„Mały patriota”


ROK SZKOLNY 2023/2024

Tradycje wielkanocne w grupie „Misie”

Dzieci z grupy Misie solidnie przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Nasze przedszkolaki obejrzały film edukacyjny na temat tradycji obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Polsce, a następnie rozmawiały o tradycjach wielkanocnych obchodzonych w ich domach. Razem w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Gramy zmysłami” wykonały ogromną pisankę sensoryczną. Razem też wysiewały owies do doniczek i wykonały dekoracje do wielkanocnych stroiczków. Przed samymi świętami dzieci tradycyjnie barwiły też przyniesione z domów jajka i  tak powstałe piękne pisanki zaniosły z życzeniami dla swoich najbliższych

„Moje miasto Bartoszyce”-projekt edukacyjny

W lutym dzieci z grupy Wiewióreczki uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Moje miasto Bartoszyce”. Dzieci poznały historię powstania naszego miasta, opowiadaną przez pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach. Słuchały legend o rzece Łynie oraz królewnie zamienionej w kamień. Wykonały płaskorzeźby Bartela i Gustebaldy. Rysowały pejzaże miasta z Bramą Lidzbarską w tle. Opowiadały o swoich ulubionych miejscach w rodzinnym mieście. W ramach projektu dzieci zwiedziły wnętrza Bramy Lidzbarskiej, poznały mechanizm zegara. Odwiedziły również bartoszycką telewizję kablową Bart- Sat. Podczas licznych spacerów odkrywały znane i nieznane zakątki Bartoszyc.

Pszczółki z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach

Dnia 18.01.2024r. dzieci 6-letnie z grupy Pszczółki odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej
w Bartoszycach. Celem wizyty była prezentacja programu artystycznego z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Przedszkolaki zaprezentowały przygotowane wierszyki, piosenki i tańce. Było to miłe spotkanie pełne
wzruszeń, uśmiechu i radości. Pozostanie ono na długo w pamięci każdego uczestniczka.

Dzień Babci i Dziadka we wszystkich grupach

Dzieci z grup „Pszczółki” oraz „Jeżyki” wystawiły jasełka swoim starszym kolegom ze szkół. Grupa „Jeżyki” zaprezentowała się przed dziećmi z klasy I z SP nr1, natomiast „Pszczółki” przed dziećmi z klasy II z SP nr 3. Dziękujemy starszym kolegom za wspólnie spędzony świąteczny czas.

Jasełka w grupie” Jeżyki”

Jasełka wystawione przez dzieci z grupy „Krasnoludki”

Wystawienie jasełek w języku angielskim w grupie „Wiewióreczki”

Świąteczne spotkanie i warsztaty z rodzicami w grupie Misie

„Narodziny Nadziei i Miłości”– jasełka w grupie „Pszczółki”

Spotkanie świąteczne w grupie „Skrzaty”

Warsztaty pierniczkowe w grupie „Pszczółki”
Z piernikową tradycją nie tylko związane jest ich rodzinne wypiekanie, ale też zdobienie. Niejednokrotnie pierniczki, wykrawane foremkami o kształtach kojarzących się z Bożym Narodzeniem, zdobimy za pomocą lukru, orzechów, migdałów, kokosowych płatków oraz kolorowej posypki. Tak pięknie przyozdobione pierniczki stają się nie tylko świątecznym przysmakiem, ale też artystyczną ozdobą na choinkę.
W myśl tej zasady rodzice i dzieci z grupy Pszczółki spotkali się 01.12.2023r. na wspólnym ozdabianiu pierniczków wcześniej upieczonych przez przedszkolaki. Była do doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu przy dźwiękach kolęd. Ozdobione pierniczki udekorowały choinkę na przedszkolnym holu. To wyjątkowy czas, pełen uśmiechu, radości i życzliwości, który na długo zostanie w pamięci nas wszystkich.

WARSZTATY PLASTYCZNE PT. „KOCHAM CIĘ POLSKO” W GRUPIE MISIE

7 listopada w grupie „Misie” odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Kocham Cię Polsko”. Warsztaty poprowadziła instruktor plastyki z Wojskowego Klubu Garnizonowego w Bartoszycach. Zajęcia miały na celu kształtowanie u dzieci wartości patriotycznych i szacunku do Ojczyzny. Pani Wiola przeczytała najpierw dzieciom wiersz o Polsce, przedstawiła najważniejsze informacje o zbliżającym się Święcie Niepodległości, a następnie zaprosiła dzieci do zajęć plastycznych. Dzieci pracowały w czterech zespołach i stworzyły cztery piękne plakaty o charakterze patriotycznym. Chętnym dzieciom Pani pomalowała barwy biało- czerwone na twarzach. Każdy też otrzymał od Pani Wioli miniaturową flagę Polski. Razem odśpiewaliśmy także Hymn Polski, którego się teraz uczymy. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, czego wyrazem były gromkie brawa w podziękowaniu dla naszego gościa.

„Kodeks małego patrioty”-warsztaty z rodzicami w grupie „Jeżyki”
Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków. Grupa „Jeżyków” świętowała ten dzień ze swoimi rodzicami. Dzieci wystąpiły z programem artystycznym. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Podczas występu dzieci zatańczyły ,,Poloneza”, recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki oraz zagrały koncert na instrumentach. Następnie wspólnie z rodzicami wykonali „Kodeksy małych patriotów.” Uroczystość miała na celu rozwijanie uczuć patriotycznych wśród dzieci, budzenie przywiązania do rodzimej tradycji, kultury i historii.

Pszczółki i Wiewióreczki wzięli udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole

BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach udział w kampanii, w grupach dzieci 6-letnich Pszczółki i Wiewióreczki przeprowadzono zajęcia „Lekcja bohaterstwa” i „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, których główną ideą było wprowadzenie przedszkolaków w tematykę Powstania Warszawskiego, losów Powstańców Warszawskich, a także naukę zachowań społecznych w wyrażaniem szacunku dla ojczyzny, kształtowanie postawy tolerancji i szacunku dla innych.

#SZKOŁAPAMIĘTA


Najpiękniejsze słowa świata- Mama i Tata. Dzień Mamy i Taty w przedszkolu.

Realizacja projektu „Mały Europejczyk” w grupie Pszczółki

W grupie dzieci 6-letnich „Pszczółki” przez osiem miesięcy realizowany był projekt edukacyjny „Mały Europejczyk”. Impulsem do powstania projektu było zainteresowanie grupy dzieci zagadnieniami związanymi z geografią. W ramach realizacji projektu dzieci poznawały kontynent Europa oraz uczyły się położenia geograficznego różnych krajów europejskich, poznawały flagi i stolice wybranych państw Europy, oglądały filmy edukacyjne na temat zwyczajów panujących w danym kraju oraz uczyły się podstawowych zwrotów w języku obowiązującym w omawianym państwie. Nie brakowało też atrakcji, jedną z nich było na przykład, przy okazji poznawania Włoch, wyjście z dziećmi na pizzę do restauracji. Zajęcia edukacyjne stawały się następnie inspiracją do różnorodnej aktywności plastycznej, technicznej oraz muzycznej. We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Bartoszycach zostało zorganizowane spotkanie, podczas którego dzieci oglądały prezentację multimedialną o Europie i Polsce. Rodzice wzbogacili grupową biblioteczkę w nowe pozycje książkowe dotyczące Europy. Dzięki współpracy z rodzicami powstał także w naszej sali kącik projektu, dzieci przyniosły z domów wszystko to, co było związane z aktualnie omawianym przez nas tematem. Były to globusy, atlasy, albumy, gry, układanki związane z Europą, a także różne pamiątki pochodzące z podróży po krajach europejskich. W ramach podjętych działań odbyły się również warsztaty z udziałem rodziców, podczas których dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykonywały w zespołach prace plastyczne dotyczące wylosowanego kraju i obrazujące jego charakterystyczne zabytki. Na zakończenie projektu z okazji Dnia Europy zorganizowany został grupowy quiz wiedzy, podsumowujący wiadomości o Europie, podczas którego dzieci rozwiązywały różne zagadki i wykonywały zadania. Dzięki realizacji projektu dzieci rozwinęły swoje zainteresowania geografią oraz chęć poznawania innych kultur, zdobyły wiedzę na temat wybranych krajów europejskich oraz ukształtowały w sobie poczucie przynależności do Europy.

„Pszczółki” i „Wiewióreczki” na lekcji patriotyzmu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach

5 maja dzieci z grupy „Pszczółki” i „Wiewióreczki” gościły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach, gdzie uczestniczyły w zajęciach o tematyce patriotycznej. Panie bibliotekarki w ramach obchodów Bartoszyckiego Tygodnia Patriotycznego przygotowały naszym przedszkolakom piękną prezentację multimedialną na temat naszej ojczyzny i polskich symboli narodowych. Na zakończenie spotkania wszyscy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to wspaniała lekcja ucząca nasze dzieci właściwej patriotycznej postawy.

Kwietniowy koncert filharmonii

Podczas kwietniowego koncertu filharmonii dzieci słuchały utworów Moniuszki granych na skrzypcach, altówce i oboju.

Pielęgnowanie tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych

W naszym przedszkolu dbamy o kultywowanie tradycji. W okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach ukazujących zwyczaje wielkanocne oraz uczyły się ich znaczenia. Nasze przedszkolaki między innymi siały owies, malowały jajka, wykonywały prace plastyczne związane z tematem świąt oraz śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej.

Warsztaty sensoryczne z motywem przewodnim „Święta Wielkanocne”

30 marca nasze przedszkolaki ze wszystkich przedszkolnych grup uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych prowadzonych przez panie z „Neurosmyki Bartoszyce”. Były to zajęcia, w których dzieci nabywały doświadczenia wielozmysłowo. Wszystkie zadania sensoryczne były związane z tematyką Świąt Wielkanocnych

Pogoń za wielkanocnym króliczkiem- wycieczka do Pięknej Góry

16 marca nasze starszaki z grup: Skrzaty, Jeżyki, Wiewióreczki i Pszczółki wybrały się na wycieczkę autokarową do Pięknej Góry. Podczas pobytu w ośrodku „Gwarek” dzieci uczestniczyły w wielu atrakcjach, których motywem przewodnim była tematyka wielkanocna. Nasze przedszkolaki między innymi rozwiązywały zagadki wielkanocne, rozszyfrowywały kody na kłódkach i dzięki temu mogły wejść do labiryntu zajączka i go pokonać. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z Zającem i miały okazję obejrzeć jego ogródek pełen marchewek. Były też zabawy drużynowe w kurniku oraz rzuty do kosza i takie pedałowanie na rowerze, by ogromne wielkanocne jajko się zaświeciło. Wszystko to odbywało się w cudownym wiosennym nastroju i wśród pięknych wielkanocnych dekoracji.

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

691 URODZINY BARTOSZYC

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu

Dzień Babci i Dziadka w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach.

Dzieci z grupy „Wiewióreczki” 19 stycznia przedstawiły program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka w Miejskim Ośrodku Pomocy w Bartoszycach. W spotkaniu brali udział nasi kochani Seniorzy. Było to spotkanie pełne wzruszeń i radości. Nasz występ, na ludową nutę, wywołał radość i uśmiech na twarzach Babć i Dziadków. Otrzymaliśmy wiele braw i słów podziękowań. Dzieci przekazały Seniorom samodzielnie wykonane laurki. Takie miłe międzypokoleniowe spotkania uczą dzieci szacunku do osób starszych oraz uwrażliwiają na krzywdę innych osób.

Przedszkolaki ze świątecznymi życzeniami w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach

20 grudnia dzieci z grupy „Pszczółki” odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Bartoszycach i kolędami płynącymi prosto z dziecięcych serduszek rozpromieniły twarze tutejszych mieszkańców. Dzieci zaśpiewały kolędy i pastorałki oraz wręczyły kartki ze świątecznymi życzeniami. Szczególnie miłe było wspólne kolędowanie dzieci i osób starszych. Było wzruszająco. Nasze przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami i słodkim upominkiem.

Nasze przedszkole przez cały tydzień celebrowało nadchodzące Święta Bożego Narodzenia wspólnie z rodzicami. W młodszych grupach odbywały się spotkania warsztatowe, natomiast w starszych grupach odbyły się występy jasełkowe w wykonaniu zarówno dzieci jak i rodziców. Wszystkim dziękujemy za uczestnictwo i życzymy spokojnych, rodzinnych Świąt.

