o nasze bezpieczeństwo”- grupowy Quiz o bezpieczeństwie

Wiek przedszkolny to najlepszy czas kiedy powinniśmy uświadomić dzieciom różne grożące im niebezpieczeństwa, które mogą wystąpić w ich najbliższym otoczeniu  i przyzwyczaić  dzieci  do „pewnych” ograniczeń ich wolności miedzy innymi przez przestrzeganie zakazów i nakazów. Bardzo ważne jest także zapoznawanie ich ze sposobami radzenia sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i życiu, wzbudzenie w nich czujności w celu zapobiegania powstawaniu zagrożeń. Tym sposobem powstał pomysł zorganizowania quizu podsumowującego zdobyte wiadomości.  W dniu 31maja  w grupie Wiewióreczki (5-6 latki) odbył się Quiz pod hasłem: „Potrafimy zadbać o nasze bezpieczeństwo” Celem quizu było utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa podczas zabaw i w ruchu drogowym, sprawdzenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach, oraz promowanie bezpiecznego stylu życia. Dzieci podzielone na zespoły rozwiązywały zagadki, odkrywały tajemnicze słowa związane z ruchem drogowym , układały puzzle „Znaki drogowe”. Przypomniały sobie numery alarmowe przypasowując je do właściwych pojazdów, układały historyjki obrazkowe  dotyczące niebezpiecznych sytuacji  oraz wskazywały za pomocą  napisu TAK lub NIE. jak należy zachować się  w różnych sytuacjach. Wszystkie dzieci zasłużyły na nagrodę  , którymi były lizaczki odblaskowe i emotikonka uśmiechniętej buźki.

Jesteśmy dumni ,że dzieci wyposażone w taką wiedzę będą z pewnością bezpieczne     w szkole i w nowym otoczeniu.

Jestem bezpieczny na drodze

W kwestii bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym rolę odgrywa wiele czynników. Dzieci biorą w nim udział na innych zasadach niż dorośli, przez co czyhają na nie różne niebezpieczeństwa. Dzieci grupy „Skrzaty wzięły udział w cyklu zajęć dotyczących bezpieczeństwa, a zwieńczeniem posiadanej wiedzy był konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny na drodze” i quiz wiedzy o bezpieczeństwie. Na konkurs wpłynęło sześć prac, każda praca dotyczyła tematu i była samodzielnie wykonana. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a wystawa prac znajduje się na górnym holu w przedszkolu.

Spotkanie z policjantem w grupie Wiewióreczki

Przedszkolaki z  Dwójeczki , jak co roku miały możliwość wzięcia udziału w spotkaniu    z Policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach panem Krzysztofem Leśniewskim.         Do tej wizyty dzieci z grupy  Wiewióreczki przygotowywały się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu, ale również w ruchu drogowym.                   Celem spotkania było zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami grożącymi im w trakcie drogi do przedszkola, uświadomienie dziecka jak prawidłowo należy korzystać z drogi oraz jak zachować się, gdy spotkają na swojej drodze obcą osobę. Dzieci miały także okazję dowiedzieć się również, na czym polega praca policjanta, jak wygląda jego mundur oraz jaki sprzęt jest potrzebny policjantom podczas służby. Był też czas na zabawę z panem policjantem.  Dzieci rozwiązywały zagadki prezentowane przez gościa, wzięły udział w Quizie  „ Potrafię  dbać o swoje bezpieczeństwo – TAK czy NIE”             oraz zatańczyły z panem policjantem przy utworze pt.  Ręce do góry” .                Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały Policjantowi  za wizytę wręczając  samodzielnie wykonaną laurkę i wykonanie wspólnego zdjęcia . Serdecznie dziękujemy  panu policjantowi , że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.                                              Dziękujemy i zapraszamy częściej do naszego przedszkola!   

Spotkanie z policjantem w grupie ” Biedroneczki”

W poniedziałek 28 września dzieci  z grupy ,,Biedronki” odwiedził  Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach panem Krzysztofem Leśniewskim  , który przekazał dzieciom szereg informacji na temat bezpiecznego zachowania w domu, przedszkolu, na podwórku, w ruchu pieszym oraz bezpiecznego podróżowania samochodem, rowerem. Przedszkolaki poznały znaczenie noszenia  świateł odblaskowych  szczególnie jesienią i zimą. Dzieci w sposób praktyczny pokazywały gościowi jak bezpiecznie należy  przejść przez jezdnię. Dzieci w podziękowaniu za cenne informacje powiedziały gościowi wiersz ,,Bezpieczny przedszkolaczek” , podsumowanie zdobytych wiadomości odbyło się w postaci quizu wiedzy na ten temat. Pan policjant gratulował dzieciom zdobytej wiedzy o bezpieczeństwie. Na zakończenie zostało wykonane wspólne zdjęcie.  

                                                                      Krystyna Sekita

O BEZPIECZEŃSTWIE Z POLICJANTKĄ…

W naszym przedszkolu na początku roku szkolnego w każdej grupie wiekowej realizowane są zagadnienia związane z zachowaniem bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu                                                                                                  drogowego. Już od najmłodszych lat należy przygotować je do bezpiecznego zachowania się, tak aby unikały zagrożenia i nie powodowały go swoim zachowaniem. Przedszkolaki są cały czas w ruchu, a przez to jedną z najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego. W zapewnieniu im bezpieczeństwa współpracujemy z rodzicami oraz policją.  Bardzo ciekawym dla dzieci wydarzeniem była wizyta sierżant sztabowej Sylwii Michałowskiej z Powiatowej Komendy Policji w naszym przedszkolu. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem oglądały mundur oraz obowiązujące wyposażenie.  Policjantka w bardzo przyjaznej atmosferze przybliżyła przedszkolakom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze zarówno pieszo jak i rowerem. Powiedziała dzieciom do kogo mogą się zwrócić o pomoc w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. Zwróciła również uwagę na to jak ważna jest znajomość numerów alarmowych oraz własnego adresu zamieszkania w przypadku zgubienia się. Przedszkolaki podziękowały policjantce za dobre rady oraz wręczyły pamiątkową laurkę.

Po tym spotkaniu możemy być pewni, że dzieci będą bardziej świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który w razie potrzeby chętnie służy pomocą.


