„Mały patriota”


ROK SZKOLNY 2023/2024

Najpiękniejsze słowa świata- Mama i Tata. Dzień Mamy i Taty w przedszkolu.

Realizacja projektu „Mały Europejczyk” w grupie Pszczółki

W grupie dzieci 6-letnich „Pszczółki” przez osiem miesięcy realizowany był projekt edukacyjny „Mały Europejczyk”. Impulsem do powstania projektu było zainteresowanie grupy dzieci zagadnieniami związanymi z geografią. W ramach realizacji projektu dzieci poznawały kontynent Europa oraz uczyły się położenia geograficznego różnych krajów europejskich, poznawały flagi i stolice wybranych państw Europy, oglądały filmy edukacyjne na temat zwyczajów panujących w danym kraju oraz uczyły się podstawowych zwrotów w języku obowiązującym w omawianym państwie. Nie brakowało też atrakcji, jedną z nich było na przykład, przy okazji poznawania Włoch, wyjście z dziećmi na pizzę do restauracji. Zajęcia edukacyjne stawały się następnie inspiracją do różnorodnej aktywności plastycznej, technicznej oraz muzycznej. We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Bartoszycach zostało zorganizowane spotkanie, podczas którego dzieci oglądały prezentację multimedialną o Europie i Polsce. Rodzice wzbogacili grupową biblioteczkę w nowe pozycje książkowe dotyczące Europy. Dzięki współpracy z rodzicami powstał także w naszej sali kącik projektu, dzieci przyniosły z domów wszystko to, co było związane z aktualnie omawianym przez nas tematem. Były to globusy, atlasy, albumy, gry, układanki związane z Europą, a także różne pamiątki pochodzące z podróży po krajach europejskich. W ramach podjętych działań odbyły się również warsztaty z udziałem rodziców, podczas których dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykonywały w zespołach prace plastyczne dotyczące wylosowanego kraju i obrazujące jego charakterystyczne zabytki. Na zakończenie projektu z okazji Dnia Europy zorganizowany został grupowy quiz wiedzy, podsumowujący wiadomości o Europie, podczas którego dzieci rozwiązywały różne zagadki i wykonywały zadania. Dzięki realizacji projektu dzieci rozwinęły swoje zainteresowania geografią oraz chęć poznawania innych kultur, zdobyły wiedzę na temat wybranych krajów europejskich oraz ukształtowały w sobie poczucie przynależności do Europy.

„Pszczółki” i „Wiewióreczki” na lekcji patriotyzmu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach

5 maja dzieci z grupy „Pszczółki” i „Wiewióreczki” gościły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach, gdzie uczestniczyły w zajęciach o tematyce patriotycznej. Panie bibliotekarki w ramach obchodów Bartoszyckiego Tygodnia Patriotycznego przygotowały naszym przedszkolakom piękną prezentację multimedialną na temat naszej ojczyzny i polskich symboli narodowych. Na zakończenie spotkania wszyscy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to wspaniała lekcja ucząca nasze dzieci właściwej patriotycznej postawy.

Kwietniowy koncert filharmonii

Podczas kwietniowego koncertu filharmonii dzieci słuchały utworów Moniuszki granych na skrzypcach, altówce i oboju.

Pielęgnowanie tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych

W naszym przedszkolu dbamy o kultywowanie tradycji. W okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach ukazujących zwyczaje wielkanocne oraz uczyły się ich znaczenia. Nasze przedszkolaki między innymi siały owies, malowały jajka, wykonywały prace plastyczne związane z tematem świąt oraz śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej.

Warsztaty sensoryczne z motywem przewodnim „Święta Wielkanocne”

30 marca nasze przedszkolaki ze wszystkich przedszkolnych grup uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych prowadzonych przez panie z „Neurosmyki Bartoszyce”. Były to zajęcia, w których dzieci nabywały doświadczenia wielozmysłowo. Wszystkie zadania sensoryczne były związane z tematyką Świąt Wielkanocnych

Pogoń za wielkanocnym króliczkiem- wycieczka do Pięknej Góry

16 marca nasze starszaki z grup: Skrzaty, Jeżyki, Wiewióreczki i Pszczółki wybrały się na wycieczkę autokarową do Pięknej Góry. Podczas pobytu w ośrodku „Gwarek” dzieci uczestniczyły w wielu atrakcjach, których motywem przewodnim była tematyka wielkanocna. Nasze przedszkolaki między innymi rozwiązywały zagadki wielkanocne, rozszyfrowywały kody na kłódkach i dzięki temu mogły wejść do labiryntu zajączka i go pokonać. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z Zającem i miały okazję obejrzeć jego ogródek pełen marchewek. Były też zabawy drużynowe w kurniku oraz rzuty do kosza i takie pedałowanie na rowerze, by ogromne wielkanocne jajko się zaświeciło. Wszystko to odbywało się w cudownym wiosennym nastroju i wśród pięknych wielkanocnych dekoracji.

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

691 URODZINY BARTOSZYC

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu

Dzień Babci i Dziadka w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach.

Dzieci z grupy „Wiewióreczki” 19 stycznia przedstawiły program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka w Miejskim Ośrodku Pomocy w Bartoszycach. W spotkaniu brali udział nasi kochani Seniorzy. Było to spotkanie pełne wzruszeń i radości. Nasz występ, na ludową nutę, wywołał radość i uśmiech na twarzach Babć i Dziadków. Otrzymaliśmy wiele braw i słów podziękowań. Dzieci przekazały Seniorom samodzielnie wykonane laurki. Takie miłe międzypokoleniowe spotkania uczą dzieci szacunku do osób starszych oraz uwrażliwiają na krzywdę innych osób.

