Zdrowy ekolog

ROK SZKOLNY 2023/2024

Wycieczka „Misiów” do Dworku Dębówko

13 maja dzieci z grupy „Misie” wybrały się autobusem na wycieczkę do malowniczego Dworku Dębówko. Celem wycieczki było poznanie przez dzieci walorów przyrodniczych i  architektonicznych tego pięknego miejsca. Dzieci spędziły aktywnie czas na łonie natury oraz w sali zabaw „Dębolandia”, gdzie rozwijały swoją sprawność fizyczną oraz wytrzymałość. To był dzień pełen radości i niezapomnianych wrażeń.

Międzynarodowy Dzień Ziemi w naszym przedszkolu

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbył się pokaz mody ekologicznej. Celem naszych działań było zachęcenie dzieci do recyklingu i kształtowanie postaw proekologicznych. Dzieci prezentowały stroje wykonane z różnych niepotrzebnych już materiałów i pokazały tym samym jak można wyczarować COŚ z niczego. Stroje były bardzo różnorodne i zachwycały pomysłowością. Bardzo dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pozytywny odzew. Gratulujemy kreatywności i dziękujemy za wspaniałą zabawę.

Skrzaty zakładają zielony ogródek

Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny Skrzaty postanowiły założyć w swojej sali zielony ogródek. Zgromadziły potrzebne pojemniczki, doniczki, konewki, ziemię, nasionka i cebulki. Przed przystąpieniem do pracy poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Odwiedziły sklep ogrodniczy , gdzie zakupiły kwiaty. Następnie siały nasionka, sadziły bratki. Z dużym zainteresowaniem dzieci przychodząc do przedszkola obserwują wzrost roślin, a także uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

Udział przedszkolaków w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY

12 kwietnia 2024r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w szóstej już edycji ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY prowadzonej przez Lasy Państwowe. Starszaki w tym dniu odwiedziły Nadleśnictwo Bartoszyce i podczas spotkania z leśnikami dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o przyrodę oraz sadzenie nowych drzew. Każde dziecko otrzymało sadzonkę drzewka iglastego lub liściastego. Dzieci zabrały sadzonki do domu, by posadzić je razem z najbliższymi, a potem pielęgnować i patrzeć jak rośnie drzewo, bo każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu i wsparcie dla naszego zdrowia:)

 Światowy Dzień Wody

22 marca nasze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Wody, z tej okazji rozmawialiśmy  na temat tego, jak bardzo woda jest potrzebna i cenna i jak ważne jest jej oszczędzanie. Robiliśmy też eksperymenty z wodą „Co pływa, a co tonie”, bawiliśmy się w wędkowanie, ćwiczyliśmy także siłę naszego oddechu podczas” bitwy na łódki” oraz kolorowaliśmy kropelki wody.

,,Moje zdrowie – moje prawo” – Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, w naszym Przedszkolu w związku z tym odbyła się pogadanka tematyczna, którą przeprowadziła pani Magdalena Dmitruk –młodszy asystent promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Podczas spotkania prowadząca przypomniała dzieciom podstawowe zasady warunkujące zdrowie: odpowiednia ilość ruchu, ograniczenie czasu oglądania telewizji i gier komputerowych, odpowiednia ilość snu, nawodnienie, zdrowe
odżywianie oraz ograniczenie cukru. Pani Magda pokazała dzieciom ile cukru mieści się w różnych produktach spożywczych. Prowadząca utrwalała w praktyczny wspólnie z dziećmi poprawny sposób mycia zębów i rąk. Najwięcej radości dało dzieciom sprawdzanie dokładności mycia rąk pod lampą UV. Działania te wzmacniają postawy prozdrowotne wśród dzieci.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w grupie Misie

20 marca nasze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Dzieci segregowały produkty żywnościowe na zdrowe dla zębów i szkodliwe, utrwalały sobie zasady właściwego mycia zębów oraz bawiły się w dentystę.

Światowy Dzień Kota

17 lutego z okazji Światowego Dnia Kota odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce kotów. Dzieci z grupy Misie wysłuchały bajki „Kot w butach”, wycinały postaci kotów oraz uczestniczyły w spotkaniu z prawdziwym kotem :))). Nasza Pani Kasia przyniosła na kilka minut swojego domowego kota, opowiedziała dzieciom o zwyczajach kotów i ich pielęgnacji. Dzieci były zachwycone. Było to bardzo sympatyczne spotkanie. W naszym przedszkolu zorganizowana została zbiórka karmy i rzeczy potrzebnych dla kotów znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia BartKot, bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za okazaną pomoc.