Bezpieczny Przedszkolak!- „Mali ,Wielcy Ratownicy”

Dzieci z grupy ” Jeżyki” 19 listopada po raz pierwszy uczestniczyły w spotkaniu z ratownikami medycznymi ze stowarzyszenia „mali WIELCY ratownicy” w ramach programu edukacyjnego o tej samej nazwie.
Podczas tego spotkania przedszkolaki zapoznały się z wnętrzem karetki pogotowia i jej wyposażeniem. Dowiedziały się w jaki sposób udzielana jest pierwsza pomoc w ambulansie i jak przenosi się chorych do karetki. Następnie w sali przedszkolnej ratownicy w przystępny sposób zapoznali dzieci z defibrylatorem i jego obsługą. Jeżyki ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. Dziękujemy miłym panom ratownikom i czekamy na kolejną wizytę.

Danuta Banach


Spotkanie z panią policjantką…
 
W dniu 28.11.2018r. nasze przedszkole odwiedziła policjantka z Komendy Policji w Bartoszycach. Pani Marta przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe tj.112 i 997.
Policjantka uświadomiła przedszkolaków o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,a także o nie zawieraniu znajomości z obcą osobą dorosłą. Na zakończenie spotkania,pani Marta obdarowała dzieci upominkami w postaci odblasków. Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły policję zaufaniem, do której zawsze mogą zwrócić się o pomoc, dziękujemy za miłą wizytę

Bezpieczny przedszkolak – spotkanie z cyklu ” Mali, Wielcy Ratownicy”

Kolejne spotkanie z cyklu ” Mali ,Wielcy Ratownicy” odbyło się 7 grudnia . Tym razem odwiedzili nas ratownicy z trzech służb: policjant, strażak i ratownik medyczny . Dzieci utrwaliły numery alarmowe służb ratunkowych oraz zasady wzywania pomocy. Zabawa w „Głuchy telefon” uczyła dzieci współdziałania, uważnego słuchania i przekazywania informacji. W trzech grupach przedszkolaki układały historyjki obrazkowe , ustalając kolejność od momentu wypadku do czasu udzielenia pierwszej pomocy. Zrozumiały, że aby  bezpiecznie podróżować samochodem dzieci muszą siedzieć w foteliku przypięte pasami .

Danuta Banach


NAWET ŚWIĄTECZNA CHOINKA POMAGA DZIECIOM ZADBAĆ O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO

Zawsze jest dobry czas, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków. Okazało się, że nawet świąteczna choinka może w tym pomóc.                                           Dzieci z grupy ,,Biedroneczki” naszego przedszkola zostały zaproszone do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach aby ubrać choinkę własnoręczne przygotowanymi ozdobami. Po przyjściu na miejsce okazało się jednak, że w holu budynku czekała choinka już udekorowana odblaskami. Dzieci, które przyzwyczajone są, że choinkę się ubiera, początkowo były bardzo zdziwione gdy policjantka poprosiła o rozebranie jej z odblasków. Po wyjaśnieniu, iż choince odblaski nie są potrzebne, za to im bardzo się przydadzą pod warunkiem, że będą je nosić przymocowane do zamka w kurtce, a nie schowają do szuflady przedszkolaki z chęcią zdejmowały odblaskowe radiowozy z choinki a na ich miejsce wieszały papierowe koszyczki, bombki, pawie oczka oraz łańcuszki.

Odblaski wykorzystane we właściwy sposób będą stanowiły kolejny element zwiększający bardzo ważne bezpieczeństwo na drodze naszych przedszkolaków. Pragniemy w tym miejscu również przypomnieć, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat ( na przykład starszym rodzeństwem ). Jedynie w przypadku strefy zamieszkania oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych dziecko do lat siedmiu może poruszać się samodzielnie.


Bezpieczne ferie…

Przed nami ferie zimowe,dbając o bezpieczeństwo dzieci, podejmujemy w przedszkolu wiele działań, uczących dzieci bezpiecznych zachowań w czasie zabaw na śniegu.18 stycznia ” Jeżyki” i ” Skrzaty” uczestniczyły w akcji ” Bezpieczne ferie zimowe” zorganizowanej przez służby ratunkowe nad Jeziorkiem Miejskim. Przedszkolaki obejrzały pokaz ratowania tonącego pod lodem. Utrwaliły sposób wzywania pomocy , numery alarmowe oraz zasad bezpiecznej zabawy na śniegu. Ale przede wszystkim zrozumiały, że nie można wchodzić na lód.


Ferie tuż , tuż.   Krasnoludki i Misie poznają zasady bezpiecznych zabaw na śniegu.

W związku ze zbliżającymi się feriami  zimowymi,  dzieci z grupy Krasnoludki i Misie poprzez rozmowę  w oparciu o ilustracje, kolorowe plakaty , naukę piosenek , wierszyków   rozwiązywanie zagadek  zapoznały się  z zasadami bezpiecznych zabaw  na śniegu.  Zasady te  umieszczone zostały w katalogu , który został wyeksponowany  w kąciku . Pomoże on nam w bezpiecznym zachowaniu się podczas pobytu zimą  na dworze .


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK-MALI WIELCY RATOWNICY

05.02.2019 w ramach cyklicznych spotkań ” Mali Wielcy Ratownicy”,dzieci z grupy Jeżyki układały historyjki obrazkowe na temat niebezpiecznych zabaw i ich konsekwencji, kontaktu  z rzeczami ostrymi i gorącymi
Następnie uczyły się wykonywać opatrunki w miejscach skaleczeń. Spotkaniu towarzyszyła niesamowita atmosfera. Dzieci z ochotą opatrywały rany swoim kolegom. Mam nadzieję ,że w realnym świecie będą równie chętnie udzielać pomocy innym…

Bezpieczny Przedszkolak- Przedszkolaki w Straży Pożarnej.