Przedszkolaki ze świątecznymi życzeniami w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach

20 grudnia dzieci z grupy „Pszczółki” odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Bartoszycach i kolędami płynącymi prosto z dziecięcych serduszek rozpromieniły twarze tutejszych mieszkańców. Dzieci zaśpiewały kolędy i pastorałki oraz wręczyły kartki ze świątecznymi życzeniami. Szczególnie miłe było wspólne kolędowanie dzieci i osób starszych. Było wzruszająco. Nasze przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami i słodkim upominkiem.

Nasze przedszkole przez cały tydzień celebrowało nadchodzące Święta Bożego Narodzenia wspólnie z rodzicami. W młodszych grupach odbywały się spotkania warsztatowe, natomiast w starszych grupach odbyły się występy jasełkowe w wykonaniu zarówno dzieci jak i rodziców. Wszystkim dziękujemy za uczestnictwo i życzymy spokojnych, rodzinnych Świąt.

W grupie Biedroneczki dnia 19 grudnia odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, na które zostali zaproszeni rodzice. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem przez dzieci kolęd i pastorałek oraz recytacją świątecznych wierszy. Następnie Panie nauczycielki oraz dzieci złożyły rodzicom świąteczne życzenia. Celem warsztatów było wspólne wykonanie ozdób świątecznych. Rodzice wraz z dziećmi z zapałem wykonali ozdoby bożonarodzeniowe. Wszyscy wykazali się przy tym pomysłowością oraz kreatywnością. Wspólna twórczość w świątecznej atmosferze, zaangażowanie i co najważniejsze czas który dzieci spędziły z rodzicami to bardzo cenne doświadczenie. W rodzinnej atmosferze powstały pełne uroku dekoracje świąteczne. Zorganizowane warsztaty były radosnym przeżyciem i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na święta. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie oraz wspólnie spędzony czas.

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu całego roku. Jednak nie tylko dlatego można odczuć magię Świąt. Boże Narodzenie to również okres kultywowania przepięknych zwyczajów, które mimo, że różnią się od siebie, mają jednak jedną cechę wspólną – nieść radość i miłość.  Dzieci z grupy Misie poznały historię narodzenia dzieciątka w stajence. Malowały i dekorowały choinkę. Poznały zwyczaj łamania się opłatkiem, pozostawienia wolnego miejsca przy stole.

Poznały również zwyczaj przygotowania 12 potraw. Dzieci postanowiły że jedną z tych potraw będą pierniczki własnoręcznie przygotowane. Z pomocą przyszła babcia Kasperka, która upiekła pierniczki, a dzieci przyozdabiały je pod czujnym okiem Pani Helenki, za pomocą lukru i posypek.

         Czas spędzony wspólnie wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Dziękujemy .

Spotkanie z Mikołajem – warsztaty bożonarodzeniowe w grupie Misie
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas , długo wyczekiwany przez
dzieci, ale zapewne również rodziców.
Aby poczuć magię zbliżających się Świąt postanowiłyśmy zorganizować
w dniu 14 grudnia 2022 r uroczyste, popołudniowe spotkanie z rodzicami
w przedszkolu, oparte na występie artystycznym dzieci, wspólnym
kolędowaniu, praktycznych warsztatach świątecznych, gdzie każdy rodzic
z własnym dzieckiem mógł wykonać ozdobę świąteczną i udekorować nią
grupową choinkę. Dodatkową niespodzianką było przybycie Mikołaja, gdzie
każde z dzieci miało okazję z nim porozmawiać a w zamian otrzymać
świąteczny prezent. Był to naprawdę mile spędzony czas, w podniosłej,
radosnej atmosferze opartej na wzajemnej współpracy i zaangażowaniu .
Serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

Wspólne kolędowanie przedszkolaków z uczniami klasy I ze  Szkoły Podstawowej nr 3
w Bartoszycach

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 dzieci z grupy „Pszczółki” 14 grudnia zaprosiły uczniów klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 3 do naszego przedszkola, by zaprezentować starszym kolegom i koleżankom przedstawienie jasełkowe. Przedszkolaki pięknie odegrały swoje role, co zostało nagrodzone gromkimi brawami i słodkościami. 19 grudnia nastąpiła zamiana i tym razem nasze przedszkolaki udały się do szkoły, by obejrzeć świąteczne przedstawienie w wykonaniu swoich starszych kolegów i koleżanek. Było pięknie. Pszczółki wręczyły uczniom świąteczne własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

MIKOŁAJKI

Wtorek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.

Nasi podopieczni bardzo starają się  i doskonale wiedzą, że Mikołaj… „cały czas na nich patrzy”. Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku „ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań. Atmosfera spotkania tego dnia  była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany słodkim upominkiem

„ Szkoła wierna dziedzictwu”

Dyrektorki:  Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach i Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach  uczestniczyły w wręczeniu certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie  „Szkoła wierna dziedzictwu”. Certyfikat nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez placówki, które stają się wzorem do naśladowania. Uzyskują one prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostają wpisane do rejestru Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty. Rejestr ten jest publikowany na stronach internetowych Kuratorium Oświaty w Olsztynie. To już kolejny certyfikat w naszej placówce.

Wspólne świętowanie Dnia Niepodległości z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3
w Bartoszycach

9 listopada grupa Pszczółki zaprosiła do przedszkola swoich starszych kolegów i koleżanki z klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach. Nasze przedszkolaki wystąpiły z programem artystycznym przygotowanym z okazji Dnia Niepodległości. Zaprezentowane zostały wiersze, pieśni patriotyczne, tańce oraz historia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wspólnie z uczniami klasy I odśpiewany został hymn narodowy. Było to bardzo miłe i podniosłe spotkanie w ramach współpracy naszego przedszkola ze Szkołą Podstawową nr 3.

Warsztaty z rodzicami w grupie „Pszczółki”

9 listopada w grupie „Pszczółki” odbyły się warsztaty twórczej aktywności z rodzicami pt. „ Piękna nasza Polska”. Spotkanie rozpoczęło się od patriotycznego występu dzieci przygotowanego z okazji Dnia Niepodległości. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały patriotyczne pieśni, tańczyły krakowiaka oraz przedstawiły historię odzyskania przez Polskę niepodległości. W dalszej części spotkania dzieci wraz z rodzicami tworzyły kreatywne kompozycje z przyniesionego materiału przyrodniczego. Powstały piękne jesienne kompozycje, z których została stworzona wystawa na holu przedszkola.

