ROK SZKOLNY 2023/2024
DZIEŃ MAMY I TATY
„Piękna Nasza Polska Cała”
24 maja nasze przedszkolaki obejrzały teatrzyk w wykonaniu aktorów z Białegostoku pt. „Piękna Nasza Polska Cała” z którego dowiedziały się jakie są najważniejsze miasta Polski, z czego słyną oraz utrwaliły polskie symbole narodowe. Była to wspaniała edukacyjna podróż po Polsce.
Grupy „Wiewióreczki”i „Pszczółki” odwiedziły wystawę „Dla ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”
Patriotyczna akademia w przedszkolu
26 kwietnia odbyła się w naszym przedszkolu akademia o charakterze patriotycznym zorganizowana z okazji zbliżających się świąt: Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja , dzieci śpiewały hymn Polski oraz recytowały patriotyczne wiersze. Nasze przedszkolaki odbyły też spacer podczas którego obdarowywały napotkanych przechodniów flagami Polski. Mamy nadzieję, iż podjęte działania przyczyniają się do kształtowania patriotycznej postawy wśród naszych dzieci.
Tradycje wielkanocne w grupie „Misie”
Dzieci z grupy Misie solidnie przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Nasze przedszkolaki obejrzały film edukacyjny na temat tradycji obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Polsce, a następnie rozmawiały o tradycjach wielkanocnych obchodzonych w ich domach. Razem w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Gramy zmysłami” wykonały ogromną pisankę sensoryczną. Razem też wysiewały owies do doniczek i wykonały dekoracje do wielkanocnych stroiczków. Przed samymi świętami dzieci tradycyjnie barwiły też przyniesione z domów jajka i tak powstałe piękne pisanki zaniosły z życzeniami dla swoich najbliższych
„Moje miasto Bartoszyce”-projekt edukacyjny
W lutym dzieci z grupy Wiewióreczki uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Moje miasto Bartoszyce”. Dzieci poznały historię powstania naszego miasta, opowiadaną przez pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach. Słuchały legend o rzece Łynie oraz królewnie zamienionej w kamień. Wykonały płaskorzeźby Bartela i Gustebaldy. Rysowały pejzaże miasta z Bramą Lidzbarską w tle. Opowiadały o swoich ulubionych miejscach w rodzinnym mieście. W ramach projektu dzieci zwiedziły wnętrza Bramy Lidzbarskiej, poznały mechanizm zegara. Odwiedziły również bartoszycką telewizję kablową Bart- Sat. Podczas licznych spacerów odkrywały znane i nieznane zakątki Bartoszyc.
Pszczółki z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach
Dnia 18.01.2024r. dzieci 6-letnie z grupy Pszczółki odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej
w Bartoszycach. Celem wizyty była prezentacja programu artystycznego z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Przedszkolaki zaprezentowały przygotowane wierszyki, piosenki i tańce. Było to miłe spotkanie pełne
wzruszeń, uśmiechu i radości. Pozostanie ono na długo w pamięci każdego uczestniczka.
Dzień Babci i Dziadka we wszystkich grupach
Dzieci z grup „Pszczółki” oraz „Jeżyki” wystawiły jasełka swoim starszym kolegom ze szkół. Grupa „Jeżyki” zaprezentowała się przed dziećmi z klasy I z SP nr1, natomiast „Pszczółki” przed dziećmi z klasy II z SP nr 3. Dziękujemy starszym kolegom za wspólnie spędzony świąteczny czas.
Jasełka w grupie” Jeżyki”
Jasełka wystawione przez dzieci z grupy „Krasnoludki”
Wystawienie jasełek w języku angielskim w grupie „Wiewióreczki”
Świąteczne spotkanie i warsztaty z rodzicami w grupie Misie
„Narodziny Nadziei i Miłości”– jasełka w grupie „Pszczółki”
Spotkanie świąteczne w grupie „Skrzaty”
Warsztaty pierniczkowe w grupie „Pszczółki”
Z piernikową tradycją nie tylko związane jest ich rodzinne wypiekanie, ale też zdobienie. Niejednokrotnie pierniczki, wykrawane foremkami o kształtach kojarzących się z Bożym Narodzeniem, zdobimy za pomocą lukru, orzechów, migdałów, kokosowych płatków oraz kolorowej posypki. Tak pięknie przyozdobione pierniczki stają się nie tylko świątecznym przysmakiem, ale też artystyczną ozdobą na choinkę.
W myśl tej zasady rodzice i dzieci z grupy Pszczółki spotkali się 01.12.2023r. na wspólnym ozdabianiu pierniczków wcześniej upieczonych przez przedszkolaki. Była do doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu przy dźwiękach kolęd. Ozdobione pierniczki udekorowały choinkę na przedszkolnym holu. To wyjątkowy czas, pełen uśmiechu, radości i życzliwości, który na długo zostanie w pamięci nas wszystkich.