14 lutego 2019 dzieci z grupy Jeżyki i Pszczółki uczestniczyły w zajęciach w sali edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Straży Pożarnej w Bartoszycach. Przedszkolaki miały okazję poznać zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia i przyswoić kanon zachowań w niebezpiecznych sytuacjach. Ważne jest aby dzieci w sytuacjach traumatycznych miały zaufanie do służb ratujących zdrowie i życie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, praktycznie ćwiczyły jak wezwać pomoc, jakie informacje należy podać. W specjalnym pomieszczeniu miały okazję zobaczyć jak postępować podczas pożaru. Dowiedziały się o zasadach bezpiecznej ewakuacji.Wiele niebezpieczeństw czeka na nas w związku z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń elektrycznych, wentylacji i gazu. Omówione zostały zagrożenia związane z cichym zabójcą czyli tlenkiem węgla.



Jeżyki uczyły się jak radzić sobie ze złością i agresją

Dzisiaj Jeżyki uczyły się jak dostrzegać i wyrażać uczucia.Dzieci przedstawiały różne uczucia, rozpoznawały i nazywały je. następnie wykonały ” Maski” na rękę. Maska miała dwa oblicza; wesołe z jednej strony i smutne z drugiej. Przy muzyce raz wesołej, a raz smutnej dzieci prezentowały swoje maski.

Biedroneczki poznają numery alarmowe.

4 marca „Biedroneczki” uczestniczyły w zajęciach, których głównym celem było zapoznanie dzieci z numerami alarmowymi. Najpierw dzieci obejrzały film edukacyjny Numery alarmowe dla dzieci z serii Lulek.tv. Następnie podczas zabawy dydaktycznej dobierały numery do ilustracji przedstawiającej właściwe służby, opisywały sytuacje, w których należy wzywać pomocy. Odgrywały scenki podczas, których miały możliwość ćwiczenia umiejętności wzywania pomocy . Potem dzieci bawiły się przy piosence Śpiewających Brzdąców: „112 Numer alarmowy.

Misie poznają numery alarmowe.

Dzieci z grupy Misie  poznały jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo własne i innych . Poprzez zabawę rozwiązywanie zagadek , wiersz , ilustracje , scenki dramowe  poznały numery alarmowe  oraz nabyły umiejętność korzystania  z nich w razie potrzeby.

Jeżyki i Pszczółki uczą radzić sobie z emocjami…

7 marca dzieci z grupy Jeżyki i Pszczółki uczestniczyły w terapeutycznych warsztatach prowadzonych przez specjalistów z PPP pt” Burza w słoiku”.
Warsztaty miały na celu pomóc dzieciom  w zrozumieniu ich własnych emocji, emocji innych, przeciwdziałać powstawaniu zaburzeń zachowania, a jeśli już się one pojawią – ma pokazać jak sobie z nimi radzić. Mają wspierać je w rozwoju i kształtowaniu osobowości.
Dzieci w oparciu o wysłuchaną bajkę nazywały uczucia jakie towarzyszyły głównej bohaterce. Następnie wyrażały swoje emocje bawiąc się gazetami. W ten sposób nauczyły się odreagowywania złych uczuć i kiedy emocje opadną wyciszenia się. Podczas zajęć dzieci naśladowały zachowanie kota , który chodził radośnie w rytm muzyki i odpoczywał zwijając się w kłębuszek. Deszczyk pada to zabawa relaksacyjna , która bardzo podobała się dzieciom. Jednak najatrakcyjniejsza okazała się zabawa, podczas której dzieci zamykały swoje emocje w słoiku. 
Następnie dzieci wykonały  karty pracy ,na których dzieci dopasowywały elementy twarzy do buziek tworząc „Twarze emocji”. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i dostarczyło dzieciom wiele radości.

Krasnoludki poznają numery alarmowe…

„Gdy na spacery chodzimy – kamizelki odblaskowe nosimy”

Dzieci z grupy Wiewióreczki wiedzą, że najważniejsze to być widocznym na drodze oraz na chodniku. Dlatego podczas spacerów nie zapominają o zakładaniu kamizelek odblaskowych.

„ ŚWIĘTO BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLAKA” w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach

Bezpieczeństwo dzieci przebywających w naszym przedszkolu jest dla nas bardzo ważne, ponieważ bezpieczne dziecko to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne. W związku z tym w naszej pracy podejmujemy wiele działań w temacie „Bezpieczny Przedszkolak to Ja”, podnoszących bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu i środowisku. W ramach tego realizujemy wiele programów i projektów edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa w celu kształtowania umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci. W nasze działania włączamy rodziców , społeczność lokalną, instytucje działające na rzecz zapobiegania zjawisku przemocy i bezpieczeństwa dzieci. I właśnie 14 marca gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli instytucji , z którymi współpracujemy, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Było to „Święto Bezpiecznego Przedszkolaka”, mające na celu promowanie bezpiecznego stylu życia, utrwalenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Wystąpiły dzieci z grupy „Jeżyki” w inscenizacji pt. „ Leśna Szkoła Ruchu Drogowego” oraz dzieci z grupy „ Pszczółki” prezentując inscenizację pt. „ Z bajką bezpieczniej”. Podczas tej uroczystości został rozstrzygnięty konkurs plastycznego pt. „ Bezpieczny Przedszkolak”, w którym brali udział dzieci i rodzice. Wręczono dyplomy i nagrody. Jesteśmy przekonani, że dzieci wyposażone w wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdrowia będą potrafiły przewidywać i unikać zagrożeń, będą potrafiły pokonywać trudne sytuacje w przedszkolu, w domu, a następnie w szkole.

„Bezpieczny Przedszkolak”-Konkurs plastyczny- dla dzieci i rodziców.

Konkurs plastyczny ” Bezpieczny Przedszkolak” kierowany był do dzieci i rodziców z wszystkich grup wiekowych. Organizatorkami konkursu były nauczycielki Jolanta Dzik i Danuta Banach. Celem konkursu było promowanie bezpiecznego stylu życia oraz utrwalenie wiedzy dzieci z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i właściwego zachowania w różnych sytuacjach.. Na konkurs plastyczny wpłynęło 24 prace. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas „Święta Bezpiecznego Przedszkolaka” 14 marca. Wystawa pokonkursowa powstała w holu naszego przedszkola.

