Zdrowy ekolog

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

„Pszczółki” na zajęciach w Nadleśnictwie Bartoszyce

6 czerwca dzieci z grupy „Pszczółki” wybrały się do Nadleśnictwa Bartoszyce, by tam uczestniczyć w zajęciach nt. „Bezpieczni w lesie”. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się, jak należy postępować w lesie, by się w nim nie zgubić, czego nie wolno w lesie robić i jak postępować, by nie płoszyć zwierząt tam żyjących. Nasze przedszkolaki utrwaliły także zasady dotyczące tego, jak właściwie przygotować się na wycieczkę do lasu, jak należy się ubrać i co warto ze sobą zabrać. Pan leśniczy opowiedział dzieciom także o popularnych zwierzętach mieszkających w naszych lasach. Dzieci miały okazję do zwiedzenia zorganizowanej w Nadleśnictwie wystawy ptaków oraz zwierząt leśnych. Nasze przedszkolaki z uwagą słuchały informacji o zwierzętach i im się przyglądały. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał odblaskową opaskę z logo Nadleśnictwa. Dziękujemy za wspaniałą lekcję przyrody i dbałość o nasze bezpieczeństwo w lesie.

Podziękowania za udział w akcji „Wspólnie sprzątamy Bartoszyce” organizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce

Nasze przedszkolaki za wytrwałą pracę i wysiłek włożony w zbieranie śmieci podczas akcji „Wspólnie sprzątamy Bartoszyce” otrzymały od Urzędu Miasta Bartoszyce piękne dyplomy oraz drzewko, które zostało już posadzone przez naszych starszaków w ogrodzie przedszkolnym.

Realizacja programu “Skąd się biorą produkty ekologiczne”

Dzieci 5cio letnie z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach wzięły udział w realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla przedszkoli “Skąd się biorą produkty ekologiczne”, opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Swoją przygodę rozpoczęły od zrozumienia czym właściwie jest ekologiczny produkt, co to oznacza, co o tym decyduje, co może być ekologiczne. Zapoznały się również ze znakiem, który występuje na opakowaniach i definiuje je jako ekologiczne. Na koniec udały się do sklepu z ekologiczną żywnością. Podczas wizyty oglądały produkty oznaczone ekologicznym znakiem i dowiedziały się o zdrowych przekąskach. Kolejnym etapem było usystematyzowanie swojej dotychczasowej wiedzy i stworzenie piramidy zdrowego stylu życia dziecka, której każdy ze szczebli był omawiany. Następnym zadaniem było zrozumienie czym jest ekologiczne rolnictwo. W tym celu dzieci zapoznały się z animowanym filmem edukacyjnym oraz udały się się do piekarni na zakupy różnych odmian pieczywa. W kolejnych tygodniach dzieci pogłębiły swoją wiedzę o nabiale (jak się wytwarza poszczególne produkty, co warto jeść, a czego unikać), jajach (dzieci zapoznały się z oznaczeniem i dowiedziały się co oznaczają kolejny cyfry na jajach). Omawiane również były ekologiczne mięso, wędliny i ryby. Następnie dzieci porównywały owoce i warzywa z oznaczeniem ekologicznym z tymi bez certyfikatu, kosztowały je oraz wybierały swoje ulubione. W związku z tym, że za oknem robiło się coraz cieplej, przedszkolaki stworzyły własne wody owocowe bez dodatku cukru z dodatkiem różnych ziół. W propagowaniu zdrowego stylu życia ważnym elementem było również spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bartoszycach, który zwiększył wiedzę i świadomość przedszkolaków o nawykach higieniczno- zdrowotnych oraz zapoznał dzieci z talerzem, który w łatwy sposób uzmysławiał czego najwięcej, a czego najmniej powinno znaleźć się na talerzu podczas posiłku. Przedszkolaki udały się również na wycieczkę do Pszczelandii, aby poznać właściwości miodu i brały udział w warsztatach „Zdrowe słodycze” podczas których samodzielnie przygotowały batoniki muesli. W realizację programu włączyliśmy rodziców przygotowując dla nich w holu przedszkola tablice informacyjne na temat zdrowego stylu życia jako profilaktyki otyłości i innych chorób cywilizacyjnych oraz zapraszając na warsztaty „Zdrowo i bezpiecznie”.

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 3 w Bartoszycach

W piątek 12 maja dzieci 6-letnie z grupy „Wiewióreczki” wybrały się z wizytą do Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda sala lekcyjna, mogły usiąść w ławkach, przejść się po korytarzu szkoły i wziąć udział w zajęciach ekologicznych, uszyć torbę na zakupy ze starych koszulek. Dzieciom bardzo podobało się w szkole i niebawem znów się tam wybierzemy, aby przyszli pierwszoklasiści mogli przyzwyczaić się do szkolnego życia, które niebawem ich czeka.

Udział w akcji „Wspólnie sprzątamy Bartoszyce” organizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce

21 kwietnia nasze przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych wraz ze swoimi paniami uczestniczyły w akcji „Wspólnie sprzątamy Bartoszyce” organizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce oraz w akcji „Sprzątajmy dla Polski”. Zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki udaliśmy się
oczyścić teren wokół przedszkola oraz teren wskazany przez Urząd Miasta. Okazało się, że śmieci było sporo. Za ciężką i wytrwałą pracę wszystkie dzieci otrzymały medale „Przyjaciel Ziemi”.

DZIEŃ ZIEMI

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone 22 kwietnia. Każdego roku
dzieci z naszego przedszkola aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest
dbanie o naszą planetę. Przedszkolaki przez cały tydzień gruntownie przygotowywały się do tej
uroczystości. Dzieci razem ze swoimi paniami poznawały zasady segregacji śmieci, dowiedziały się , co
to jest recykling. Rozmawiały na tematy związane z energią odnawialną, wskazywały jak ważną rolę
odgrywa oszczędzanie wody i prądu. Przedszkolaki zastanawiały się jak można pomóc Ziemi, aby była
czysta, zdrowa i piękna. 21 kwietnia odbył się Pokaz Eko- Mody. Wszystkim gratulujemy pomysłowości i
odwagi podczas występów na przedszkolnym wybiegu.
Po południu wszystkie grupy wraz z paniami zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki i worki udały się
oczyścić teren wokół przedszkola oraz teren wskazany przez Urząd Miasta. Przyłączyły się do akcji
„Wspólnie sprzątamy Bartoszyce ”oraz „Sprzątajmy dla Polski”. Za ciężką i wytrwałą pracę wszystkie
dzieci otrzymały medale „Przyjaciel Ziemi”.