WARSZTATY PLASTYCZNE PT. „KOCHAM CIĘ POLSKO” W GRUPIE MISIE
7 listopada w grupie „Misie” odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Kocham Cię Polsko”. Warsztaty poprowadziła instruktor plastyki z Wojskowego Klubu Garnizonowego w Bartoszycach. Zajęcia miały na celu kształtowanie u dzieci wartości patriotycznych i szacunku do Ojczyzny. Pani Wiola przeczytała najpierw dzieciom wiersz o Polsce, przedstawiła najważniejsze informacje o zbliżającym się Święcie Niepodległości, a następnie zaprosiła dzieci do zajęć plastycznych. Dzieci pracowały w czterech zespołach i stworzyły cztery piękne plakaty o charakterze patriotycznym. Chętnym dzieciom Pani pomalowała barwy biało- czerwone na twarzach. Każdy też otrzymał od Pani Wioli miniaturową flagę Polski. Razem odśpiewaliśmy także Hymn Polski, którego się teraz uczymy. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, czego wyrazem były gromkie brawa w podziękowaniu dla naszego gościa.
„Kodeks małego patrioty”-warsztaty z rodzicami w grupie „Jeżyki”
Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków. Grupa „Jeżyków” świętowała ten dzień ze swoimi rodzicami. Dzieci wystąpiły z programem artystycznym. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Podczas występu dzieci zatańczyły ,,Poloneza”, recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki oraz zagrały koncert na instrumentach. Następnie wspólnie z rodzicami wykonali „Kodeksy małych patriotów.” Uroczystość miała na celu rozwijanie uczuć patriotycznych wśród dzieci, budzenie przywiązania do rodzimej tradycji, kultury i historii.
Pszczółki i Wiewióreczki wzięli udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole
BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach udział w kampanii, w grupach dzieci 6-letnich Pszczółki i Wiewióreczki przeprowadzono zajęcia „Lekcja bohaterstwa” i „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, których główną ideą było wprowadzenie przedszkolaków w tematykę Powstania Warszawskiego, losów Powstańców Warszawskich, a także naukę zachowań społecznych w wyrażaniem szacunku dla ojczyzny, kształtowanie postawy tolerancji i szacunku dla innych.
#SZKOŁAPAMIĘTA
Najpiękniejsze słowa świata- Mama i Tata. Dzień Mamy i Taty w przedszkolu.
Realizacja projektu „Mały Europejczyk” w grupie Pszczółki
W grupie dzieci 6-letnich „Pszczółki” przez osiem miesięcy realizowany był projekt edukacyjny „Mały Europejczyk”. Impulsem do powstania projektu było zainteresowanie grupy dzieci zagadnieniami związanymi z geografią. W ramach realizacji projektu dzieci poznawały kontynent Europa oraz uczyły się położenia geograficznego różnych krajów europejskich, poznawały flagi i stolice wybranych państw Europy, oglądały filmy edukacyjne na temat zwyczajów panujących w danym kraju oraz uczyły się podstawowych zwrotów w języku obowiązującym w omawianym państwie. Nie brakowało też atrakcji, jedną z nich było na przykład, przy okazji poznawania Włoch, wyjście z dziećmi na pizzę do restauracji. Zajęcia edukacyjne stawały się następnie inspiracją do różnorodnej aktywności plastycznej, technicznej oraz muzycznej. We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Bartoszycach zostało zorganizowane spotkanie, podczas którego dzieci oglądały prezentację multimedialną o Europie i Polsce. Rodzice wzbogacili grupową biblioteczkę w nowe pozycje książkowe dotyczące Europy. Dzięki współpracy z rodzicami powstał także w naszej sali kącik projektu, dzieci przyniosły z domów wszystko to, co było związane z aktualnie omawianym przez nas tematem. Były to globusy, atlasy, albumy, gry, układanki związane z Europą, a także różne pamiątki pochodzące z podróży po krajach europejskich. W ramach podjętych działań odbyły się również warsztaty z udziałem rodziców, podczas których dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykonywały w zespołach prace plastyczne dotyczące wylosowanego kraju i obrazujące jego charakterystyczne zabytki. Na zakończenie projektu z okazji Dnia Europy zorganizowany został grupowy quiz wiedzy, podsumowujący wiadomości o Europie, podczas którego dzieci rozwiązywały różne zagadki i wykonywały zadania. Dzięki realizacji projektu dzieci rozwinęły swoje zainteresowania geografią oraz chęć poznawania innych kultur, zdobyły wiedzę na temat wybranych krajów europejskich oraz ukształtowały w sobie poczucie przynależności do Europy.