Akcja profilaktyczna pn. „Zdrowe żywienie – mądre myślenie”

21 lutego w Bartoszyckim Domu Kultury Warmińsko – Mazurskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Bartoszyce zorganizowało prelekcję dotyczącą zdrowego żywienia i prawidłowych nawyków odżywiania. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pn. „Zdrowe żywienie – mądre myślenie”, który skierowany był do najmłodszych mieszkańców Bartoszyc. Pani dietetyk, Monika Majcher – Lipiejko z Poradni Dietetyczno-Żywieniowa SLIM poprowadziła prelekcję, przybliżając dzieciom wiedzę merytoryczną na temat pozytywnych oraz negatywnych skutków odżywiania. Dzieci zapoznały się z piramidą żywieniową. W praktycznych warsztatach przedszkolaki testowały smaki zdrowych produktów, a także przygotowywały „zdrowe kanapki”. Wszystkim dopisywały humory i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w przedsięwzięciu.
Wyróżnieni w konkursie:
Michalina Ziemacka, Nela Ławrynowicz i Dominika Bill z grupy Wiewióreczki.

Ruch to zdrowie– zabawy Wiewiórek w Warmiolandii w Olsztynie

Obchody Dnia Czystego Powietrza w grupie Jeżyki.

„Zdrowo i Sportowo”– ogólnopolski program edukacyjny

Zdrowe śniadanko w grupie Skrzaty

Dzieci z grupy Skrzaty w jednym z listopadowych dni obchodziły Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W dobie wszechobecnych fast foodów, ekspresowych dań i półproduktów to niezwykle ważny dzień propagujący zdrowe produkty i zdrowe odżywianie. Ten dzień stał się świetną okazją do wspólnego celebrowania śniadania w sposób odmienny od tego codziennego. Dzieci miały okazję same skomponować sobie kanapki na śniadanie. Do wyboru miały zdrowy chlebek, a także kolorowe warzywa, serek, wędlinę i jajko. Na talerzykach dzieci powstawały prawdziwe arcydzieła. Dzisiejszego dnia dowiedziały się również, jak ważne dla zdrowia jest spożywanie owoców, warzyw, picie wody oraz aktywność fizyczna.

Światowy Dzień Warzyw i Owoców

20 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Święto było poprzedzone cyklem zajęć nt. zdrowego odżywiania. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Dzieci zapoznano z piramidą zdrowego odżywiania. Przedszkolaki oglądały inscenizację wiersza ,,Na straganie”, rozpoznawały warzywa i owoce po kształcie, zapachu, smaku, Wspomniane święto było też okazją do stworzenia owocowych szaszłyków oraz sałatek. Włączenie dzieci do przygotowywania posiłków jest świetnym sposobem, aby wspólnie spędzać czas. Zarówno produkcja jak i konsumpcja szaszłyków wyszła dzieciom doskonale. Dzieci w mgnieniu oka zjadły owocowe przekąski. Zachęcamy wszystkich, aby świętować każdego dnia- jedząc warzywa i owoce bogate w witaminy.

Powitanie Jesieni

25 września 2023 r. nasze przedszkolaki powitały nową porę roku- jesień. Tego dnia dzieci brały udział w zajęciach i zabawach o tematyce jesiennej, poprzez które zdobywały wiadomości o rozpoczynającej się porze roku, między innymi rozwiązywały jesienne zagadki, segregowały jesienne dary, bawiły się przy jesiennych piosenkach. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała wspólna zabawa. W salach zaś zaczęły powstawać kąciki przyrodnicze pełne jesiennych darów. 🙂

Udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata”

We wrześniu nasze dzieci ze wszystkich przedszkolnych grup wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. Celem akcji jest promowanie dbania o przyrodę, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Tegoroczne hasło kompanii brzmiało: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Nasze przedszkolaki zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki i worki na odpady ochoczo przystąpiły do działania i nazbierały dużo śmieci, które następnie trafiły do odpowiednich pojemników. Była to dobra okazja, by utrwalić z dziećmi zasady segregacji śmieci. Zachęcamy wszystkich do dbania o Naszą Ziemię!

„PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA” – udział przedszkolaków w ogólnopolskiej kampanii ekologicznej

We wrześniu wszystkie nasze przedszkolaki brały udział w ogólnopolskiej kampanii „Przytul się do drzewa”, której celem jest zwrócenie uwagi na wielką wartość naszych drzew i stanowczy sprzeciw celowym podpaleniom lasów. Dzieci przytulając się do drzew, otaczały je swoją miłością  i pokazywały, że los lasów nie jest im obojętny!


ROK SZKOLNY 2022/2023

„Pszczółki” na zajęciach w Nadleśnictwie Bartoszyce

6 czerwca dzieci z grupy „Pszczółki” wybrały się do Nadleśnictwa Bartoszyce, by tam uczestniczyć w zajęciach nt. „Bezpieczni w lesie”. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się, jak należy postępować w lesie, by się w nim nie zgubić, czego nie wolno w lesie robić i jak postępować, by nie płoszyć zwierząt tam żyjących. Nasze przedszkolaki utrwaliły także zasady dotyczące tego, jak właściwie przygotować się na wycieczkę do lasu, jak należy się ubrać i co warto ze sobą zabrać. Pan leśniczy opowiedział dzieciom także o popularnych zwierzętach mieszkających w naszych lasach. Dzieci miały okazję do zwiedzenia zorganizowanej w Nadleśnictwie wystawy ptaków oraz zwierząt leśnych. Nasze przedszkolaki z uwagą słuchały informacji o zwierzętach i im się przyglądały. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał odblaskową opaskę z logo Nadleśnictwa. Dziękujemy za wspaniałą lekcję przyrody i dbałość o nasze bezpieczeństwo w lesie.