„Jestem Polakiem i Europejczykiem -warsztaty z rodzicami w grupie Wiewióreczek”

14 listopada spotkaliśmy się z rodzicami w naszej sali na warsztatach. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały program patriotyczny z okazji Święta Niepodległości. W nawiązaniu do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego” Europa i Ja”, który realizowany jest w naszej grupie, dzieci pokazały to czego już się nauczyliśmy o Włoszech: nazywały stolicę, rozpoznawały flagę, mówiły słówka w języku włoskim, nazywały warzywa i owoce po włosku. Następnie wspólnie z rodzicami wykonaliśmy Flagi Polski, Włoch i Ukrainy. Był wspólny włoski taniec „Veo, veo” oraz przysmak dzieci włoska pizza. A na koniec pamiątkowe zdjęcia.

14 listopada dzieci z grupy „ Wiewióreczki” , w ramach współpracy ze szkołą, zaprosiły do naszego przedszkola uczniów z klasy I Szkoły Podstawowej nr 1 w Bartoszycach. Wspólnie zaśpiewali hymn z zachowaniem właściwej postawy. Wszyscy oglądali program patriotyczny z wielkim zaciekawieniem. Uczniowie i przedszkolaki śpiewali razem znane piosenki .Była to kolejna wspólna lekcja patriotyzmu.

Zaśpiewajmy razem 11 listopada! „Niepodległa do Hymnu”

Święto Niepodległości w naszym przedszkolu.

10 listopada 2022 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Święto Niepodległości. Uroczystość przygotowały najstarsze dzieci z grupy Wiewióreczki i Pszczółki. Podczas występu prezentowały wiersze , piosenki i inscenizacje patriotyczne. Przedstawiły młodszym dzieciom historię odzyskania Polski w okresie zaborów oraz walkę narodu polskiego o wolność. Wszystkie przedszkolaki wspólnie odśpiewały hymn Polski z zachowaniem właściwej postawy, piosenkę młodego patrioty oraz recytowały wiersz Katechizm polskiego dziecka. Głównym celem naszej uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Dzięki udziałowi w takich uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu oraz kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Międzypokoleniowy koncert patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

10 listopada dzieci z grupy Wiewióreczki wystąpiły gościnnie u Seniorów. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny o tematyce patriotycznej. Swoim pięknym występem umiliły spotkanie Seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Piosenki, wiersze i inscenizacje o tematyce patriotycznej bardzo podobały się Seniorom. Na ich twarzach widać było radość oraz wzruszenie. Następnie przedszkolaki słuchały pieśni patriotycznych w wykonaniu Seniorów. To międzypokoleniowe spotkanie było ważną lekcją wychowania dzieci oraz niepowtarzalną lekcją historii.

Występ ludowo – patriotyczny dla Seniorów z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

9 listopada dzieci z grupy Wiewióreczki miały przyjemność prezentować program artystyczny przed szerszą publicznością naszego miasta. Dzieci zatańczyły tańce ludowe :zielony mosteczek, koziorajka, szot, lipka. Śpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce patriotycznej wprowadzając wszystkich w zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości. Takie międzypokoleniowe spotkania uczą dzieci wrażliwości i szacunku do osób starszych. Kształtują postawy patriotyczne dzieci. A także są wspaniałą okazją do prezentowania naszych umiejętności muzyczno-tanecznych.

DUMNI Z POWSTAŃCÓW BOHATERON

#Szkoła Pamięta

W ramach akcji #Szkoła Pamięta dzieci z Przedszkola odwiedziły miejsca upamiętniające ludzi walczących o godność ludzką, prawdę i wolność. Zapaliły znicze pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz pod kamieniem upamiętniającym żołnierzy walczących o wolność ziemi Bartoszyckiej. Przedszkolaki zatrzymały się przy pomniku Orła Białego, pod dębem upamiętniającym Józefa Kustronia oraz odwiedziły i uporządkowały groby na pobliskim cmentarzu. Działania te miały na celu kształtowanie szacunku i pamięci o zmarłych.

Blask Prawdy” – koncert z okazji XXII Dnia Papieskiego

16 października dzieci z grupy Wiewióreczki i Pszczółki brały udział w koncercie „ Blask Prawdy” z okazji XXII Dnia Papieskiego. Koncert organizowany był przez Młodzieżowy Dom Kultury w Bartoszycach oraz Parafię Świętego Brunona w Bartoszycach. Wiewióreczki zaprezentowały utwór „Gdy na morzu wielka burza” , a Pszczółki „Piosenkę o pomaganiu”. Był to wyjątkowy koncert , pełen radości, wzruszeń i miłych gestów. Publiczność nagrodziła naszych przedszkolaków gromkimi brawami. Były też słowa podziękowania i upominki dla wszystkich uczestników.