W grupie Biedroneczki dnia 19 grudnia odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, na które zostali zaproszeni rodzice. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem przez dzieci kolęd i pastorałek oraz recytacją świątecznych wierszy. Następnie Panie nauczycielki oraz dzieci złożyły rodzicom świąteczne życzenia. Celem warsztatów było wspólne wykonanie ozdób świątecznych. Rodzice wraz z dziećmi z zapałem wykonali ozdoby bożonarodzeniowe. Wszyscy wykazali się przy tym pomysłowością oraz kreatywnością. Wspólna twórczość w świątecznej atmosferze, zaangażowanie i co najważniejsze czas który dzieci spędziły z rodzicami to bardzo cenne doświadczenie. W rodzinnej atmosferze powstały pełne uroku dekoracje świąteczne. Zorganizowane warsztaty były radosnym przeżyciem i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na święta. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie oraz wspólnie spędzony czas.

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu całego roku. Jednak nie tylko dlatego można odczuć magię Świąt. Boże Narodzenie to również okres kultywowania przepięknych zwyczajów, które mimo, że różnią się od siebie, mają jednak jedną cechę wspólną – nieść radość i miłość.  Dzieci z grupy Misie poznały historię narodzenia dzieciątka w stajence. Malowały i dekorowały choinkę. Poznały zwyczaj łamania się opłatkiem, pozostawienia wolnego miejsca przy stole.

Poznały również zwyczaj przygotowania 12 potraw. Dzieci postanowiły że jedną z tych potraw będą pierniczki własnoręcznie przygotowane. Z pomocą przyszła babcia Kasperka, która upiekła pierniczki, a dzieci przyozdabiały je pod czujnym okiem Pani Helenki, za pomocą lukru i posypek.

         Czas spędzony wspólnie wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Dziękujemy .

Spotkanie z Mikołajem – warsztaty bożonarodzeniowe w grupie Misie
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas , długo wyczekiwany przez
dzieci, ale zapewne również rodziców.
Aby poczuć magię zbliżających się Świąt postanowiłyśmy zorganizować
w dniu 14 grudnia 2022 r uroczyste, popołudniowe spotkanie z rodzicami
w przedszkolu, oparte na występie artystycznym dzieci, wspólnym
kolędowaniu, praktycznych warsztatach świątecznych, gdzie każdy rodzic
z własnym dzieckiem mógł wykonać ozdobę świąteczną i udekorować nią
grupową choinkę. Dodatkową niespodzianką było przybycie Mikołaja, gdzie
każde z dzieci miało okazję z nim porozmawiać a w zamian otrzymać
świąteczny prezent. Był to naprawdę mile spędzony czas, w podniosłej,
radosnej atmosferze opartej na wzajemnej współpracy i zaangażowaniu .
Serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

Wspólne kolędowanie przedszkolaków z uczniami klasy I ze  Szkoły Podstawowej nr 3
w Bartoszycach

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 dzieci z grupy „Pszczółki” 14 grudnia zaprosiły uczniów klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 3 do naszego przedszkola, by zaprezentować starszym kolegom i koleżankom przedstawienie jasełkowe. Przedszkolaki pięknie odegrały swoje role, co zostało nagrodzone gromkimi brawami i słodkościami. 19 grudnia nastąpiła zamiana i tym razem nasze przedszkolaki udały się do szkoły, by obejrzeć świąteczne przedstawienie w wykonaniu swoich starszych kolegów i koleżanek. Było pięknie. Pszczółki wręczyły uczniom świąteczne własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

MIKOŁAJKI

Wtorek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.

Nasi podopieczni bardzo starają się  i doskonale wiedzą, że Mikołaj… „cały czas na nich patrzy”. Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku „ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań. Atmosfera spotkania tego dnia  była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany słodkim upominkiem

„ Szkoła wierna dziedzictwu”

Dyrektorki:  Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach i Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach  uczestniczyły w wręczeniu certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie  „Szkoła wierna dziedzictwu”. Certyfikat nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez placówki, które stają się wzorem do naśladowania. Uzyskują one prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostają wpisane do rejestru Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty. Rejestr ten jest publikowany na stronach internetowych Kuratorium Oświaty w Olsztynie. To już kolejny certyfikat w naszej placówce.

Wspólne świętowanie Dnia Niepodległości z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3
w Bartoszycach

9 listopada grupa Pszczółki zaprosiła do przedszkola swoich starszych kolegów i koleżanki z klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach. Nasze przedszkolaki wystąpiły z programem artystycznym przygotowanym z okazji Dnia Niepodległości. Zaprezentowane zostały wiersze, pieśni patriotyczne, tańce oraz historia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wspólnie z uczniami klasy I odśpiewany został hymn narodowy. Było to bardzo miłe i podniosłe spotkanie w ramach współpracy naszego przedszkola ze Szkołą Podstawową nr 3.

Warsztaty z rodzicami w grupie „Pszczółki”

9 listopada w grupie „Pszczółki” odbyły się warsztaty twórczej aktywności z rodzicami pt. „ Piękna nasza Polska”. Spotkanie rozpoczęło się od patriotycznego występu dzieci przygotowanego z okazji Dnia Niepodległości. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały patriotyczne pieśni, tańczyły krakowiaka oraz przedstawiły historię odzyskania przez Polskę niepodległości. W dalszej części spotkania dzieci wraz z rodzicami tworzyły kreatywne kompozycje z przyniesionego materiału przyrodniczego. Powstały piękne jesienne kompozycje, z których została stworzona wystawa na holu przedszkola.

„Jestem Polakiem i Europejczykiem -warsztaty z rodzicami w grupie Wiewióreczek”

14 listopada spotkaliśmy się z rodzicami w naszej sali na warsztatach. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały program patriotyczny z okazji Święta Niepodległości. W nawiązaniu do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego” Europa i Ja”, który realizowany jest w naszej grupie, dzieci pokazały to czego już się nauczyliśmy o Włoszech: nazywały stolicę, rozpoznawały flagę, mówiły słówka w języku włoskim, nazywały warzywa i owoce po włosku. Następnie wspólnie z rodzicami wykonaliśmy Flagi Polski, Włoch i Ukrainy. Był wspólny włoski taniec „Veo, veo” oraz przysmak dzieci włoska pizza. A na koniec pamiątkowe zdjęcia.

14 listopada dzieci z grupy „ Wiewióreczki” , w ramach współpracy ze szkołą, zaprosiły do naszego przedszkola uczniów z klasy I Szkoły Podstawowej nr 1 w Bartoszycach. Wspólnie zaśpiewali hymn z zachowaniem właściwej postawy. Wszyscy oglądali program patriotyczny z wielkim zaciekawieniem. Uczniowie i przedszkolaki śpiewali razem znane piosenki .Była to kolejna wspólna lekcja patriotyzmu.

Zaśpiewajmy razem 11 listopada! „Niepodległa do Hymnu”

Święto Niepodległości w naszym przedszkolu.

10 listopada 2022 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Święto Niepodległości. Uroczystość przygotowały najstarsze dzieci z grupy Wiewióreczki i Pszczółki. Podczas występu prezentowały wiersze , piosenki i inscenizacje patriotyczne. Przedstawiły młodszym dzieciom historię odzyskania Polski w okresie zaborów oraz walkę narodu polskiego o wolność. Wszystkie przedszkolaki wspólnie odśpiewały hymn Polski z zachowaniem właściwej postawy, piosenkę młodego patrioty oraz recytowały wiersz Katechizm polskiego dziecka. Głównym celem naszej uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Dzięki udziałowi w takich uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu oraz kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Międzypokoleniowy koncert patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

10 listopada dzieci z grupy Wiewióreczki wystąpiły gościnnie u Seniorów. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny o tematyce patriotycznej. Swoim pięknym występem umiliły spotkanie Seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Piosenki, wiersze i inscenizacje o tematyce patriotycznej bardzo podobały się Seniorom. Na ich twarzach widać było radość oraz wzruszenie. Następnie przedszkolaki słuchały pieśni patriotycznych w wykonaniu Seniorów. To międzypokoleniowe spotkanie było ważną lekcją wychowania dzieci oraz niepowtarzalną lekcją historii.

Występ ludowo – patriotyczny dla Seniorów z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

9 listopada dzieci z grupy Wiewióreczki miały przyjemność prezentować program artystyczny przed szerszą publicznością naszego miasta. Dzieci zatańczyły tańce ludowe :zielony mosteczek, koziorajka, szot, lipka. Śpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce patriotycznej wprowadzając wszystkich w zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości. Takie międzypokoleniowe spotkania uczą dzieci wrażliwości i szacunku do osób starszych. Kształtują postawy patriotyczne dzieci. A także są wspaniałą okazją do prezentowania naszych umiejętności muzyczno-tanecznych.

DUMNI Z POWSTAŃCÓW BOHATERON

#Szkoła Pamięta

W ramach akcji #Szkoła Pamięta dzieci z Przedszkola odwiedziły miejsca upamiętniające ludzi walczących o godność ludzką, prawdę i wolność. Zapaliły znicze pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz pod kamieniem upamiętniającym żołnierzy walczących o wolność ziemi Bartoszyckiej. Przedszkolaki zatrzymały się przy pomniku Orła Białego, pod dębem upamiętniającym Józefa Kustronia oraz odwiedziły i uporządkowały groby na pobliskim cmentarzu. Działania te miały na celu kształtowanie szacunku i pamięci o zmarłych.

Blask Prawdy” – koncert z okazji XXII Dnia Papieskiego

16 października dzieci z grupy Wiewióreczki i Pszczółki brały udział w koncercie „ Blask Prawdy” z okazji XXII Dnia Papieskiego. Koncert organizowany był przez Młodzieżowy Dom Kultury w Bartoszycach oraz Parafię Świętego Brunona w Bartoszycach. Wiewióreczki zaprezentowały utwór „Gdy na morzu wielka burza” , a Pszczółki „Piosenkę o pomaganiu”. Był to wyjątkowy koncert , pełen radości, wzruszeń i miłych gestów. Publiczność nagrodziła naszych przedszkolaków gromkimi brawami. Były też słowa podziękowania i upominki dla wszystkich uczestników.

ROK SZKOLNY 2021/2022

Dobry jak chleb- warsztaty w Więziennej Piekarni

9 czerwca dzieci z grupy Skrzaty były na wycieczce w Piekarni Więziennej. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pieczenia chleba i bułek. Przedszkolaki poznały zawód piekarza i zobaczyły, jak wygląda piekarnia. Dzieci uważnie słuchały, jakie są etapy powstawania pieczywa. Każdy sam formował okrągłe bułeczki i ozdabiał je ziarnami słonecznika, lnu lub sezamu. Następnie każdy przedszkolak samodzielnie kładł chleb na łopatę i wkładał do pieca. W czasie gdy wszystko było już w ogromnym piecu, dzieci zostały oprowadzone po byłym więzieniu. Po powrocie ze zwiedzania czekał na dzieci zapach pysznego pieczywa. Każdy otrzymał swoją bułeczkę oraz chleb. Dzieci były z warsztatów bardzo zadowolone. Bułeczki szybko zostały zjedzone, a chlebem dzieci częstowały tego dnia wszystkich swoich domowników

Międzypokoleniowe spotkania– śpiewamy i tańczymy Seniorom z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach

Dzieci z grupy ” Pszczółki” umiliły, prezentacją artystyczną, spotkanie Seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Było to spotkanie w plenerze. Podczas występu z okazji Dnia Ojca zaprezentowaliśmy tańce, piosenki i wiersze . Było pięknie, dostaliśmy wiele braw i ciepłych słów uznania. Zaproszono nas na piknik pod parasolami…Takie spotkania integrują społeczność lokalną, uczą dzieci szacunku do osób starszych, są też wspaniałą okazją do prezentacji naszych umiejętności muzyczno-tanecznych oraz promowania naszego przedszkola w mieście. 

?