„Pszczółki” i „Wiewióreczki” na lekcji patriotyzmu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach
5 maja dzieci z grupy „Pszczółki” i „Wiewióreczki” gościły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach, gdzie uczestniczyły w zajęciach o tematyce patriotycznej. Panie bibliotekarki w ramach obchodów Bartoszyckiego Tygodnia Patriotycznego przygotowały naszym przedszkolakom piękną prezentację multimedialną na temat naszej ojczyzny i polskich symboli narodowych. Na zakończenie spotkania wszyscy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to wspaniała lekcja ucząca nasze dzieci właściwej patriotycznej postawy.
Kwietniowy koncert filharmonii
Podczas kwietniowego koncertu filharmonii dzieci słuchały utworów Moniuszki granych na skrzypcach, altówce i oboju.
Pielęgnowanie tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych
W naszym przedszkolu dbamy o kultywowanie tradycji. W okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach ukazujących zwyczaje wielkanocne oraz uczyły się ich znaczenia. Nasze przedszkolaki między innymi siały owies, malowały jajka, wykonywały prace plastyczne związane z tematem świąt oraz śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej.
Warsztaty sensoryczne z motywem przewodnim „Święta Wielkanocne”
30 marca nasze przedszkolaki ze wszystkich przedszkolnych grup uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych prowadzonych przez panie z „Neurosmyki Bartoszyce”. Były to zajęcia, w których dzieci nabywały doświadczenia wielozmysłowo. Wszystkie zadania sensoryczne były związane z tematyką Świąt Wielkanocnych
Pogoń za wielkanocnym króliczkiem- wycieczka do Pięknej Góry
16 marca nasze starszaki z grup: Skrzaty, Jeżyki, Wiewióreczki i Pszczółki wybrały się na wycieczkę autokarową do Pięknej Góry. Podczas pobytu w ośrodku „Gwarek” dzieci uczestniczyły w wielu atrakcjach, których motywem przewodnim była tematyka wielkanocna. Nasze przedszkolaki między innymi rozwiązywały zagadki wielkanocne, rozszyfrowywały kody na kłódkach i dzięki temu mogły wejść do labiryntu zajączka i go pokonać. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z Zającem i miały okazję obejrzeć jego ogródek pełen marchewek. Były też zabawy drużynowe w kurniku oraz rzuty do kosza i takie pedałowanie na rowerze, by ogromne wielkanocne jajko się zaświeciło. Wszystko to odbywało się w cudownym wiosennym nastroju i wśród pięknych wielkanocnych dekoracji.
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI
691 URODZINY BARTOSZYC
Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu
Dzień Babci i Dziadka w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach.
Dzieci z grupy „Wiewióreczki” 19 stycznia przedstawiły program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka w Miejskim Ośrodku Pomocy w Bartoszycach. W spotkaniu brali udział nasi kochani Seniorzy. Było to spotkanie pełne wzruszeń i radości. Nasz występ, na ludową nutę, wywołał radość i uśmiech na twarzach Babć i Dziadków. Otrzymaliśmy wiele braw i słów podziękowań. Dzieci przekazały Seniorom samodzielnie wykonane laurki. Takie miłe międzypokoleniowe spotkania uczą dzieci szacunku do osób starszych oraz uwrażliwiają na krzywdę innych osób.
Przedszkolaki ze świątecznymi życzeniami w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach
20 grudnia dzieci z grupy „Pszczółki” odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Bartoszycach i kolędami płynącymi prosto z dziecięcych serduszek rozpromieniły twarze tutejszych mieszkańców. Dzieci zaśpiewały kolędy i pastorałki oraz wręczyły kartki ze świątecznymi życzeniami. Szczególnie miłe było wspólne kolędowanie dzieci i osób starszych. Było wzruszająco. Nasze przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami i słodkim upominkiem.
Nasze przedszkole przez cały tydzień celebrowało nadchodzące Święta Bożego Narodzenia wspólnie z rodzicami. W młodszych grupach odbywały się spotkania warsztatowe, natomiast w starszych grupach odbyły się występy jasełkowe w wykonaniu zarówno dzieci jak i rodziców. Wszystkim dziękujemy za uczestnictwo i życzymy spokojnych, rodzinnych Świąt.