ROK SZKOLNY 2021/2022

Dobry jak chleb- warsztaty w Więziennej Piekarni

9 czerwca dzieci z grupy Skrzaty były na wycieczce w Piekarni Więziennej. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pieczenia chleba i bułek. Przedszkolaki poznały zawód piekarza i zobaczyły, jak wygląda piekarnia. Dzieci uważnie słuchały, jakie są etapy powstawania pieczywa. Każdy sam formował okrągłe bułeczki i ozdabiał je ziarnami słonecznika, lnu lub sezamu. Następnie każdy przedszkolak samodzielnie kładł chleb na łopatę i wkładał do pieca. W czasie gdy wszystko było już w ogromnym piecu, dzieci zostały oprowadzone po byłym więzieniu. Po powrocie ze zwiedzania czekał na dzieci zapach pysznego pieczywa. Każdy otrzymał swoją bułeczkę oraz chleb. Dzieci były z warsztatów bardzo zadowolone. Bułeczki szybko zostały zjedzone, a chlebem dzieci częstowały tego dnia wszystkich swoich domowników

Międzypokoleniowe spotkania– śpiewamy i tańczymy Seniorom z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach

Dzieci z grupy ” Pszczółki” umiliły, prezentacją artystyczną, spotkanie Seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Było to spotkanie w plenerze. Podczas występu z okazji Dnia Ojca zaprezentowaliśmy tańce, piosenki i wiersze . Było pięknie, dostaliśmy wiele braw i ciepłych słów uznania. Zaproszono nas na piknik pod parasolami…Takie spotkania integrują społeczność lokalną, uczą dzieci szacunku do osób starszych, są też wspaniałą okazją do prezentacji naszych umiejętności muzyczno-tanecznych oraz promowania naszego przedszkola w mieście. 

?

PROJEKT EDUKACYJNY

“Dzieci w krainie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima
opracowały: Małgorzata Michałowska Kuźmowicz, Żaneta Kędzierska
Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach
INFORMACJE WSTĘPNE
-Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 4 lat
-Projekt składa się z dwóch modułów
-Projekt będzie realizowany w okresie od marca do maja
ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Projekt “Dzieci w krainie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima” jest odpowiedzią na zainteresowania przedszkolaków, na potrzebę odkrywania ich możliwości, pasji i talentów. Wynika również z podejmowanych przez przedszkole działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu polskiej literatury dziecięcej. Budowania poczucia tożsamości narodowej i wrażliwości na piękno i dobro.
Projekt jest odpowiedzią na poszukiwanie ciekawych i skutecznych sposobów wspierania kreatywności oraz twórczości dzieci, optymalizuje warunki do pełnego wykorzystania wrodzonego potencjału oraz talentu wychowanków.
Projekt zakłada współpracę ze środowiskiem rodzinnym. Zawiera cele, treści, metody i formy pracy, które są zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego.
CELE OGÓLNE PROJEKTU
-Promowanie polskiej literatury dziecięcej
-Uczenie kreatywności poprzez ekspresję plastyczną, muzyczną, ruchową
-Aktywizowanie dzieci do odkrywania, rozwijania i wzmacniania swoich pasji i talentów
-Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość
-Rozwijanie kompetencji poznawczych: mowy, pamięci, myślenia
CELE SZCZEGÓŁOWE
-Znajomość wybranych dzieł polskich poetów
-Umiejętność analizy i oceniania postępowania bohaterów wierszy, odróżnianie dobra od zła
-Udział w inscenizacjach utworów literackich
-Podejmowanie aktywności plastycznej, muzycznej i ruchowej
-Odgrywanie określonych ról i scenek dramowych

PLANOWANE MODUŁY

MODUŁ I- SPOTKANIE Z POEZJĄ JULIANA TUWIMA
SPOSÓB REALIZACJI
-”Poznajmy się”- zapoznanie się z postacią J. Tuwima
-”Stoi na stacji…”- zapoznanie się z wybranymi wierszami J.Tuwima, wykonanie ilustracji do wybranych wierszy
-”Okulary”, “Kotek”- recytacja wybranego wiersza
-”Kącik Polskiego Poety”- zorganizowanie wystawy książek z wierszami J. Tuwima
MODUŁ II- SPOTKANIE Z POEZJĄ JANA BRZECHWY
SPOSÓB REALIZACJI:
-”Poznajmy się”- zapoznanie się z postacią J. Brzechwy
-”Witajcie w Naszej bajce…”-zapoznanie się z wybranymi wierszami J. Brzechwy, wykonanie ilustracji do wybranych wierszy
-”Żuk”- Interpretacja muzyczno-ruchowa wiersza do muzyki klasycznej
-”Kącik Polskiego Poety”- zorganizowanie wystawy książek z wierszami J. Brzechwy
EWALUACJA
-Wystawa prac plastycznych ilustrujących poezj
-”Na straganie”- inscenizacja wiersza w wykonaniu dzieci
-”Żuk”- prezentacja ilustracji ruchowej do muzyki klasycznej

„Z kulturą mi do twarzy”– Międzynarodowy Projekt Edukacyjny

Dzieci z grupy „Pszczółki” przez cały rok czynnie wykonywały zadania z projektu „Z kulturą mi do twarzy” , którego autorkami są nauczycielki z Przedszkola Niepublicznego Piastuś w Inowrocławiu. Projekt składał się z trzech obszernych modułów, każdy moduł zawierał propozycje, tematykę, akcje itp., które nauczycielki wybierały tematycznie i wg okoliczności. Tematyka była dostosowana do zajęć w przedszkolu oraz spełniała wymogi podstawy programowej. Realizując projekt dzieci poznały różne instrumenty, ich brzmienie, wygląd, miały okazję uczestniczyć w spotkaniach z muzyką on-line, dzieci nauczyły się wielu tańców ludowych i mogły wykorzystać je do wielu uroczystości prezentowanych on- linę. Śladami przeszłości mogły zwiedzać muzea on-line, poznać miejsca i pejzaże swojego miasta i całej Polski. Dzieci nauczyły się, że między ludźmi nie ma barier i integracja z osobą niepełnosprawną uwrażliwia dzieci na potrzeby innych. Projekt bardzo nam się podobał i czekamy na kolejną edycję.