Podziękowania za udział w akcji „Wspólnie sprzątamy Bartoszyce” organizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce

Nasze przedszkolaki za wytrwałą pracę i wysiłek włożony w zbieranie śmieci podczas akcji „Wspólnie sprzątamy Bartoszyce” otrzymały od Urzędu Miasta Bartoszyce piękne dyplomy oraz drzewko, które zostało już posadzone przez naszych starszaków w ogrodzie przedszkolnym.

Realizacja programu “Skąd się biorą produkty ekologiczne”

Dzieci 5cio letnie z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach wzięły udział w realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla przedszkoli “Skąd się biorą produkty ekologiczne”, opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Swoją przygodę rozpoczęły od zrozumienia czym właściwie jest ekologiczny produkt, co to oznacza, co o tym decyduje, co może być ekologiczne. Zapoznały się również ze znakiem, który występuje na opakowaniach i definiuje je jako ekologiczne. Na koniec udały się do sklepu z ekologiczną żywnością. Podczas wizyty oglądały produkty oznaczone ekologicznym znakiem i dowiedziały się o zdrowych przekąskach. Kolejnym etapem było usystematyzowanie swojej dotychczasowej wiedzy i stworzenie piramidy zdrowego stylu życia dziecka, której każdy ze szczebli był omawiany. Następnym zadaniem było zrozumienie czym jest ekologiczne rolnictwo. W tym celu dzieci zapoznały się z animowanym filmem edukacyjnym oraz udały się się do piekarni na zakupy różnych odmian pieczywa. W kolejnych tygodniach dzieci pogłębiły swoją wiedzę o nabiale (jak się wytwarza poszczególne produkty, co warto jeść, a czego unikać), jajach (dzieci zapoznały się z oznaczeniem i dowiedziały się co oznaczają kolejny cyfry na jajach). Omawiane również były ekologiczne mięso, wędliny i ryby. Następnie dzieci porównywały owoce i warzywa z oznaczeniem ekologicznym z tymi bez certyfikatu, kosztowały je oraz wybierały swoje ulubione. W związku z tym, że za oknem robiło się coraz cieplej, przedszkolaki stworzyły własne wody owocowe bez dodatku cukru z dodatkiem różnych ziół. W propagowaniu zdrowego stylu życia ważnym elementem było również spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bartoszycach, który zwiększył wiedzę i świadomość przedszkolaków o nawykach higieniczno- zdrowotnych oraz zapoznał dzieci z talerzem, który w łatwy sposób uzmysławiał czego najwięcej, a czego najmniej powinno znaleźć się na talerzu podczas posiłku. Przedszkolaki udały się również na wycieczkę do Pszczelandii, aby poznać właściwości miodu i brały udział w warsztatach „Zdrowe słodycze” podczas których samodzielnie przygotowały batoniki muesli. W realizację programu włączyliśmy rodziców przygotowując dla nich w holu przedszkola tablice informacyjne na temat zdrowego stylu życia jako profilaktyki otyłości i innych chorób cywilizacyjnych oraz zapraszając na warsztaty „Zdrowo i bezpiecznie”.

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 3 w Bartoszycach

W piątek 12 maja dzieci 6-letnie z grupy „Wiewióreczki” wybrały się z wizytą do Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda sala lekcyjna, mogły usiąść w ławkach, przejść się po korytarzu szkoły i wziąć udział w zajęciach ekologicznych, uszyć torbę na zakupy ze starych koszulek. Dzieciom bardzo podobało się w szkole i niebawem znów się tam wybierzemy, aby przyszli pierwszoklasiści mogli przyzwyczaić się do szkolnego życia, które niebawem ich czeka.

Udział w akcji „Wspólnie sprzątamy Bartoszyce” organizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce

21 kwietnia nasze przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych wraz ze swoimi paniami uczestniczyły w akcji „Wspólnie sprzątamy Bartoszyce” organizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce oraz w akcji „Sprzątajmy dla Polski”. Zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki udaliśmy się
oczyścić teren wokół przedszkola oraz teren wskazany przez Urząd Miasta. Okazało się, że śmieci było sporo. Za ciężką i wytrwałą pracę wszystkie dzieci otrzymały medale „Przyjaciel Ziemi”.