W grupie Biedroneczki dnia 19 grudnia odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, na które zostali zaproszeni rodzice. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem przez dzieci kolęd i pastorałek oraz recytacją świątecznych wierszy. Następnie Panie nauczycielki oraz dzieci złożyły rodzicom świąteczne życzenia. Celem warsztatów było wspólne wykonanie ozdób świątecznych. Rodzice wraz z dziećmi z zapałem wykonali ozdoby bożonarodzeniowe. Wszyscy wykazali się przy tym pomysłowością oraz kreatywnością. Wspólna twórczość w świątecznej atmosferze, zaangażowanie i co najważniejsze czas który dzieci spędziły z rodzicami to bardzo cenne doświadczenie. W rodzinnej atmosferze powstały pełne uroku dekoracje świąteczne. Zorganizowane warsztaty były radosnym przeżyciem i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na święta. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie oraz wspólnie spędzony czas.
Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu całego roku. Jednak nie tylko dlatego można odczuć magię Świąt. Boże Narodzenie to również okres kultywowania przepięknych zwyczajów, które mimo, że różnią się od siebie, mają jednak jedną cechę wspólną – nieść radość i miłość. Dzieci z grupy Misie poznały historię narodzenia dzieciątka w stajence. Malowały i dekorowały choinkę. Poznały zwyczaj łamania się opłatkiem, pozostawienia wolnego miejsca przy stole.
Poznały również zwyczaj przygotowania 12 potraw. Dzieci postanowiły że jedną z tych potraw będą pierniczki własnoręcznie przygotowane. Z pomocą przyszła babcia Kasperka, która upiekła pierniczki, a dzieci przyozdabiały je pod czujnym okiem Pani Helenki, za pomocą lukru i posypek.
Czas spędzony wspólnie wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Dziękujemy .
Spotkanie z Mikołajem – warsztaty bożonarodzeniowe w grupie Misie
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas , długo wyczekiwany przez
dzieci, ale zapewne również rodziców.
Aby poczuć magię zbliżających się Świąt postanowiłyśmy zorganizować
w dniu 14 grudnia 2022 r uroczyste, popołudniowe spotkanie z rodzicami
w przedszkolu, oparte na występie artystycznym dzieci, wspólnym
kolędowaniu, praktycznych warsztatach świątecznych, gdzie każdy rodzic
z własnym dzieckiem mógł wykonać ozdobę świąteczną i udekorować nią
grupową choinkę. Dodatkową niespodzianką było przybycie Mikołaja, gdzie
każde z dzieci miało okazję z nim porozmawiać a w zamian otrzymać
świąteczny prezent. Był to naprawdę mile spędzony czas, w podniosłej,
radosnej atmosferze opartej na wzajemnej współpracy i zaangażowaniu .
Serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.
Wspólne kolędowanie przedszkolaków z uczniami klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 3
w Bartoszycach
W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 dzieci z grupy „Pszczółki” 14 grudnia zaprosiły uczniów klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 3 do naszego przedszkola, by zaprezentować starszym kolegom i koleżankom przedstawienie jasełkowe. Przedszkolaki pięknie odegrały swoje role, co zostało nagrodzone gromkimi brawami i słodkościami. 19 grudnia nastąpiła zamiana i tym razem nasze przedszkolaki udały się do szkoły, by obejrzeć świąteczne przedstawienie w wykonaniu swoich starszych kolegów i koleżanek. Było pięknie. Pszczółki wręczyły uczniom świąteczne własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.
MIKOŁAJKI
Wtorek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.
Nasi podopieczni bardzo starają się i doskonale wiedzą, że Mikołaj… „cały czas na nich patrzy”. Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku „ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań. Atmosfera spotkania tego dnia była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany słodkim upominkiem
„ Szkoła wierna dziedzictwu”
Dyrektorki: Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach i Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach uczestniczyły w wręczeniu certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie „Szkoła wierna dziedzictwu”. Certyfikat nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez placówki, które stają się wzorem do naśladowania. Uzyskują one prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostają wpisane do rejestru Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty. Rejestr ten jest publikowany na stronach internetowych Kuratorium Oświaty w Olsztynie. To już kolejny certyfikat w naszej placówce.
Wspólne świętowanie Dnia Niepodległości z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3
w Bartoszycach
9 listopada grupa Pszczółki zaprosiła do przedszkola swoich starszych kolegów i koleżanki z klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach. Nasze przedszkolaki wystąpiły z programem artystycznym przygotowanym z okazji Dnia Niepodległości. Zaprezentowane zostały wiersze, pieśni patriotyczne, tańce oraz historia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wspólnie z uczniami klasy I odśpiewany został hymn narodowy. Było to bardzo miłe i podniosłe spotkanie w ramach współpracy naszego przedszkola ze Szkołą Podstawową nr 3.