„Wiewióreczki” z wizytą w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 3 na zajęciach o Polsce

Dnia 27.05.22r. dzieci z grupy „Wiewióreczki” na zaproszenie pani Marzenki Filipek wybrały się do szkolnej biblioteki. Uczestniczyły w zajęciach, na których utrwaliły wiedzę na temat własnej ojczyzny, wskazywały kontury  mapy Polski, nazywały państwa sąsiadujące z Polską. Nazywały stolice Polski i pokazywały je na mapie. Wskazały również  na mapie największą rzekę Polski –Wisłę i rzekę przepływającą przez Bartoszyce- Łynę.  Poza tym utrwaliły pojęcia patriotyczne: godło, orzeł biały, barwy ojczyste, flaga. Dzieci oglądały również teatrzyk kamishibai „O Lechu, Czechu i Rusie” przypominając historię powstania państwa polskiego. Zajęcia te uwrażliwiają dzieci na poszanowanie do własnego kraju oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Pszczółki z pokazem artystycznym w MOPS

26 maja 2022r. odbyło się spotkanie uczestników i ich rodzin z MOPS oraz pensjonariuszy Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych. Okazją do spotkania był Dzień Rodziny. Spotkanie dostarczyło wiele wzruszeń zwłaszcza podczas występu dzieci z grupy Pszczółki z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach. Atmosfera spotkania była ciepła i zarazem wesoła, zwłaszcza podczas występu .Śpiewano wspólnie piosenki znane i lubiane przez uczestników spotkania. Dziękujemy za zaproszenie

Dzień Mamy i Taty na ludowo.

24 maja 2022 r w grupie Jeżyki odbyła się uroczystość z okazji dnia Mamy i Taty . Dzieci w ludowych strojach zaprezentowały program artystyczny składający się z wierszy , piosenek oraz tańców ludowych . Dzieci młodsze zatańczyły „ Maryneczkę”, a starsze „ Trojaka” . Na koniec wręczyły Rodzicom własnoręcznie wykonane laurki. Dzień ten był wyjątkowy, niejadana mama ukradkiem wycierała łzy ze wzruszenia , a tatusiowie byli bardzo dumni ze swoich pociech.

PROJEKT EDUKACYJNY „TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 2

Opracowała: Żaneta Kędzierska Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach

  1. INFORMACJE WSTĘPNE
    -Projekt skierowany jest do wszystkich dzieci uczęszczających do placówki w wieku od 3 do 6 lat
    -Projekt realizować będą wszystkie nauczycielki

2. ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Projekt  edukacyjny „Tydzień Patriotyczny w Przedszkolu Publicznym nr 2” jest odpowiedzią na podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022, tj. „Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych.”

Wychowanie najmłodszych w duchu wartości i rozbudzanie w nich przywiązania do ojczyzny pozwala kształtować prawidłowe postawy patriotyczne. Projekt pozwala na przybliżenie treści patriotycznych na wiele różnych sposobów, dzięki czemu dzieci nie tylko posłuchają i zobaczą, ale również doświadczą.

3. CELE OGÓLNE PROJEKTU
-Rozwijanie postaw patriotycznych
-Wprowadzanie dzieci w świat polskich tradycji
-Rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń
-Rozbudzanie uczucia miłości i przywiązania do ziemi ojczystej
-Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość

4. CELE SZCZEGÓŁOWE
-Utrwalenie symboli narodowych
-Nauka szacunku oraz prawidłowych zachowań względem symboli narodowych
-Kształtowanie szacunku do ojczyzny
-Kształtowanie tożsamości narodowej i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji
-Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej
-Kształtowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości przedszkolnych, państwowych
-Podejmowanie aktywności plastycznej, muzycznej i ruchowej

5. PLANOWANE DZIAŁANIA
Projekt będzie składał się z różnorodnych aktywności podzielonych na konkretne dni tygodnia:
-25-29.04.2022r. „Kocham Cię Polsko” – sytuacje edukacyjne o tematyce patriotycznej w każdej grupie wiekowej
-25.04.2022r. „Polska – moja ojczyzna” -oglądanie filmu edukacyjnego.
-26.04.2022r. „Powiewa flaga” – happening w ogrodzie przedszkolnym, układanie flagi z kolorowych kartek.
-27.04.2022r. „Bieg z flagą” – bieg w ogrodzie przedszkolnym po wyznaczonej trasie z własnoręcznie wykonanymi flagami.
-28.04.2022r. „Mały patriota” -obrazek z flagą w tle- dziecięca improwizacja plastyczno-konstrukcyjna
-29.04.2022r. „Polsko- śpiewam dla Ciebie i gram”- przegląd artystyczny w przedszkolu, prezentacja każdej grupy.
-02.05.2022r. „Koncert Patriotyczny”- udział w koncercie organizowanym przez Urząd Miasta Bartoszyce

6. EWALUACJA
– Wystawa prac plastycznych na holu przedszkola
-Obserwacja postaw i zachowań dzieci
-Występ artystyczny dla TVK Bart-Sat
-Zbadanie wiedzy dzieci quizem patriotycznym w każdej grupie

Bo w konkursach udział zawsze brać jest warto…. ? 1 miejsce zajęła Blanka w konkursie plastycznym „Majówka z flagą w tle” organizowanym przez Przedszkole Miejskie w Olsztynie pod patronatem Warmińskiego Kuratora Oświaty.

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ TRADYCJE WIELKANOCNE

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych we wszystkich grupach wiekowych odbywały się liczne zajęcia i sytuacje edukacyjne, mające na celu przybliżenie naszym przedszkolakom tradycji związanych z obchodzeniem Wielkanocy. W salach powstały świąteczne kąciki, dzieci śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej, oglądały filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne na temat świątecznych tradycji, z tej okazji wykonały upominki dla najbliższych, malowały jajka i powstało wiele różnorodnych prac plastycznych, brały również udział w konkursie na koszyk wielkanocny.