PROJEKT EDUKACYJNY

“Dzieci w krainie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima
opracowały: Małgorzata Michałowska Kuźmowicz, Żaneta Kędzierska
Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach
INFORMACJE WSTĘPNE
-Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 4 lat
-Projekt składa się z dwóch modułów
-Projekt będzie realizowany w okresie od marca do maja
ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Projekt “Dzieci w krainie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima” jest odpowiedzią na zainteresowania przedszkolaków, na potrzebę odkrywania ich możliwości, pasji i talentów. Wynika również z podejmowanych przez przedszkole działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu polskiej literatury dziecięcej. Budowania poczucia tożsamości narodowej i wrażliwości na piękno i dobro.
Projekt jest odpowiedzią na poszukiwanie ciekawych i skutecznych sposobów wspierania kreatywności oraz twórczości dzieci, optymalizuje warunki do pełnego wykorzystania wrodzonego potencjału oraz talentu wychowanków.
Projekt zakłada współpracę ze środowiskiem rodzinnym. Zawiera cele, treści, metody i formy pracy, które są zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego.
CELE OGÓLNE PROJEKTU
-Promowanie polskiej literatury dziecięcej
-Uczenie kreatywności poprzez ekspresję plastyczną, muzyczną, ruchową
-Aktywizowanie dzieci do odkrywania, rozwijania i wzmacniania swoich pasji i talentów
-Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość
-Rozwijanie kompetencji poznawczych: mowy, pamięci, myślenia
CELE SZCZEGÓŁOWE
-Znajomość wybranych dzieł polskich poetów
-Umiejętność analizy i oceniania postępowania bohaterów wierszy, odróżnianie dobra od zła
-Udział w inscenizacjach utworów literackich
-Podejmowanie aktywności plastycznej, muzycznej i ruchowej
-Odgrywanie określonych ról i scenek dramowych

PLANOWANE MODUŁY

MODUŁ I- SPOTKANIE Z POEZJĄ JULIANA TUWIMA
SPOSÓB REALIZACJI
-”Poznajmy się”- zapoznanie się z postacią J. Tuwima
-”Stoi na stacji…”- zapoznanie się z wybranymi wierszami J.Tuwima, wykonanie ilustracji do wybranych wierszy
-”Okulary”, “Kotek”- recytacja wybranego wiersza
-”Kącik Polskiego Poety”- zorganizowanie wystawy książek z wierszami J. Tuwima
MODUŁ II- SPOTKANIE Z POEZJĄ JANA BRZECHWY
SPOSÓB REALIZACJI:
-”Poznajmy się”- zapoznanie się z postacią J. Brzechwy
-”Witajcie w Naszej bajce…”-zapoznanie się z wybranymi wierszami J. Brzechwy, wykonanie ilustracji do wybranych wierszy
-”Żuk”- Interpretacja muzyczno-ruchowa wiersza do muzyki klasycznej
-”Kącik Polskiego Poety”- zorganizowanie wystawy książek z wierszami J. Brzechwy
EWALUACJA
-Wystawa prac plastycznych ilustrujących poezj
-”Na straganie”- inscenizacja wiersza w wykonaniu dzieci
-”Żuk”- prezentacja ilustracji ruchowej do muzyki klasycznej

„Z kulturą mi do twarzy”– Międzynarodowy Projekt Edukacyjny

Dzieci z grupy „Pszczółki” przez cały rok czynnie wykonywały zadania z projektu „Z kulturą mi do twarzy” , którego autorkami są nauczycielki z Przedszkola Niepublicznego Piastuś w Inowrocławiu. Projekt składał się z trzech obszernych modułów, każdy moduł zawierał propozycje, tematykę, akcje itp., które nauczycielki wybierały tematycznie i wg okoliczności. Tematyka była dostosowana do zajęć w przedszkolu oraz spełniała wymogi podstawy programowej. Realizując projekt dzieci poznały różne instrumenty, ich brzmienie, wygląd, miały okazję uczestniczyć w spotkaniach z muzyką on-line, dzieci nauczyły się wielu tańców ludowych i mogły wykorzystać je do wielu uroczystości prezentowanych on- linę. Śladami przeszłości mogły zwiedzać muzea on-line, poznać miejsca i pejzaże swojego miasta i całej Polski. Dzieci nauczyły się, że między ludźmi nie ma barier i integracja z osobą niepełnosprawną uwrażliwia dzieci na potrzeby innych. Projekt bardzo nam się podobał i czekamy na kolejną edycję.

„Wiewióreczki” z wizytą w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 3 na zajęciach o Polsce

Dnia 27.05.22r. dzieci z grupy „Wiewióreczki” na zaproszenie pani Marzenki Filipek wybrały się do szkolnej biblioteki. Uczestniczyły w zajęciach, na których utrwaliły wiedzę na temat własnej ojczyzny, wskazywały kontury  mapy Polski, nazywały państwa sąsiadujące z Polską. Nazywały stolice Polski i pokazywały je na mapie. Wskazały również  na mapie największą rzekę Polski –Wisłę i rzekę przepływającą przez Bartoszyce- Łynę.  Poza tym utrwaliły pojęcia patriotyczne: godło, orzeł biały, barwy ojczyste, flaga. Dzieci oglądały również teatrzyk kamishibai „O Lechu, Czechu i Rusie” przypominając historię powstania państwa polskiego. Zajęcia te uwrażliwiają dzieci na poszanowanie do własnego kraju oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Pszczółki z pokazem artystycznym w MOPS

26 maja 2022r. odbyło się spotkanie uczestników i ich rodzin z MOPS oraz pensjonariuszy Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych. Okazją do spotkania był Dzień Rodziny. Spotkanie dostarczyło wiele wzruszeń zwłaszcza podczas występu dzieci z grupy Pszczółki z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach. Atmosfera spotkania była ciepła i zarazem wesoła, zwłaszcza podczas występu .Śpiewano wspólnie piosenki znane i lubiane przez uczestników spotkania. Dziękujemy za zaproszenie

Dzień Mamy i Taty na ludowo.

24 maja 2022 r w grupie Jeżyki odbyła się uroczystość z okazji dnia Mamy i Taty . Dzieci w ludowych strojach zaprezentowały program artystyczny składający się z wierszy , piosenek oraz tańców ludowych . Dzieci młodsze zatańczyły „ Maryneczkę”, a starsze „ Trojaka” . Na koniec wręczyły Rodzicom własnoręcznie wykonane laurki. Dzień ten był wyjątkowy, niejadana mama ukradkiem wycierała łzy ze wzruszenia , a tatusiowie byli bardzo dumni ze swoich pociech.

PROJEKT EDUKACYJNY „TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 2

Opracowała: Żaneta Kędzierska Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach

  1. INFORMACJE WSTĘPNE
    -Projekt skierowany jest do wszystkich dzieci uczęszczających do placówki w wieku od 3 do 6 lat
    -Projekt realizować będą wszystkie nauczycielki

2. ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Projekt  edukacyjny „Tydzień Patriotyczny w Przedszkolu Publicznym nr 2” jest odpowiedzią na podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022, tj. „Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych.”

Wychowanie najmłodszych w duchu wartości i rozbudzanie w nich przywiązania do ojczyzny pozwala kształtować prawidłowe postawy patriotyczne. Projekt pozwala na przybliżenie treści patriotycznych na wiele różnych sposobów, dzięki czemu dzieci nie tylko posłuchają i zobaczą, ale również doświadczą.

3. CELE OGÓLNE PROJEKTU
-Rozwijanie postaw patriotycznych
-Wprowadzanie dzieci w świat polskich tradycji
-Rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń
-Rozbudzanie uczucia miłości i przywiązania do ziemi ojczystej
-Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość

4. CELE SZCZEGÓŁOWE
-Utrwalenie symboli narodowych
-Nauka szacunku oraz prawidłowych zachowań względem symboli narodowych
-Kształtowanie szacunku do ojczyzny
-Kształtowanie tożsamości narodowej i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji
-Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej
-Kształtowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości przedszkolnych, państwowych
-Podejmowanie aktywności plastycznej, muzycznej i ruchowej

5. PLANOWANE DZIAŁANIA
Projekt będzie składał się z różnorodnych aktywności podzielonych na konkretne dni tygodnia:
-25-29.04.2022r. „Kocham Cię Polsko” – sytuacje edukacyjne o tematyce patriotycznej w każdej grupie wiekowej
-25.04.2022r. „Polska – moja ojczyzna” -oglądanie filmu edukacyjnego.
-26.04.2022r. „Powiewa flaga” – happening w ogrodzie przedszkolnym, układanie flagi z kolorowych kartek.
-27.04.2022r. „Bieg z flagą” – bieg w ogrodzie przedszkolnym po wyznaczonej trasie z własnoręcznie wykonanymi flagami.
-28.04.2022r. „Mały patriota” -obrazek z flagą w tle- dziecięca improwizacja plastyczno-konstrukcyjna
-29.04.2022r. „Polsko- śpiewam dla Ciebie i gram”- przegląd artystyczny w przedszkolu, prezentacja każdej grupy.
-02.05.2022r. „Koncert Patriotyczny”- udział w koncercie organizowanym przez Urząd Miasta Bartoszyce

6. EWALUACJA
– Wystawa prac plastycznych na holu przedszkola
-Obserwacja postaw i zachowań dzieci
-Występ artystyczny dla TVK Bart-Sat
-Zbadanie wiedzy dzieci quizem patriotycznym w każdej grupie

Bo w konkursach udział zawsze brać jest warto…. ? 1 miejsce zajęła Blanka w konkursie plastycznym „Majówka z flagą w tle” organizowanym przez Przedszkole Miejskie w Olsztynie pod patronatem Warmińskiego Kuratora Oświaty.

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ TRADYCJE WIELKANOCNE

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych we wszystkich grupach wiekowych odbywały się liczne zajęcia i sytuacje edukacyjne, mające na celu przybliżenie naszym przedszkolakom tradycji związanych z obchodzeniem Wielkanocy. W salach powstały świąteczne kąciki, dzieci śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej, oglądały filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne na temat świątecznych tradycji, z tej okazji wykonały upominki dla najbliższych, malowały jajka i powstało wiele różnorodnych prac plastycznych, brały również udział w konkursie na koszyk wielkanocny.

PSZCZÓŁKI PAMIĘTAJĄ O SENIORACH

W okresie świąt wielkanocnych Pszczółki poznawały zwyczaje, tradycje i symbole wielkanocne. Jedną z poznanych tradycji było przygotowywanie upominków i składanie innym życzeń. Dlatego też dzieci z wielkim zapałem wykonały świąteczne kartki z życzeniami, które przekazaliśmy Seniorom z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Był to wspaniały czas na kształtowanie wrażliwości i właściwych postaw szlachetności oraz zaangażowania społecznego .

były okazją do poznawania tradycji z nimi związanych

Wiewióreczki z życzeniami w Domu Pomocy Społecznej

W okresie przedświątecznym dzieci z grupy „Wiewióreczki” wykonywały kartki wielkanocne. Przedszkolaki podjęły się tego zadania  z dużym zaangażowaniem, dodatkowa świadomość sprawiania  przyjemności innym, dodawała im jeszcze więcej energii. Wspólnie przygotowane kartki z życzeniami trafiły do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. Akcja ta została bardzo pozytywnie przyjęta przez Panią Dyrektor, która z wdzięcznością podziękowała paniom i dzieciom, zachęcając jednocześnie do kontynuacji tego typu przedsięwzięć.

Przedszkolny konkurs plastyczny „Najpiękniejsze zakątki naszego miasta”

25 lutego odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Najpiękniejsze zakątki naszego miasta”. Konkurs miał na celu budowanie trwałej więzi emocjonalnej z rodzimym miastem, kreatywne uczestnictwo w wydarzeniach związanych z obchodami urodzin miasta oraz rozwijanie kreatywności plastycznej naszych przedszkolaków. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej ilustrującej najpiękniejsze zakątki Bartoszyc. Powołane jury dokonało rozstrzygnięcia konkursu biorąc pod uwagę: zgodność pracy z tematem, estetykę oraz pomysłowość. Na konkurs wpłynęło 38 prac. Jury przyznało 6 nagród głównych, 22 wyróżnienia oraz 10 dzieci zostało nagrodzonych dyplomami za udział w konkursie. Nagrody oraz dyplomy uczestnikom konkursu uroczyście wręczyli Pani Dyrektor Anna Chilimończyk oraz Sekretarz Miasta Bartoszyce Pan Robert Pająk. Spotkanie uświetnione zostało przez dzieci z grupy Skrzaty, które zaprezentowały wszystkim krótką inscenizację na temat historii powstania miasta Bartoszyce. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w konkursie oraz pomoc w przygotowaniu przebrań do występu ?