Zielone ogródki w salach

Światowy Dzień Wody

Dnia 22 marca 2023r. dzieci z grupy „Pszczółki” obchodziły „Światowy Dzień Wody”. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom znaczenia wody dla życia i zdrowia człowieka oraz wszystkich organizmów żywych, a także kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci. Przedszkolaki nazywały różne zbiorniki wodne widoczne na ilustracjach, poznawały źródła zanieczyszczeń wody oraz szukały odpowiedzi na pytanie: „Jak możemy oszczędzać wodę?”. Nasze Pszczółki miały też do wykonania zadania typowo matematyczne oraz z kodowania – wszystko w tematyce wody.

Przedszkolny konkurs fotograficzny „Piękna kolorowa jesień w obiektywie”

25 listopada odbyło się w naszym przedszkolu rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. „Piękna kolorowa jesień w obiektywie”. Konkurs miał na celu uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody, ukazanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych w okresie jesieni, zachęcenie do odwiedzenia znanych oraz mniej znanych miejsc w Bartoszycach i ukazanie piękna „Naszej małej ojczyzny” a także prezentację i popularyzację twórczości fotograficznej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęć ukazujących piękno jesiennej przyrody. Powołane jury dokonało rozstrzygnięcia konkursu biorąc pod uwagę: zgodność z tematyką konkursu, wartość artystyczną oraz jakość techniczną fotografii. W konkursie uczestniczyło 22 dzieci. Jury przyznało 8 nagród głównych – wyróżnień specjalnych oraz 14 wyróżnień. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami oraz dyplomami za udział w konkursie. W przedszkolnym holu powstawała wystawa zdjęć ukazująca piękno jesiennej przyrody. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w konkursie i gratulujemy :).

Grupa Misie dba o ptaki pozostające u nas na zimę

„Pszczółki” wiedzą, jak należy się zdrowo odżywiać.

28 października w ramach edukacji zdrowotnej i promocji zdrowego odżywiania dzieci z grupy „Pszczółki” wspólnie przygotowały sałatkę owocową. Dzieci myły, samodzielnie kroiły i mieszały wszystkie składniki, by na koniec zjeść tę pyszną witaminową bombę. Niektórym dzieciom sałatka bardzo smakowała, gdyż zgłaszały się po dokładki. Wykonanie sałatki było poprzedzone wieloma zajęciami na temat źródeł i roli witamin we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

Zajęcia edukacyjne w ramach współpracy z Fundacją „Marzenia Niechcianych Zwierząt” i projektu „ZwierzOgród”

18 października  w grupach: „Pszczółki” i „Biedroneczki” odbyły się spotkania z wolontariuszkami działającymi na rzecz potrzebujących zwierząt z przytuliska w Sędławkach. Panie przybyły  do przedszkola w towarzystwie uroczego, wesołego pieska, który już znalazł swój dom właśnie u pań. Obecność pieska była wielką atrakcją dla dzieci, tym bardziej, że pokazywał on,  jak daje łapę, jak siada i jak prosi o smakołyk. Panie opowiedziały dzieciom, jak należy się opiekować zwierzętami domowymi, jak należy je traktować i że jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Na koniec spotkania wolontariuszki wręczyły dzieciom pamiątkowe przypinki. Każdy, kto chciał, mógł też pogłaskać pieska. Zajęcia odbyły się w ramach projektu ZwierzOgród i współpracy z Fundacją Marzenia Niechcianych Zwierząt. Do fundacji oraz do Stowarzyszenia BartKot przekazana została karma i rzeczy zebrane podczas zbiórki w naszym przedszkolu, za co wszystkim dzieciom i rodzicom bardzo dziękujemy:)

„Warsztaty Kulinarne Zdrowe Słodycze”

19 października w naszym przedszkolu odbyły się prozdrowotne warsztaty podczas których przedszkolaki pod okiem cukierników z firmy Lekkie Ciacho nauczyły się przygotowywać zdrowe słodkie przekąski. Oprócz tego dzieci rozmawiały z prowadzącymi na temat cukru i jego wpływu na organizm oraz ogólnorozumianego zdrowego odżywiania. Dzieci przygotowały „kulki mocy” i batoniki bakaliowe wykorzystując do tego miód, daktyle, bakalie, płatki owsiane itp. Po skończonych zajęciach słodycze trafiły do lodówki, a na koniec na stoły przedszkolaków, gdzie mogli skosztować swoich wyrobów wraz z rodzicami.

„Światowy Dzień Drzewa”

10 października 2022 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Światowy Dzień Drzewa.  Była to okazja do zwiększenia świadomości ekologicznej naszych przedszkolaków i przekazania  dzieciom wiedzy  dotyczącej  niezwykłej roli drzewa  w przyrodzie.  W każdej grupie w trakcie zajęć i zabaw tematycznych dzieci wzbogacały swoją wiedzę na temat różnych gatunków  drzew oraz sposobów ich ochrony.  Podczas zajęć w każdej grupie powstały też piękne i kreatywne prace plastyczne, ukazujące różne drzewa widziane oczami naszych dzieci 🙂

Zajęcia gimnastyczne z dziećmi w wieku przedszkolnym stanowią bardzo ważny element edukacji fizycznej, pozwalają one na zachowanie prawidłowej postawy oraz wzmacniają odporność fizyczną dzieci. Poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe, dzieci pokonują trudności dzięki czemu wzmacniają wiarę we własne możliwości. Szeroki wachlarz gier i zabaw ruchowych, dostosowanych do wieku dziecka, a także  prostota  i przystępność tych form ruchu umożliwia dzieciom przyjemne spędzenie czasu i pozwala na rozwój wzajemnych kontaktów rówieśniczych. Przemyślane i odpowiednio przeprowadzone zajęcia gimnastyczne są ważnym środkiem oddziaływania zdrowotnego i wychowawczego.