DZIEŃ ZIEMI

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone 22 kwietnia. Każdego roku
dzieci z naszego przedszkola aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest
dbanie o naszą planetę. Przedszkolaki przez cały tydzień gruntownie przygotowywały się do tej
uroczystości. Dzieci razem ze swoimi paniami poznawały zasady segregacji śmieci, dowiedziały się , co
to jest recykling. Rozmawiały na tematy związane z energią odnawialną, wskazywały jak ważną rolę
odgrywa oszczędzanie wody i prądu. Przedszkolaki zastanawiały się jak można pomóc Ziemi, aby była
czysta, zdrowa i piękna. 21 kwietnia odbył się Pokaz Eko- Mody. Wszystkim gratulujemy pomysłowości i
odwagi podczas występów na przedszkolnym wybiegu.
Po południu wszystkie grupy wraz z paniami zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki i worki udały się
oczyścić teren wokół przedszkola oraz teren wskazany przez Urząd Miasta. Przyłączyły się do akcji
„Wspólnie sprzątamy Bartoszyce ”oraz „Sprzątajmy dla Polski”. Za ciężką i wytrwałą pracę wszystkie
dzieci otrzymały medale „Przyjaciel Ziemi”.

Zielone ogródki w salach

Światowy Dzień Wody

Dnia 22 marca 2023r. dzieci z grupy „Pszczółki” obchodziły „Światowy Dzień Wody”. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom znaczenia wody dla życia i zdrowia człowieka oraz wszystkich organizmów żywych, a także kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci. Przedszkolaki nazywały różne zbiorniki wodne widoczne na ilustracjach, poznawały źródła zanieczyszczeń wody oraz szukały odpowiedzi na pytanie: „Jak możemy oszczędzać wodę?”. Nasze Pszczółki miały też do wykonania zadania typowo matematyczne oraz z kodowania – wszystko w tematyce wody.

Przedszkolny konkurs fotograficzny „Piękna kolorowa jesień w obiektywie”

25 listopada odbyło się w naszym przedszkolu rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. „Piękna kolorowa jesień w obiektywie”. Konkurs miał na celu uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody, ukazanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych w okresie jesieni, zachęcenie do odwiedzenia znanych oraz mniej znanych miejsc w Bartoszycach i ukazanie piękna „Naszej małej ojczyzny” a także prezentację i popularyzację twórczości fotograficznej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęć ukazujących piękno jesiennej przyrody. Powołane jury dokonało rozstrzygnięcia konkursu biorąc pod uwagę: zgodność z tematyką konkursu, wartość artystyczną oraz jakość techniczną fotografii. W konkursie uczestniczyło 22 dzieci. Jury przyznało 8 nagród głównych – wyróżnień specjalnych oraz 14 wyróżnień. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami oraz dyplomami za udział w konkursie. W przedszkolnym holu powstawała wystawa zdjęć ukazująca piękno jesiennej przyrody. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w konkursie i gratulujemy :).

Grupa Misie dba o ptaki pozostające u nas na zimę

„Pszczółki” wiedzą, jak należy się zdrowo odżywiać.

28 października w ramach edukacji zdrowotnej i promocji zdrowego odżywiania dzieci z grupy „Pszczółki” wspólnie przygotowały sałatkę owocową. Dzieci myły, samodzielnie kroiły i mieszały wszystkie składniki, by na koniec zjeść tę pyszną witaminową bombę. Niektórym dzieciom sałatka bardzo smakowała, gdyż zgłaszały się po dokładki. Wykonanie sałatki było poprzedzone wieloma zajęciami na temat źródeł i roli witamin we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

Zajęcia edukacyjne w ramach współpracy z Fundacją „Marzenia Niechcianych Zwierząt” i projektu „ZwierzOgród”

18 października  w grupach: „Pszczółki” i „Biedroneczki” odbyły się spotkania z wolontariuszkami działającymi na rzecz potrzebujących zwierząt z przytuliska w Sędławkach. Panie przybyły  do przedszkola w towarzystwie uroczego, wesołego pieska, który już znalazł swój dom właśnie u pań. Obecność pieska była wielką atrakcją dla dzieci, tym bardziej, że pokazywał on,  jak daje łapę, jak siada i jak prosi o smakołyk. Panie opowiedziały dzieciom, jak należy się opiekować zwierzętami domowymi, jak należy je traktować i że jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Na koniec spotkania wolontariuszki wręczyły dzieciom pamiątkowe przypinki. Każdy, kto chciał, mógł też pogłaskać pieska. Zajęcia odbyły się w ramach projektu ZwierzOgród i współpracy z Fundacją Marzenia Niechcianych Zwierząt. Do fundacji oraz do Stowarzyszenia BartKot przekazana została karma i rzeczy zebrane podczas zbiórki w naszym przedszkolu, za co wszystkim dzieciom i rodzicom bardzo dziękujemy:)

„Warsztaty Kulinarne Zdrowe Słodycze”

19 października w naszym przedszkolu odbyły się prozdrowotne warsztaty podczas których przedszkolaki pod okiem cukierników z firmy Lekkie Ciacho nauczyły się przygotowywać zdrowe słodkie przekąski. Oprócz tego dzieci rozmawiały z prowadzącymi na temat cukru i jego wpływu na organizm oraz ogólnorozumianego zdrowego odżywiania. Dzieci przygotowały „kulki mocy” i batoniki bakaliowe wykorzystując do tego miód, daktyle, bakalie, płatki owsiane itp. Po skończonych zajęciach słodycze trafiły do lodówki, a na koniec na stoły przedszkolaków, gdzie mogli skosztować swoich wyrobów wraz z rodzicami.