„MISIE” POZNAŁY NUMERY ALARMOWE

Uczymy dzieci dostrzegania i wyrażania uczuć

Dzieci z grupy Misie  ucząc się rozumienia skomplikowanego  świata emocji  uczestniczyły w zabawach pantomimicznych przy muzyce.  Podróż , w którą zabrała dzieci  nauczycielka ,  obejmowała   trzy krainy: Radości , Smutku  i Wściekłości . Dzieci  za pomocą  min, gestów , sposobów chodzenia wyrazili swoje uczucia  i nastrój panujący  w danym miejscu. Zaproponowane zabawy  sprzyjają  wchodzeniu dzieci w role i bezpiecznemu przeżywaniu sytuacji wywołujących emocje .

Skrzaciki o bezpieczeństwo na drodze dbają dlatego znaki drogowe sobie przypominają, a na spacery kamizelki zakładają!

Dzieci z grupy „Skrzaty” podczas spacerów pamiętają jak ważnym jest być widocznym na drodze, dlatego zawsze zakładają kamizelki odblaskowe. Ponad to na spacerach przypominamy sobie znaki drogowe, szczególnie te które dotyczą pieszych.

Odblask- zaprojektujmy własny.

Dzieci z grupy „Skrzaty” zainspirowane różnorodnością dostępnych odblasków, postanowiły samodzielnie zaprojektować swój odblask. Każdy ze stworzonych odblasków jest wyjątkowy i niepowtarzalny

Koła stop-Robisz krok!

Dzieci z grupy „Skrzaty” biorą udział w ogólnopolskiej akcji, której celem jest nauczenie prawidłowego nawyku poruszania się na drogach. Jednym z działań było przypomnienie dorosłym w jaki sposób należy prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych. Dzieci przygotowały „przypominajki”, które rozdały wszystkim dorosłym w swoim otoczeniu. Za każdą rozdaną ulotkę dzieci zamalowywały jeden pasek zebry, tak aby zakolorować cały obrazek.

Skrzaty wiedzą jak sobie radzić ze złością

W ramach realizacji projektu „Bezpieczny przedszkolak to ja” dzieci z grupy Skrzaty biorą udział w wielu działaniach, dzięki którym uczą się nazywać swoje emocje i poznają różne sposoby radzenia sobie z nimi. Dzieci stworzyły mapę myśli tworząc bazę pomysłów jak można w bezpieczny sposób radzić sobie ze złością. Wcielając się w różne role, nazywały swoje emocje i umieszczały je na termometrze emocji oraz pracując w zespołach wyszukiwały w czasopismach obrazków i zdjęć, które obrazują złość, tworząc w ten sposób kosz na złość.

Krasnoludki, Biedroneczki, Skrzaty i Wiewióreczki w Bibliotece Miejskiej uczą się o emocjach

W zeszłym tygodniu przedszkolaki wzięły udział w zajęciach „My i nasze emocje” przeprowadzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach. Dzieci rozmawiały na temat tego co to są emocje i wyobrażały sobie różne sytuacje próbując nazwać emocje, które mogłyby im wówczas towarzyszyć. Wysłuchały wierszy „Co to znaczy być optymistą?” oraz  „Zły humorek” Doroty Gellner. Brały udział w zabawach ruchowych i pantomimicznych.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 5 lutego, pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

W tym dniu Wiewióreczki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, na których poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wspólnie bawiliśmy się również z wykorzystaniem maty do kodowania realizując scenariusz zajęć Kodowanie na dywanie ,,Bezpieczny Internet”. Na zakończenie zajęć każda Wiewióreczka wykonała książeczkę z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, którą zabrała do domu, żeby przekazać zdobytą wiedzę swoim bliskim.

Naszą inicjatywę zgłosiliśmy na stronie DBI.pl. Tym samym wzięliśmy udział w ogólnoświatowej akcji, która ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.


„Super Wiewiórka- Przyjaciółka Oli i Kuby”.

W miesiącu lutym dzieci z najmłodszej grupy „Krasnoludki” z  Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach brały udział w realizacji projektu „Super Wiewiórka- Przyjaciółka Oli i Kuby”. Projekt składał się w grupie „krasnoludki” z trzech tematów: 1. Idzie Ola do Przedszkola – gdzie dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, także wtedy gdy jest sygnalizacja świetlna. 2. Ola na wycieczce w lecie – podczas spotkania z Panem Leśniczym dzieci poznały leśne owoce oraz mieszkańców lasu. Zostały pokazane dzieciom niebezpieczeństwa i skutki z nieostrożność podczas wycieczki w lesie. 3. Ola na placu zabaw – w przedszkolnym ogródku dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego zachowania się na placu zabaw – kształtowanie nawyku bezpiecznej zabawy, uświadomienie dzieci o następstwach nieostrożnej zabawy oraz wykształcenie nawyku w dzieciach, aby informowały osoby dorosłe o tym jeśli coś złego się wydarzyło.

Bezpieczne Jeżyki- warsztaty z Rodzicami

Jeżyki wiedzą, że bezpieczeństwo to ważna sprawa. Nadszedł czas aby pochwalić się swoją wiedzą w tym zakresie przed rodzicami. Podczas warsztatów 18 marca dzieci przedstawiły rodzicom inscenizację ” Leśna szkoła ruchu drogowego. A następnie wspólnie z rodzicami wykonaliśmy znaki drogowe dzieląc je na znaki zakazu, nakazu, ostrzegawcze i informacyjne. Było to bardzo pracowite i pouczające spotkanie promujące bezpieczny styl życia…

Rozmawiamy w bibliotece o uczuciach

19 marca dzieci z  grupy Misie  odbyły zajęcia edukacyjne na temat Nie chcą się złościć przeprowadzone przez panią Danusię  z Biblioteki Dziecięcej Celem zajęć było wskazanie dzieciom sposobów rozpoznawania i opanowywania złości i agresji. Podczas zajęć dzieci rozpoznawały stany emocjonalne na podstawie ilustracji, wierszy ,  wybrały się w podróż do krainy uczuć: radości, smutku i złości, wyrzucały z siebie złość klaszcząc i tupiąc. Nie zabrakło również wesołych tańców . Na koniec wszystkie dzieci schowały swoje negatywne emocje w rakiecie i wypuściły je w kosmos .