Warsztaty z rodzicami w grupie „Pszczółki”
9 listopada w grupie „Pszczółki” odbyły się warsztaty twórczej aktywności z rodzicami pt. „ Piękna nasza Polska”. Spotkanie rozpoczęło się od patriotycznego występu dzieci przygotowanego z okazji Dnia Niepodległości. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały patriotyczne pieśni, tańczyły krakowiaka oraz przedstawiły historię odzyskania przez Polskę niepodległości. W dalszej części spotkania dzieci wraz z rodzicami tworzyły kreatywne kompozycje z przyniesionego materiału przyrodniczego. Powstały piękne jesienne kompozycje, z których została stworzona wystawa na holu przedszkola.
„Jestem Polakiem i Europejczykiem -warsztaty z rodzicami w grupie Wiewióreczek”
14 listopada spotkaliśmy się z rodzicami w naszej sali na warsztatach. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały program patriotyczny z okazji Święta Niepodległości. W nawiązaniu do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego” Europa i Ja”, który realizowany jest w naszej grupie, dzieci pokazały to czego już się nauczyliśmy o Włoszech: nazywały stolicę, rozpoznawały flagę, mówiły słówka w języku włoskim, nazywały warzywa i owoce po włosku. Następnie wspólnie z rodzicami wykonaliśmy Flagi Polski, Włoch i Ukrainy. Był wspólny włoski taniec „Veo, veo” oraz przysmak dzieci włoska pizza. A na koniec pamiątkowe zdjęcia.
14 listopada dzieci z grupy „ Wiewióreczki” , w ramach współpracy ze szkołą, zaprosiły do naszego przedszkola uczniów z klasy I Szkoły Podstawowej nr 1 w Bartoszycach. Wspólnie zaśpiewali hymn z zachowaniem właściwej postawy. Wszyscy oglądali program patriotyczny z wielkim zaciekawieniem. Uczniowie i przedszkolaki śpiewali razem znane piosenki .Była to kolejna wspólna lekcja patriotyzmu.
Zaśpiewajmy razem 11 listopada! „Niepodległa do Hymnu”
Święto Niepodległości w naszym przedszkolu.
10 listopada 2022 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Święto Niepodległości. Uroczystość przygotowały najstarsze dzieci z grupy Wiewióreczki i Pszczółki. Podczas występu prezentowały wiersze , piosenki i inscenizacje patriotyczne. Przedstawiły młodszym dzieciom historię odzyskania Polski w okresie zaborów oraz walkę narodu polskiego o wolność. Wszystkie przedszkolaki wspólnie odśpiewały hymn Polski z zachowaniem właściwej postawy, piosenkę młodego patrioty oraz recytowały wiersz Katechizm polskiego dziecka. Głównym celem naszej uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Dzięki udziałowi w takich uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu oraz kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
Międzypokoleniowy koncert patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
10 listopada dzieci z grupy Wiewióreczki wystąpiły gościnnie u Seniorów. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny o tematyce patriotycznej. Swoim pięknym występem umiliły spotkanie Seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Piosenki, wiersze i inscenizacje o tematyce patriotycznej bardzo podobały się Seniorom. Na ich twarzach widać było radość oraz wzruszenie. Następnie przedszkolaki słuchały pieśni patriotycznych w wykonaniu Seniorów. To międzypokoleniowe spotkanie było ważną lekcją wychowania dzieci oraz niepowtarzalną lekcją historii.
Występ ludowo – patriotyczny dla Seniorów z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
9 listopada dzieci z grupy Wiewióreczki miały przyjemność prezentować program artystyczny przed szerszą publicznością naszego miasta. Dzieci zatańczyły tańce ludowe :zielony mosteczek, koziorajka, szot, lipka. Śpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce patriotycznej wprowadzając wszystkich w zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości. Takie międzypokoleniowe spotkania uczą dzieci wrażliwości i szacunku do osób starszych. Kształtują postawy patriotyczne dzieci. A także są wspaniałą okazją do prezentowania naszych umiejętności muzyczno-tanecznych.
DUMNI Z POWSTAŃCÓW BOHATERON
#Szkoła Pamięta
W ramach akcji #Szkoła Pamięta dzieci z Przedszkola odwiedziły miejsca upamiętniające ludzi walczących o godność ludzką, prawdę i wolność. Zapaliły znicze pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz pod kamieniem upamiętniającym żołnierzy walczących o wolność ziemi Bartoszyckiej. Przedszkolaki zatrzymały się przy pomniku Orła Białego, pod dębem upamiętniającym Józefa Kustronia oraz odwiedziły i uporządkowały groby na pobliskim cmentarzu. Działania te miały na celu kształtowanie szacunku i pamięci o zmarłych.