„Światowy Dzień Drzewa”

10 października 2022 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Światowy Dzień Drzewa.  Była to okazja do zwiększenia świadomości ekologicznej naszych przedszkolaków i przekazania  dzieciom wiedzy  dotyczącej  niezwykłej roli drzewa  w przyrodzie.  W każdej grupie w trakcie zajęć i zabaw tematycznych dzieci wzbogacały swoją wiedzę na temat różnych gatunków  drzew oraz sposobów ich ochrony.  Podczas zajęć w każdej grupie powstały też piękne i kreatywne prace plastyczne, ukazujące różne drzewa widziane oczami naszych dzieci 🙂

Zajęcia gimnastyczne z dziećmi w wieku przedszkolnym stanowią bardzo ważny element edukacji fizycznej, pozwalają one na zachowanie prawidłowej postawy oraz wzmacniają odporność fizyczną dzieci. Poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe, dzieci pokonują trudności dzięki czemu wzmacniają wiarę we własne możliwości. Szeroki wachlarz gier i zabaw ruchowych, dostosowanych do wieku dziecka, a także  prostota  i przystępność tych form ruchu umożliwia dzieciom przyjemne spędzenie czasu i pozwala na rozwój wzajemnych kontaktów rówieśniczych. Przemyślane i odpowiednio przeprowadzone zajęcia gimnastyczne są ważnym środkiem oddziaływania zdrowotnego i wychowawczego.

Udział w IV edycji akcji Sprzątamy Dla Polski!

4 października odbyła się IV edycja akcji #SprzątamyDlaPolski!, której organizatorem jest Stowarzyszenie Dla Polski. Akcja pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowana jest do przedstawicieli młodego pokolenia, którzy troszczą się o środowisko i klimat naszego kraju. W tym dniu przedszkolaki z naszego przedszkola przyłączyły się do organizowanej w całym kraju akcji sprzątania Polski i zaopatrzone w rękawiczki ochronne oraz worki, zbierały śmieci z pobliskich terenów zielonych. 🙂

Udział przedszkolaków w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY

29 września 2022r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w  czwartej edycji akcji sadzenia drzew #sadziMY prowadzonej pod patronatem pary prezydenckiej. Starszaki w tym dniu odwiedziły Nadleśnictwo Bartoszyce i podczas spotkania z leśnikami dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o przyrodę oraz sadzenie nowych drzew. Każde dziecko otrzymało sadzonkę drzewka iglastego lub liściastego. Dzieci zabrały sadzonki do domu, by posadzić je razem z najbliższymi, a potem pielęgnować i patrzeć jak rośnie drzewo, bo każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu i wsparcie dla naszego zdrowia:)

Sałatka owocowa
Dzieci własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Każdy przyniósł z domu różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona, a nawet pamelo. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!

Wycieczka starszaków do lasu

23 września to początek astronomicznej jesieni. Dzieci z grup: „Wiewióreczki”, „Jeżyki” i „Pszczółki” spędziły ten dzień bardzo aktywnie i wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu, aby tam powitać jesień. Przedszkolaki podczas spaceru obserwowały przyrodę, rozpoznawały i nazywały różne gatunki drzew oraz zbierały dary lasu: szyszki, żołędzie, liście oraz mech. Po powrocie z wycieczki wspólne tworzyły kąciki przyrody w salach i radowały się bliskością natury i zapachem lasu.

„Sprzątanie Świata”

„Wszystkie śmieci są nasze” – pod tym hasłem 16 września braliśmy udział w 29 akcji Sprzątanie Świata organizowanej przez Fundację „Nasza Ziemia”. Wszystkie przedszkolaki zaopatrzone w rękawiczki ochronne i worki zabrały się do zbierania śmieci. Posprzątaliśmy teren ogrodu oraz teren znajdujący się w pobliżu naszego przedszkola. Okazało się, że zebranych śmieci było sporo, a po naszym sprzątaniu było widać różnicę 🙂 Dzieci miały dużą satysfakcję z wykonanego zadania. Udział w akcji miał na celu kształtowanie odpowiedzialnej postawy proekologicznej naszych przedszkolaków i mamy nadzieję, że zaobfituje tym, iż jako dorośli ludzie będą odpowiedzialnie gospodarować odpadami i dbać o Naszą Ziemię 🙂

ROK SZKOLNY 2021/2022

Wizyta pszczelarza

U Misiów gościł dziadek Marysi, który przybliżył dzieciom życie pszczół. Przedszkolaki dowiedziały się jaki panuje podział w ulu, co jest potrzebne do wytworzenia miodu oraz w jaki sposób należy obchodzić się z pszczołami. Dzieci dowiedziały się również jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają pszczoły i gdyby nie one-nie byłoby nas. Na koniec każdy dostał słoiczek nektaru do domu, bo jak wiadomo misie uwielbiają miodek 🙂

„W zdrowym ciele, zdrowe dziecko”

W ramach całorocznej akcji ” W zdrowym ciele, zdrowe dziecko” dzieci z grupy „Pszczółki” przygotowały dla koleżanek i kolegów z przedszkola przedstawienie teatralne o tematyce zdrowia, wcieliły się w wiatminki z aby propagować zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców z naszego przedszkola o tej samej tematyce. Na konkurs wpłynęło dużo pięknych prac, każda praca konkursowa została wyróżniona i nagrodzona.