Udział w IV edycji akcji Sprzątamy Dla Polski!

4 października odbyła się IV edycja akcji #SprzątamyDlaPolski!, której organizatorem jest Stowarzyszenie Dla Polski. Akcja pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowana jest do przedstawicieli młodego pokolenia, którzy troszczą się o środowisko i klimat naszego kraju. W tym dniu przedszkolaki z naszego przedszkola przyłączyły się do organizowanej w całym kraju akcji sprzątania Polski i zaopatrzone w rękawiczki ochronne oraz worki, zbierały śmieci z pobliskich terenów zielonych. 🙂

Udział przedszkolaków w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY

29 września 2022r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w  czwartej edycji akcji sadzenia drzew #sadziMY prowadzonej pod patronatem pary prezydenckiej. Starszaki w tym dniu odwiedziły Nadleśnictwo Bartoszyce i podczas spotkania z leśnikami dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o przyrodę oraz sadzenie nowych drzew. Każde dziecko otrzymało sadzonkę drzewka iglastego lub liściastego. Dzieci zabrały sadzonki do domu, by posadzić je razem z najbliższymi, a potem pielęgnować i patrzeć jak rośnie drzewo, bo każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu i wsparcie dla naszego zdrowia:)

Sałatka owocowa
Dzieci własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Każdy przyniósł z domu różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona, a nawet pamelo. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!

Wycieczka starszaków do lasu

23 września to początek astronomicznej jesieni. Dzieci z grup: „Wiewióreczki”, „Jeżyki” i „Pszczółki” spędziły ten dzień bardzo aktywnie i wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu, aby tam powitać jesień. Przedszkolaki podczas spaceru obserwowały przyrodę, rozpoznawały i nazywały różne gatunki drzew oraz zbierały dary lasu: szyszki, żołędzie, liście oraz mech. Po powrocie z wycieczki wspólne tworzyły kąciki przyrody w salach i radowały się bliskością natury i zapachem lasu.

„Sprzątanie Świata”

„Wszystkie śmieci są nasze” – pod tym hasłem 16 września braliśmy udział w 29 akcji Sprzątanie Świata organizowanej przez Fundację „Nasza Ziemia”. Wszystkie przedszkolaki zaopatrzone w rękawiczki ochronne i worki zabrały się do zbierania śmieci. Posprzątaliśmy teren ogrodu oraz teren znajdujący się w pobliżu naszego przedszkola. Okazało się, że zebranych śmieci było sporo, a po naszym sprzątaniu było widać różnicę 🙂 Dzieci miały dużą satysfakcję z wykonanego zadania. Udział w akcji miał na celu kształtowanie odpowiedzialnej postawy proekologicznej naszych przedszkolaków i mamy nadzieję, że zaobfituje tym, iż jako dorośli ludzie będą odpowiedzialnie gospodarować odpadami i dbać o Naszą Ziemię 🙂

ROK SZKOLNY 2021/2022

Wizyta pszczelarza

U Misiów gościł dziadek Marysi, który przybliżył dzieciom życie pszczół. Przedszkolaki dowiedziały się jaki panuje podział w ulu, co jest potrzebne do wytworzenia miodu oraz w jaki sposób należy obchodzić się z pszczołami. Dzieci dowiedziały się również jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają pszczoły i gdyby nie one-nie byłoby nas. Na koniec każdy dostał słoiczek nektaru do domu, bo jak wiadomo misie uwielbiają miodek 🙂

„W zdrowym ciele, zdrowe dziecko”

W ramach całorocznej akcji ” W zdrowym ciele, zdrowe dziecko” dzieci z grupy „Pszczółki” przygotowały dla koleżanek i kolegów z przedszkola przedstawienie teatralne o tematyce zdrowia, wcieliły się w wiatminki z aby propagować zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców z naszego przedszkola o tej samej tematyce. Na konkurs wpłynęło dużo pięknych prac, każda praca konkursowa została wyróżniona i nagrodzona.

„Sprintem do maratonu 2022”

Nasze przedszkole propaguję zdrowy styl życia i chętnie włącza się w akcję, które mają to na celu. Jak co roku chętnie włączyliśmy się w VIII Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków „Sprintem do maratonu 2022”, organizowanym przez Bliżej Przedszkola. Każdy uczestnik miał imienną plakietkę że swoim imieniem i numerem startowym. Wszystko poprzedzone było rozgrzewką i odśpiewaniem sportowego hymnu. Na mecie na każdego uczestnika czekała nagroda -Olimpijski medal ?

Konkurs ekologiczny „Jestem EKOlogiem” organizowany przez ZGO Bartoszyce rozstrzygnięty.

Nasze przedszkolaki licznie brały udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Zakład Gospodarki Odpadami Bartoszyce pt. „Jestem EKOlogiem”. Z zaangażowaniem wykonane zdjęcia już zostały nagrodzone. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami, a wśród autorów 10 wyróżnionych prac z przedszkoli/oddziałów przedszkolnych wyłonionych ze 177 nadesłanych prac znaleźli się:

Alicja Mazur i Kryspin Deluga z grupy „Wiewióreczki” oraz Szymon Niemas z grupy „Pszczółki”. Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu oraz wszystkim uczestnikom zaangażowania i pomysłowości. Życzymy sobie i nam wszystkim, byśmy wszyscy byli dobrymi ekologami?

Zajęcia ekologiczne w przedszkolu we współpracy z Zakładem Gospodarki Odpadami w Bartoszycach

W maju dzieci z grupy Skrzaty oraz Wiewióreczki uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Ninę Dekert z Zakładu Gospodarki Odpadami w Bartoszycach. Dzieci podczas zajęć utrwalały zasady segregacji śmieci oraz podawały podstawowe sposoby bycia Eko i ochrony naszego środowiska.  Było super, dzieci wykazały się dużą wiedzą z zakresu ekologii i zostały nagrodzone słodkościami, a niektóre, najbardziej aktywne podczas zajęć osoby nawet otrzymały upominki. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia oraz współpracę ?

ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

Od kilku lat w maju w naszym przedszkolu obchodzone jest święto przyrody i ekologii, a mianowicie Święto Polskiej Niezapominajki. Dzień ten ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc historycznych i sytuacji. Święto, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody „małej i wielkiej Ojczyzny”. Nasze przedszkolaki z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki oglądały prezentacje multimedialne o charakterze ekologicznym, wykonywały prace plastyczne ukazujące piękno kwiatów niezapominajek oraz sadziły niezapominajki na rabacie w przedszkolnym ogrodzie, w ten sposób ucząc się szacunku dla przyrody. Mamy nadzieję, że nasze dzieci nigdy nie zapomną o byciu ekologicznym ?

Wizyta „Wiewióreczek” w Szkole Podstawowej nr 3 w celu obejrzenia „Przyrodniczej ścieżki edukacyjnej”

W przedszkolu systematycznie rozwijamy u dzieci różne rodzaje inteligencji poprzez poznawanie przyrody wszystkimi zmysłami, poprzez wzbogacanie wiedzy i słownictwa w zakresie tematyki przyrodniczej, a także poprzez bezpośrednie poznawanie poszczególnych ekosystemów w czasie zmieniających się pór roku. Dzieci z grupy „Wiewióreczki” wybrały się spacerkiem do Szkoły Podstawowej nr 3 w celu zwiedzenia przyrodniczej ścieżki edukacyjnej przy szkole. Przespacerowały się  ścieżką przyrodniczą utrwalając nazwy drzew liściastych, iglastych, ssaków, ptaków leśnych , wiosennych kwiatów. Przypomniały sobie obieg wody w przyrodzie i poznały budowę warstwową lasu.

Konkurs ekologiczny-„Drzewo wyczarowane z plastiku”

Drzewo wyczarowane z plastiku było tematem Gminnego konkursu plastycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Bartoszycach. Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych. Wyróżnienie w konkursie zdobyła Maja Bartoszewicz z grupy ” Pszczółki”. Gratulujemy!

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi jest szczególnym dniem w którym przedszkolaki utrwalają swoją wiedzę na temat różnych ekologicznych działań, które pomagają naszej planecie. Jak co roku dzieci sprzątały pobliskie trawniki, utrwalały prawidłową segregację odpadów, sadziły rośliny, wykonały różnorodne prace plastyczne i hasła ekologiczne z którymi dumnie maszerowały ulicami miasta. Dzieci z grupy „Skrzaty” przygotowały występ ekologiczny dla Ziemi, który uświetnił ten wyjątkowy dzień.

ZIELONY OGRÓDEK U WIEWIÓREK

Dzieci z gr. „Wiewióreczki” założyły w sali zielony kącik. Posadziły cebulkę na szczypior, kwiaty. Nauczyciel wraz z dziećmi mówił co roślinom jest potrzebne do życia. Dzieci zgodnie postanowiły dbać o swoje nasadzenia i systematycznie je podlewać. Celem tego działania jest kształtowanie nawyków dbania o rośliny, zapoznanie z potrzebami i wymaganiami roślin, ukazanie dzieciom prostych prac gospodarczych.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Był to dzień pełen wrażeń i twórczej aktywności . Dzieci rozwiązywały zagadki na temat wody, poznały obieg wody w przyrodzie oraz jej znaczenie w życiu człowieka, roślin i zwierząt. Najciekawszym elementem zajęć były zabawy badawcze z wodą. Najpierw określaliśmy właściwości wody- zapach, kolor i smak. Następnie barwiliśmy wodę barwnikami, bibułą itd. Zastanawiaiśmy się jak można oszczędzać wodę oraz dbać o jej czystość. Pomogły nam w tym kolorowe rybki. Była też aktywność muzyczna i plastyczna. Zainteresowani zabawami nie zauważyliśmy jak szybko skończył się dzień, pełen radości.

PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ

Przyjście nowej pory roku jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Podczas licznych spacerów, szukaliśmy oznak nowej pory roku, poznaliśmy również piosenki i wiersze o tematyce wiosennej. Ostatni raz na spacer  dzieci zabrały Marzannę, która po powrocie do przedszkola poszła spać. Witając wiosnę 21 marca zorganizowałyśmy w przedszkolu „Zielony Dzień”. Każde dziecko w tym dniu miało zielony strój i przygotowany wcześniej element symbolizujący wiosnę. Dzieci oglądały prezentację multimedialną o zwiastunach wiosny, opowiadały o zwierzętach budzących się po zimowym śnie, o kwiatach które zakwitają. Mamy nadzieję, że starania naszych przedszkolaków sprawią, że wiosna zagości u nas na dobre.Nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. W grupie Jeżyki  rozstrzygnięty został konkurs na „Nakrycie głowy dla Pani Wiosny”. Przedszkolaki otrzymały wyróżnienia oraz nagrody. 

        

ZIELONY KĄCIK W GRUPIE PSZCZÓŁEK

Dzieci z grupy „Pszczółki” aktywnie zaczęły przygotowania do przywitania Wiosny, zakładając w sali zielony ogródek. W tym celu z dużym zainteresowaniem przyglądały się zgromadzonym przedmiotom (pojemniki, doniczki, podstawki, łopatki), a także nasionom i cebulkom. Przed przystąpieniem do pracy poznały również warunki, jakie potrzebują rośliny do wzrostu. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności, dzieci samodzielnie siały rzeżuchę, sadziły cebulkę w doniczkach z ziemią. Na koniec zostały ustalone dyżury przy pielęgnacji roślin. Gdy wyrosną, będą bogatym źródłem witamin i zdrowym dodatkiem do kanapek..

„Czyste Powietrze wokół nas” Program przedszkolnej edukacji antynikotynowej

Tak brzmi tytuł programu, który był realizowany w gr. „Wiewióreczki” dzieci 6-letnich.