Cyberprzemoc- agresja w sieci
21 marca 2019 r. w Pierwszy Dzień Wiosny w naszym przedszkolu młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach pod kierunkiem pani Moniki Tatol przedstawiła dzieciom inscenizację o koziołku, który na własnej skórze doświadczył hejtu. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Przedszkolaki dowiedziały się , że mają prawo wyrażać swoje zdanie, ale nie powinny przy tym obrażać, wyśmiewać lub ranić uczuć innych. Często dzieci nie zdają sobie sprawy, że po drugiej stronie ekranu siedzi taki sam człowiek jak oni. Wolontariusze na podstawie historii dziewczynki , która wysyłała niemiłe sms koleżance nauczyli dzieci jak powinny reagować na hejt. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą przy znanych dzieciom utworach.
Było to bardzo pouczające spotkanie.

Bezpieczny Przedszkolak w Bartoszyckim Domu Kultury

Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2 na scenie w bajkowych strojach, dekoracja, oprawa muzyczna, wszystko to po to, aby w ciekawy sposób przekazać innym dzieciom ważne sprawy na temat bezpieczeństwa.

Wszyscy wiemy, bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa!
Ale bezpieczeństwo przedszkolaków jest dla nas najważniejsze , ponieważ bezpieczne dziecko to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne. Dzieci 6-letnie już niedługo opuszczą przedszkole i pójdą do szkoły dlatego też, to z myślą o 6-latkach postanowiliśmy zorganizować 20 marca w Bartoszyckim Domu Kultury „Święto Bezpiecznego Przedszkolaka”. Zaprosiliśmy dzieci 6-letnie z Bartoszyckich Przedszkoli i Szkół oraz lokalną społeczność. Podczas spotkania wystąpiły dzieci z grupy „ Jeżyki” w inscenizacji pt. „ Leśna Szkoła Ruchu Drogowego” oraz dzieci z grupy „ Pszczółki” w inscenizacji pt. „ Z bajką bezpieczniej”. Były zagadki o bezpiecznym zachowaniu oraz wręczyliśmy przedstawicielom wszystkich placówek przygotowane ulotki nt. ” Zapamiętaj dobre rady Przedszkolaku miły”. Na zakończenie była wspólna piosenka ” Mądre dzieci”.
Mamy nadzieję, że podczas tego spotkania dzieci utrwaliły swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz właściwego zachowania się w różnych sytuacjach.

                                                                                           Danuta Banach

OSTROŻNIE Z OBCYMI

W grupie Wiewióreczki realizowaliśmy bardzo ważny temat dotyczący zachowań w stosunku do osób nieznajomych oraz reakcji na te zachowania. Początkiem naszych działań było obejrzenie krótkiego filmu edukacyjnego pt. ,, Ostrożnie z obcymi”. Na podstawie tego stworzyliśmy najpierw wspólnie, a później każdy indywidualnie, pióropusz wojownika z pięcioma zasadami w kontaktach z obcymi. Jest to niezwykle ważny temat, który w przyszłości może uchronić nasze dzieci przed niebezpieczeństwem. Rozmawiajmy, uczmy, pokazujmy sposoby zachowań, chrońmy to co jest najważniejsze- nasze dzieci.

Katarzyna Janowczyk

MAMO TATO NIE BIJ MNIE

W naszym przedszkolu została wywieszona gazetka dotycząca przemocy wobec dzieci. Ma ona na celu uświadomienie rodzicom, że dziecko to przede wszystkim człowiek, którego nikt nie ma prawa bić oraz ukazanie rodzicom, że są inne mądrzejsze i przyjemniejsze metody na wychowanie dziecka.

Nasze emocje…

Nie ma dobrych czy złych emocji – one po prostu są. Zgodnie z Porozumieniem Bez Przemocy Marshalla Rosenberga, emocje to informacje o tym, że twoje ważne potrzeby są lub nie są zaspokojone

Podczas zajęć dzieci poprzez przedstawienie krótkich scenek za pomocą pacynek z emocjami poznały sposoby na radzenie sobie z emocjami. Poprzez rozmowę po zakończeniu teatrzyków dzieci wiedziały co należy zrobić, aby  dobrze poradzić sobie ze złością czy smutkiem. Na koniec zajęć z emocjami dzieci rysowały na papierze buzie z emocjami oraz wyrażały swoje emocje poprzez dowolność rysowania.

Jaki kolor ma smutek? Skrzaty uczą się nazywać swoje emocje.

Skrzaty wiedzą, że każdy człowiek ma prawo do smutku, ważne tylko, aby umieć sobie z nim poradzić w bezpiecznych sposób. Dzieci stworzyły bazę pomysłów na to, jak przegonić smutki w codziennym życiu. Wysłuchały „Bajkę o smutnym mieście”, następnie próbowały wcielać się w różne role i odczuwać emocje towarzyszące jej bohaterom. Bawiły się „kołem emocji” – nazywały wylosowane emocje, próbowały odtworzyć je układając poszczególne elementy twarzy postaci. Na zakończenie zajęć dzieci rysowały „Jeziora smutku” próbując wyobrazić sobie jaki kolor może mieć smutek.

Bezpiecznie na drodze

„Wiewióreczki” wiedzą, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego pilnie uczą się zasad ruchu drogowego, podstawowych znaków drogowych i znaczenia świateł na sygnalizatorach świetlnych.  Ważnymi działaniami podczas tej nauki są wykonywane prace plastyczne, które zdobią hol przedszkola, aby także rodzicom przypominać o zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Dzieci z grupy „Skrzaty” włączyły się w Ogólnopolski projekt dla Przedszkolaków „Tydzień Bajek Polskich”.
Jednym z projektowych zadań było wspólne napisanie bajki na dowolny temat.
W związku z omawianymi niedawno trudnymi emocjami i sposobami radzenia sobie z nimi, zdecydowaliśmy się na napisanie bajki o tej właśnie tematyce.
Tak oto powstała nasza bajka „W Leśnym Przedszkolu”.

Każdy z nas może zostać Super Bohaterem !

            O tym ze każdy może być Super Bohaterem dzieci z grupy Biedroneczki dowiedziały się podczas niecodziennej wizyty w Centrum Rozwoju i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej PAX. Do centrum Biedroneczki zostały zaproszone przez mamę Franka. Pani Justyna Binięda opowiadała dzieciom o trudnych emocjach i o tym, jak sobie z nimi radzić.  Dzieci zastanawiały się,  w jaki sposób mogą pomóc koledze lub koleżance, która odczuwa złość lub smutek. Każde dziecko mogło zostać Super Bohaterem, czyli osobą, która pomaga innym. Miały możliwość doświadczenia  bycia odpowiedzialnym za czyjeś bezpieczeństwo. Super Bohater musiał bowiem pomóc koledze lub koleżance, która miała zasłonięte oczy przejść bezpiecznie tor przeszkód. Po zabawie dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami, Potem relaksowały się przy muzyce. Do przedszkola Biedronki wróciły zadowolone z odznakami Super Bohatera. Wizyta była jednym z elementów realizacji projektu „Bezpieczny przedszkolak to Ja”.

Realizacja programu  Super Wiewiórka

W II semestrze roku szkolnego 20018 / 2019 dzieci z grupy Misie brały   udział w realizacji projektu „Super Wiewiórka- Przyjaciółka Oli i Kuby”. Miesiącem realizacji  projektu  był  luty / marzec . Udało się zrealizować 4  tematy. Niebezpieczne zabawy Oli zimą – niebezpieczeństwa związane z zabawami na śniegu i lodzie.   Ola na wycieczce w lesie – poznanie zasad właściwego zachowania się w lesie.  Ola Ratowniczek – nauka wzywania pomocy, korzystania z telefonów alarmowych w przypadku niebezpieczeństwa.            Ola i obcy – niebezpieczeństwa w kontaktach z obcymi ludźmi.Celem programu było wykształcenie u dzieci nawyków dbałości o bezpieczeństwo własne i innych , higienę oraz pomoc potrzebującym. Zajęcia dotyczyły głównie pierwszej pomocy, znajomości numerów alarmowych, bezpieczeństwa podczas, zabawy i odpoczynku, poprawnego zachowania się wobec potrzebujących pomocy.

Misie uczą się radzić sobie z emocjami…

Przyjaciele Zippiego -to właśnie My…Pokojowe rozwiązywanie konfliktów

Realizacja międzynarodowego programu promocji zdrowia psychicznego, kształtującego umiejętności psychospołeczne w grupie Jeżyki. Wiek 5-7 lat, to okres rozwojowy, któremu towarzyszy wiele zmian, ogromne tempo uczenia się i nabywania nowych kompetencji. Jest to również etap przekraczania progu szkolnego. Program „Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to program, w którym z małymi dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego.Realizując zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: „To rozwiązanie jest dobre a tamto złe”. Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach. Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile. Jeżyki z wielką radością w naszej sali opiekują się Zippim, patyczakiem , który towarzyszy nam podczas wszystkich zajęć.

Jak wygląda złość?

Jeżyki podczas kolejnych zajęć w ramach projektu ” Bezpieczny Przedszkolak- uczymy sobie radzić ze złością i agresją” uczyły się pokojowego rozwiązywanie konfliktów. Odgrywały scenki kłótni, złości, zgody z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Zastanawiały się jak wygląda złość i jak sobie z nią poradzić. Następnie postanowiły złość narysować.

1 1 2 – numer alarmowy każda „Wiewióreczka” zna

Dzieci z grupy „Wiewióreczki” poznały numery alarmowe. Ich używanie utrwaliły w czasie odgrywania scenek, podczas wcielania się w  wyznaczone role. Na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną, która ozdabia przedszkolny korytarz, przypominając wszystkim dzieciom i rodzicom jak ważna jest znajomość numeru telefonu, dzięki któremu można uratować komuś życie.

JEŻYKI I PSZCZÓŁKI Z WIZYTĄ U POLICJANTÓW

Dzieci z grupy Jeżyki i Pszczółki w maju odwiedziły Komisariat Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Przedszkolaki zapoznały się z pracą policjantów w ich miejscu pracy. Poznały pojazdy, którymi poruszają się policjanci. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali policyjne motory, samochody i quady. Każdy mógł wejść do środka samochodu policyjnego lub posiedzieć na motocyklu i quadzie. Dzieci również z zainteresowaniem zwiedziły komisariat policji. Dowiedziały się do czego służą różne urządzenia znajdujące się w nim. Wizyta ta uświadomiła naszym przedszkolakom jak ważna jest praca policjanta, który dba o nasze bezpieczeństwo oraz, że w każdej trudnej sytuacji możemy liczyć na ich pomoc.

Skrzaty i Wiewióreczki wiedzą jak bezpiecznie jeździć na rowerze…

Wraz z polepszeniem pogody, coraz częściej jeździmy na rowerze. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak robić to bezpiecznie. Dzieci z grupy Skrzaty i Wiewióreczki obejrzały film edukacyjny i poznały zasady bezpiecznej jazdy na rowerze. Wiewióreczki zaprojektowały swój wymarzony i bezpieczny kask rowerowy, a Skrzaty stworzyły dwa plakaty – jaki powinien być bezpieczny rower i rowerzysta, które wywieszone na przedszkolnym korytarzu mają wszystkim przypominać o tych ważnych zasadach.

Dzieci z grupy „Skrzaty” utrwalały numer alarmowy 112. Przypominały sobie jak wezwać pomoc, co należy powiedzieć dla dyspozytora numeru alarmowego 112. Wiedza ta jest bardzo ważna, gdyż nigdy nie wiemy kiedy może się przydać, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Dzieci z grupy „Skrzaty” stworzyły makiety drogowe ze starych kartonów. Każda grupa ozdobiła swoją makietę według własnego pomysłu. Dzieci stworzyły na makietach wiele ciekawych miejsc, na których umieściły znaki drogowe, które podczas późniejszych zabaw sprawdzały wiedzę dzieci na temat bezpieczeństwa na drodze.

  „W DNIU RODZINY BEZPIECZNIE SIĘ BAWIMY”FESTYN RODZINNY.

Przedszkole jest drugim obok domu rodzinnego miejscem, w którym dziecko wzrasta, uczy się i bawi. W związku z tym bardzo ważna jest współpraca z rodzicami w kształtowaniu pozytywnych, bezpiecznych zachowań dzieci. Bezpieczeństwo dzieci przebywających w naszym przedszkolu jest dla nas bardzo ważne, ponieważ bezpieczne dziecko to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne.

11 czerwca zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny pod hasłem „W DNIU RODZINY BEZPIECZNIE SIĘ BAWIMY”. I właśnie tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie przedstawicieli instytucji , z którymi współpracujemy, które dbają o nasze bezpieczeństwo: Straż Pożarną, Policję, Ratowników Medycznych.

Festyn rodzinny był dla dzieci źródłem wielkiej radości i wspaniałej zabawy. Istotne było to, że dzieci mogły spędzić ten czas  z rodziną uczestnicząc w bezpiecznych zabawach i konkursach . Takie  imprezy zachęcają  rodziców do aktywnego udziału w życiu przedszkola, promują bezpieczny styl życia oraz wzmacniają więź emocjonalną z rodziną.

Międzyprzedszkolny Turniej wiedzy o bezpieczeństwie

Dnia 04.06.2019r. w Bartoszyckim Domu Kultury odbył się Międzyprzedszkolny Turniej wiedzy o bezpieczeństwie, zorganizowany przez nasze przedszkole. Wzięły w nim udział 5-latki z Przedszkola Niepublicznego „Stokrotka”, Integracyjnego Przedszkola nr 4, Przedszkola Publicznego nr 9, Zespołu Szkolno-przedszkolnego nr 1 i oczywiście z naszego przedszkola. Każdą placówkę reprezentowała 3-osobowa drużyna.  O oprawę artystyczną zadbały dzieci z grupy „Skrzaty”.  Celem turnieju było szerzenie wiedzy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa zarówno w ruchu drogowym jak i w codzienny, życiu.  Dzieci spisały się znakomicie, zaskakując swoją ogromną wiedzą i mądrymi odpowiedziami na zadawane im pytania.

Mali Wielcy Ratownicy

W grupie Jeżyki odbyły się kolejne spotkania w ramach programu ” Mali Wielcy Ratownicy”. Dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z zastosowaniem defibrylatora.

„Cukierek czy Cytryna”

„Cukierek czy Cytryna” pod takim hasłem dnia 27 maja odbyła się akcja polegająca na sprawdzeniu właściwego przewożenia dzieci do przedszkola w samochodach przez Rodziców i opiekunów. Akcja była prowadzona przy współpracy Powiatowej Komendy Policji w Bartoszycach. Pan Policjant „kontrolował” czy dzieci są przewożone bezpiecznie, czy mają fotelik lub podkładkę. Po pozytywnej ocenie dziecko wraz z rodzicem/opiekunem otrzymywali od dzieci i nauczycielki słodki upominek w formie cukierka. Nie obyło się także bez wręczenia cytrynki jako upomnienia za niewłaściwe przewożenia małoletniego.

Misie poznają katalog bezpiecznych zachowań podczas wakacji

„Z mamą , tatą bezpiecznie” 

Możliwość sprawiania przyjemności swoim najbliższym, okazywania im miłości i przywiązania ma swoje odzwierciedlenie w uroczystości jaką przygotowujemy każdego roku – to Dzień  Mamy i Taty. Ta wyjątkowa uroczystość w Przedszkolu Publicznym nr 2  obyła się 27 maja 2019 r   w ogrodzie przedszkolnym. Najmilszych gości zaprosiły na Koncert Życzeń  wszystkie  przedszkolaki .W ich repertuarze znalazły się piosenki o mamie , tacie ,  rodzinie , nie koniecznie w języku polskim . Dopełnieniem uroczystości był wspólny  „ IX Bieg  Dwójeczki” – dzieci i rodziców wokół  pobliskiego jeziorka  sąsiadującego z przedszkolem  w ramach  Europejskiego Tygodnia  Sportu. Nie był to jednak zwykły bieg  lecz bieg  pod hasłem „Z mamą , tatą bezpiecznie” a przodowali mu zaproszeni przedstawiciele służb mundurowych- policjant, strażak i ratownik medyczny- rodzice naszych wychowanków. Pomimo niesprzyjającej  aury mali i duzi  uczestnicy ukończyli go w dobrych nastrojach  otrzymując zasłużony medal – Bezpieczny Przedszkolak           . Dzisiejsza uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i  na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców i nas pracowników przedszkola.

Iwona  Osiecka

„Bezpieczeństwo na wsi”

Podczas wycieczki do Galin przedszkolaki uczyły się bezpiecznych zachowań w kontaktach ze zwierzętami i roślinami.

„BEZPIECZNE WAKACJE”- SPOTKANIE POLICJANTEM

Wakacje tuż, tuż. W trosce o bezpieczeństwo dzieci zorganizowano w naszym przedszkolu 26 czerwca spotkanie z panem policjantem na temat ” Bezpieczne wakacje” . Wszystko to, po to aby dzieci utrwaliły wiedzę na temat bezpiecznych zachowań poza przedszkolem .

” Bezpieczny Przedszkolak”- międzygrupowy Quiz o bezpieczeństwie.

26 czerwca dzieci z grupy ” Pszczółki” i ” Jeżyki” wzięły udział w międzygrupowym quizie o bezpieczeństwie. Celem quizu było kształtowanie pożądanych postaw dotyczących bezpieczeństwa, sprawdzenie i utrwalenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpieczeństwa i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach. Przedszkolaki podzielone na zespoły rozwiązywały test ruchu drogowego wybierały właściwą odpowiedź a,b lub c. Rozwiązywały zagadki, ustalały w zespołach jak należy się zachować w różnych sytuacjach podnosząc napis TAK lub NIE. Układały puzzle „Znaki drogowe”. Dzieci przypomniały sobie numery alarmowe podczas wzywania pomocy do koleżanki, która uległa wypadkowi. Każdy 6-latek odgrywał scenkę pt. ” Spotkanie z Obcym”. Wszystkie zespoły opowiadały treść obrazka wybierając właściwe bezpieczne zachowanie. Podczas Quizu wszystkie dzieci wykazywały się wiadomościami dotyczącymi bezpieczeństwa , stosowały w zabawie zdobyte informacje z zakresu znajomości ruchu drogowego. Nagrodą za udział w quizie był odblask i zakładka do książki z numerami alarmowymi, które z pewnością przydadzą się dzieciom w szkole.

Mini miasteczko ruchu drogowego

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci  u przedszkolu powstało Mini miasteczko ruchu drogowego                                                                                                      przy pomocy, którego  omawialiśmy zasady ruchu drogowego dostosowując przekazywaną wiedzę do możliwości poznawczych dzieci przedszkolnych. Opowiadaliśmy o zasadach poruszania się pieszych po drodze, jak bezpiecznie przekraczać jezdnię. Dzieci poznały sygnalizację świetlną obowiązującą pieszych, jak również kierujących pojazdami. Do zajęć wykorzystano miasteczko ruchu drogowego, które zobrazowało omówione sytuacje drogowe. W jaki sposób wchodzić na jezdnię? Dlaczego na drodze należy zachować ostrożność? Po co są przepisy ruchu drogowego? Im wcześniej przedszkolaki poznają odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z bezpieczeństwem poruszania się po drodze, tym łatwiej im będzie stać się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Podczas tych działań dzieci wyrabiały nawyk dbania o własne bezpieczeństwo.

                                                       Krystyna Sekita

Certyfikat „Szkoła promująca bezpieczeństwo”

Nasze działania, promujące bezpieczeństwo wśród dzieci, zostały docenione. Kapituła IX edycji konkursu ” Szkoła promująca bezpieczeństwo przyznała nam certyfikat. 29 listopada 2019 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podczas uroczystości pani dyrektor Anna Chilimończyk odebrała Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty dla Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach „Szkoła promująca bezpieczeństwo” . Jest wielkie wyróżnienie ponieważ na 45 placówek biorących udział w konkursie tylko 5 zostało nagrodzonych wśród nich nasze przedszkole. Nasze działania mają sens ponieważ nasi wychowankowie utrwalają bezpieczne zachowania w różnych sytuacjach. Dzięki czemu są bezpieczne.

Rok Szkolny 2019/2020

” Cytryna czy cukierek”

W dniu 16 września dzieci z grupy „Wiewióreczki” uczestniczyły w akcji „Cytryna czy cukierek” organizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce w ramach europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Celem akcji było zachęcenie mieszkańców miasta do korzystania z masowych środków transportu, spacerów i jazdy rowerem. Podjęte działania proekologiczne pokazywały  możliwość indywidualnego wpływu na jakość powietrza w naszym mieście. Przedszkolaki nagradzając cukierkami pieszych, rowerzystów, zaś kierujących samochodami cytryną włączyły się aktywnie w realizację założonych celów.

Spotkanie z policjantem
27 września 2019 r .w  naszym przedszkolu odbyły  się dwa spotkania dzieci młodszych i starszych             z policjantem z Komisariatu Policji w Bartoszycach. Tematem ich było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu    i w domu.  Pan policjant, w ciekawy sposób przybliżył dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadał o postępowaniu dzieci              w różnych sytuacjach, zadawał  zagadki ,  dając im możliwość oceny – czy dzieci zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Ich postawa była naprawdę wzorcowa. Na zakończenie spotkania pan policjant w ramach akcji Cała Polska Czyta  Dzieciom  przeczytał dzieciom opowiadanie pani  H. Łochockiej pt. „ Jak Wróbelek Elemelek  leśną dróżką szedł w niedzielę” .Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi podziękowanie.

Dzień Bezpiecznego internetu.

DŁUGI  DZIEŃ  BEZPIECZNEGO  INTERNETU  W  NASZYM  PRZEDSZKOLU

Przypadający w lutym Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym przedszkolu przedłużony został na parę dni ponieważ zgodnie z tegorocznym hasłem akcji ,,Działajmy razem!” postanowiono włączyć w te działania również rodziców. W każdej grupie zorganizowano spotkania propagujące bezpieczny dostęp dzieci do zasobów internetowych w postaci pogadanek na temat uzależnień od nowych technologii, związków urządzeń cyfrowych z rozwojem mowy dzieci oraz skutków ,,przedawkowania” multimediów. Duże zainteresowanie wzbudził zaprezentowany film edukacyjny ,,Homo tabletis” kampanii społecznej „Mama Tata Tablet”. Aby poszerzyć grono osób uświadomionych wersje papierowe pogadanek zostały umieszczone na tablicach informacyjnych lub rozdane w formie ulotek a wersja cyfrowa zamieszczona na stronie internetowej.

Najmłodsze przedszkolaki z ,,Dwójeczki” słuchały i bawiły się przy piosenkach oraz oglądały bajkę serwisu Necio.pl prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Przedszkolne średniaki bawiły się w ,,Pajęczynę” uświadamiając sobie jak wiadomości rozchodzą się w sieci internetowej i oglądały bajki ,,Owce w sieci” ze strony www.saferinternet.pl Starszaki oglądały prezentację multimedialną i skorzystały z aplikacji „Rysia i Tolek w Cyberświecie”, która została stworzona przez specjalistów zajmujących się profilaktyką zachowań ryzykownych.  Przedszkolaki również  wspólnie stworzyły książeczki oraz mapy mentalne ,,Jak bezpiecznie poruszać się w sieci”. W czasie zorganizowanych zajęć nasze przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat konsekwencji nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych oraz rozwinęły umiejętność właściwej organizacji czasu wolnego.

„Wiewióreczki uczą się zasad bezpieczeństwa na drodze”

„Wiewióreczki uczą się zasad bezpieczeństwa na drodze”- interesujące spotkanie z policjantem.

                Zajęcia edukacyjne prowadzone przez policjantów dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci stają się w naszym przedszkolu jedną z istotnych  działań wychowawczo- dydaktycznych. Edukacja dzieci do bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym wynika z potrzeb psychicznych, społecznych i fizycznych oraz z odpowiedzialności dorosłych za przygotowanie dzieci do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym w przyszłości. Tym razem zajęcia przybrały formę zabawy  dydaktycznej opartej na grze dziecięcej „Poznajemy zasady ruchu drogowego”. Zabawę poprowadził pan Łukasz Grabczak. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem podążały tropem zasad bezpieczeństwa. Z zaangażowaniem rozwiązywały zagadki dotyczące znaków i ich znaczenia w ruchu drogowym. Widząc zainteresowanie dzieci zajęciami można stwierdzić, że będą one w przyszłości świadomymi i odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego respektującymi przepisy prawa o ruchu drogowym.

Małgorzata Michałowska