„Blask Prawdy” – koncert z okazji XXII Dnia Papieskiego
16 października dzieci z grupy Wiewióreczki i Pszczółki brały udział w koncercie „ Blask Prawdy” z okazji XXII Dnia Papieskiego. Koncert organizowany był przez Młodzieżowy Dom Kultury w Bartoszycach oraz Parafię Świętego Brunona w Bartoszycach. Wiewióreczki zaprezentowały utwór „Gdy na morzu wielka burza” , a Pszczółki „Piosenkę o pomaganiu”. Był to wyjątkowy koncert , pełen radości, wzruszeń i miłych gestów. Publiczność nagrodziła naszych przedszkolaków gromkimi brawami. Były też słowa podziękowania i upominki dla wszystkich uczestników.
ROK SZKOLNY 2021/2022
Dobry jak chleb- warsztaty w Więziennej Piekarni
9 czerwca dzieci z grupy Skrzaty były na wycieczce w Piekarni Więziennej. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pieczenia chleba i bułek. Przedszkolaki poznały zawód piekarza i zobaczyły, jak wygląda piekarnia. Dzieci uważnie słuchały, jakie są etapy powstawania pieczywa. Każdy sam formował okrągłe bułeczki i ozdabiał je ziarnami słonecznika, lnu lub sezamu. Następnie każdy przedszkolak samodzielnie kładł chleb na łopatę i wkładał do pieca. W czasie gdy wszystko było już w ogromnym piecu, dzieci zostały oprowadzone po byłym więzieniu. Po powrocie ze zwiedzania czekał na dzieci zapach pysznego pieczywa. Każdy otrzymał swoją bułeczkę oraz chleb. Dzieci były z warsztatów bardzo zadowolone. Bułeczki szybko zostały zjedzone, a chlebem dzieci częstowały tego dnia wszystkich swoich domowników
Międzypokoleniowe spotkania– śpiewamy i tańczymy Seniorom z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach
Dzieci z grupy ” Pszczółki” umiliły, prezentacją artystyczną, spotkanie Seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Było to spotkanie w plenerze. Podczas występu z okazji Dnia Ojca zaprezentowaliśmy tańce, piosenki i wiersze . Było pięknie, dostaliśmy wiele braw i ciepłych słów uznania. Zaproszono nas na piknik pod parasolami…Takie spotkania integrują społeczność lokalną, uczą dzieci szacunku do osób starszych, są też wspaniałą okazją do prezentacji naszych umiejętności muzyczno-tanecznych oraz promowania naszego przedszkola w mieście.
PROJEKT EDUKACYJNY
“Dzieci w krainie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima
opracowały: Małgorzata Michałowska Kuźmowicz, Żaneta Kędzierska
Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach
INFORMACJE WSTĘPNE
-Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 4 lat
-Projekt składa się z dwóch modułów
-Projekt będzie realizowany w okresie od marca do maja
ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Projekt “Dzieci w krainie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima” jest odpowiedzią na zainteresowania przedszkolaków, na potrzebę odkrywania ich możliwości, pasji i talentów. Wynika również z podejmowanych przez przedszkole działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu polskiej literatury dziecięcej. Budowania poczucia tożsamości narodowej i wrażliwości na piękno i dobro.
Projekt jest odpowiedzią na poszukiwanie ciekawych i skutecznych sposobów wspierania kreatywności oraz twórczości dzieci, optymalizuje warunki do pełnego wykorzystania wrodzonego potencjału oraz talentu wychowanków.
Projekt zakłada współpracę ze środowiskiem rodzinnym. Zawiera cele, treści, metody i formy pracy, które są zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego.
CELE OGÓLNE PROJEKTU
-Promowanie polskiej literatury dziecięcej
-Uczenie kreatywności poprzez ekspresję plastyczną, muzyczną, ruchową
-Aktywizowanie dzieci do odkrywania, rozwijania i wzmacniania swoich pasji i talentów
-Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość
-Rozwijanie kompetencji poznawczych: mowy, pamięci, myślenia
CELE SZCZEGÓŁOWE
-Znajomość wybranych dzieł polskich poetów
-Umiejętność analizy i oceniania postępowania bohaterów wierszy, odróżnianie dobra od zła
-Udział w inscenizacjach utworów literackich
-Podejmowanie aktywności plastycznej, muzycznej i ruchowej
-Odgrywanie określonych ról i scenek dramowych
PLANOWANE MODUŁY
MODUŁ I- SPOTKANIE Z POEZJĄ JULIANA TUWIMA
SPOSÓB REALIZACJI
-”Poznajmy się”- zapoznanie się z postacią J. Tuwima
-”Stoi na stacji…”- zapoznanie się z wybranymi wierszami J.Tuwima, wykonanie ilustracji do wybranych wierszy
-”Okulary”, “Kotek”- recytacja wybranego wiersza
-”Kącik Polskiego Poety”- zorganizowanie wystawy książek z wierszami J. Tuwima
MODUŁ II- SPOTKANIE Z POEZJĄ JANA BRZECHWY
SPOSÓB REALIZACJI:
-”Poznajmy się”- zapoznanie się z postacią J. Brzechwy
-”Witajcie w Naszej bajce…”-zapoznanie się z wybranymi wierszami J. Brzechwy, wykonanie ilustracji do wybranych wierszy
-”Żuk”- Interpretacja muzyczno-ruchowa wiersza do muzyki klasycznej
-”Kącik Polskiego Poety”- zorganizowanie wystawy książek z wierszami J. Brzechwy
EWALUACJA
-Wystawa prac plastycznych ilustrujących poezj
-”Na straganie”- inscenizacja wiersza w wykonaniu dzieci
-”Żuk”- prezentacja ilustracji ruchowej do muzyki klasycznej
„Z kulturą mi do twarzy”– Międzynarodowy Projekt Edukacyjny
Dzieci z grupy „Pszczółki” przez cały rok czynnie wykonywały zadania z projektu „Z kulturą mi do twarzy” , którego autorkami są nauczycielki z Przedszkola Niepublicznego Piastuś w Inowrocławiu. Projekt składał się z trzech obszernych modułów, każdy moduł zawierał propozycje, tematykę, akcje itp., które nauczycielki wybierały tematycznie i wg okoliczności. Tematyka była dostosowana do zajęć w przedszkolu oraz spełniała wymogi podstawy programowej. Realizując projekt dzieci poznały różne instrumenty, ich brzmienie, wygląd, miały okazję uczestniczyć w spotkaniach z muzyką on-line, dzieci nauczyły się wielu tańców ludowych i mogły wykorzystać je do wielu uroczystości prezentowanych on- linę. Śladami przeszłości mogły zwiedzać muzea on-line, poznać miejsca i pejzaże swojego miasta i całej Polski. Dzieci nauczyły się, że między ludźmi nie ma barier i integracja z osobą niepełnosprawną uwrażliwia dzieci na potrzeby innych. Projekt bardzo nam się podobał i czekamy na kolejną edycję.
„Wiewióreczki” z wizytą w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 3 na zajęciach o Polsce
Dnia 27.05.22r. dzieci z grupy „Wiewióreczki” na zaproszenie pani Marzenki Filipek wybrały się do szkolnej biblioteki. Uczestniczyły w zajęciach, na których utrwaliły wiedzę na temat własnej ojczyzny, wskazywały kontury mapy Polski, nazywały państwa sąsiadujące z Polską. Nazywały stolice Polski i pokazywały je na mapie. Wskazały również na mapie największą rzekę Polski –Wisłę i rzekę przepływającą przez Bartoszyce- Łynę. Poza tym utrwaliły pojęcia patriotyczne: godło, orzeł biały, barwy ojczyste, flaga. Dzieci oglądały również teatrzyk kamishibai „O Lechu, Czechu i Rusie” przypominając historię powstania państwa polskiego. Zajęcia te uwrażliwiają dzieci na poszanowanie do własnego kraju oraz kształtowanie postaw patriotycznych.
Pszczółki z pokazem artystycznym w MOPS
26 maja 2022r. odbyło się spotkanie uczestników i ich rodzin z MOPS oraz pensjonariuszy Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych. Okazją do spotkania był Dzień Rodziny. Spotkanie dostarczyło wiele wzruszeń zwłaszcza podczas występu dzieci z grupy Pszczółki z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach. Atmosfera spotkania była ciepła i zarazem wesoła, zwłaszcza podczas występu .Śpiewano wspólnie piosenki znane i lubiane przez uczestników spotkania. Dziękujemy za zaproszenie
Dzień Mamy i Taty na ludowo.
24 maja 2022 r w grupie Jeżyki odbyła się uroczystość z okazji dnia Mamy i Taty . Dzieci w ludowych strojach zaprezentowały program artystyczny składający się z wierszy , piosenek oraz tańców ludowych . Dzieci młodsze zatańczyły „ Maryneczkę”, a starsze „ Trojaka” . Na koniec wręczyły Rodzicom własnoręcznie wykonane laurki. Dzień ten był wyjątkowy, niejadana mama ukradkiem wycierała łzy ze wzruszenia , a tatusiowie byli bardzo dumni ze swoich pociech.
PROJEKT EDUKACYJNY „TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 2
Opracowała: Żaneta Kędzierska Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach
- INFORMACJE WSTĘPNE
-Projekt skierowany jest do wszystkich dzieci uczęszczających do placówki w wieku od 3 do 6 lat
-Projekt realizować będą wszystkie nauczycielki
2. ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Projekt edukacyjny „Tydzień Patriotyczny w Przedszkolu Publicznym nr 2” jest odpowiedzią na podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022, tj. „Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych.”