PSZCZÓŁKI PAMIĘTAJĄ O SENIORACH

W okresie świąt wielkanocnych Pszczółki poznawały zwyczaje, tradycje i symbole wielkanocne. Jedną z poznanych tradycji było przygotowywanie upominków i składanie innym życzeń. Dlatego też dzieci z wielkim zapałem wykonały świąteczne kartki z życzeniami, które przekazaliśmy Seniorom z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Był to wspaniały czas na kształtowanie wrażliwości i właściwych postaw szlachetności oraz zaangażowania społecznego .

były okazją do poznawania tradycji z nimi związanych

Wiewióreczki z życzeniami w Domu Pomocy Społecznej

W okresie przedświątecznym dzieci z grupy „Wiewióreczki” wykonywały kartki wielkanocne. Przedszkolaki podjęły się tego zadania  z dużym zaangażowaniem, dodatkowa świadomość sprawiania  przyjemności innym, dodawała im jeszcze więcej energii. Wspólnie przygotowane kartki z życzeniami trafiły do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. Akcja ta została bardzo pozytywnie przyjęta przez Panią Dyrektor, która z wdzięcznością podziękowała paniom i dzieciom, zachęcając jednocześnie do kontynuacji tego typu przedsięwzięć.

Przedszkolny konkurs plastyczny „Najpiękniejsze zakątki naszego miasta”

25 lutego odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Najpiękniejsze zakątki naszego miasta”. Konkurs miał na celu budowanie trwałej więzi emocjonalnej z rodzimym miastem, kreatywne uczestnictwo w wydarzeniach związanych z obchodami urodzin miasta oraz rozwijanie kreatywności plastycznej naszych przedszkolaków. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej ilustrującej najpiękniejsze zakątki Bartoszyc. Powołane jury dokonało rozstrzygnięcia konkursu biorąc pod uwagę: zgodność pracy z tematem, estetykę oraz pomysłowość. Na konkurs wpłynęło 38 prac. Jury przyznało 6 nagród głównych, 22 wyróżnienia oraz 10 dzieci zostało nagrodzonych dyplomami za udział w konkursie. Nagrody oraz dyplomy uczestnikom konkursu uroczyście wręczyli Pani Dyrektor Anna Chilimończyk oraz Sekretarz Miasta Bartoszyce Pan Robert Pająk. Spotkanie uświetnione zostało przez dzieci z grupy Skrzaty, które zaprezentowały wszystkim krótką inscenizację na temat historii powstania miasta Bartoszyce. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w konkursie oraz pomoc w przygotowaniu przebrań do występu ?

PACZKA DLA UKRAINY

W marcu nasze przedszkole wzięło udział w akcji charytatywnej Caritasu:”Paczka dla Ukrainy”. Dzięki wielkiej ofiarności Rodziców naszego przedszkola udało się przygotować 7 paczek, które będą wsparciem dla ukraińskich rodzin ofiar kryzysu humanitarnego spowodowanego wojną.Dziękujemy Rodzicom za wspieranie działań wolontaryjnych w naszej placówce!

ZBIÓRKA DLA NASZYCH SĄSIADÓW W POTRZEBIE

W związku z sytuacją panującą na Ukrainie nasze przedszkole zorganizowało zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy uchodźcom. Rodzice i dzieci jak zawsze wykazali się wielką empatią i z całym sercem włączyli się w akcję. Darów było tak wiele, że codziennie przez kilka dni cały bagażnik kartonów trafiał do pobliskiego magazyn. Dziękujemy!

Poloneza się uczymy i pięknie tańczymy…

Dzieci 5-letniez grupy ” Pszczółki” poznały polski taniec narodowy Polonez. Nauczyły się podstawowego kroku , figur oraz układu tanecznego. Dowiedziały się też, że polonez tańczony był na rozpoczęcie balów, również obecnie inauguruje niektóre imprezy, dla podkreślenia ich uroczystego charakteru . Wykonuje się go w odświętnych strojach. Dlatego też dziewczynki w pięknych sukienkach, chłopcy we frakach zatańczyli poloneza . Był to piękny występ, który dedykowaliśmy na grupie naszym rodzicom.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W przedszkolu zdajemy sobie sprawę jak ważne jest wprowadzanie dzieci w świat tradycji i kultury naszego regionu, kraju już od najmłodszych lat. Wiemy, że postawy , które kształtujemy w dzieciach w tym wieku  towarzyszą im przez całe życie. Każde święto narodowe jest dla nas okazją do budzenia miłości do Ojczyzny, uświadamiania dzieciom kim są , jak nazywa się ich kraj, jakie są ich korzenie. Staramy się rozbudzać w dzieciach miłość i zainteresowanie historią, naszymi narodowymi przodkami.

1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych był okazją, aby przedstawić dzieciom odwagę i bohaterstwo naszych przodków. Dzieci w skupieniu słuchały wiadomości historycznych, oglądały prezentacje, wykonywały wspólnie z paniami gazetki, zadawały również wychowawczyniom  nurtujące ich pytania, na które otrzymały odpowiedź.

Polacy Nie GęsiMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2022r obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Języka Ojczystego. Miało on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. Dzieci wzięły udział w zajęciach z panią logopedą. Ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język, usprawniały tor oddechowy oraz próbowały wymawiać trudne „łamacze językowe”. Pani logopeda pokazała dzieciom w jaki sposób bawiąc się możemy usprawniać aparat artykulacyjny. Dzieci słuchały też wierszy polskich poetów : Jana Brzechwy , Danuty Wawiłow, Czesława Janczarskiego i Juliana Tuwima.

„A ja kocham moje miasto” – wykonanie laurki przez dzieci z grupy „Wiewióreczki” na 690 urodziny Bartoszyc

 Urodziny Bartoszyc, to  taki moment  , który szczególnie pozwala nam poczuć, że jesteśmy wspólnotą i chcemy być dumni z naszego miasta . W lutym o swoim mieście pamiętały również   „Wiewióreczki, które  uczciły 690 rocznicę urodzin Bartoszyc wykonując  laurkę, na której znalazły się zrobione różną techniką bliskie naszemu sercu zakątki Bartoszyc. Laurka z najlepszymi życzeniami dla mieszkańców i włodarzy miasta została przekazana na ręce Pana Burmistrza.