Założeniem programu była ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Celem natomiast było zwiększenie wrażliwośći i wiedzy dzieci  na temat szkodliwości dymu papierosowego oraz skutków palenia papierosów.

Program zakładał tematykę zajęć:

– rodzaje dymów i ich źródła,

-co może dymić i dlaczego?

– co czujemy kiedy dymi papieros?

-co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?

– jak unikać dymu papierosowego?

Poprzez różne sytuacje edukacyjne, plaszne poglądowe, filmy edukacyjne oraz prezentacje multimedialne dzieci nabyły wiedzy jak szkodliwy jest dym papierosa oraz dowiedziały się jakie są skutki palenia papierosów. Dzieci wykonały również różne prace plastyczne oraz zorganizowały wystawę dla rodziców.

ZIELONY OGRÓDEK

W grupie Jeżyki odbyły się zajęcia poświęcone poznaniu zawodu „ogrodnika”. Dzieci dowiedziały się, czym tak naprawdę zajmuje się ogrodnik.3-latki poznały narzędzia ogrodnicze. 6latki –wypowiadały się  na temat uprawy roślin, co potrzebne jest roślinom do życia, dlaczego powinniśmy spożywać rośliny? Następnie przedszkolaki postanowiły wcielić się w rolę ogrodnika i założyć w sali zielony ogród. Zgromadziły potrzebne przybory (pojemniczki, doniczki, konewki), ziemię i nasionka. Przedszkolaki wspólnie zasadziły fasolę, cebulę oraz rzeżuchę oraz aksamitki. W naszym kąciku  pojawiły się również bratki i hiacynty. Dzieci mają za zadanie codziennie obserwować zasadzone roślinki i opiekować się nimi zarówno w naszym kąciku przyrodniczym jak i w domach.


„Pszczółki wykonały budki lęgowe dla ptaków.

„O przyrodę dbamy i budki lęgowe dla ptaków wykonamy”. Wiosna tuż, tuż , przyroda budzi się do życia, coraz częściej słychać śpiew ptaków. Dlatego też piątkowe popołudnie w grupie ” Pszczółek” było bardzo pracowite i pełne wyzwań. Postanowiliśmy bowiem wykonać budki lęgowe dla ptaków. Aby dobrze się do tego przygotować obejrzeliśmy film edukacyjny o życiu ptaków. Następnie zabraliśmy się za składanie budek. Były one z gotowych elementów ale trzeba było się dobrze napracować aby je złożyć. Wszystkim się udało. Pięknie pokolorowane budki lęgowe umieściliśmy na drzewach w naszym przedszkolnym ogrodzie. Radości było przy tym wiele. Teraz czekamy aż w naszych kolorowych domkach zamieszkają ptaki. Pracowite „Pszczółki” mogą być z siebie dumne.

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

W przedszkolu co roku przy okazji Światowego Dnia Kota wspomagamy bezdomniaki ze stowarzyszenia „BartKot”. Każda grupa utrwala prawidłowe żywienie i pielęgnację kotów, przypomina sobie rasy kotów domowych oraz ich większych dzikich kuzynów. Dzięki prowadzonej zbiórce żywności dzieci uczą się empatii, bezinteresownej pomocy oraz odpowiedzialności za zwierzęta.

JESTEM MAŁYM PRZYJACIELEM PRZYRODY- OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY

Misie w dalszym ciągu podejmują różnorodne działania ekologiczne wynikające z realizowanego projektu ekologicznego. W styczniu jeden z Misiaków stworzył wspólnie ze swoim tatą przepiękny karmnik który zawisł w naszym ogrodzie. Dzieci od tego czasu regularnie zaglądają do karmnika i dokarmiają ptaki.

EKOKULTURALNE ,,KRASNOLUDKI”

Nasze maluszki z grupy ,,Krasnoludki” już od początku tego roku szkolnego ambitnie realizują wiele działań w ramach II edycja projektu ekologicznego dla przedszkoli ogłoszonego przez czasopismo ,,Bliżej przedszkola” pod nazwą Ekokulturalne przedszkole. Pierwszym zadaniem – wyzwaniem zrealizowanym w ramach projektu było utworzenie kącika przyrody ,,Zielona sala”. Rzeczywiście w naszej grupie od samego początku udało się stworzyć przyjazne środowisku otoczenie a dzieci bardzo chętnie podlewały wybrane przez siebie kwiaty zrobionym wcześniej ekologicznym nawozem z banana. W realizacji drugiego wyzwania pomogli nam jak zwykle rodzice i do stworzonego przez nas ,,Kącika makulatury” przynosili jednostronnie zadrukowane kartki, które dzieci ponownie mogły wykorzystać do swoich prac plastycznych. Udało się również zrealizować następne wyzwanie i wspólnymi siłami zrobić ,,Hotel dla owadów”. Ze zgromadzonego materiału przyrodniczego oraz nieużytków powstały domki dla owadów zapylających aby mogły bezpiecznie przezimować. Po hotelu dla owadów przyszedł czas na ptasi bar. ,,Krasnoludki” najpierw zgromadziły potrzebne produkty: ziarna, kasze oraz tłuszczowe kule, które następnie umieściły w przygotowanym karmniku, potem całość na drzewie w przedszkolnym ogrodzie. W styczniu natomiast uatrakcyjniły istniejący przedszkolny kącik zbierania nakrętek tworząc wspólnie postać ,,Zakrętka” i eksponując go w pobliżu właściwego pojemnika. Podczas realizacji wszystkich tych maluszki poszerzyły swoją świadomość ekologiczną oraz kształtowały tak ważne postawy i nawyki korzystne dla środowiska naturalnego.

„Z Ekologią na Ty”

Dzieci z gr. Wiewióreczki bardzo intensywnie realizuje projekt „Z Ekologią na Ty” w ciągu kilku tygodni dzieci realizowały różne zadania. Las w słoiku powstał dzięki zaangażowaniu dzieci poprzez przyniesienie różnych roślin oraz pomocnych ozdobnych materiałów, aby powstał piękny las.

Dodatkowo w okresie świątecznym dzieci przygotowały zdrowy posiłek korzystając ze smacznych i zdrowych owoców powstały zdrowe owocowe koreczki, które potem dzieci chętnie zjadły.

Powstały również ekologiczne ozdoby,  które potem dzieci chętnie zawiesił na naszą grupową choinkę.

Konkurs „Ekologiczny stroik na Boże Narodzenie”

W grudniu w grupie „Skrzaty” został zorganizowany konkurs dla dzieci i rodziców pt. „Ekologiczny stroik na Boże Narodzenie”. Celem konkursu było propagowanie tradycji związanych z rodzinnym przygotowywaniem świątecznych dekoracji, rozwijanie kreatywności oraz promowanie postawy ekologicznej. Na konkurs wpłynęły 4 prace wykonane przez dzieci i rodziców. Stroiki zdobiły nasze świąteczne stoły podczas grupowego spotkania wigilijnego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. Serdecznie gratulujemy pomysłowości i zapraszamy do udziału w kolejnych organizowanych konkursach.

KONKURS NA EKOLOGICZNĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

22 grudnia został rozstrzygnięty Przedszkolny konkurs plastyczny dla Dzieci i Rodziców z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach” “Ekologiczna ozdoba na choinkę’. Celem konkursu było propagowanie tradycji związanych ze Świetami Bożego Narodzenia, rozwijanie kreatywności iinwencji twórczej dzieci, promowanie idei spędzania wolnego czas w gronie najbliższych oraz rozwijanie postaw proekologicznych. Na konkurs wpłynęły 23 prace. Prace miały formy płaskie i przestrzenne. Zadziwiały pomysłowością i starannością wykonania.

Komisja konkursowa w składzie: pani Żaneta Kędzierska, pani Małgorzata Kuźmowicz, pani Danuta Banach przyznały:
I miejsce: Aleksandrze Chrostowskiej
II miejsce: Poli Gigielewicz
III miejsce: Kornelii Kosińskiej
Przyznano również 4 wyróżnienia: Maciek Boiwko, Lena Starzyk, Tymon Krawiec, Marcelina Tołodziecka.

Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Dziękujemy za liczny udział w konkursie.

Ekokulturalne przedszkole”

Grupa Jeżyki we wrześniu 2021r przystąpiła do II edycja projektu ekologicznego dla przedszkoli. W tegorocznej edycji (2021/2022) będziemy podejmować działania na rzecz naszej planety, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach chęć do działania i pokazać, że każdy ma wpływ na kondycję Ziemi i jest za nią odpowiedzialny.

W każdym miesiącu będziemy brać udział w akcji ekologicznej. Celem podejmowanych działań jest poszerzanie świadomości ekologicznej; kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego; rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska; rozwijanie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych; zapoznanie z ideą życia bez odpadów – zero waste; kształtowanie postawy społecznej świadomego i odpowiedzialnego konsumenta; 

Wyzwanie na wrzesień Zielona sala

We wrześniu każdy przedszkolak przyniósł do sali jedną roślinę doniczkową. W sali od razu zrobiło się zielono! Chętne dzieci mogły opisać swoje rośliny, ich nazwą gatunkową poprzez umieszczenie wizytówki na patyczku. Wyznaczyliśmy dyżury do podlewania kwiatów i dbania o rośliny.

Wyzwanie na październik Kącik makulatury

W październiku przypada Dzień Drzewa, dlatego był to dobry moment, by zwrócić uwagę na ochronę drzew i oszczędzanie papieru. W sali przedszkolnej stworzyliśmy kącik makulatury , do którego będzie trafiać różnego rodzaju papier: kartki, które tylko częściowo zostały wykorzystane, nieudane rysunki, ścinki po pracach plastycznych, kartki zadrukowane po jednej stronie. Każdy może w dowolnym momencie sięgnąć po papier z tego pojemnika i ponownie wykorzystać kartkę. Zgromadzony tam papier może przydać się również do różnorodnych prac plastycznych, które nie wymagają użycia czystej kartki w dużym formacie.

Wyzwanie na listopad Hotel dla owadów

W listopadzie  we współpracy z  panem starszym rzemieślnikiem  został wykonany domek z przegródkami . Przy udziale dzieci i ich rodziców domek został wypełniony  szyszkami , słomą wikliną ,  mchem  przyniesionymi przez nich  z domu. W ten sposób powstał Hotel dla Owadów , który  został umieszczony w naszym ogrodzie przedszkolnym.  W ten sposób  zapewniliśmy   bezpieczeństwo owadom  przed ich wrogami .

Wyzwanie na grudzień Ptasi bar

W miesiącu grudniu rozmawialiśmy o skrzydlatych mieszkańcach, tych które odleciały do ciepłych krajów, pozostały i przyleciały do nas. We współpracy z rodzicami z naszej grupy przygotowaliśmy karmnik, który pomoże naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę.

WYZWANIE NA STYCZEŃ

Dzieci z grupy Jeżyki wywiązały się z kolejnego wyzwania projeku #ekolulturalneprzedszkole Wykonały aż trzech pożeraczy zakrętek, które umieściły w różnych częściach budynku :przed swoją salą, na holu górym i holu dolnym przedszkola. Wszystkie zgodnie obiecały ,że stworzone stworki nigdy nie będą głodne bo będą miały zawsze pełne brzuszki zakrętek

EKOLOGICZNE GRZECHOTKI

Misiaki w ostatnich dniach stworzyły oryginalne i ekologiczne instrumenty- grzechotki. Do tego zadania wykorzystały puste opakowania po jogurtach, ścinki papierów kolorowych oraz m.in. ryż, kaszę, fasolę i groch, które pozostały z zadań postawionych przed nimi z okazji z Dnia Postaci z Bajek.

DOKARMIAMY PTAKI KORZYSTAJĄC Z PTASIEGO BUFETU

Podczas spacerów wokół pobliskiego jeziorka nasze przedszkolaki systematycznie dokarmiają ptaki bytujące nad wodą. Nasze dzieci z wielką radością korzystają z urządzenia edukacyjnego „PTASI BUFET” wydającego zdrową karmę dla ptaków. Jest to doskonała okazja do rozpoznawania różnych ziarenek zbóż i ich nazywania, nauki rozpoznawania różnych gatunków ptaków, ale przede wszystkim  kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt

DZIEŃ JEŻA

Jak co roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Jeża. Każda z grup oglądała ciekawe prezentacje multimedialne i bajki edukacyjne z których dowiedziała się o najważniejszych rzeczach dotyczących tych zwierząt oraz sposobach pomocy. Dzieci wykonały również prace plastyczne i techniczne

SPOTKANIE Z PANIĄ JESIENIĄ I SPACER PRZYRODNICZĄ ŚCIĘŻKĄ SENSORYCZNĄ

28 października naszych przedszkolaków ze wszystkich grup wiekowych odwiedziła Pani Jesień i zaprosiła na jesienny, dość niezwykły spacer. Dzieci miały za zadanie przejść boso jesienną trasę złożoną z różnych darów przyrody. Była to specjalnie zorganizowana dla naszych przedszkolaków jesienna ścieżka sensoryczna:). Dzieci przechodziły po dywanie ułożonym z szyszek, kasztanów, żołędzi, żołędziowych czapeczek, mchu, kory i kamieni. Zabawa była udana, wszyscy doskonale przeszli trasę. Na koniec spotkania radosne i bogatsze w kolejne doświadczenia dzieci odpowiadały o swoich wrażeniach zmysłowych.

WARSZTATY Z RODZICAMI Z ZAKRESU PROPAGOWANIA ZDROWEGO ODŻYWIANIA W GRUPIE „SKRZATY”

12 października odbyły się w grupie „Skrzaty” warsztaty aktywności twórczej pt. ” Jesienne cudaki- zdrowiaki”. Spotkanie rozpoczęły dzieci krótkim występem, podczas którego zaprezentowały dwie piosenki w języku polskim oraz jedną piosenkę angielską zachęcające wszystkich do jedzenia warzyw oraz recytowały wiersz ” Na straganie” J. Brzechwy. W dalszej części spotkania dzieci wraz ze swoimi rodzicami i bliskimi wykonywały cudaki- zdrowiaki z warzyw. Dzięki kreatywności dzieci i rodziców powstały zachwycające różnorodnością prace. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie przyczyni się do tego, że dzieci chętniej będą sięgać po zdrowe, polskie warzywa.  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i zaangażowanie. Gratulujemy pomysłowości:)))

Ekokulturalne  przedszkole

W  tym  roku  szkolnym  nasze  3-  latki  i  6-  latki   z  grupy Jeżyki  przystąpiły  do  realizacji  projektu  ekologicznego    Ekokulturalne przedszkole  realizowanego  pod  patronatem  czasopisma  Bliżej Przedszkola.  Głównym  zadaniem    programu  jest  poszerzanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych  oraz  zachęcenie  dzieci  do  pogłębiania  wiedzy  o otaczającym  je świecie przyrody.  

Aby dobrze rozpocząć nowy rok przedszkolny, stworzyliśmy  od samego  początku przyjazne środowisku otoczenie. W  naszej sali powstał zielony kącik  i od razu zrobi się zielono i pięknie . Teraz my możemy się nimi opiekować  a one cieszyć nasze oczy.

„Dzień Drzewa w Przedszkolu”

Dzień drzewa to okazja do przekazania  dzieciom wiedzy  dotyczącej  niezwykłej roli drzewa  w przyrodzie,  zapoznanie ich z gatunkami i nazwami , ochroną i oszczędzaniem papieru  oraz do wielu aktywności  plastycznych i nie tylko.  W dniach od 11.10.2021r. do 15.10.2021r. w przedszkolu na dolnym holu odbyła się wystawa prac przedstawiająca drzewa wykonane przez dzieci z każdej grupy.

„Z ekologią na ty”- Dzień drzewa w grupie „Wiewióreczki”

Wiewióreczki” wykonały następne zadanie z modułu  II  „Przyroda wokół nas” z projektu ogólnopolskiego „Z ekologią na ty”. Uczciły „Dzień Drzewa” i wykonały w zespołach piękny jesienny dąb i kasztanowiec. Tego dnia  odbyły się również zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa.

W ogrodzie przedszkolnym dzieci posadziły  drzewka  podarowane  przez pana leśniczego. Na koniec złożyły uroczystą przysięgę- ,, Przedszkolaki  zawsze będą dbać o wszystkie drzewa!!!!

„Z ekologią na ty”- Światowy Tydzień Zwierząt w grupie „Wiewióreczki”

Postanowiłyśmy  w tym roku obchodzić Światowy Tydzień Zwierząt , który rozpoczyna się 4 października. w dzień ich patrona Św. Franciszka z Asyżu i trwa do 10 października. Celem naszych działań było uświadomienie dzieciom, że zwierzęta to istoty, które potrafią czuć i o które należy dbać. Przez cały tydzień rozbrzmiewały w naszej grupie piosenki o zwierzętach, czytaliśmy bajki, oglądaliśmy ciekawe filmy przyrodnicze o różnych gatunkach zwierząt, o zwierzętach chronionych. Dzieci rozwiązywały zagadki. Przedszkolaki bardzo chętnie rozmawiały o tym, w jaki sposób opiekują się zwierzętami, które mają w swoich domach. Ogłosiliśmy w grupie zbiórkę karmy, kocy, zabawek ,misek it. Do akcji tej dołączyły wszystkie grupy z przedszkola. Zebrana karma została przekazana Stowarzyszeniu Bart Kot i Fundacji Niechcianych Zwierząt.

Światowy Tydzień Zwierząt

W dniach 4-8.10.2021r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola włączyły się w zbiórkę karmy i rzeczy przydatnych dla zwierząt przebywających pod opieką stowarzyszeń i fundacji.

Wiewiórki w Nadleśnictwie

Dzieci z gr. „Wiewióreczki” odwiedziły Nadleśnictwo w Bartoszycach. Podczas wizyty dzieci przypomniały sobie zasady dbania o środowisko, rozwiązywały zagadki, utrwaliły sobie nazwy drzew oraz dowiedziały się wiele innych ciekawostek. Pan Leśnik nawiązał także do zbliżającego się święta drzewa – zaznaczył jak uważne jest odpowiednie zachowanie w stosunku do roślin. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały drzewko, które posadziły w ogrodzie przedszkolnym.

#SadziMy

W dniu 1.10.2021 dzieci ze wszystkich grup przyłączyły się do lll ogólnopolskiej akcji#SadziMy zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Przekazane sadzonki przez pracownika Nadleśnictwa Bartoszyce zostały posadzone przez dzieci na terenie naszego ogrodu przedszkolnego oraz zostały zabrane do domu do zasadzenia z rodzicami.

Wizyta w Pszczelandia – Zagroda Edukacyjna PUCER w Barcianach

Dzieci 6-letnie z gr. „Wiewóreczki” oraz „Jeżyki” uczestniczyły w wycieczce do Pszczelandii w Barcianach.

Pszczelandia należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Celem jest pokazanie świata pszczół oraz łatwiejszą i szybszą naukę dzieci poprzez obserwację i naśladowanie. Dzieci podczas wizyty naukowej przeniosły się w przestrzeń iluzji za pomocą techniki 3D, weszły w krainę emocji oraz odkryć przyrodniczych. Dzieci mogły dotknąć, wąchać, sprawdzać, burzyć  i układać uczestnicząc w wystawie domków pszczół w Pszczelniku.

„Wielka przygoda z małą pszczołą” – dzieci obejrzały film w technologii 3d  – miały możliwość sprawdzenia co się dzieje w ulu, poznały historię bartnictwa, rolę pszczoły w przyrodzie.

Podczas warsztatów dzieci wykonały własnoręcznie świecę z wosku pszczelego, którą mogły zabrać do domu oraz skosztowały różne rodzaje miodów, które przygotowały Panie prowadzące warsztaty.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

17 września 2021r. nasze przedszkole uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021” prowadzonej pod patronatem fundacji Nasza Ziemia.  Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę’’ i nakłania wszystkich do poszanowania środowiska i ograniczenia wytwarzania odpadów. Nasze przedszkolaki spisały się na medal, sprzątając przedszkolny plac i teren wokół przedszkola.
Mając na uwadze tegoroczne hasło, szczególnie zachęcamy, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych śmieci i dzięki temu będziemy żyć w piękniejszymi i zdrowszym środowisku. Zmiany zaczynają się bowiem od małych rzeczy, które, wielokrotnie powtarzane, w perspektywie czasu stają się WIELKIE.

„Z ekologią na Ty” – Ogólnopolski projekt edukacyjny.

Gr. „Wiewióreczki” w tym roku postanowiła realizować zadania z Ogólnopolskiego projektu ekologicznego. Pierwszym podstawowym zadaniem jakie mieliśmy do wykonania było napisanie i omówienie Kodeksu Młodego Ekologa. Dzieci poprzez układanie liter a potem wspólne odczytywanie wyrazów utworzyły kodeks naszej grupy. Omawiane obrazki jak być małym ekologiem  utrwaliły dzieciom już zdobytą wcześniej wiedzę. Na znak bycia małym ekologiem dzieci odznaczyły swoją zieloną raczkę.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Konkurs ekologiczny „Bartoszyce – moje zielone miasto” organizowany przez ZGO Bartoszyce rozstrzygnięty.

Nasze przedszkolaki licznie brały udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Zakład Gospodarki Odpadami Bartoszyce pt. „Bartoszyce – moje zielone miasto”. Z zaangażowaniem wykonane prace już zostały nagrodzone. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami, a wśród autorów 10 wyróżnionych prac z przedszkoli/oddziałów przedszkolnych wyłonionych z 272 nadesłanych prac znaleźli się:

Alicja Mazur z grupy „Jeżyki” oraz Marcel Kossakowski z grupy „Biedroneczki”. Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu oraz wszystkim uczestnikom zaangażowania i pomysłowości. Życzymy sobie i nam wszystkim, by nasze miasto było zielone

„PUSTY TUSZ WRZUĆ DO PAKI I DOKARMIAJ ZWIERZAKI”

Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”. Celem akcji jest wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych.

Beneficjentem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

W naszej placówce są umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek  ATRAMENTOWYCH, do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Za każdorazowe przyniesienie i wrzucenie dostaną w nagrodę naklejkę z podziękowaniem. Organizator w imieniu dzieci przekazuje do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.

            Mamy nadzieję, że włączycie się Państwo do akcji  „tusz do paki” www.tuszdopaki.pl

WAŻNE :   

ZBIERAMY WYŁĄCZNIE TUSZE OD DRUKAREK ATRAMENTOWYCH NIE LASEROWYCH !!!!!!!!!

AKCJA MA CHARAKTER CIĄGŁY.

Zachęcamy do obejrzenia 3 minutowego filmiku najlepiej całą rodziną

https://drive.google.com/file/d/1T-4eNWGVJ3O9ZUwccWLNDUcE47u14zr-/view?usp=sharing

„SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?”

„Skąd się biorą produkty ekologiczne” – realizacja ogólnopolskiego programu edukacyjnego w grupie „Jeżyki”

Dzieci z grupy „Jeżyki” wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym pt: „Skąd się biorą produkty ekologiczne” pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Głównym założeniem projektu było kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia a także zwiększenie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych. Dzięki realizacji programu dzieci dowiedziały się m.in. co oznacza pojęcie „produkt ekologiczny” i jak go rozpoznać, poznały piramidę zdrowego żywienia i stylu życia. Przedszkolaki dowiedziały się również jakich produktów powinniśmy jeść najwięcej, a jakich należy unikać, czy też jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia. Przedszkolaki uczestniczące w programie realizowały go zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez koordynatora. Zajęcia edukacyjne zaplanowane były w taki sposób, aby dzieci mogły jak najpełniej skorzystać ze zdobytej wiedzy.