„Sprintem do maratonu 2022”

Nasze przedszkole propaguję zdrowy styl życia i chętnie włącza się w akcję, które mają to na celu. Jak co roku chętnie włączyliśmy się w VIII Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków „Sprintem do maratonu 2022”, organizowanym przez Bliżej Przedszkola. Każdy uczestnik miał imienną plakietkę że swoim imieniem i numerem startowym. Wszystko poprzedzone było rozgrzewką i odśpiewaniem sportowego hymnu. Na mecie na każdego uczestnika czekała nagroda -Olimpijski medal ?

Konkurs ekologiczny „Jestem EKOlogiem” organizowany przez ZGO Bartoszyce rozstrzygnięty.

Nasze przedszkolaki licznie brały udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Zakład Gospodarki Odpadami Bartoszyce pt. „Jestem EKOlogiem”. Z zaangażowaniem wykonane zdjęcia już zostały nagrodzone. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami, a wśród autorów 10 wyróżnionych prac z przedszkoli/oddziałów przedszkolnych wyłonionych ze 177 nadesłanych prac znaleźli się:

Alicja Mazur i Kryspin Deluga z grupy „Wiewióreczki” oraz Szymon Niemas z grupy „Pszczółki”. Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu oraz wszystkim uczestnikom zaangażowania i pomysłowości. Życzymy sobie i nam wszystkim, byśmy wszyscy byli dobrymi ekologami?

Zajęcia ekologiczne w przedszkolu we współpracy z Zakładem Gospodarki Odpadami w Bartoszycach

W maju dzieci z grupy Skrzaty oraz Wiewióreczki uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Ninę Dekert z Zakładu Gospodarki Odpadami w Bartoszycach. Dzieci podczas zajęć utrwalały zasady segregacji śmieci oraz podawały podstawowe sposoby bycia Eko i ochrony naszego środowiska.  Było super, dzieci wykazały się dużą wiedzą z zakresu ekologii i zostały nagrodzone słodkościami, a niektóre, najbardziej aktywne podczas zajęć osoby nawet otrzymały upominki. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia oraz współpracę ?

ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

Od kilku lat w maju w naszym przedszkolu obchodzone jest święto przyrody i ekologii, a mianowicie Święto Polskiej Niezapominajki. Dzień ten ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc historycznych i sytuacji. Święto, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody „małej i wielkiej Ojczyzny”. Nasze przedszkolaki z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki oglądały prezentacje multimedialne o charakterze ekologicznym, wykonywały prace plastyczne ukazujące piękno kwiatów niezapominajek oraz sadziły niezapominajki na rabacie w przedszkolnym ogrodzie, w ten sposób ucząc się szacunku dla przyrody. Mamy nadzieję, że nasze dzieci nigdy nie zapomną o byciu ekologicznym ?

Wizyta „Wiewióreczek” w Szkole Podstawowej nr 3 w celu obejrzenia „Przyrodniczej ścieżki edukacyjnej”

W przedszkolu systematycznie rozwijamy u dzieci różne rodzaje inteligencji poprzez poznawanie przyrody wszystkimi zmysłami, poprzez wzbogacanie wiedzy i słownictwa w zakresie tematyki przyrodniczej, a także poprzez bezpośrednie poznawanie poszczególnych ekosystemów w czasie zmieniających się pór roku. Dzieci z grupy „Wiewióreczki” wybrały się spacerkiem do Szkoły Podstawowej nr 3 w celu zwiedzenia przyrodniczej ścieżki edukacyjnej przy szkole. Przespacerowały się  ścieżką przyrodniczą utrwalając nazwy drzew liściastych, iglastych, ssaków, ptaków leśnych , wiosennych kwiatów. Przypomniały sobie obieg wody w przyrodzie i poznały budowę warstwową lasu.

Konkurs ekologiczny-„Drzewo wyczarowane z plastiku”

Drzewo wyczarowane z plastiku było tematem Gminnego konkursu plastycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Bartoszycach. Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych. Wyróżnienie w konkursie zdobyła Maja Bartoszewicz z grupy ” Pszczółki”. Gratulujemy!

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi jest szczególnym dniem w którym przedszkolaki utrwalają swoją wiedzę na temat różnych ekologicznych działań, które pomagają naszej planecie. Jak co roku dzieci sprzątały pobliskie trawniki, utrwalały prawidłową segregację odpadów, sadziły rośliny, wykonały różnorodne prace plastyczne i hasła ekologiczne z którymi dumnie maszerowały ulicami miasta. Dzieci z grupy „Skrzaty” przygotowały występ ekologiczny dla Ziemi, który uświetnił ten wyjątkowy dzień.

ZIELONY OGRÓDEK U WIEWIÓREK

Dzieci z gr. „Wiewióreczki” założyły w sali zielony kącik. Posadziły cebulkę na szczypior, kwiaty. Nauczyciel wraz z dziećmi mówił co roślinom jest potrzebne do życia. Dzieci zgodnie postanowiły dbać o swoje nasadzenia i systematycznie je podlewać. Celem tego działania jest kształtowanie nawyków dbania o rośliny, zapoznanie z potrzebami i wymaganiami roślin, ukazanie dzieciom prostych prac gospodarczych.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Był to dzień pełen wrażeń i twórczej aktywności . Dzieci rozwiązywały zagadki na temat wody, poznały obieg wody w przyrodzie oraz jej znaczenie w życiu człowieka, roślin i zwierząt. Najciekawszym elementem zajęć były zabawy badawcze z wodą. Najpierw określaliśmy właściwości wody- zapach, kolor i smak. Następnie barwiliśmy wodę barwnikami, bibułą itd. Zastanawiaiśmy się jak można oszczędzać wodę oraz dbać o jej czystość. Pomogły nam w tym kolorowe rybki. Była też aktywność muzyczna i plastyczna. Zainteresowani zabawami nie zauważyliśmy jak szybko skończył się dzień, pełen radości.

PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ

Przyjście nowej pory roku jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Podczas licznych spacerów, szukaliśmy oznak nowej pory roku, poznaliśmy również piosenki i wiersze o tematyce wiosennej. Ostatni raz na spacer  dzieci zabrały Marzannę, która po powrocie do przedszkola poszła spać. Witając wiosnę 21 marca zorganizowałyśmy w przedszkolu „Zielony Dzień”. Każde dziecko w tym dniu miało zielony strój i przygotowany wcześniej element symbolizujący wiosnę. Dzieci oglądały prezentację multimedialną o zwiastunach wiosny, opowiadały o zwierzętach budzących się po zimowym śnie, o kwiatach które zakwitają. Mamy nadzieję, że starania naszych przedszkolaków sprawią, że wiosna zagości u nas na dobre.Nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. W grupie Jeżyki  rozstrzygnięty został konkurs na „Nakrycie głowy dla Pani Wiosny”. Przedszkolaki otrzymały wyróżnienia oraz nagrody. 

        

ZIELONY KĄCIK W GRUPIE PSZCZÓŁEK

Dzieci z grupy „Pszczółki” aktywnie zaczęły przygotowania do przywitania Wiosny, zakładając w sali zielony ogródek. W tym celu z dużym zainteresowaniem przyglądały się zgromadzonym przedmiotom (pojemniki, doniczki, podstawki, łopatki), a także nasionom i cebulkom. Przed przystąpieniem do pracy poznały również warunki, jakie potrzebują rośliny do wzrostu. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności, dzieci samodzielnie siały rzeżuchę, sadziły cebulkę w doniczkach z ziemią. Na koniec zostały ustalone dyżury przy pielęgnacji roślin. Gdy wyrosną, będą bogatym źródłem witamin i zdrowym dodatkiem do kanapek..

„Czyste Powietrze wokół nas” Program przedszkolnej edukacji antynikotynowej

Tak brzmi tytuł programu, który był realizowany w gr. „Wiewióreczki” dzieci 6-letnich.

Założeniem programu była ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Celem natomiast było zwiększenie wrażliwośći i wiedzy dzieci  na temat szkodliwości dymu papierosowego oraz skutków palenia papierosów.

Program zakładał tematykę zajęć:

– rodzaje dymów i ich źródła,

-co może dymić i dlaczego?

– co czujemy kiedy dymi papieros?

-co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?

– jak unikać dymu papierosowego?

Poprzez różne sytuacje edukacyjne, plaszne poglądowe, filmy edukacyjne oraz prezentacje multimedialne dzieci nabyły wiedzy jak szkodliwy jest dym papierosa oraz dowiedziały się jakie są skutki palenia papierosów. Dzieci wykonały również różne prace plastyczne oraz zorganizowały wystawę dla rodziców.

ZIELONY OGRÓDEK

W grupie Jeżyki odbyły się zajęcia poświęcone poznaniu zawodu „ogrodnika”. Dzieci dowiedziały się, czym tak naprawdę zajmuje się ogrodnik.3-latki poznały narzędzia ogrodnicze. 6latki –wypowiadały się  na temat uprawy roślin, co potrzebne jest roślinom do życia, dlaczego powinniśmy spożywać rośliny? Następnie przedszkolaki postanowiły wcielić się w rolę ogrodnika i założyć w sali zielony ogród. Zgromadziły potrzebne przybory (pojemniczki, doniczki, konewki), ziemię i nasionka. Przedszkolaki wspólnie zasadziły fasolę, cebulę oraz rzeżuchę oraz aksamitki. W naszym kąciku  pojawiły się również bratki i hiacynty. Dzieci mają za zadanie codziennie obserwować zasadzone roślinki i opiekować się nimi zarówno w naszym kąciku przyrodniczym jak i w domach.