Śladami Naszych Przodków- zwiedzanie zabytków Bartoszyc

Lokalni mali patrioci obchodzili 690 urodziny miasta poprzez różne aktywności proponowane im w przedszkolu. Dzieci utrwaliły wiedzę dotyczącą herbu Bartoszyc, poznały legendy o Łynie i Babach Kamiennych, udały się na wycieczki oglądając lokalne zabytki, a wszystko zwieńczyły wspaniałymi pracami plastyczno-technicznymi.

BARTOSZYCE DAWNIEJ I DZIŚ…

16 lutego 2022 roku gościliśmy w naszym przedszkolu panią z Cyfrowego Archiwum Aktywności Lokalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach, które gromadzi, opracowuje i udostępnia materiały archiwalne świadków historii naszego miasta, by współczesne i przyszłe pokolenia poznały jego niezwykłe dzieje oraz historie życia jego mieszkańców. Podczas spotkania dzieci z wielkim zainteresowaniem poznawały dzieje powstania naszego miasta, oglądały dawne zdjęcia, nazywały symbole i zabytki Bartoszyc. Była to wspaniała lekcja historii o naszym mieście.

POZNAJEMY LEGENDY BARTOSZYCKIE
 7 lutego 2022 dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu on-lin z bibliotekarką z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach. Przedszkolaki oglądnęły  prezentację multimedialną i wysłuchały legend z naszej krainy: ” Skamieniała dziewczyna”, „Legenda o Łynie”. W tym roku obchodzimy 690 urodziny naszego miasta. Jest to okazja do poznania historii naszego miasta oraz budzenie zainteresowania kulturą i tradycjami własnego regionu. Dziękujemy Pani Basi za miłe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne.

Co Babcia i Dziadek śpiewali jak byli mali – prezentacje artystyczne dzieci online

Babcie i Dziadkowie są w naszym życiu szczególnymi osobami. Będąc dziećmi, nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale gdy dorastamy, staje się to dla nas coraz bardziej oczywiste. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas. Jesteśmy im wdzięczni za wszystkie ciepłe słowa i z przyjemnością ich odwiedzamy w dorosłym życiu.
Niestety w tym roku, nasi kochani dziadkowie nie mogli nas odwiedzić w przedszkolu, ale ani przedszkolaki, ani panie nie zapomniały o tych wyjątkowych członkach naszych rodzin. Pierwsze dni stycznia były czasem intensywnych przygotowań w każdej grupie do występów z okazji Dnia Babci i Dziadka. W salach pojawiły się gazetki okolicznościowe, przedszkolaki przygotowały upominki dla swoich bliskich, uczyły się wierszy, piosenek i tańców. W podziękowaniu za miłość występy zostały przeniesione w sferę wirtualną w formie filmików i zdjęć z tysiącami całusów dla Babć i Dziadków.

W DNIU ŚWIĘTA BABCI I DZIADKA PAMIĘTAMY O SENIORACH.

W dniu Święta Babci i Dziadka dzieci z grupy „Pszczółki” pamiętały o seniorach z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Wykonaliśmy laurki z życzeniami oraz nagraliśmy program artystyczny i przekazaliśmy do tych instytucji. Te piękne laurki, które wykonały dzieci i nagranie, sprawiły w tych ważnych dniach dla wszystkich przyjemność i ciepło na serduszkach. Dla naszych dzieci była to wspaniała lekcja kształtowania właściwych postaw szlachetności, empatii oraz zaangażowania społecznego .My również dostaliśmy podziękowanie. Ale największą nagrodą dla nas jest radość i uśmiech na twarzy seniorów.

„SERCE ZA ODWAGĘ”

„PSZCZÓŁKI” MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM

Przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z grupy „ Pszczółki” wzięły udział w akcji „Murem za Polskim Mundurem” organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Dzieci wykonały świąteczne kartki, które wysłaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.  Kartki z życzeniami przekazano żołnierzom z 16 Dywizji Zmechanizowanej.  Nasze przedszkole otrzymało podziękowanie od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego za to, że w tym świątecznym okresie najmłodsi okazali wsparcie żołnierzom pełniącym służbę na granicy naszego państwa.

DYPLOM ZA UDZIAŁ W AKCJI „RAZEM NA ŚWIĘTA”

 HEJ KOLĘDA. POZNAJEMY TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny czas, pełen radości i rodzinnych spotkań. O tę świąteczną atmosferę w naszym przedszkolu zadbały   dzieci ze wszystkich grup ucząc się kolęd pastorałek oraz przedstawień jasełkowych. Piękne dekoracje oraz  prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej dekorowały nasze przedszkole. W każdej sali pojawiły się choinki , które dzieci ubierały własnoręcznie wykonanymi ozdobami.  W tym roku niestety z uwagi na epidemię dzieci tego wyjątkowego czasu nie mogły przeżywać ze swoimi rodzicami.  Nie wpłynęło to jednak na piękno całego wydarzenia.  Podczas występów, nagrywanych dla rodziców, przedszkolaki przedstawiły swoją opowieść o narodzinach Jezusa, oprawioną wieloma kolędami. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem oraz stroje przedszkolaków były idealnym dopełnieniem całego przedstawienia. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystko to sprawiło, że w przedszkolu zapanował uroczysty i świąteczny klimat.

SPOTKANIA WIGILIJNE

W każdej grupie przy dźwiękach kolęd, odbyło się spotkanie wigilijne podczas którego dzieci składały sobie życzenia oraz zjadły uroczyście przygotowany podwieczorek.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

W swoje imieniny, przedszkolaki odwiedził niezwykły gość- Święty Mikołaj, który obdarował dzieci paczkami oraz sprawdził ich wiedzę dotyczącą Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci w zamian za prezenty zaśpiewały dla Mikołaja piosenki i wyrecytowały wiersze. Okres przedświąteczny to idealny czas na rozmowy o empatii, kształtowania właściwych postaw i zaszczepienia w dzieciach chęci pomocy innym.