Wychowanie najmłodszych w duchu wartości i rozbudzanie w nich przywiązania do ojczyzny pozwala kształtować prawidłowe postawy patriotyczne. Projekt pozwala na przybliżenie treści patriotycznych na wiele różnych sposobów, dzięki czemu dzieci nie tylko posłuchają i zobaczą, ale również doświadczą.
3. CELE OGÓLNE PROJEKTU
-Rozwijanie postaw patriotycznych
-Wprowadzanie dzieci w świat polskich tradycji
-Rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń
-Rozbudzanie uczucia miłości i przywiązania do ziemi ojczystej
-Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość
4. CELE SZCZEGÓŁOWE
-Utrwalenie symboli narodowych
-Nauka szacunku oraz prawidłowych zachowań względem symboli narodowych
-Kształtowanie szacunku do ojczyzny
-Kształtowanie tożsamości narodowej i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji
-Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej
-Kształtowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości przedszkolnych, państwowych
-Podejmowanie aktywności plastycznej, muzycznej i ruchowej
5. PLANOWANE DZIAŁANIA
Projekt będzie składał się z różnorodnych aktywności podzielonych na konkretne dni tygodnia:
-25-29.04.2022r. „Kocham Cię Polsko” – sytuacje edukacyjne o tematyce patriotycznej w każdej grupie wiekowej
-25.04.2022r. „Polska – moja ojczyzna” -oglądanie filmu edukacyjnego.
-26.04.2022r. „Powiewa flaga” – happening w ogrodzie przedszkolnym, układanie flagi z kolorowych kartek.
-27.04.2022r. „Bieg z flagą” – bieg w ogrodzie przedszkolnym po wyznaczonej trasie z własnoręcznie wykonanymi flagami.
-28.04.2022r. „Mały patriota” -obrazek z flagą w tle- dziecięca improwizacja plastyczno-konstrukcyjna
-29.04.2022r. „Polsko- śpiewam dla Ciebie i gram”- przegląd artystyczny w przedszkolu, prezentacja każdej grupy.
-02.05.2022r. „Koncert Patriotyczny”- udział w koncercie organizowanym przez Urząd Miasta Bartoszyce
6. EWALUACJA
– Wystawa prac plastycznych na holu przedszkola
-Obserwacja postaw i zachowań dzieci
-Występ artystyczny dla TVK Bart-Sat
-Zbadanie wiedzy dzieci quizem patriotycznym w każdej grupie
Bo w konkursach udział zawsze brać jest warto…. 1 miejsce zajęła Blanka w konkursie plastycznym „Majówka z flagą w tle” organizowanym przez Przedszkole Miejskie w Olsztynie pod patronatem Warmińskiego Kuratora Oświaty.
PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ TRADYCJE WIELKANOCNE
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych we wszystkich grupach wiekowych odbywały się liczne zajęcia i sytuacje edukacyjne, mające na celu przybliżenie naszym przedszkolakom tradycji związanych z obchodzeniem Wielkanocy. W salach powstały świąteczne kąciki, dzieci śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej, oglądały filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne na temat świątecznych tradycji, z tej okazji wykonały upominki dla najbliższych, malowały jajka i powstało wiele różnorodnych prac plastycznych, brały również udział w konkursie na koszyk wielkanocny.
PSZCZÓŁKI PAMIĘTAJĄ O SENIORACH
W okresie świąt wielkanocnych Pszczółki poznawały zwyczaje, tradycje i symbole wielkanocne. Jedną z poznanych tradycji było przygotowywanie upominków i składanie innym życzeń. Dlatego też dzieci z wielkim zapałem wykonały świąteczne kartki z życzeniami, które przekazaliśmy Seniorom z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Był to wspaniały czas na kształtowanie wrażliwości i właściwych postaw szlachetności oraz zaangażowania społecznego .
były okazją do poznawania tradycji z nimi związanych
Wiewióreczki z życzeniami w Domu Pomocy Społecznej
W okresie przedświątecznym dzieci z grupy „Wiewióreczki” wykonywały kartki wielkanocne. Przedszkolaki podjęły się tego zadania z dużym zaangażowaniem, dodatkowa świadomość sprawiania przyjemności innym, dodawała im jeszcze więcej energii. Wspólnie przygotowane kartki z życzeniami trafiły do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. Akcja ta została bardzo pozytywnie przyjęta przez Panią Dyrektor, która z wdzięcznością podziękowała paniom i dzieciom, zachęcając jednocześnie do kontynuacji tego typu przedsięwzięć.