„Pszczółki wykonały budki lęgowe dla ptaków.

„O przyrodę dbamy i budki lęgowe dla ptaków wykonamy”. Wiosna tuż, tuż , przyroda budzi się do życia, coraz częściej słychać śpiew ptaków. Dlatego też piątkowe popołudnie w grupie ” Pszczółek” było bardzo pracowite i pełne wyzwań. Postanowiliśmy bowiem wykonać budki lęgowe dla ptaków. Aby dobrze się do tego przygotować obejrzeliśmy film edukacyjny o życiu ptaków. Następnie zabraliśmy się za składanie budek. Były one z gotowych elementów ale trzeba było się dobrze napracować aby je złożyć. Wszystkim się udało. Pięknie pokolorowane budki lęgowe umieściliśmy na drzewach w naszym przedszkolnym ogrodzie. Radości było przy tym wiele. Teraz czekamy aż w naszych kolorowych domkach zamieszkają ptaki. Pracowite „Pszczółki” mogą być z siebie dumne.

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

W przedszkolu co roku przy okazji Światowego Dnia Kota wspomagamy bezdomniaki ze stowarzyszenia „BartKot”. Każda grupa utrwala prawidłowe żywienie i pielęgnację kotów, przypomina sobie rasy kotów domowych oraz ich większych dzikich kuzynów. Dzięki prowadzonej zbiórce żywności dzieci uczą się empatii, bezinteresownej pomocy oraz odpowiedzialności za zwierzęta.

JESTEM MAŁYM PRZYJACIELEM PRZYRODY- OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY

Misie w dalszym ciągu podejmują różnorodne działania ekologiczne wynikające z realizowanego projektu ekologicznego. W styczniu jeden z Misiaków stworzył wspólnie ze swoim tatą przepiękny karmnik który zawisł w naszym ogrodzie. Dzieci od tego czasu regularnie zaglądają do karmnika i dokarmiają ptaki.

EKOKULTURALNE ,,KRASNOLUDKI”

Nasze maluszki z grupy ,,Krasnoludki” już od początku tego roku szkolnego ambitnie realizują wiele działań w ramach II edycja projektu ekologicznego dla przedszkoli ogłoszonego przez czasopismo ,,Bliżej przedszkola” pod nazwą Ekokulturalne przedszkole. Pierwszym zadaniem – wyzwaniem zrealizowanym w ramach projektu było utworzenie kącika przyrody ,,Zielona sala”. Rzeczywiście w naszej grupie od samego początku udało się stworzyć przyjazne środowisku otoczenie a dzieci bardzo chętnie podlewały wybrane przez siebie kwiaty zrobionym wcześniej ekologicznym nawozem z banana. W realizacji drugiego wyzwania pomogli nam jak zwykle rodzice i do stworzonego przez nas ,,Kącika makulatury” przynosili jednostronnie zadrukowane kartki, które dzieci ponownie mogły wykorzystać do swoich prac plastycznych. Udało się również zrealizować następne wyzwanie i wspólnymi siłami zrobić ,,Hotel dla owadów”. Ze zgromadzonego materiału przyrodniczego oraz nieużytków powstały domki dla owadów zapylających aby mogły bezpiecznie przezimować. Po hotelu dla owadów przyszedł czas na ptasi bar. ,,Krasnoludki” najpierw zgromadziły potrzebne produkty: ziarna, kasze oraz tłuszczowe kule, które następnie umieściły w przygotowanym karmniku, potem całość na drzewie w przedszkolnym ogrodzie. W styczniu natomiast uatrakcyjniły istniejący przedszkolny kącik zbierania nakrętek tworząc wspólnie postać ,,Zakrętka” i eksponując go w pobliżu właściwego pojemnika. Podczas realizacji wszystkich tych maluszki poszerzyły swoją świadomość ekologiczną oraz kształtowały tak ważne postawy i nawyki korzystne dla środowiska naturalnego.

„Z Ekologią na Ty”

Dzieci z gr. Wiewióreczki bardzo intensywnie realizuje projekt „Z Ekologią na Ty” w ciągu kilku tygodni dzieci realizowały różne zadania. Las w słoiku powstał dzięki zaangażowaniu dzieci poprzez przyniesienie różnych roślin oraz pomocnych ozdobnych materiałów, aby powstał piękny las.

Dodatkowo w okresie świątecznym dzieci przygotowały zdrowy posiłek korzystając ze smacznych i zdrowych owoców powstały zdrowe owocowe koreczki, które potem dzieci chętnie zjadły.

Powstały również ekologiczne ozdoby,  które potem dzieci chętnie zawiesił na naszą grupową choinkę.

Konkurs „Ekologiczny stroik na Boże Narodzenie”

W gru