ŚWIĄTECZNE PIECZENIE PIERNIKÓW

Jak co roku przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia, wszystkie grupy upiekły i ozdobiły pierniki. Przez cały tydzień po placówce roznosił się piękny zapach, a dzieci oprócz utrwalania tradycji świątecznych, utrwaliły również zawód cukiernika.

MIKOŁAJKI

W tym roku Mikołajki w naszym przedszkolu były obchodzone nieco inaczej. Dzieci po przyjść do przedszkola otrzymały list od Św. Mikołaja, który odczytała im ich Pani w grupie, z którego dowiedziały się, że dziś odwiedzi ich – pomocnik Św. Mikołaja – Śnieżynka, która przekaże im słodkości, ale najpierw dzieci  będą musiały wykonać zadania, które przygotował dla nich Św. Mikołaj – wysłuchanie bajki, opowiadania, odgadywanie zagadek oraz zabawy ze Śnieżynką przy muzyce. Na koniec Św. Mikołaj spotkał się z dziećmi poprzez nagrany specjalnie dla nich film.

„Na ludową nutę”

W dniu 29 listopada dzieci z grupy „Misie” miały możliwość uczestnictwa w warsztatach  „Na ludową a nutę”. Zajęcia dla dzieci poprowadziła mama jednego z wychowanków pani Dorota Cieklińska. Pani Dorota rozwija swoje pasje w Zespole Tańca Regionalnego „Saga”.

Podczas spotkania dzieci poznały elementy gwary warmińskie w bajce „O ślimaku i lisie”. Nauczyły się warmińskich zabaw ludowych: „Szewczyk” i „Żabka”. Przedszkolaki poznały elementy stroju warmińskiego, a dziewczynki miały możliwość zaprezentowania się w stroju małej Warmianki.

Wiewióreczki wspierają polskich żołnierzy 

W tym roku szkolnym „Wiewióreczki”wzięły  udział w  VI  ogólnopolskiej akcji „Serce za odwagę” organizowaną  przez Memory of  Nations Foudation,  Stowarzyszenie Głos Bohatera i Stowarzyszenie „Pro Patria oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. Celem tej akcji było przygotowanie  kartek świątecznych dla weteranów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób złożyliśmy podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny.  Do akcji „Serce za odwagę” przystąpiliśmy w tym roku po raz pierwszy ale na pewno nie ostatni.

Wsparliśmy również polskich żołnierzy, policjantów poprzez udział w akcji społecznościowej  #MuremZaPolskimMundurem, którzy obecnie pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej, strzegąc naszego wspólnego bezpieczeństwa. Dzieci wykonały kartki bożonarodzeniowe z życzeniami, słowami wsparcia stanowiące  dowód szacunku i zrozumienia  trudów ich codziennej służby.

8 edycja akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2021”

W dniach od 10.11.2021 do 19.11.2021 na terenie przedszkola  zorganizowana była zbiórka bożonarodzeniowych darów dla naszych Rodaków mieszkających na terenie Litwy i Łotwy. W tym roku nasze przedszkole  przystąpiło już po raz piąty do tej szlachetnej i pięknej akcji. Do zbiórki włączyła się cała społeczność przedszkolna. Dary gromadzone  były w każdej grupie. Pomoc trafi do ubogich seniorów, osób samotnych, rodzin w trudnej sytuacji materialnej, dzieci i instytucji takich jak szkoły czy ośrodki skupiające Polaków na terenie Litwy i Łotwy. Nasze cudowne i wspaniałe przedszkolaki  wraz z paniami nauczycielkami przygotowały również kartki świąteczne, które wraz z darami  trafią do naszych Rodaków na Litwie.

DYPLOM ZA UDZIAŁ W AKCJI „SZKOŁA PAMIĘTA”

Tradycji to sprawa – andrzejkowa zabawa

„Święty Andrzeju daj nam znać co się będzie z nami dziać!”  tymi słowami w piątek 26 listopada  dzieci z naszego przedszkola rozpoczęły zabawę andrzejkową. Każda z grup w sposób wyjątkowy przygotowała się do tego magicznego dnia.  Andrzejki to jeden z wyjątkowych i magicznych dni w roku. Tradycja wróżenia w andrzejki sięga bardzo dawnych czasów Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, niż po to by poznać przyszłość.  Andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Zabawy andrzejkowe dla swoich wychowanków zorganizowały panie ze wszystkich grup w naszym  przedszkolu. Dzieci bawiły się wspólnie tańcząc i  uczestnicząc we wróżbach. Składały dary aby wróżby spełniły się – rzucały srebrnymi  monetami dokoła  hula-hop , obserwowały zastygający w zimnej wodzie wosk, przelany przez klucz, zachwycone dzieci  nadawały nazwy zastygłym bryłom, Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, „magiczne liczby”, „wędrówka butów”   a także losowanie kolorów i odpowiadających im wskazówek (przestróg) na miarę przedszkolaków, m.in.: „bądź ostrożny na drodze do przedszkola, patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez ulicę”, „jesz za dużo słodyczy, musisz je ograniczyć, bo w przyszłości będziesz miał kłopoty z zębami”, „dbaj o swoje zdrowie, jedz więcej warzyw i owoców, ubieraj się ciepło zimą, nigdy nie zapominaj o szaliku!”. Dzieci bardzo wzięły sobie do serca te andrzejkowe przepowiednie. Spotkanie andrzejkowe, nie mogło obyć się bez zabawy tanecznej przy przebojach z repertuaru dziecięcego. Poprzez zabawę przedszkolaki miały  okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych.

POLSKIE LEGENDY

Listopad to miesiąc działań mających na celu budzenie miłości do ojczyzny, postaw patriotycznych. 22listopada dzieci z grup Jeżyki, Wiewióreczki, Pszczółki i Skrzaty uczestniczyły w spotkaniu z p. B. Knifka z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach. Dzieci wysłuchały legend: „O Lechu, Czechu i Rusie” oraz „O smoku Wawelskim”. Wykorzystanie pięknych ilustracji w prezentacji multimedialnej sprawiło, że dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu.