Bezpieczny przedszkolak

ROK SZKOLNY 2022/2023

Wizyta w Komendzie Straży Pożarnej

W dniu 11 maja, dzieci z grupy „Wiewióreczki”  wybrały się na wycieczkę do Komendy Straży Pożarnej w Bartoszycach. Wizyta ta wzbudziła ogromne zainteresowanie. W trakcie spotkania pan strażak zaznajomił dzieci z pracą strażaka, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru czy innych zagrożeń. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważny jest numer telefonu 998 i w jakich okolicznościach wzywa się straż pożarną oraz do jakich zdarzeń losowych wyjeżdżają strażacy na wezwanie. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach w sali edukacyjnej „Ognik”, gdzie mogły zobaczyć jak wygląda pożar, co się dzieję, gdy zostawimy włączone żelazko itp.   Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził wóz strażacki. Z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej pracy.  Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część dzieci, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem. Na koniec upamiętniliśmy to spotkanie pamiątkowym zdjęciem

„Bezpieczeństwo w szkole”

Pani Dyrektor uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Elblągu pod tytułem „Bezpieczeństwo w szkole” z udziałem przedstawicieli policji oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Podziękowanie od dzieci w Międzynarodowym Dniu Strażaka

Strażak w społecznej opinii jest symbolem poświęcenia i odwagi. Jest kimś na kogo zawsze można liczyć
nie tylko w obliczu pożarów, wypadków czy klęsk żywiołowych, ale także podczas wydawać by się
mogło błahych zdarzeń, gdy ludzie potrzebują natychmiastowej pomocy. Święto Dnia Strażaka jest
doskonałą okazją do podziękowań. Przedszkolaki swoje podziękowanie wyrazili za pomocą prac
plastycznych, które zostały wyeksponowane Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w
Bartoszycach.

Występ „Pszczółek” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

28 kwietnia dzieci z grupy „Pszczółki” wystąpiły z przedstawieniem pt. „Leśna lekcja bezpieczeństwa”  na „dużej scenie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. :))) Przedstawienie Pszczółek obejrzały dzieci z Niepublicznego Przedszkola Stokrotka oraz z Niepublicznego Przedszkola Mali Odkrywcy. Nasze przedszkolaki przypomniały wszystkim o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, w domu, czy w kontakcie z „obcym”. Mali aktorzy otrzymali gromkie brawa, a oprócz tego soczki, cukierki, lizaki, zakładki do książek i piękną książkę „Skarbiec pełen baśni” do wspólnego czytania w przedszkolu. Było wspaniale, dzieci kolejny raz pokazały swoje umiejętności, gdyż wcześniej teatrzyk przedstawiły zaproszonym do naszego przedszkola dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach oraz dzieciom z grupy „Żabki” z Przedszkola Publicznego nr 9 w Bartoszycach 🙂

„Jesteśmy bezpieczni”- warsztaty z Rodzicami w grupie Misie

 25 kwietnia 2023 dzieci z grupy Misie przedstawiły rodzicom inscenizację pt. „W stumilowym lesie”. W zabawny sposób przedszkolaki  pokazały  jak należy przestrzegać zasad ruchu drogowego .Nie przestrzeganie  wiązało się z różnymi konsekwencjami m.in. mandatem, wizytą w szpitalu. Dzieci również zwróciły uwagę że wszyscy powinni nosić odblaski, aby być widocznymi na drodze. Na zakończenie przedstawienia  doszły do wniosku, że najbezpieczniej jest bawić się na placu zabaw.

Z tym przesłaniem nauczycielka zaprosiła do wykonania mini miasteczka w postaci makiety. Dzieci wraz z rodzicami wykonywały domy z pudełek, znaki drogowe, drzewa. Wykonane prace wyeksponowano w galerii przedszkolnej. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za miłą atmosferę i wspólnie spędzony czas.

„Leśne sprawy Misia Adwokata”

Starszaki wysłuchały bajki o przygodach leśnych zwierzaków, czytanej przez Panią adwokat Martę Delugę. Przedszkolaki dowiedziały się czym zajmuje się adwokat, gdzie pracuje i jak nazywa się strój, który ubiera na rozprawę sądową. Dziękujemy 🙂

Warsztaty z rodzicami

Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas bardzo ważne, dlatego w naszym przedszkolu bardzo dużo jest  sytuacji edukacyjnych na których dużo się mówi o bezpieczeństwie.

27 kwietnia w grupie „Wiewióreczki” odbyły się warsztaty z rodzicami.

Rodzice mieli okazję wysłuchać przesłania, które przygotowały ich pociechy dotyczące ruchu drogowego, bezpiecznej drogi do przedszkola itp. Wysłuchali piosenek również o bezpieczeństwie, a później wspólnie wykonali znaki drogowe.

Spotkanie z Panią Pielęgniarką w grupie Misie

18 kwietnia 2023 roku grupę Misie odwiedziła mama Piotrusia, która pracuje w szpitalu jako pielęgniarka. Celem naszego spotkania było szerzenie nawyków prozdrowotnych wśród dzieci oraz zaznajomienie dzieci z tym jakże ważnym zawodem.

Pani Monika przyniosła ze sobą akcesoria związane z wykonywaną pracą, które wzbudziły u dzieci entuzjazm. Przedszkolaki chętnie przebrały się w stroje, które przygotowała mama Piotrusia. Miały okazję zobaczyć narzędzia, którymi się posługuje w pracy asystując przy operacjach.

Dzieci oglądnęły prezentację zwiedzając blok operacyjny, na którym pracuje pani Monika. Dowiedziały się jakie produkty powinny jeść , aby cieszyć się zdrowiem. Na koniec dzieci otrzymały naklejki dzielnego pacjenta.

Dziękujemy Pani Monice za wspaniałe spotkanie i czekamy na następne w starszej grupie

Uroczystość Powitania Wiosny pt. „Bezpieczni wiosną”
21 marca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste Powitanie Wiosny. W uroczystości brały udział wszystkie przedszkolaki. Każda grupa zaprezentowała się Pani Wiośnie śpiewając piosenki, tańcząc, recytując wiersze oraz odgadując wiosenne zagadki. Podczas uroczystości dzieci z grupy Pszczółki wystąpiły z przedstawieniem pt. ” Leśna lekcja bezpieczeństwa”, w którym przypominały wszystkim przedszkolakom o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wiosennych zabaw na podwórku, spacerów, przechodzenia przez jezdnię oraz podczas spotkań z nieznanymi osobami. Po uroczystości nasze wszystkie przedszkolaki wybrały się na pierwszy wiosenny spacer z transparentami nawołującymi do ostrożności i dbania o bezpieczeństwo, bo przecież nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.?

Międzynarodowy Dzień Sportu i Światowy Dzień Zdrowia

Niezrównana i najważniejsza wartość w życiu każdego człowieka to ZDROWIE i SPORT Dzień sportu obchodzony jest 6 kwietnia, a dzień zdrowia  7 kwietnia niemalże na całym świecie. Na czele tego święta stoi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W tym dniu promowany i obchodzony jest dobrostan fizyczny, psychiczny i emocjonalny. W tym też dniu promujemy zdrowy styl życia. Dlatego w naszym przedszkolu w tych dniach bardzo dużo się działo. Każda grupa obchodziła te dni bardzo aktywnie co widać na zdjęciach 🙂

mali Wielcy ratownicy

Kolejne spotkanie z ratownikami medycznymi i strażakami ze Stowarzyszenia mali Wielcy ratownicy, nauczyło dzieci z grupy „Wiewióreczki”  jak prawidłowo sprawdzić oddech i jak zabezpieczyć osobę nieprzytomną . Na każdych zajęciach uczymy się jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej i sobie.

Warsztaty „Burza w słoiku” z zakresu bezpieczeństwa psychicznego w grupie „Pszczółki”

Doskonale wiemy, że każdy ma prawo czuć złość i że każdego dnia przeżywamy wiele emocji. 9 marca w grupie „Pszczółki” odbyły się warsztaty „Burza w słoiku” dotyczące radzenia sobie z emocjami – głównie ze złością, prowadzone przez panią pedagog z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach. Dzieci m.in. wysłuchały opowiadania, relaksowały się podczas słuchania muzyki klasycznej, masowały swoje stopy, rysowały słoik emocji. Podczas tych różnorodnych zabaw poznały efektywne sposoby pomocne w radzeniu sobie ze złością.

Super Wiewiórka uczy Misie korzystania z telefonów alarmowych w przypadku niebezpieczeństwa.

Dzieci z grupy Misie uczyły się jak zachować się w sytuacji kryzysowej. Wykazały się wiedzą o numerach alarmowych. Ćwiczyły umiejętność wzywania telefonicznie pomocy, uczyły się jak  przekazywać informacje dyspozytorowi.

Nasze przedszkolaki uczyły się jak zachować się , kiedy ktoś leży i nie daje oznak życia. Poznały sposób ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej. Poprzez zabawę nauczyły się wielu pożytecznych umiejętności.

Spotkanie z funkcjonariuszami Policji

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, policjanci każdego dnia odwiedzają dzieci i młodzież. Tym razem funkcjonariusze zawitali do dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach. Tu dzieci okazały się bardzo śmiałe i gdy tylko stróże prawa pojawili się w drzwiach przedszkola, zaczęły zadawać im pytania.

Przedszkolaki chciały wiedzieć na czym polega praca policjanta i z jakich elementów składa się jego służbowe wyposażenie. Prowadzący spotkanie policjanci udzielili  dzieciom kilka cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze i właściwych zachowań w domu. Policjanci podkreślali, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych. Ponadto policjanci pokazali jak zachować się podczas spotkania z nieznajomym. Dzieci obejrzały krótki film o misiu złodziejaszku, który okradał cukiernie, odpowiadały na pytania dotyczące filmu. Każde dziecko za posiadaną wiedzę o tym jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych, otrzymało odznakę policyjną. Za wszelakie działania propagujące bezpieczeństwo wśród dzieci, pracowników przedszkola i rodziców nasze przedszkole otrzymało dyplom Bezpiecznego Przedszkola, który już zawisł na korytarzu naszego przedszkola.

Międzynarodowy dzień numeru alarmowego 112

„Żyj zdrowo i bezpiecznie”

Dzieci z grupy Pszczółki i Wiewiórki w dniu 9 lutego uczestniczyły w spotkaniu ,,Żyj zdrowo i bezpiecznie” z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bartoszycach, utrwalił zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych, zdrowego odżywiania i zasad higieny warunkujących zdrowie.

Dzień Bezpiecznego Internetu.

7 lutego2023 dzieci obchodziły w przedszkolu „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami które związane są z komputerem i Internetem. Na początku dzieci poznały urządzenia, dzięki którym możemy połączyć się z Internetem, obejrzały bajki z serii „Owce w sieci” – „Bez kożuszka” „Tajemniczy przyjaciel” i „Pepla” które stały się początkiem do rozmowy na temat czyhających w sieci niebezpieczeństw a tym samym podania kilku zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Starszaki zrealizowały lekcję „Bezpieczny Internet” z ogólnopolskiej akcji „Dzieci Uczą Rodziców”. Swoje przeżycia z zajęć dzieci odzwierciedliły w różnorodnych formach zabaw ruchowej. Dzień 7 luty był nie tylko dobrą nauką, ale i dobrą zabawą dla dzieci, rodzicom zaś dostarczył wiele radości z prowadzonych tak ważnych działań w przedszkolu.

KODEKS BEZPIECZNEGO I KULTURALNEGO PRZEDSZKOLAKA

UTRWALAMY ZNAKI DROGOWE

Bezpieczeństwo w czasie ferii

Skrzaty przed feriami wybrały się na spacer na pobliskie skrzyżowanie, aby przypomnieć sobie jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię

Bezpieczne ferie- pokaz strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży pożarnej w Bartoszycach

Dzieci 5cio letnie wzięły udział w akcji „Oklaski za odblaski-bezpieczne dzieci na drodze”

Dzieci z grupy Misie poznawały zasady udzielania pierwszej pomocy w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu ” Super Wiewiórka- przyjaciółka Oli i Kuby”.

Uczyły się jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach. Po pokazie, dzieci miały okazję same spróbować zabandażować rękę czy nogę. W ten sposób uczestnicy programu oswajają się z tematyką pierwszej pomocy. Dzieci utrwalały numery alarmowe, ćwiczyły w  jaki sposób wezwać pomoc.

Bezpieczne ferie

W trosce o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków, odbyło się w naszym  przedszkolu  spotkanie z policjantką. Przedszkolaki utrwalili sobie zasady poruszania się po drodze oraz sposoby reagowania, gdy dzieje się coś złego. Utrwaliły numery alarmowe. Pani policjantka omówiła zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniała również o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni oraz zbliżania się do nieznajomych osób. Pani policjantka przeczytała nam bajkę z serii „Na ratunek Poli”.

„Kevin sam w domu w święta”

16 stycznia 2023r. w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów z teatru „ARENA”, którzy zaprezentowali dzieciom spektakl teatralny pt. „Kevin sam w domu w święta”. W trakcie przedstawienia dzieci miały możliwość występowania na scenie razem z aktorami. Przestawienie było bardzo zabawne, a jednocześnie bardzo pouczające. Nauka płynąca z przedstawienia zachęcała dzieci do właściwego zachowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Nasze przedszkolaki przekonały się także, że rodzina jest w życiu najważniejsza. 🙂

Dzieci z grupy „Wiewióreczki” przystąpiły do edukacyjnego projektu „MALI WIELCY RATOWNICY”, który ma na celu nauczenie dzieci pierwszej pomocy, propagowania wśród dzieci odpowiednich postaw społecznych w stosunku do osób potrzebujących pomocy, zwiększeniu u dzieci zaufania do służb ratunkowych i porządkowych (straż pożarna, policja, państwowe ratownictwo medyczne i innych). Promowanie zdrowego stylu życia. Na dzisiejszych zajęciach nauczyliśmy się opatrywać rany i skaleczenia.

PROFILAKTYKA SMYKA

Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie Dyrektor uczestniczył w gali w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie na podsumowaniu działań realizowanych w przedszkolu „Profilaktyka dla smyka” Podczas gali w przygotowanej prezentacji wystąpiły dzieci  i nauczycielka z grupy Wiewióreczki z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach. ( spośród wszystkich przedszkoli z powiatu bartoszyckiego placówka jako jedyna została wyróżniona i zaproszona na galę).

Dzieci z grupy Misie poznają zasady ruchu drogowego razem bohaterami z programu „Super Wiewiórka”.

Przedszkolaki z grupy Misie realizują program Super Wiewiórka – przyjaciółka Oli i Kuby”  pod patronatem PCK. Bohaterowie programu wprowadzają dzieci w zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Dzieci uczą  się numerów telefonów alarmowych, ćwiczą w jaki sposób wezwać pomoc, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Program „Super Wiewiórka”, to nie tylko nauka, ale także wspaniała zabawa. Wiele uwagi poświęcamy zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest to okazja do poznania zasad panujących na drodze. Nauka prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dzięki zajęciom dzieci wiedzą czym może skończyć się nieostrożność na drodze, że trzeba nosić odblaski, a w samochodzie podróżujemy w fotelikach.  Przedszkolaki z naszej grupy wykazały się dużą wiedzą teoretyczną , więc postanowiliśmy pójść na skrzyżowanie. Musimy stwierdzić,  że dzieci potrafiły bezpiecznie przechodzić przez jezdnię pod opieką dorosłych.

„Profilaktyka Smyka”

8 listopada w grupie Wiewióreczki odbyło się spotkanie z autorką programu „Profilaktyka Smyka” podkom. Jolantą Sorkowicz oraz policjantami z naszego miasta. Program ten realizowany jest w grupie w oparciu o książeczkę pt. Na ratunek Poli. Problemy poruszane w bajkach uczą dzieci odpowiedzialności i budują pozytywny obraz policji. Zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamiają dzieciom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, przedszkolu i na drodze, podczas wypoczynku letniego i zimowego. Podczas spotkania dzieci na podstawie przygód Poli opowiadały czego się nauczyły. Jak trzeba się zachowywać aby być bezpiecznym. Wykazały się wspaniałą, znajomością programu. Jesteśmy przekonani, że dzięki tym działaniom profilaktycznym nasze dzieci są bezpieczniejsze. Całe wydarzenie było nagrywane przez telewizję.

Dnia 7 października dwie grupy z naszego przedszkola Wiewióreczki  i Pszczółki wybrały się na pobliskie skrzyżowanie. Celem wyjścia było kształtowanie  nawyku właściwego zachowania się w ruchu drogowym oraz utrwalenie podstawowych zasad poruszania się po drogach. Przedszkolaki obserwowały ruch uliczny, ćwiczyły umiejętności poruszania się w pobliżu jezdni oraz prawidłowego przechodzenia przez pasy.

Nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach

30 września przedszkolaki uczestniczyły w uroczystości nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach. Podczas uroczystości dzieci brały udział w wielu przygotowanych atrakcjach m. in. Oglądały od środka łódź policyjną i radiowozy, siadały na policyjnych motorach, obserwowały zachowania psów policyjnych, robiły zdjęcia z maskotką policji sierżantem Bobrem, utrwaliły bezpieczne zachowania przechodzenia przez jezdnię uwieńczone otrzymanymi odblaskami. Uroczystość zakończyła defilada Kompani Honorowej wystawionej przez Oddział Prewencji Policji w Olsztynie oraz musztra paradna wykonana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji. Dzieci bogatsze w nowe doświadczenia wróciły do przedszkola i przekazywały zdobytą wiedzę swoim młodszym kolegom.

Kodeksy grupowe

Jak co roku dzieci wspólnie z nauczycielami ustalają zasady jakie będą obowiązywały podczas pobytu w przedszkolu oraz poza nim. Pierwsza zasada dobrej zabawy to bezpieczeństwo! 🙂


ROK SZKOLNY 2021/2022

Nasze przedszkole cyklicznie odwiedzają funkcjonariusze policji,  aby przybliżyć dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypominają numery alarmowe. Na ostatnim spotkaniu dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa. Przedszkolaki chętnie ćwiczyły pozycję „żółwika, która chroni przed atakiem zwierzęcia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędna podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci poznały zasady jak bezpiecznie spędzać wakacje, co zrobić gdy się zgubimy itp. Dzieci dzieliły się także swoimi doświadczeniami, pokazały, że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachować na drodze i w najbliższym otoczeniu.

Bezpieczne wakacje

Dzisiaj uczestniczyliśmy w akcji „Bezpieczne wakacje” nad Jeziorkiem Miejskim. Zorganizowanej przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej. Nad jeziorkiem zgromadziły się wszystkie służby bezpieczeństwa :Policja, Straż Pożarna, Nadleśnictwo, Straż Graniczna itd. Dzieci poznały zasady bezpieczeństwa nad wodą, oglądały akcję ratunkową podczas zatonięcia, uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczyły uciskanie klatki piersiowej na fantomie. Poznały zasady bezpiecznego zachowania się w lesie. Pokaz ratowania tonącego to tylko inscenizacja mrożącą krew w żyłach. Bądźmy uważnie i rozsądni w czasie wypoczynku nad wodą.

„Wiewióreczki” z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach

W maju zorganizowana została wycieczka do Komendy Powiatowej Policji. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa.„Wiewióreczki” miały okazję zobaczyć jak wygląda stanowisko dowodzenia i monitoring miasta. Przedszkolaki dowiedziały się w jakich pomieszczeniach spędzają czas osoby zatrzymane przez Policję. Na parkingu policyjnym obejrzały różne wozy policyjne – do przewożenia psów, do transportu aresztantów, wozy patrolowe. Zaprezentowano nam sygnały świetlne i dźwiękowe, a także sprzęt będący na wyposażeniu policjantów. Wycieczka była bardzo atrakcyjna, wywołała wśród przedszkolaków wiele wrażeń.

Co robią uczucia?

9 maja przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z p. Basią z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach pt. „Opowieści o tym jak okazujemy uczucia na motywach bajki Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając „ Co robią uczucia? ”
Dzieci rozpoznawały i nazywały towarzyszące nam w życiu emocje. Potrafiły  opowiedzieć o uczuciach w różnych sytuacjach . Wykazały się empatią w stosunku do osób ,które są smutne. Uczestniczyły w zabawach z kodowaniem, dzięki którym rozwijały logiczne myślenie.

Biedroneczki poznają rolę i zadania straży pożarnej.
W 11 maja dzieci z grupy „Biedroneczki” odwiedziła mama Kuby. Pani Cichosz opowiedziała dzieciom
o swojej pasji, którą jest służba w ochotniczej straży pożarnej. Przedszkolaki dowiedziały się, że straż
pożarna zajmuje się prewencją i walką z pożarami oraz innymi zagrożeniami dla zdrowia i życia
ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Poznały elementy stroju strażaka. Uczestniczyły w
zabawie: „Gasimy pożar”.

Przedszkolaki z wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach

Dzieci z grupy Skrzaty i Jeżyki wybrały się na wycieczkę do Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. W straży nie brakowało dzieciom wrażeń. Nasze przedszkolaki uczyły się, jak należy postępować w razie pożaru oraz gdy zapali nam się ubranie. Ćwiczyły umiejętność właściwego zawiadamiania straży pożarnej o niebezpiecznym zdarzeniu. Wszystkie dzieci ubrane w stroje strażaków gasiły także w zadymionym pomieszczeniu pożar, który pochodził od kuchenki gazowej. Były to fantastyczne zajęcia w sali OGNIK. Pan strażak oprowadził całą grupę także po różnych pomieszczeniach remizy oraz pokazał wozy strażackie. Wszystkie dzieci otrzymały certyfikaty strażackie oraz super ołówki. A dzieci wręczyły panom strażakom własnoręcznie wykonane rysunki na temat straży pożarnej. Bardzo dziękujemy za współpracę i tak pouczające zajęcia. Było super

 „Myję ręce, bo wiem dobrze o tym…”– spotkaniem z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

W ramach profilaktyki i zapobiegania chorobom przenoszonym na dłoniach , odwiedziła nas Pani z Sanepidu, aby pokazać dzieciom jak prawidłowo myć ręce, jak dbać o higienę osobistą i co robić aby być zdrowym. Rozstrzygnięty również został konkurs plastyczny „Dlaczego warto myć ręce?”. Dzieci  z naszego przedszkola biorące udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

„Na ratunek Poli”– czytamy z panem dzielnicowym

W tym samu dniu odwiedził nas również policjant, który przeprowadził pogadankę we wszystkich grupach wiekowych na temat bezpiecznego poruszania się, prawidłowego przejazdu w fotelikach samochodowych, o tym co trzeba zrobić, gdy grozi nam niebezpieczeństwo i na jakie numery trzeba dzwonić, aby wezwać pomoc.

„W zdrowym ciele, zdrowe dziecko”

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Dzieci regularnie uprawiające sport cieszą się lepszą formą i witalnością niż te, które wolny czas spędzają przed telewizorem czy komputerem. Sport pomaga nie tylko w rozwoju fizycznym dziecka, ale ma pozytywny wpływ także na kształtowanie się jego charakteru. Słowem – sport jest skutecznym narzędziem wychowawczym. Z okazji Dnia Zdrowia i Dnia Sportu, dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych włączyły się aktywne i zdrowe spędzanie czasu w przedszkolu. W grupach odbyły się konkurencje sportowe pogadanki i prezentacje multimedialne dotyczące zdrowego stylu życia, dzieci przyrządzały zdrowe owocowe sałatki, szaszłyki, wykonały ilustrację dotyczące zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu.

„Fałszywy alarm ” -spotkanie z policjantem

08.04.2022r.   w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie przedszkolaków z policjantką  z Komendy Powiatowej  Policji w  Bartoszycach – Martą Kabelis . Najstarsze dzieci  z grupy Wiewióreczki i Jeżyki  uczestniczyły w  zajęciach  edukacyjnych na temat bezpieczeństwa i właściwego  zachowania się w różnych sytuacjach . Dzieci w czasie spotkania wykazały się znajomością  numerów alarmowych do poszczególnych służb i ogólnego numeru ratunkowego jakim jest 112, a także tego jak mogą udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje  . Od policjantki  dowiedziały się co robić by być bezpiecznym zarówno w czasie pobytu w przedszkolu, jak i w domu i nigdy bez potrzeby używać tych ważnych numerów .

  Dziękujemy  pani  Marce  Kabelis   za ciekawe zajęcia i zapraszamy częściej do naszego przedszkola Będziemy  miło wspominać to spotkanie.

PSZCZÓŁKI DBAJĄ O ZDROWIE

W grupie Pszczółek realizujemy ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, w ramach którego realizujemy wiele zajęć kształtujących u dzieci postawy prozdrowotne oraz dbałość o zdrowie. Dzieci zapoznają się z tematyką zdrowego żywienia. Wykonywały Piramidę Zdrowego Żywienia , poznały zdrowe produkty ekologiczne , codziennie brały udział w ćwiczeniach. Bo to co zrobimy samodzielnie, smakuję najlepiej! I tego się trzymajmy

?

Sałatka owocowa w wykonaniu dzieci, jak widać znika z talerzy. Naładowani bombą witaminową, bo znamy Piramidę Zdrowego Stylu Życia i wiemy czego dzieciom potrzeba!

SPOTKANIE Z FARMACEUTĄ W GRUPIE PSZCZÓŁEK

W ramach realizacji tematu zajęć ze zdrowia i doradztwa zawodowego grupę Pszczółki odwiedziła farmaceutka – mama Natalki-Pani Magda. Pani farmaceutka przybliżyła dzieciom swój zawód i charakter pracy w aptece, pokazała zdjęcia pomieszczeń apteki: ekspedycje, gdzie leki są ułożone alfabetycznie, niektóre w szufladach i magazyny leków. Recepturę, czyli miejsce, gdzie robione są leki w aptece. Przedszkolaki dowiedziały się także, jak wygląda i do czego służy recepta. Dzięki Pani Magdzie przedszkolaki wiedzą, że w aptece robi się różne leki i poznały przy tym urządzenia niezbędne do ich wykonania. Zrozumiały, że nie można zażywać leków bez wiedzy dorosłych. Pani farmaceutka zademonstrowała jak wykonuje się krem do rąk robiony w moździerzu. Dużą atrakcją spotkania było wykonywanie przez przedszkolaków maści na podłożu lekobazy. Każde dziecko trzymając pistel z dużym zaangażowaniem ucierało w moździerzu składniki potrzebne do wykonania maści. Później pani Magda napisała i nakleiła sygnaturkę na opakowanie. Chętne przedszkolaki mogły użyć kremu do rąk. Pani Magda przeczytała wiersz o aptece i swoim zawodzie. Na koniec spotkania dzieci otrzymały pyszne lizaki witaminowe . Spotkanie to przybliżyło dzieciom wiedzę na temat pracy farmaceuty oraz dbania o własne zdrowie.

BURZA W SŁOIKU

14 i 17 marca dzieci z najstarszych grup Wiewióreczki i Jeżyki uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z PPP pt” Burza w słoiku”. Zajęcia miały na celu pomóc dzieciom zrozumieć swoje emocje. Jednym ze sposobów jest słoik emocji, który pokazuje w jaki sposób działa nasz umysł w sytuacji, w której doświadczamy silnych emocji. Patrzenie na ruch błyszczących drobinek w słoiku uspokaja nasz umysł i pozwala się wyciszyć.

            Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania o Karolince  i  nazywały emocje , które towarzyszyły głównej bohaterce. Następnie przechodziły przez ścieżkę sensoryczną. Ćwiczyły koordynację ruchową idąc po folii bąbelkowej i jednocześnie poruszając wstążkami w rytm muzyki. Podczas zajęć dzieci przyjmowały postawy wylosowane na kartach. Zabawa ta wywołała wiele radości. Dzieciom bardzo podobała się piłka emocji, którą mogły ściskać. Przedszkolaki grały na instrumencie zrobionym z kartki technicznej, wystukując rytm . Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i dostarczyło dzieciom wiele radości.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego w całej Europie obchodzony  jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.  W naszym przedszkolu dzieci ze wszystkich  grup również przyłączyły się do świętowania. Dzieci podczas zabaw, kodowania i inscenizacji   udowodniły że numer 112 doskonale znają i wiedzą w jakich sytuacjach należy znajomość tego numeru wykorzystać. Przedszkolaki oglądały również krótkie filmy instruktażowe oraz śpiewały piosenki związane z numerami alarmowymi. Każda grupa , od maluszków” po ,, starszaki” przeprowadzała pogadanki, dzieci oglądały ilustracje przedstawiające niebezpieczne sytuacje, opisywały je oraz uzasadniały, które służby ratunkowe należy zawiadomić. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne.

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym przedszkolu

Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł w tym roku na dzień 8 lutego.  W ramach wspomnianych obchodów dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii „Mój przyjaciel Necio”, „Owce w sieci” , „Plik i folder”, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Film poprzedzony został pogadanką nauczycielki na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Doskonale poradziły sobie w konkursie quizowym z pytaniami dotyczącymi obejrzanych bajek. W ramach zadania plastycznego mogły pokolorować obrazki związane z Internetem.

 W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE!!!

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK TO JA
Chociaż na razie nasze maluszki z grupy ,,Krasnoludki” wciąż jeszcze przyzwyczajają się do przedszkola to jednak nie zapominają o przygotowaniu się do przyszłego spacerowania. Wykorzystując ładną, jesienną pogodę praktycznie przećwiczyły podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię na przyprzedszkolnym miasteczku ruchu drogowego.

Wiem, czuję rozumiem

1 października odbyły się zajęcia których celem było rozwijanie kompetencji spolecznych dzieci. Zajęcia poprowadziły panie z Poradni Psychologiczo-Pedagogicznej w Bartoszycach. Dzieci bawiły się świetnie, a uśmiech nie schodził im z ust. Dziękujemy paniom specjalistkom za poświęcony dzieciom czas wspólną zabawę i rozmowę ?

Europejski Tydzień Sportu

Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności.
Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach również  przyłączyły się do akcji.
Przez cały tydzień w każdej grupie prowadzone były liczne konkurencje sportowe, zajęcia gimnastyczne z użyciem akcesoriów, zajęcia sportowe na świeżym powietrzu.
Uwieńczeniem Tygodnia Sportu były zajęcia  Taekwon-Do prowadzone przez Pana Tomasza Zaremba, właściciela szkoły Taekwon-Do.
Sport to zdrowie dlatego zajęcia sportowe w naszym przedszkolu  odbywają się każdego dnia.

Spotkanie z policjantem

 W piątek 1 października nasze przedszkole odwiedziła pani policjantka Marta Kabelis, która przeczytała  dzieciom  opowiadania o niesfornej Poli i jej przygodach. 13 rymowanych historyjek zostało opatrzonych kolorowymi ilustracjami, ale na wydaniu książeczki nie poprzestano. Przygody Poli stały się punktem wyjściowym do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów. Już w nadchodzącym roku szkolnym o Poli będzie można nie tylko przeczytać, ale i zobaczyć ją na karcie pracy, pieczątce, dyplomie. Przygody rezolutnej dziewczynki trafią także na ekrany, a wszystko za sprawą policjantów, którzy przeczytali je dzieciom. To jednak nie koniec – historyjki będą mogły także wpaść w ucho w trakcie podróży, policyjna narracja popłynie bowiem z radiowych głośników.  Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach czekają na kolejne wizyty funkcjonariuszy policji i na Polę.

Spotkanie ze strażakiem

23 września w grupie „Skrzaty” odbyło się spotkanie z panem Piotrem, który pracuje jako strażak w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. Pan Piotr opowiedział naszym przedszkolakom o swojej pracy, pokazał dzieciom ubiór strażaka i wyjaśnił jak się nazywa i do czego służy niezbędny sprzęt będący na wyposażeniu straży pożarnej. Każde dziecko miało okazję przymierzyć strażacki hełm. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały naszego gościa: utrwaliły numery alarmowe, uczyły się prawidłowego powiadamiania o sytuacji wymagającej wezwania straży pożarnej oraz pogłębiły swoją wiedzę na temat pracy strażaka. Kilkoro dzieci zadeklarowało chęć zostania strażakiem i pełnienia tej ważnej służby w przyszłości. Dzieci zostały obdarowane przez Pana Piotra odblaskami i magnesami z numerem alarmowym, a pan Piotr usłyszał piosenkę o byciu strażakiem w wykonaniu dzieci. Serdecznie dziękujemy rodzicom Marcela za pomoc w organizacji spotkania, a panu strażakowi za poświęcony czas i ciekawą lekcję z zakresu bezpieczeństwa:)))

ROK SZKOLNY 2020/2021

„Obcemu mówię nie!”

 W ramach realizacji projektu  Bezpieczny Przedszkolak w  dniach 16 i 17.06.2021 r. w grupie  Wiewióreczki  odbyły  się zajęcia  na temat „Jestem bezpieczny – obcemu mówię Nie!”

Dzieci 5-6  – letnie przedstawiły bajkę Czerwony Kapturek,  ocenę zachowania dziewczynki i pokazały właściwe zachowanie w stosunku do osób nieznajomych.  Następnie przedstawiły  różne scenki sytuacyjne  pod hasłem „Spotkanie z nieznajomym”. (nie otwieram drzwi nieznajomym; stosowanie się do zakazu otwierania drzwi nieznajomym, rozmowy z nieznajomym.) Na koniec wykonały wspólnie  plakat ostrzegający wszystkie dzieci przed kontaktem z nieznajomym  i umieściły go na głównym holu przedszkola.

Spotkanie z policjantem

16 czerwca  2021r. w naszym  ogrodzie przedszkolnym z zachowaniem  wszelkich zasad bezpieczeństwa odbyło się spotkanie z policjantką Panią Martą Kabelis  z Komisariatu Policji w Bartoszycach. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu, w domu i podczas zbliżających się wakacji. Pani policjantka, w formie praktycznej, przypomniała podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię w specjalnym do tego przygotowanym miasteczku ruchu drogowego. Następnie wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjantka  zademonstrowała dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły pani policjantce laurkę z podziękowaniem.

Jeżyki uczą się bezpiecznych zachowań

Sala edukacyjna „Ognik” to specjalnie wyposażony kompleks pomieszczeń przeznaczony do edukacji dzieci.  

W trakcie zajęć dzieci uczą się m.in. prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia życia, zasad bezpiecznej ewakuacji oraz prawidłowego wzywania służb ratowniczych.

Dzięki multimedialnemu wyposażeniu sal dydaktycznych, zajęcia są podparte krótkometrażowymi filmami rekomendowanymi przez Komendę Główną PSP oraz efektami specjalnymi.

Dnia 08.06.2021 dzieci z gr. „Jeżyki” uczestniczyły właśnie w zajęciach w Sali edukacyjnej „Ognik” poznały zasady bezpieczeństwa jak zapobiegać pożarom, dowiedziały się również jak zachować się podczas pożaru, utrwaliły nr alarmowe. Strażacy również zaprezentowali swoje wozy oraz wykonali pokazowy alarm. Był to niezapomniany i pełen wrażeń dzień.

„Potrafimy zadbać o nasze bezpieczeństwo”- grupowy Quiz o bezpieczeństwie

Wiek przedszkolny to najlepszy czas kiedy powinniśmy uświadomić dzieciom różne grożące im niebezpieczeństwa, które mogą wystąpić w ich najbliższym otoczeniu  i przyzwyczaić  dzieci  do „pewnych” ograniczeń ich wolności miedzy innymi przez przestrzeganie zakazów i nakazów. Bardzo ważne jest także zapoznawanie ich ze sposobami radzenia sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i życiu, wzbudzenie w nich czujności w celu zapobiegania powstawaniu zagrożeń. Tym sposobem powstał pomysł zorganizowania quizu podsumowującego zdobyte wiadomości.  W dniu 31maja  w grupie Wiewióreczki (5-6 latki) odbył się Quiz pod hasłem: „Potrafimy zadbać o nasze bezpieczeństwo” Celem quizu było utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa podczas zabaw i w ruchu drogowym, sprawdzenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach, oraz promowanie bezpiecznego stylu życia. Dzieci podzielone na zespoły rozwiązywały zagadki, odkrywały tajemnicze słowa związane z ruchem drogowym , układały puzzle „Znaki drogowe”. Przypomniały sobie numery alarmowe przypasowując je do właściwych pojazdów, układały historyjki obrazkowe  dotyczące niebezpiecznych sytuacji  oraz wskazywały za pomocą  napisu TAK lub NIE. jak należy zachować się  w różnych sytuacjach. Wszystkie dzieci zasłużyły na nagrodę  , którymi były lizaczki odblaskowe i emotikonka uśmiechniętej buźki.

Jesteśmy dumni ,że dzieci wyposażone w taką wiedzę będą z pewnością bezpieczne     w szkole i w nowym otoczeniu.

Jestem bezpieczny na drodze

W kwestii bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym rolę odgrywa wiele czynników. Dzieci biorą w nim udział na innych zasadach niż dorośli, przez co czyhają na nie różne niebezpieczeństwa. Dzieci grupy „Skrzaty wzięły udział w cyklu zajęć dotyczących bezpieczeństwa, a zwieńczeniem posiadanej wiedzy był konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny na drodze” i quiz wiedzy o bezpieczeństwie. Na konkurs wpłynęło sześć prac, każda praca dotyczyła tematu i była samodzielnie wykonana. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a wystawa prac znajduje się na górnym holu w przedszkolu.

Spotkanie z policjantem w grupie Wiewióreczki

Przedszkolaki z  Dwójeczki , jak co roku miały możliwość wzięcia udziału w spotkaniu    z Policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach panem Krzysztofem Leśniewskim.         Do tej wizyty dzieci z grupy  Wiewióreczki przygotowywały się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu, ale również w ruchu drogowym.                   Celem spotkania było zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami grożącymi im w trakcie drogi do przedszkola, uświadomienie dziecka jak prawidłowo należy korzystać z drogi oraz jak zachować się, gdy spotkają na swojej drodze obcą osobę. Dzieci miały także okazję dowiedzieć się również, na czym polega praca policjanta, jak wygląda jego mundur oraz jaki sprzęt jest potrzebny policjantom podczas służby. Był też czas na zabawę z panem policjantem.  Dzieci rozwiązywały zagadki prezentowane przez gościa, wzięły udział w Quizie  „ Potrafię  dbać o swoje bezpieczeństwo – TAK czy NIE”             oraz zatańczyły z panem policjantem przy utworze pt.  Ręce do góry” .                Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały Policjantowi  za wizytę wręczając  samodzielnie wykonaną laurkę i wykonanie wspólnego zdjęcia . Serdecznie dziękujemy  panu policjantowi , że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.                                              Dziękujemy i zapraszamy częściej do naszego przedszkola!   

Spotkanie z policjantem w grupie ” Biedroneczki”

W poniedziałek 28 września dzieci  z grupy ,,Biedronki” odwiedził  Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach panem Krzysztofem Leśniewskim  , który przekazał dzieciom szereg informacji na temat bezpiecznego zachowania w domu, przedszkolu, na podwórku, w ruchu pieszym oraz bezpiecznego podróżowania samochodem, rowerem. Przedszkolaki poznały znaczenie noszenia  świateł odblaskowych  szczególnie jesienią i zimą. Dzieci w sposób praktyczny pokazywały gościowi jak bezpiecznie należy  przejść przez jezdnię. Dzieci w podziękowaniu za cenne informacje powiedziały gościowi wiersz ,,Bezpieczny przedszkolaczek” , podsumowanie zdobytych wiadomości odbyło się w postaci quizu wiedzy na ten temat. Pan policjant gratulował dzieciom zdobytej wiedzy o bezpieczeństwie. Na zakończenie zostało wykonane wspólne zdjęcie.  

                                                                      Krystyna Sekita

O BEZPIECZEŃSTWIE Z POLICJANTKĄ…

W naszym przedszkolu na początku roku szkolnego w każdej grupie wiekowej realizowane są zagadnienia związane z zachowaniem bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu                                                                                                  drogowego. Już od najmłodszych lat należy przygotować je do bezpiecznego zachowania się, tak aby unikały zagrożenia i nie powodowały go swoim zachowaniem. Przedszkolaki są cały czas w ruchu, a przez to jedną z najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego. W zapewnieniu im bezpieczeństwa współpracujemy z rodzicami oraz policją.  Bardzo ciekawym dla dzieci wydarzeniem była wizyta sierżant sztabowej Sylwii Michałowskiej z Powiatowej Komendy Policji w naszym przedszkolu. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem oglądały mundur oraz obowiązujące wyposażenie.  Policjantka w bardzo przyjaznej atmosferze przybliżyła przedszkolakom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze zarówno pieszo jak i rowerem. Powiedziała dzieciom do kogo mogą się zwrócić o pomoc w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. Zwróciła również uwagę na to jak ważna jest znajomość numerów alarmowych oraz własnego adresu zamieszkania w przypadku zgubienia się. Przedszkolaki podziękowały policjantce za dobre rady oraz wręczyły pamiątkową laurkę.

Po tym spotkaniu możemy być pewni, że dzieci będą bardziej świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który w razie potrzeby chętnie służy pomocą.


Bezpieczny Przedszkolak!- „Mali ,Wielcy Ratownicy”

Dzieci z grupy ” Jeżyki” 19 listopada po raz pierwszy uczestniczyły w spotkaniu z ratownikami medycznymi ze stowarzyszenia „mali WIELCY ratownicy” w ramach programu edukacyjnego o tej samej nazwie.
Podczas tego spotkania przedszkolaki zapoznały się z wnętrzem karetki pogotowia i jej wyposażeniem. Dowiedziały się w jaki sposób udzielana jest pierwsza pomoc w ambulansie i jak przenosi się chorych do karetki. Następnie w sali przedszkolnej ratownicy w przystępny sposób zapoznali dzieci z defibrylatorem i jego obsługą. Jeżyki ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. Dziękujemy miłym panom ratownikom i czekamy na kolejną wizytę.

Danuta Banach


Spotkanie z panią policjantką…
 
W dniu 28.11.2018r. nasze przedszkole odwiedziła policjantka z Komendy Policji w Bartoszycach. Pani Marta przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe tj.112 i 997.
Policjantka uświadomiła przedszkolaków o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,a także o nie zawieraniu znajomości z obcą osobą dorosłą. Na zakończenie spotkania,pani Marta obdarowała dzieci upominkami w postaci odblasków. Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły policję zaufaniem, do której zawsze mogą zwrócić się o pomoc, dziękujemy za miłą wizytę

Bezpieczny przedszkolak – spotkanie z cyklu ” Mali, Wielcy Ratownicy”

Kolejne spotkanie z cyklu ” Mali ,Wielcy Ratownicy” odbyło się 7 grudnia . Tym razem odwiedzili nas ratownicy z trzech służb: policjant, strażak i ratownik medyczny . Dzieci utrwaliły numery alarmowe służb ratunkowych oraz zasady wzywania pomocy. Zabawa w „Głuchy telefon” uczyła dzieci współdziałania, uważnego słuchania i przekazywania informacji. W trzech grupach przedszkolaki układały historyjki obrazkowe , ustalając kolejność od momentu wypadku do czasu udzielenia pierwszej pomocy. Zrozumiały, że aby  bezpiecznie podróżować samochodem dzieci muszą siedzieć w foteliku przypięte pasami .

Danuta Banach


NAWET ŚWIĄTECZNA CHOINKA POMAGA DZIECIOM ZADBAĆ O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO

Zawsze jest dobry czas, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków. Okazało się, że nawet świąteczna choinka może w tym pomóc.                                           Dzieci z grupy ,,Biedroneczki” naszego przedszkola zostały zaproszone do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach aby ubrać choinkę własnoręczne przygotowanymi ozdobami. Po przyjściu na miejsce okazało się jednak, że w holu budynku czekała choinka już udekorowana odblaskami. Dzieci, które przyzwyczajone są, że choinkę się ubiera, początkowo były bardzo zdziwione gdy policjantka poprosiła o rozebranie jej z odblasków. Po wyjaśnieniu, iż choince odblaski nie są potrzebne, za to im bardzo się przydadzą pod warunkiem, że będą je nosić przymocowane do zamka w kurtce, a nie schowają do szuflady przedszkolaki z chęcią zdejmowały odblaskowe radiowozy z choinki a na ich miejsce wieszały papierowe koszyczki, bombki, pawie oczka oraz łańcuszki.

Odblaski wykorzystane we właściwy sposób będą stanowiły kolejny element zwiększający bardzo ważne bezpieczeństwo na drodze naszych przedszkolaków. Pragniemy w tym miejscu również przypomnieć, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat ( na przykład starszym rodzeństwem ). Jedynie w przypadku strefy zamieszkania oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych dziecko do lat siedmiu może poruszać się samodzielnie.


Bezpieczne ferie…

Przed nami ferie zimowe,dbając o bezpieczeństwo dzieci, podejmujemy w przedszkolu wiele działań, uczących dzieci bezpiecznych zachowań w czasie zabaw na śniegu.18 stycznia ” Jeżyki” i ” Skrzaty” uczestniczyły w akcji ” Bezpieczne ferie zimowe” zorganizowanej przez służby ratunkowe nad Jeziorkiem Miejskim. Przedszkolaki obejrzały pokaz ratowania tonącego pod lodem. Utrwaliły sposób wzywania pomocy , numery alarmowe oraz zasad bezpiecznej zabawy na śniegu. Ale przede wszystkim zrozumiały, że nie można wchodzić na lód.


Ferie tuż , tuż.   Krasnoludki i Misie poznają zasady bezpiecznych zabaw na śniegu.

W związku ze zbliżającymi się feriami  zimowymi,  dzieci z grupy Krasnoludki i Misie poprzez rozmowę  w oparciu o ilustracje, kolorowe plakaty , naukę piosenek , wierszyków   rozwiązywanie zagadek  zapoznały się  z zasadami bezpiecznych zabaw  na śniegu.  Zasady te  umieszczone zostały w katalogu , który został wyeksponowany  w kąciku . Pomoże on nam w bezpiecznym zachowaniu się podczas pobytu zimą  na dworze .


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK-MALI WIELCY RATOWNICY

05.02.2019 w ramach cyklicznych spotkań ” Mali Wielcy Ratownicy”,dzieci z grupy Jeżyki układały historyjki obrazkowe na temat niebezpiecznych zabaw i ich konsekwencji, kontaktu  z rzeczami ostrymi i gorącymi
Następnie uczyły się wykonywać opatrunki w miejscach skaleczeń. Spotkaniu towarzyszyła niesamowita atmosfera. Dzieci z ochotą opatrywały rany swoim kolegom. Mam nadzieję ,że w realnym świecie będą równie chętnie udzielać pomocy innym…