PACZKA DLA UKRAINY

W marcu nasze przedszkole wzięło udział w akcji charytatywnej Caritasu:”Paczka dla Ukrainy”. Dzięki wielkiej ofiarności Rodziców naszego przedszkola udało się przygotować 7 paczek, które będą wsparciem dla ukraińskich rodzin ofiar kryzysu humanitarnego spowodowanego wojną.Dziękujemy Rodzicom za wspieranie działań wolontaryjnych w naszej placówce!

ZBIÓRKA DLA NASZYCH SĄSIADÓW W POTRZEBIE

W związku z sytuacją panującą na Ukrainie nasze przedszkole zorganizowało zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy uchodźcom. Rodzice i dzieci jak zawsze wykazali się wielką empatią i z całym sercem włączyli się w akcję. Darów było tak wiele, że codziennie przez kilka dni cały bagażnik kartonów trafiał do pobliskiego magazyn. Dziękujemy!

Poloneza się uczymy i pięknie tańczymy…

Dzieci 5-letniez grupy ” Pszczółki” poznały polski taniec narodowy Polonez. Nauczyły się podstawowego kroku , figur oraz układu tanecznego. Dowiedziały się też, że polonez tańczony był na rozpoczęcie balów, również obecnie inauguruje niektóre imprezy, dla podkreślenia ich uroczystego charakteru . Wykonuje się go w odświętnych strojach. Dlatego też dziewczynki w pięknych sukienkach, chłopcy we frakach zatańczyli poloneza . Był to piękny występ, który dedykowaliśmy na grupie naszym rodzicom.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W przedszkolu zdajemy sobie sprawę jak ważne jest wprowadzanie dzieci w świat tradycji i kultury naszego regionu, kraju już od najmłodszych lat. Wiemy, że postawy , które kształtujemy w dzieciach w tym wieku  towarzyszą im przez całe życie. Każde święto narodowe jest dla nas okazją do budzenia miłości do Ojczyzny, uświadamiania dzieciom kim są , jak nazywa się ich kraj, jakie są ich korzenie. Staramy się rozbudzać w dzieciach miłość i zainteresowanie historią, naszymi narodowymi przodkami.

1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych był okazją, aby przedstawić dzieciom odwagę i bohaterstwo naszych przodków. Dzieci w skupieniu słuchały wiadomości historycznych, oglądały prezentacje, wykonywały wspólnie z paniami gazetki, zadawały również wychowawczyniom  nurtujące ich pytania, na które otrzymały odpowiedź.

Polacy Nie GęsiMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2022r obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Języka Ojczystego. Miało on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. Dzieci wzięły udział w zajęciach z panią logopedą. Ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język, usprawniały tor oddechowy oraz próbowały wymawiać trudne „łamacze językowe”. Pani logopeda pokazała dzieciom w jaki sposób bawiąc się możemy usprawniać aparat artykulacyjny. Dzieci słuchały też wierszy polskich poetów : Jana Brzechwy , Danuty Wawiłow, Czesława Janczarskiego i Juliana Tuwima.

„A ja kocham moje miasto” – wykonanie laurki przez dzieci z grupy „Wiewióreczki” na 690 urodziny Bartoszyc

 Urodziny Bartoszyc, to  taki moment  , który szczególnie pozwala nam poczuć, że jesteśmy wspólnotą i chcemy być dumni z naszego miasta . W lutym o swoim mieście pamiętały również   „Wiewióreczki, które  uczciły 690 rocznicę urodzin Bartoszyc wykonując  laurkę, na której znalazły się zrobione różną techniką bliskie naszemu sercu zakątki Bartoszyc. Laurka z najlepszymi życzeniami dla mieszkańców i włodarzy miasta została przekazana na ręce Pana Burmistrza.

Śladami Naszych Przodków- zwiedzanie zabytków Bartoszyc

Lokalni mali patrioci obchodzili 690 urodziny miasta poprzez różne aktywności proponowane im w przedszkolu. Dzieci utrwaliły wiedzę dotyczącą herbu Bartoszyc, poznały legendy o Łynie i Babach Kamiennych, udały się na wycieczki oglądając lokalne zabytki, a wszystko zwieńczyły wspaniałymi pracami plastyczno-technicznymi.

BARTOSZYCE DAWNIEJ I DZIŚ…

16 lutego 2022 roku gościliśmy w naszym przedszkolu panią z Cyfrowego Archiwum Aktywności Lokalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach, które gromadzi, opracowuje i udostępnia materiały archiwalne świadków historii naszego miasta, by współczesne i przyszłe pokolenia poznały jego niezwykłe dzieje oraz historie życia jego mieszkańców. Podczas spotkania dzieci z wielkim zainteresowaniem poznawały dzieje powstania naszego miasta, oglądały dawne zdjęcia, nazywały symbole i zabytki Bartoszyc. Była to wspaniała lekcja historii o naszym mieście.

POZNAJEMY LEGENDY BARTOSZYCKIE
 7 lutego 2022 dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu on-lin z bibliotekarką z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach. Przedszkolaki oglądnęły  prezentację multimedialną i wysłuchały legend z naszej krainy: ” Skamieniała dziewczyna”, „Legenda o Łynie”. W tym roku obchodzimy 690 urodziny naszego miasta. Jest to okazja do poznania historii naszego miasta oraz budzenie zainteresowania kulturą i tradycjami własnego regionu. Dziękujemy Pani Basi za miłe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne.

Co Babcia i Dziadek śpiewali jak byli mali – prezentacje artystyczne dzieci online

Babcie i Dziadkowie są w naszym życiu szczególnymi osobami. Będąc dziećmi, nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale gdy dorastamy, staje się to dla nas coraz bardziej oczywiste. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas. Jesteśmy im wdzięczni za wszystkie ciepłe słowa i z przyjemnością ich odwiedzamy w dorosłym życiu.
Niestety w tym roku, nasi kochani dziadkowie nie mogli nas odwiedzić w przedszkolu, ale ani przedszkolaki, ani panie nie zapomniały o tych wyjątkowych członkach naszych rodzin. Pierwsze dni stycznia były czasem intensywnych przygotowań w każdej grupie do występów z okazji Dnia Babci i Dziadka. W salach pojawiły się gazetki okolicznościowe, przedszkolaki przygotowały upominki dla swoich bliskich, uczyły się wierszy, piosenek i tańców. W podziękowaniu za miłość występy zostały przeniesione w sferę wirtualną w formie filmików i zdjęć z tysiącami całusów dla Babć i Dziadków.

W DNIU ŚWIĘTA BABCI I DZIADKA PAMIĘTAMY O SENIORACH.

W dniu Święta Babci i Dziadka dzieci z grupy „Pszczółki” pamiętały o seniorach z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Wykonaliśmy laurki z życzeniami oraz nagraliśmy program artystyczny i przekazaliśmy do tych instytucji. Te piękne laurki, które wykonały dzieci i nagranie, sprawiły w tych ważnych dniach dla wszystkich przyjemność i ciepło na serduszkach. Dla naszych dzieci była to wspaniała lekcja kształtowania właściwych postaw szlachetności, empatii oraz zaangażowania społecznego .My również dostaliśmy podziękowanie. Ale największą nagrodą dla nas jest radość i uśmiech na twarzy seniorów.

„SERCE ZA ODWAGĘ”

„PSZCZÓŁKI” MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM

Przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z grupy „ Pszczółki” wzięły udział w akcji „Murem za Polskim Mundurem” organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Dzieci wykonały świąteczne kartki, które wysłaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.  Kartki z życzeniami przekazano żołnierzom z 16 Dywizji Zmechanizowanej.  Nasze przedszkole otrzymało podziękowanie od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego za to, że w tym świątecznym okresie najmłodsi okazali wsparcie żołnierzom pełniącym służbę na granicy naszego państwa.

DYPLOM ZA UDZIAŁ W AKCJI „RAZEM NA ŚWIĘTA”

 HEJ KOLĘDA. POZNAJEMY TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny czas, pełen radości i rodzinnych spotkań. O tę świąteczną atmosferę w naszym przedszkolu zadbały   dzieci ze wszystkich grup ucząc się kolęd pastorałek oraz przedstawień jasełkowych. Piękne dekoracje oraz  prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej dekorowały nasze przedszkole. W każdej sali pojawiły się choinki , które dzieci ubierały własnoręcznie wykonanymi ozdobami.  W tym roku niestety z uwagi na epidemię dzieci tego wyjątkowego czasu nie mogły przeżywać ze swoimi rodzicami.  Nie wpłynęło to jednak na piękno całego wydarzenia.  Podczas występów, nagrywanych dla rodziców, przedszkolaki przedstawiły swoją opowieść o narodzinach Jezusa, oprawioną wieloma kolędami. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem oraz stroje przedszkolaków były idealnym dopełnieniem całego przedstawienia. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystko to sprawiło, że w przedszkolu zapanował uroczysty i świąteczny klimat.

SPOTKANIA WIGILIJNE

W każdej grupie przy dźwiękach kolęd, odbyło się spotkanie wigilijne podczas którego dzieci składały sobie życzenia oraz zjadły uroczyście przygotowany podwieczorek.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

W swoje imieniny, przedszkolaki odwiedził niezwykły gość- Święty Mikołaj, który obdarował dzieci paczkami oraz sprawdził ich wiedzę dotyczącą Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci w zamian za prezenty zaśpiewały dla Mikołaja piosenki i wyrecytowały wiersze. Okres przedświąteczny to idealny czas na rozmowy o empatii, kształtowania właściwych postaw i zaszczepienia w dzieciach chęci pomocy innym.

ŚWIĄTECZNE PIECZENIE PIERNIKÓW

Jak co roku przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia, wszystkie grupy upiekły i ozdobiły pierniki. Przez cały tydzień po placówce roznosił się piękny zapach, a dzieci oprócz utrwalania tradycji świątecznych, utrwaliły również zawód cukiernika.

MIKOŁAJKI

W tym roku Mikołajki w naszym przedszkolu były obchodzone nieco inaczej. Dzieci po przyjść do przedszkola otrzymały list od Św. Mikołaja, który odczytała im ich Pani w grupie, z którego dowiedziały się, że dziś odwiedzi ich – pomocnik Św. Mikołaja – Śnieżynka, która przekaże im słodkości, ale najpierw dzieci  będą musiały wykonać zadania, które przygotował dla nich Św. Mikołaj – wysłuchanie bajki, opowiadania, odgadywanie zagadek oraz zabawy ze Śnieżynką przy muzyce. Na koniec Św. Mikołaj spotkał się z dziećmi poprzez nagrany specjalnie dla nich film.

„Na ludową nutę”

W dniu 29 listopada dzieci z grupy „Misie” miały możliwość uczestnictwa w warsztatach  „Na ludową a nutę”. Zajęcia dla dzieci poprowadziła mama jednego z wychowanków pani Dorota Cieklińska. Pani Dorota rozwija swoje pasje w Zespole Tańca Regionalnego „Saga”.

Podczas spotkania dzieci poznały elementy gwary warmińskie w bajce „O ślimaku i lisie”. Nauczyły się warmińskich zabaw ludowych: „Szewczyk” i „Żabka”. Przedszkolaki poznały elementy stroju warmińskiego, a dziewczynki miały możliwość zaprezentowania się w stroju małej Warmianki.

Wiewióreczki wspierają polskich żołnierzy 

W tym roku szkolnym „Wiewióreczki”wzięły  udział w  VI  ogólnopolskiej akcji „Serce za odwagę” organizowaną  przez Memory of  Nations Foudation,  Stowarzyszenie Głos Bohatera i Stowarzyszenie „Pro Patria oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. Celem tej akcji było przygotowanie  kartek świątecznych dla weteranów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób złożyliśmy podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny.  Do akcji „Serce za odwagę” przystąpiliśmy w tym roku po raz pierwszy ale na pewno nie ostatni.

Wsparliśmy również polskich żołnierzy, policjantów poprzez udział w akcji społecznościowej  #MuremZaPolskimMundurem, którzy obecnie pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej, strzegąc naszego wspólnego bezpieczeństwa. Dzieci wykonały kartki bożonarodzeniowe z życzeniami, słowami wsparcia stanowiące  dowód szacunku i zrozumienia  trudów ich codziennej służby.

8 edycja akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2021”

W dniach od 10.11.2021 do 19.11.2021 na terenie przedszkola  zorganizowana była zbiórka bożonarodzeniowych darów dla naszych Rodaków mieszkających na terenie Litwy i Łotwy. W tym roku nasze przedszkole  przystąpiło już po raz piąty do tej szlachetnej i pięknej akcji. Do zbiórki włączyła się cała społeczność przedszkolna. Dary gromadzone  były w każdej grupie. Pomoc trafi do ubogich seniorów, osób samotnych, rodzin w trudnej sytuacji materialnej, dzieci i instytucji takich jak szkoły czy ośrodki skupiające Polaków na terenie Litwy i Łotwy. Nasze cudowne i wspaniałe przedszkolaki  wraz z paniami nauczycielkami przygotowały również kartki świąteczne, które wraz z darami  trafią do naszych Rodaków na Litwie.

DYPLOM ZA UDZIAŁ W AKCJI „SZKOŁA PAMIĘTA”

Tradycji to sprawa – andrzejkowa zabawa

„Święty Andrzeju daj nam znać co się będzie z nami dziać!”  tymi słowami w piątek 26 listopada  dzieci z naszego przedszkola rozpoczęły zabawę andrzejkową. Każda z grup w sposób wyjątkowy przygotowała się do tego magicznego dnia.  Andrzejki to jeden z wyjątkowych i magicznych dni w roku. Tradycja wróżenia w andrzejki sięga bardzo dawnych czasów Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, niż po to by poznać przyszłość.  Andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Zabawy andrzejkowe dla swoich wychowanków zorganizowały panie ze wszystkich grup w naszym  przedszkolu. Dzieci bawiły się wspólnie tańcząc i  uczestnicząc we wróżbach. Składały dary aby wróżby spełniły się – rzucały srebrnymi  monetami dokoła  hula-hop , obserwowały zastygający w zimnej wodzie wosk, przelany przez klucz, zachwycone dzieci  nadawały nazwy zastygłym bryłom, Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, „magiczne liczby”, „wędrówka butów”   a także losowanie kolorów i odpowiadających im wskazówek (przestróg) na miarę przedszkolaków, m.in.: „bądź ostrożny na drodze do przedszkola, patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez ulicę”, „jesz za dużo słodyczy, musisz je ograniczyć, bo w przyszłości będziesz miał kłopoty z zębami”, „dbaj o swoje zdrowie, jedz więcej warzyw i owoców, ubieraj się ciepło zimą, nigdy nie zapominaj o szaliku!”. Dzieci bardzo wzięły sobie do serca te andrzejkowe przepowiednie. Spotkanie andrzejkowe, nie mogło obyć się bez zabawy tanecznej przy przebojach z repertuaru dziecięcego. Poprzez zabawę przedszkolaki miały  okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych.

POLSKIE LEGENDY

Listopad to miesiąc działań mających na celu budzenie miłości do ojczyzny, postaw patriotycznych. 22listopada dzieci z grup Jeżyki, Wiewióreczki, Pszczółki i Skrzaty uczestniczyły w spotkaniu z p. B. Knifka z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach. Dzieci wysłuchały legend: „O Lechu, Czechu i Rusie” oraz „O smoku Wawelskim”. Wykorzystanie pięknych ilustracji w prezentacji multimedialnej sprawiło, że dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu. 

DZIEŃ SENIORA

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

Odzyskanie przez Polskę Niepodległości zostało upamiętnione we wszystkich grupach w naszym przedszkolu. Dzieci włączyły się do akcji „Szkoła do Hymnu” i 10 listopada o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewały hymn. Zostało również przeprowadzone szereg działań patriotycznych dostosowanych do wieku dzieci.

KODEKS MŁODEGO PATRIOTYWARSZTATY PATRIOTYCZNE Z UDZIAŁEM RODZICÓW
 

10 listopada w grupie „Skrzaty” odbyły się warsztaty z rodzicami  z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spotkanie rozpoczęło się od występu dzieci, podczas którego nasze przedszkolaki recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki o charakterze patriotycznym. Z zachowaniem właściwej postawy odśpiewany został także Hymn Narodowy. W drugiej części spotkania dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykonywały flagi narodowe, które następnie mogły zabrać ze sobą, aby w święto Niepodległości móc przystroić nimi okna w swoich domach.  Dziękujemy bardzo Rodzicom za przygotowanie dzieciom odpowiedniego stroju i uczestnictwo w spotkaniu:)

Akademia Mali Odkrywcy-„Narodowe Święto Niepodległości”
8.11.2021 dzieci ze starszych grup uczestniczyły  w warsztatach badawczych  poświęconych  Świętu Niepodległości  wykonując eksperymenty  biało-czerwone. Celem warsztatów było rozwijanie umiejętności badawczych i kreatywności dzieci oraz rozwijanie postaw patriotycznych.

„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

Jak co roku dzieci oraz nauczycielki z Przedszkola Publicznego Nr 2 w Bartoszycach włączyli się do ogólnopolskiej akcji  Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła Pamięta”. W ramach akcji zostały uporządkowane bezimienne groby żołnierzy polskich z lat 1939- 1945, które znajdują się na cmentarzu przy ulicy Kętrzyńskiej.                        

Chcąc upamiętnić lokalnych bohaterów zostały zapalone również znicze na grobie Jana Brzeszczyńskiego, Feliksa Piasecznego oraz przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki i kamieniu upamiętniającym Józefa Kustronia.

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” w grupie „Wiewióreczki”

W roku szkolnym 2021/22 grupa „Wiewióreczki” bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała” w ramach którego realizuje  20 zaproponowanych przez autora zadań.

Dotychczas zrealizowaliśmy zadania

1„Eko- Niepodległa”, czyli raz w miesiącu porządkowanie  wybranego terenu. Dzieci we wrześniu wyruszyły by posprzątać najbliższą okolicę. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki sprzątały ogród przedszkolny. Każdy dobrze zna zasady sortowania śmieci, więc nie było żadnych trudności, aby je segregować do wyznaczonych worków. Całość sprzątania świata- okolicy zabaw, uwieńczono zabawami na czystym placu zabaw.

2.”Zielona – Niepodległa”- w październikowe popołudnie przedszkolaki na terenie zielonym przedszkola posadziły sadzonkę modrzewia.

3.Kolejne zadanie projektowe nr 23 „Otuleni” zrealizowane. Wiewióreczki nawiązały współpracę z Domem Opieki Społecznej i dla pensjonariuszy wykonały laurki z życzeniami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

4. 10 października 2021r. „Wiewióreczki” i „Jeżyki” wzięły udział w koncercie, który zorganizowany był z okazji XXI Dnia Papieskiego „Nie lękajcie się”. Zaśpiewały na koncercie piosenkę pt. „Kochamy Cię Janie Pawle”- zadanie 52 wykonane.

5. „Wiewióreczki” wykonały następne zadanie z projektu- zadanie 34- „Szlakiem historii”. Udały się spacerkiem pod pomnik Orła Białego  i zapaliły znicze , aby upamiętnić poległych żołnierzy. Zapaliły też znicze pod pomnikiem Jerzego Popiełuszki i dębem , który posadzony jest pamięci Józefa Kustronia.

6. W listopadzie „Wiewióreczki” zrealizowały następujące zadania z projektu „Piękna Nasza Polska Cała”

-zadanie nr 12 „Folk projekt”- dzieci zaprojektowały i wykonały ekotorby patriotyczne

-zadanie nr 55 –został zorganizowany Kącik Książki Patriotycznej

-zadanie nr 2 –został w grupie wykonany kącik patriotyczny „Piękna Nasza Polska Cała”

-zadanie nr 5- dzieci nauczyły się piosenki projektowej pod tytułem „Piękna Nasza Polska Cała” i zaprezentowały ją  na uroczystości z okazji  Święta Niepodległości

-zadanie nr 1- zaśpiewały na uroczystości z okazji Święta Niepodległości hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego o godzinie 11.11- brały udział w akcji Szkoła do hymnu

-zadanie nr 3 – przygotowały uroczystość z okazji Święta  Niepodległości pod hasłem „Kocham Cię Polsko”- przedstawiły  program młodszym kolegom oraz zaproszonym gościom, a po południu rodzicom

-zadanie 11- odbyły się warsztaty z rodzicami , na których w zespołach wykonany zostały „Kodeks młodego partioty”

W listopadzie „Wiewióreczki” wykonały jeszcze następujące zadania:

Zadanie 36- dzieci bawiły się przy piosenkach „Mam chusteczkę haftowaną”, „Julij, Julijanko”, „Stoi różyczka”,  „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Nie chcę cię znać” , „Tańczymy labada”, „Stary niedźwiedź”, „Po szerokim stawie”. Było wiele radości i wspaniałej zabawy.

 Zadanie 33 – „Biało czerwone kodowanie”- dzieci kodowały na macie, na kartach pracy i na dywanie za pomocą kubeczków.

Zadanie 26 –obchodziły również Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka  „Każdy Przedszkolak – Mały Patriota – Wielki Człowiek. Dzieci oglądały prezentację, bawiły się przy piosence „Mam prawo żyć”, rysowały swoje prawa . Prawa dzieci zostały również wyeksponowane dla rodziców na holu przedszkolnym.

Wiewióreczki ” w czasie obchodów Światowego Dnia Misia zrealizowały następne zadanie z projektu „Piękna nasza Polska cała”. Jest to zadanie  nr 56 ” W starym kinie” . Obejrzały bajki Miś Uszatek i Miś Koralgol. Następnie wykonały portrety misiów.???

 W grudniu wykonały kolejne zadanie ” Szła kolęda w noc grudniową” nr 41. Przedstawienie świąteczne – tańce, śpiewanie kolęd wprowadziło nas w magię Świąt Bożego Narodzenia.

TYDZIEŃ WIELKICH POLAKÓW

Jednym z ważniejszych  zadań edukacji przedszkolnej  jest budzenie od najmłodszych lat miłości do małej i wielkiej Ojczyzny poprzez ugruntowanie  tożsamości  regionalnej i narodowej. Dla małego dziecka Ojczyzną  jest miasto w którym mieszka, jego rodzina, wszystko co jest znajome i bliskie, gdzie czuje się bezpieczne. Nie da się jednak budować  patriotyzmu bez fundamentalnej  wiedzy o  przeszłości Ojczyzny. Wspólne przeżywanie świąt lokalnych i narodowych, uczestnictwo w uroczystościach  o charakterze patriotycznym, opieka nad miejscami pamięci narodowej, poznawanie obrzędów i folkloru, śpiew pieśni patriotycznych uświadamiają dzieciom poczucie przynależności narodowej. W myśl powiedzenia „Czym skorupka za młodu  nasiąknie…” my nauczyciele poszliśmy nieco dalej, próbując od najmłodszych lat zapoznać dzieci z przeszłością i historią, by zachować w pamięci  to co stanowi naszą kulturę narodową. Jednym z działań służącym rozwijaniu postaw patriotycznych wśród dzieci było przybliżenie  wychowankom dorobku kulturowego, sylwetek wielkich Polaków oraz budzenie dumy narodowej  z ich wielkich osiągnięć. Każda z grup po dokonaniu wyboru  postaci opracowała plakat stanowiący usystematyzowanie wiedzy o wielkich Polakach – patriotach.

Grupa „Krasnoludki” poznała bliżej słynnego z historycznych dzieł malarskich- Jana Matejkę. Dzieci zapoznały się z najciekawszymi faktami z życia malarza, oglądały jego obrazy w internecie, a na koniec wcieliły się w rolę artystów i malowały własne dzieła sztuki na sztalugach. Na koniec wszyscy stworzyliśmy plakat z „ciekawostkami”, tak aby inni mogli bliżej poznać tego twórcę.

Dzieci z grupy „Misie” zapoznały się z najważniejszymi dziełami i informacjami z życia Jana Brzechwy. Po wysłuchaniu utworów „Kaczka Dziwaczka”, „Na straganie” czy „Kwoka” same wcieliły się w role aktorów i bohaterów bajek, wystawiając własny teatrzyk.

,,Biedroneczki” zapoznały się z postacią sławnego Polskiego astronoma Mikołaja Kopernika . Poprzez książkę dla dzieci ,,Nazywam się Mikołaj  Kopernik” – dzieci zapoznały się z życiem również tym kiedy był małym chłopcem i działalnością naukową, której największym osiągnięciem było naukowe uzasadnienie heliocentryzmu, czyli teorii, według której planety krążą wokół słońca. Dzieci poznały i  wykonały układ słoneczny ze wszystkimi planetami, obserwowały przez lunetę niebo, a zwięczeniem tych działań było wspólne wykonanie plakatu. Przedszkolaki zapamiętały kilka złotych myśli związanych z sławnym astronomem : ,,Wstrzymał słońce, ruszył Ziemię, Polskie go wydało plemię” oraz słowa , które mówiła mama do słynnego uczonego gdy był małym chłopcem ,,Kto nie ma majątku, a chce do czegoś dojść, musi być człowiekiem wykształconym” . Ponieważ żył i pracował w naszych okolicach a pomnik można zobaczyć w Olsztynie, to jego postać stała się jeszcze bliższa dzieciom.

Dzieci z grupy „Wiewióreczki” poznały postać wielkiego polskiego kompozytora  Fryderyka Chopina .   Cykl działań rozpoczęły od opowieści  o życiu wielkiego Polaka , która ilustrowana była pokazem slajdów. Bawiły się w kompozytorów  na magicznym dywanie , słuchały muzyki  min. Walca cis – moll,  Poloneza  A-dur, grały na instrumentach i malowały muzykę do utworu Mazurek B-dur.

W grupie „Jeżyki”  dzieci poznały Wielkiego Polaka –Wielkiego Człowieka  – Jana Pawła II. Na pierwszych zajęciach obejrzały prezentację multimedialną pt „Opowieść o  niezwykłym chłopcu”, z której dowiedziały się z jakiej rodziny pochodził Karol Wojtyła, co lubił robić jak był dzieckiem, gdzie się urodził. W dalszych rozważaniach dowiedziały się kto to jest papież. Poznały nowe słownictwo związane z ubiorem Jana Pawła II (piuska, mitra, pastorał). Dowiedziały się też w jakim kraju mieszka papież., ile razy odwiedził Polskę oraz w ilu krajach był na świecie, zapoznały się z wyglądem herbu papieskiego. Posłuchały ulubionej pieśni Ojca Świętego „Barka”. Nauczyły się też piosenki pt. „Kochamy Cię Janie Pawle”. Obejrzały  film dla dzieci Św. Jan Paweł II – „Aureola – od Stanisława do Karola”. Na zakończenie rozważań dzieci wykonały plakat pt. „Jan Paweł II Wielki Polak- Wieki Człowiek.

Wykonane plakaty zostaną umieszczone  w witrynach  informacyjnych w centrum naszego miasta  celem upowszechnienia  wiedzy historycznej  wśród mieszkańców  naszego miasta

ROK SZKOLNY 2020/2021

,,KOCHAMY NASZE MAMY” – ,,Dzień Mamy w przedszkolu”

Mama i tata to dla kilkulatka najważniejsze osoby w życiu. Są najmądrzejsi, najpiękniejsi najodważniejsi i najukochańsi. Nic dziwnego, że maluchy niecierpliwie oczekują na ich święto, by wśród wierszyków i laurek złożyć rodzicom najlepsze życzenia. W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID 19, dzieci złożyły życzenia w formie montażu słowno- muzycznego za pośrednictwem lokalnej telewizji Bart- Sat. W dniu 25.05.2021r. każda  grupa z tej okazji  przygotowała wiersz, taniec lub piosenkę, które zostały nagrane przez telewizję. W dniu 26.05.2021r.do telewizji   grupa ,,Biedroneczki” zaprezentowała swój pół godzinny program taneczno – wokalno – recytatorski. Dzieci  bardzo się starały, żeby wierszem i piosenką podziękować mamom  za miłość, cierpliwość i troskę. Tego dnia również, każdy przedszkolak wręczył swojej mamie własnoręcznie wykonany upominek,  nie zabrakło wzruszeń i ukradkiem ocieranych łez radości ze strony wszystkich mam. Działania nasze dostarczyły wszystkim wiele radości i szczęścia.

                                                                 Krystyna Sekita                                            

DZIECI Z GRUP ,,PSZCZÓŁKI” I ,,WIEWIÓRKI” UCZCIŁY DZIEŃ EUROPY

9 maja obchodzony jest oficjalny Dzień Unii Europejskiej a starszaki z grup ,,Pszczółki” i ,,Wiewiórki” miały okazję uczcić go wieloma działaniami. Obejrzały prezentację podczas, której poznały legendę o Europie, dowiedziały się jak wygląda flaga Unii Europejskiej, słuchały ,,Ody do radości”, unijnego hymnu. Poznały maskotkę Syriusza, dla którego wykonały nowe ubranko. Dowiedziały się jakiej waluty używa się w większości państw europejskich. Malowały flagi państw członków Unii Europejskiej, układały wirtualne puzzle oraz z powodzeniem rozwiązywały quiz wiedzy. Celem podjętych działań było zapoznanie dzieci z symbolami i zwyczajami państw Europy oraz kształtowanie wśród dzieci poczucia przynależności narodowej i europejskiej.

Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 maja obchodzimy pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Dzieci z naszego przedszkola  także postanowiła uczcić nasze barwy ojczyste.  Po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce.  30 kwietnia zorganizowaliśmy w grupach  obchody tych świąt w przedszkolu. Przedszkolaki w czasie okolicznościowego spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. Tego dnia dzieci wspaniale prezentowały  się w strojach galowych. Chętnie wykonywały prace plastyczno-techniczne wśród, których nie mogło zabraknąć flagi Polski. Recytowały  wiersze patriotyczne oraz odśpiewali z powagą i w pozycji na baczność dwie zwrotki  i refren Mazurka Dąbrowskiego. Było bardzo uroczyście. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

Kiermasz wielkanocny 2021 w reżymie sanitarnym

„PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy walczących przeciwko podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu po II wojnie światowej.

Ważną rolą przedszkola w kształtowaniu postaw patriotycznych jest dostarczanie wiedzy o najbliższym otoczeniu. Dlatego my nauczyciele  dokładamy wszelkich  starań, aby sygnalizować dzieciom ważne wydarzenia, pobudzać do obserwacji i poznawania świata.

Z okazji Narodowego  Dnia  Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” dzieci z grupy Wiewióreczki  tego dnia uświadomiły sobie kim są , jak nazywa się ich kraj i jakie są ich  korzenie.  Dzień ten był również  okazją, aby przedstawić dzieciom odwagę i bohaterstwo naszych przodków. Z wielkim zainteresowaniem małe przedszkolaki   słuchały wiadomości historycznych przekazywanych przez nauczycielki , zadając również nurtujące ich pytania.    W podziękowaniu za  wolną Polskę zaśpiewały hymn i patriotyczną piosenkę  oraz zapaliły znicz składając hołd  pamięci poległych żołnierzy  przy kamieniu usytuowanym przed przedszkolem  a poświęconym patriocie  Józefowi  Kuśtroń.

,,PSZCZÓŁKI” WŁĄCZYŁY SIĘ DO AKCJI MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ ,,SZKOŁA PAMIĘTA”

Ostatnie dni października i pierwsze dni listopada to czas w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa nasze działania zrealizowane w ramach akcji Ministra Edukacji Narodowej  ,,Szkoła pamięta” miały inny charakter. Dzieci z grupy ,,Pszczółki” najpierw pięknie opowiadały o odwiedzaniu grobów a następnie wybrały się na spacer do pomnika lokalnego bohatera, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w formie zabawy ruchowej aby na zakończenie to wszystko przedstawić w postaci pracy plastycznej.

SZKOŁA DO HYMNU

10 listopada nasze przedszkole wzięło udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Tego dnia o godzinie 11.11 w każdej grupie wiekowej dzieci śpiewały hymn z zachowaniem właściwej postawy w odświętnych strojach, z kotylionami na piersi oraz w patriotycznej scenerii. Potem były pamiątkowe zdjęcia. W tym roku 11 listopada będziemy świętować 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowania do Święta Niepodległości w każdej grupie rozpoczęły się dużo wcześniej. Dzieci poznawały polskie symbole narodowe, uczyły się hymnu. W obecnej sytuacji przedszkolaki śpiewały hymn w swoich salach. Włączając się do akcji MEN ” Szkoła do hymnu” dzieci dumnie odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego. Postawa naszych przedszkolaków dowodzi, że są małymi patriotami.


„SZKOŁA PAMIĘTA”

Dzieci z grupy „Biedroneczki”  i „Jeżyki” brały udział w akcji MEN „Szkoła pamięta”. Nasze przedszkolaki poznały historię losów generała Józefa Kustronia, a następnie zapaliły znicz przed kamieniem z tablicą upamiętniającą postać tego wielkiego bohatera, w ten sposób dając dowód pamięci i szacunku dla żołnierza, który walczył o wolność naszej ojczyzny.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 10 listopada w grupie  w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przedszkolaki   od dłuższego czasu przygotowywały  się do tego ważnego wydarzenia. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych. Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w  naszej grupie i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.  Był również quiz wiedzy o Polce, dzieci  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, wydarzeń  historycznych naszej Ojczyzny.
Dzięki udziałowi w tego typu uroczystości  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

ROK SZKOLNY 2019/2020

WIEWIÓRECZKI WŁĄCZYŁY  HISTORIĘ

Historia z tak małymi dziećmi – dlaczego nie?

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie podczas walki o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

,,Wiewióreczki” włączyły historię na miarę swoich możliwości. Inspiracją do dalszych działań stał się pomnik „Małego Powstańca”, przedstawiający postać kilkuletniego chłopca w za dużym hełmie, zbyt obszernej panterce, za dużych butach i z przewieszonym przez ramię karabinem. Dzieci zaciekawione widokiem pytały dlaczego on tak jest ubrany i dlaczego ma broń. Po krótkich wyjaśnieniach ponownie zaintrygowane patrząc na postacie w podeszłym wieku na ekranie, słuchały jak brzmią ich pseudonimy i nie wierzyły, że to właśnie oni brali udział w Powstaniu Warszawskim. Byłam bardzo dumna z naszych przedszkolaków kiedy wspólnie układaliśmy tekst Kartki do Powstańca bo okazało się, że mają w głowach wiele ciepłych słów wdzięczności, za to że mogą żyć i bawić się bezpiecznie. Właśnie takie historie przyczyniają się do powstania więzi pokoleniowej maluszków z bohaterami tamtych czasów.

Szkoła Pamięta…

Koniec października i początek listopada  to dni , w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych, czyścimy groby, zapalamy znicze, oddajemy cześć chwilą ciszy.W tym czasie nie  możemy zapomnieć  o tych, którzy zapisali się w naszej historii, o ważnych  postaciach i wydarzeniach. Aby uwrażliwić dzieci na potrzeby  pielęgnowania pamięci  o bohaterach  naszej wolności podjęliśmy następujące działania: Nasze przedszkole włączyło się w akcję MEN „ Szkoła Pamięta”. W dniu 25.10.2019  najmłodsi  wychowankowie – Krasnoludki i Misie złożyli kwiaty zapalili znicze pod tablicą pamiątkową  poświęconą  pamięci Józefa Kustronia. Grupa dzieci biedroneczki  wraz z nauczycielką udała się  pod Pomnik Orła Białego  zapalając znicze, pamiętając w ten sposób  o naszych bohaterach. Z kolei dwie grupy dzieci pięcioletnich – Wiewióreczki i Skrzaty upamiętniły polskiego kapłana bł. Jerzego Popiełuszkę  paląc znicze przy jego pomniku. Najstarsze grupy naszego przedszkola – Pszczółki i Jeżyki  biorąc udział w żywej lekcji historii , krzewiąc  patriotyzm i upamiętniając zmarłych bohaterów  narodowych  udały się na cmentarz komunalny , gdzie na grobach żołnierzy I i II wojny światowej  złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Piękna nasza Polska cała

Warsztaty dla Rodziców z okazji Święta Niepodległości
pt” Piękna nasza Polska cała”

5 listopada 2019 odbyło się spotkanie z rodzicami  z grupy Skrzaty. Podczas warsztatów  dzieci pokazały Rodzicom jak wiele wiedzą o naszej ojczyźnie.
Najpierw każde dziecko  miało za zadanie dokończyć zdanie Jestem Polakiem bo.., śpiewały piosenki patriotyczne, odbyły podróż po mapie wskazując największe miasta naszego kraju, dopasowywały legendę do danej miejscowości np. Kraków-Smok Wawelski , rozpoznawały i nazywały symbole narodowe. Wspólnie zaśpiewaliśmy hymn z zachowaniem postawy.
Następnie aby uczcić Święto Niepodległości Rodzice z dziećmi  wykonywali kokardę narodową, którą założą podczas uroczystego Apelu z okazji Odzyskania Niepodległości w naszym przedszkolu.
Na zakończenie wspólnie bawiliśmy się grając na bum bum rurkach utwory ludowe.
Spotkanie to dostarczyło nam wiele wzruszeń, uczyło dzieci szacunku do ojczyzny, rodziny.

Polska złota jesień- warsztaty z rodzicami w grupie ” Misie”

7 listopada w grupie ” Misie” miały miejsce warsztaty kreatywne z rodzicami na temat „Polska złota Jesień” . Chociaż maluszkom momentami trudno jest oderwać się od rodziców, to takie wspólne zabawy motywują je do działania, dają poczucie bezpieczeństwa oraz są okazją do integracji grupy. Podczas spotkania dzieci miały możliwość doznawania przyjemności, radości, spontaniczności, pewności siebie w trakcie zabawy z dorosłymi, klasyfikowały, segregowały kolorowe liście, rozpoznawały kolory, improwizowały przy muzyce z użyciem papieru, śpiewały piosenki o tematyce jesiennej i patriotycznej oraz rozpoznawały symbole narodowe. Następnie wspólnie z rodzicami tworzyły flagę Polski z użyciem rąk. Święto Niepodległości jest świętem radosnym i w takim właśnie charakterze przeprowadzone zostało nasze spotkanie.  Celem warsztatów było zaszczepienie w sercach dzieci miłości do Ojczyzny, wzbogacanie wiedzy o Polsce oraz wzmacnianie więzi emocjonalnej w gronie przedszkolnym i rodzinnym.  Dziękujemy rodzicom za wspólna zabawę.

Szkoła do hymnu…

Dnia 8.11.2019r. w naszym przedszkolu odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.  Przedszkole włączyło się w akcje „Szkoła do hymnu” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej pana Dariusza Piontkowskiego, dlatego uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” dokładnie o godzinie 11:11. Następnie kolejno dzieci z każdej grupy zaprezentowały się w przygotowanych wierszach i piosenkach patriotycznych. Na zakończenie uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie przedszkolnego konkursu plastycznego „Piękna nasza Polska cała”, w którym brały udział dzieci wraz z rodzicami. Każda z prac została wykonana z wielką starannością, dlatego jury nagrodziło aż 22 uczestników.To piękne i patriotyczne wydarzenie wypełniło wszystkim poczuciem dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Nasze działania docenione przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej …

Na początku listopada 2019 r. otrzymaliśmy podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pan prezydent w swoim liście dziękuje całej społeczności przedszkolnej za udział w Międzynarodowym projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała” upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, za kształtowanie młodych pokoleń w duchu patriotyzmu, za wzbudzanie zainteresowań dzieci rodzimą kulturą, naszą tradycją i folklorem. Z podziękowaniami otrzymaliśmy flagę Rzeczypospolitej Polskiej , symbol naszej tożsamości. Słowa uznania głowy naszego państwa, kierowane do nauczycieli ,są dla nas ukoronowaniem naszej pracy i motywacją do dalszego działania w kształtowaniu postaw patriotycznych naszych wychowanków.

Konkurs plastyczny – „Piękna nasza Polska cała”

Ogłoszony w październiku konkurs plastyczny nt. „Piękna nasza Polska cała” został już rozstrzygnięty, a wręczenie dyplomów i nagród odbyło się podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Konkurs miał na celu: rozbudzenie wśród dzieci zainteresowań swoją narodowością, historią, tradycją i kulturą Polski, rozwijanie wyobraźni plastycznej i kreatywności oraz doskonalenie sprawności manualnej. Na konkurs wpłynęły 22 prace wykonane przez dzieci wraz z ich rodzicami. Wszystkie prace były związane z tematem i zaskakiwały swą pomysłowością oraz różnorodnością. Powołane jury wyróżniło 16 prac, a 6 prac otrzymało szczególne wyróżnienie. Prace można podziwiać na górnym holu w przedszkolu. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, serdecznie gratulujemy dzieciom i rodzicom. Wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Szkoła pamięta…

Szkoła do hymnu…

„Paczka dla Rodaka i Bohatera na kresach Boże Narodzenie 2019”

„Paczka dla Rodaka i Bohatera na kresach Boże Narodzenie 2019” to akcja w której uczestniczyło nasze przedszkole. Już po raz trzeci społeczność naszego przedszkola włączyła się w zbieranie darów dla naszych rodaków na kresach. Akcja, którą wspiera pierwsza dama Agata Kornhauser – Duda oraz Fundacja Polskich Wartości, była dobrą lekcją uwrażliwiającą dzieci na ludzką krzywdę i biedę oraz okazją do przybliżenia dzieciom historii ludzi żyjących na kresach. Cieszymy się, że możemy w ten sposób sprawić aby święta na kresach były bardziej radosne. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w niesienie pomocy innym.

Konkurs piosenki Religijnej i Patriotycznej…

24 listopada w Bartoszyckim Domu Kultury odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej i Patriotycznej „The Voice of Fara” Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W przesłuchaniach konkursowych udział wzięło Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach.
Na scenie w BDK-u prezentowały się grupy przedszkolne sześciolatków ,,Pszczółki” i ,,Jeżyki”. Artyści, zgodnie z ideą konkursu, wykonywali piosenki religijno-patriotyczne. Grupa ,,Pszczółki” zaprezentowała utwory pt. ,,Kocham Cię Polsko” i ,,Jak Dawid” natomiast grupa ,,Jeżyki” zaśpiewała takie utwory jak ,,Polska zmartwychwstaje” i ,,Tyle dobrego” Wszystkiemu bacznie przysłuchiwało się Jury.
Przedszkolaki zostały nagrodzone dyplomami i gromkimi brawami oraz podziękowaniami za przepiękne występy.

Moja Mała Ojczyzna- Moje Miasto”

Realizacja projektu E-Twinning „Moja Mała Ojczyzna- Moje Miasto” w grupie „Misie”

„Moja mała ojczyzna- Moje miasto” w trakcie realizacji projektu E-Twinning dzieci 3-letnie z grupy ” Misie” poznawały nasze miasto poprzez wspólne tworzenie gazetki z obrazków i pocztówek przyniesionych z domu. Rozpoznawały i nazywały zabytki naszego miasta oraz znane okolice. Gazetka cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród maluchów. Zdobyte wiadomości na temat naszego miasta były inspiracją do wykonania prac plastycznych na temat „Ja i Moje miasto”. Było to nie lada wyzwanie dla naszych maluchów. Wszyscy poradzili sobie doskonale i wśród budowli naszego miasta narysowali siebie i swoją rodzinę. „Moje miasto- mój dom” to kolejny temat zabaw konstrukcyjnych, podczas których „Misie” budowały z klocków nasze miasto. W grupach powstały budowle , o których przedszkolaki wszystkim opowiadały. Wspaniałym podsumowaniem projektu było spotkanie z panią z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej, podczas którego dzieci poznały Baśnie i legendy  z naszego regionu wsparte  prezentacjami multimedialnymi. Były to Legenda o Łynie, o Babach Kamiennych oraz o jeziorze wielichowskim .


ROK SZKOLNY  2018/2019

2 Maj-Święto Flagi… 

Dzieci ze wszystkich grup naszego przedszkola 2 maja uczciły Narodowe Święto Flagi. Wysłuchały opowiadania, które czytała nauczycielka, przypomniały sobie wszystkie Symbole Narodowe poprzez obejrzenie filmiku, stworzyły jedną dużą flagę. Na zakończenie dnia dzieci poprzez głośne i radosne śpiewanie piosenki „Jestem Polakiem” maszerowały w koło machając flagami.


Pamiętamy o Żołnierzach 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej

Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy wielkanocne kartki dla żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej  stacjonujących w Afganistanie. Takie podziękowanie otrzymaliśmy za przekazanie dla żołnierzy wielkanocnych pocztówek…


Przedszkolaki włączyły się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Dzieci Z Przedszkola Publicznego nr 2 z grupy ,,Pszczółki” włączyły się obchody tego ważnego święta dla każdego Polaka, w ten sposób oddały hołd – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli w obronie niepodległego Państwa Polskiego. Dzieci poznały życiorysy kilku bohaterów: Józefa Franczaka, Zygmunta Szendzielarza, Danuty Siedzikówny, w holu przedszkola powstała tablica o tych bohaterach, aby cala społeczność przedszkolna mogła się z nią zapoznać. Przedszkolaki słuchały wierszy o bohaterach tamtego okresu Pawła Pytela ,,Niezłomni” , dzieci ze starszych grup wykonywały prace plastyczne na konkurs pt ,,Razem uczcijmy pamięć bohaterów” organizowany przez 16 PDZ w Elblągu. Dzieci z grupy ,,Pszczółki” wzięły udział w uroczystości zorganizowanej przez pana Burmistrza Miasta Bartoszyce na cmentarzu przy ulicy Kętrzyńskiej przy Krzyżu Niepodległości gdzie z delegacjami przybyłymi na tę uroczystość , dzieci wraz z panią dyrektor naszego przedszkola Anną Chilimończyk zapaliły znicz ku czci Żołnierzy Wyklętych. Była to wspaniała okazja do upowszechniania wiedzy na temat ,, Żołnierzy Wyklętych” oraz kształtowania miłości i przywiązania do kraju ojczystego.

Krystyna Sekita

POZNAJEMY HISTORIĘ NASZEGO MIASTA…

12.02.2019 dzieci z grupy Jeżyki i Pszczółki uczestniczyły w spotkaniu z P.Katarzyną Janczewską- Pszczoła –  kustosz MBP, zajmująca się opracowywaniem  archiwaliów w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej ( CATL), będącym częścią biblioteki. Pani Kasia w ciekawy sposób opowiedziała o ludziach zamieszkujących nasze tereny. Na mapie pokazała tereny które zamieszkiwały. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o Prusach, Krzyżakach, o losach naszych mieszkańców którzy po wojnie osiedlili się w naszym mieście. Oglądały stare fotografie, na których szukały znanych sobie miejsc. Na koniec rozwiązały krzyżówkę, której hasło brzmiało: BARCJA.  Dziękujemy Pani Kasi za przekazanie tylu ciekawych informacji i czekamy na więcej.


Przedszkolaki wzięły udział w akcjach „Rekord dla Niepodległej” oraz „100 Dębów Pamięci Bohaterom”

9 listopada 2018 roku dzieci i pracownicy naszego przedszkola wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11:11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy zachowując właściwą postawę.  Następnie dzieci poznały historię życia bohatera generała Józefa Kustronia, który walczył o wolność naszej ojczyzny. Aby uczcić jego pamięć przed naszym przedszkolem postawiono kamień z tablicą upamiętniającą  Józefa Kustronia. Obok  zasadziliśmy dąb ku pamięci bohatera. Będziemy wszyscy o niego dbać.

Danuta Banach


Dzieci i Rodzice z grupy ,,Pszczółki” świętują 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Dnia 07.11.2018 w grupie ,,Pszczółki” odbyło się spotkanie warsztatowe z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, uroczystość rozpoczęła się  przedstawieniem programu artystycznego przygotowanego z tej okazji, dzieci, które brały udział w konkursie plastycznym  zorganizowanym w przedszkolu ,,Polska mój dom , ojczyzna” otrzymały dyplomy i niespodzianki, następnie dzieci wraz z rodzicami wykonywali biało – czerwone symbole ( kotyliony, flagi), które wykorzystają  w czasie obchodów Odzyskania Niepodległości, w dalszej części spotkania   wszyscy zaśpiewali piosenkę ,,Przybyli Ułani pod okienko”  na zakończenie  na wiwat  z okazji wspólnego świętowania  zostały wystrzelone konfetti. Była to  wspaniała okazja do odczuwania radości i dumy z bycia Polakiem.


„ RODZINA ,DOM, OJCZYZNA W 100-LECIE  ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”

Konkurs  plastyczny ” Rodzina, dom, ojczyzna” kierowany był do dzieci i rodziców z wszystkich grup wiekowych. Organizatorkami konkursu były nauczycielki Danuta Banach i Jolanta Dzik. Celem konkursu było:

  • promowanie rodziny i więzi międzypokoleniowych,
  • pogłębianie świadomości dzieci na temat wartości i roli rodziny w życiu człowieka,
  • kształtowanie postaw patriotycznych, szacunku do historii naszego kraju
  • rozwijanie kreatywności

Technika i format wykonania prac:  była dowolna
Oceniano : pomysłowość, oryginalność, estetyka wykonania.
Na konkurs wpłynęło 40 prac- z wszystkich grup wiekowych. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, przemyślane , wykonane różnymi technikami , z różnych materiałów nawet przyrodniczych.Organizatorzy postanowili wyróżnić 11 prac. Rozstrzygniecie konkursu oraz wręczenie nagród wyróżnionym dzieciom i rodzicom odbyło się podczas uroczystości z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Wszystkie prace można oglądać w holu naszego przedszkola.

Danuta Banach


100 serc na 100-lecie Niepodległości- warsztaty z rodzicami w grupie „Jeżyków”

„100 serc na 100-lecie Niepodległości” pod takim hasłem 8 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie z rodzicami w grupie ” Jeżyków”. Podczas spotkania dzieci przedstawiły swoim rodzicom program artystyczny, przygotowany  z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Spotkanie rozpoczęło się polonezem ,następnie było wspólne śpiewanie  hymnu z zachowaniem właściwej postawy. Przedszkolaki śpiewały piosenki, prezentowały tańce, recytowały wiersze o tematyce patriotycznej. Następnie,aby uczcić Jubileusz 100-lecia,  dzieci wspólnie z rodzicami  wycinały biało-czerwone serca tworząc z nich flagę Polski. Było to spotkanie pełne wzruszeń ,kształtujące postawy patriotyczne ,uczące dzieci szacunku do ojczyzny oraz historycznych wydarzeń.


Przedszkolaki na Pikniku Militarnym…

W piątek 14 września dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w Pikniku Militarnym na Placu Bohaterów  Westerplatte. Cały plac zastawiony był wojskowymi pojazdami. Dzieci obejrzały i odwiedziły wojskowe pojazdy, rozmawiały z żołnierzami, oglądały wojskową  musztrę paradną. Piknik militarny był wspaniałą okazją aby zapoznać dzieci z pracą żołnierzy, sprzętem wojskowym oraz mundurami  żołnierzy polskich i z innych krajów,ponieważ  na piknik przyjechali również żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Gruzji.


100- lecie Odzyskania Niepodległości

Rok 2018- to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego  7 listopada wspólnie świętowaliśmy ten radosny Jubileusz. Na uroczystość zaprosiliśmy gości, władze naszego miasta, przedstawicieli organizacji patriotycznych oraz rodziców i dzieci. Celem naszego spotkania było kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, uczenie dzieci szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, poznawanie historycznych wydarzeń naszej ojczyzny. Przygotowana dekoracja , stroje dzieci wszystko to wprowadziło nas  w  historyczny , podniosły nastrój.

Uroczystość rozpoczęliśmy tańcem narodowym – polonezem Ogińskiego- Pożegnanie Ojczyzny.  Dzieci 6-letnie  z grupy ” Jeżyki ” i ” Pszczółki”prezentowały wiersze, inscenizacje, piosenki o tematyce patriotycznej. Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs plastyczny: „ RODZINA ,DOM, OJCZYZNA W 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”, który  kierowany był do dzieci i rodziców z wszystkich grup wiekowych naszego przedszkola. Była to wyjątkowa uroczystość pełna wzruszeń . Dzieci i nauczyciele otrzymali wiele podziękowań, słów uznania , upominków od burmistrza naszego miasta pana Piotra Petrykowskiego. Miłym akcentem jest list kierowany do nauczycieli od pana pułkownika Jacka Ostrowskiego dowódcy Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej . Bardzo dziękujemy za słowa uznania.


Śpiewamy dla Papieża…

14 października dzieci z grupy ” Jeżyki” wystąpiły w koncercie ” Śpiewamy dla Papieża” w Sanktuarium pod wezwaniem Św. Brunona, którego współorganizatorem było Starostwo Powiatowe. Po raz XVII obchodzony był DZIEŃ PAPIESKI, pod hasłem: „Promieniowanie ojcostwa”. Wystąpiły  dzieci z  bartoszyckich przedszkoli,  soliści oraz chór parafialny.   „Jeżyki”godnie reprezentowały nasze przedszkole,  zaśpiewały dwie piosenki : „Santo Subito” i „Gdy na morzu wielka burza”. Występ naszych przedszkolaków przyniósł wiele miłych wrażeń, oglądali go dumni rodzice , którzy nagrodzili nas wielkimi brawami. Następnie wszyscy uczestniczyliśmy w dalszej części  koncertu i wspólnym śpiewaniu.


Dzieci z grupy ,,Pszczółki” składają hołd kombatantom i weteranom

13.09.2018 ( czarek) dzieci z grupy ,,Pszczółki”  uczestniczyły w Klubie Wojskowy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej  w uroczystości z okazji Święta Kombatanta i Weterana,  która została zorganizowana  w ramach obchodów 100 –lecia Odzyskania Niepodległości , oraz uczczenia Kombatantów II wojny światowej i weteranów walczących poza  granicami państwa.  Przedszkolaki zaprezentowały się tam w programie artystycznym przygotowanym z tej okazji. Dzieci przedstawiły inscenizacje wiersza ,,Jak pradziadek szedł na Berlin, w czasie której chłopcy w wojskowych strojach wcielili się w rolę żołnierzy, przedszkolaki zaśpiewały  piosenkę ,,Szara piechota” ,,Honor i odwaga w życiu pomaga”. Temat ten wzbudził u dzieci wiele emocji dzieci dowiedziały się o historii II wojny światowej – jedna z dziewczynek  przyniosła zdjęcie i medal pradziadka, który otrzymał  go za zdobycie Berlina, prze co wydarzenia te stały się bliższe dzieciom, poznały Kombatanta II wojny  Światowej, wiedzą że należy się im szacunek. Było to nowe doświadczenie występowania na scenie oraz  wzmacnianie  tożsamości   narodowej dzieci.

Nauczycielka grupy ,,Pszczółki”


Zdobyliśmy Certyfikat ” Szkoła Wierna Dziedzictwu”

Dzięki realizacji zaplanowanych działań oraz zaangażowaniu całej społeczności przedszkolnej  nasze przedszkole otrzymało certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu „.Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji przyznała dla naszego przedszkola Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Uroczystość wręczenia certyfikatu odbyła się 29 listopada 2018 roku w Warmińsko- Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Jesteśmy dumni i bardzo się cieszymy , że nasze działania kształtujące postawy patriotyczne ,uczące dzieci szacunku do ojczyzny oraz historycznych wydarzeń zostały nagrodzone.


Szkoła Wierna Dziedzictwu” – Zaplanowane działania:

  • Udział w Ogólnopolskiej Akcji sprzątania świata
  • Śpiewajmy dla Papieża-udział w koncercie poświęconym Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II
  • Jestem Polką i Polakiem-stworzenie kącików patriotycznych w salach. Zorganizowanie wystawy prac o treści patriotycznej w galerii przedszkolnej.
  • Kokarda narodowa- udział w konkursie na wykonanie kokardy narodowej
  • Kto ty jesteś? Polak mały- akademia z okazji Dnia Niepodległości.

-spotkanie z kombatantami

– odwiedzenie miejsc i zapalenie zniczy pod pomnikiem żołnierzy walczących za naszą

wolność oraz pomnikiem poświęconym  ks. J. Popiełuszce

  • Poznajemy zwyczaje świąteczne .Przygotowanie i zaprezentowanie Jasełek oraz warsztatów bożonarodzeniowych

– wycieczka do Instytutu Świętego Mikołaja w Kętrzynie

  • Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi z naszej miejscowości:

-z leśnikiem 10.10.2017

-z żołnierzem

-z policjantem 21.09.2017

-z przedstawicielem Straży Granicznej

-ze strażakiem

  • Upowszechnianie czytelnictwa

-zorganizowanie cyklu zajęć prowadzonych przez bibliotekarkę z Biblioteki Pedagogicznej na temat twórczości polskich poetów J Brzechwa, J. Tuwim, poznanie legend polskich i baśni i legend Warmii i Mazur.

  • Dla Babci i Dziadka mamy dzisiaj kwiatka-uroczyste spotkania, występy dzieci. Wręczenie upominków.
  • Spotkanie z seniorami w DPS w Bartoszycach z okazji Dnia Babci i Dziadka
  • Poznajemy historię naszego miasta oraz zabytki Bartoszyc

-cykl zajęć przybliżającą symbole i historię miasta

  • Bartoszyce moje miasto – międzygrupowy konkurs plastyczny
  • Miejsca które warto zobaczyć w mojej miejscowości i okolicy- wystawa fotograficzna.
  • Warsztaty tańca ludowego dla dzieci przedszkolnych ,„Z piosenką i tańcem przez Warmię i Mazury”- warsztaty tańca ludowego w grupie Pszczółki
  • Występ zespołu ludowego.-Poznanie polskich pieśni i przyśpiewek ludowych.
  • Święto ziemi-projekcja filmu, międzyprzedszkolny konkurs rysunkowy
  • Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

-Słuchanie hymnu narodowego w postawie zasadniczej

-Nauka wierszy i piosenek

-Poznawanie polskich legend

-wykonanie flag, kotylionów  i wyjście na Plac Westerplatte.

  • Dzień Polskiej Niezapominajki-święto polskiej przyrody.
  • Kto Ty jesteś? Polak mały.-międzygrupowy konkurs recytatorski
  • Polska biega przedszkolaki z dwójeczki też- impreza sportowa, wyrabianie nawyku aktywnego spędzania czasu.
  • Wycieczka do jednostki wojskowej z okazji ich święta; zwiedzanie Sali pamięci;
  • Poznanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu :

–wycieczka do zamku w Lidzbarku Warm.

-wycieczka do Muzeum Przyrody w Olsztynie

-wycieczka do zamku w Olsztynie

-wycieczka do skansenu w Olsztynku


  • Udział w Ogólnopolskiej Akcji sprzątania świata: Nie ma śmieci – są surowce! 

Jak co roku uczestniczyliśmy w akcji Sprzątanie Świata. Celem tegorocznej akcji jest: zmiana

postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału. Nie ma śmieci – są

surowce! Przedszkolaki zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyły sprzątać najbliższą

okolicę przedszkola. Skrzaty i Wiewióreczki zbierały śmieci  w okolicy jeziorka. Jeżyki sprawdziły

czy wokół pobliskich bloków jest czysto. Natomiast Biedroneczki zbierały śmieci  w naszym

ogrodzie przedszkolnym. Nasze przedszkolaki wiedzą dużo na temat segregacji śmieci i recyklingu

ponieważ są Małymi Ekologami.


Światowy Dzień Drzewa…

10 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji nasze przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z panem leśniczym, który opowiedział dzieciom o różnych gatunkach drzew rosnących w naszych lasach i wyświetlił prezentację multimedialną na ten temat.  Dzieci wykazały się wiedzą podczas rozwiązywania zagadek przyrodniczych przygotowanych przez naszego gościa. Pan leśniczy przeczytał także dzieciom utwór Lucyny Krzemienieckiej pt. „O dębie, co żołędzie rozdawał”. Na zakończenie spotkania dzieci z grupy „Skrzaty”  posadziły z panem leśniczym  dwa drzewa w naszym przedszkolnym ogrodzie. Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Bartoszyce za przekazanie dwóch sadzonek dębu i panu leśniczemu za bardzo ciekawe spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.


Poznajemy legendy polskie…

W ramach starań placówki o uzyskanie certyfikatu „Szkoła wierna dziedzictwu” w przedszkolu podejmowane są działania, których celem jest rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, budzenie miłości do ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa narodowego. Dzieci uczą się szacunku do symboli i barw narodowych.

17 października w ramach współpracy z Powiatową Biblioteką Pedagogiczną, dzieci miały okazję poznać legendy polskie: „O Lechu, Czechu i Rusie” i „Smoku Wawelskim”. W niezwykłą podróż po dawnych dziejach Polski zabrała dzieci pani Barbara Knifka.  Dodatkową atrakcją była prezentacja multimedialna, która uatrakcyjniła spotkanie. Nie trzeba mówić, jaki wpływ na rozwój umysłowy, wyobraźnię dzieci ma czytanie bajek. Zetknięcie dziecka ze słowem mówionym na trwałe zapada w pamięć dziecka, kształtuje jego wrażliwość.


„Z piosenką i tańcem przez Warmię i Mazury”

26 października dzieci z grupy Pszczółki uczestniczyły w warsztatach tanecznych. Warsztaty poprowadziła pani Małgorzata Wędrowska właścicielka wypożyczalni strojów „M jak Małgosia”. Pani Małgosia prowadzi również zajęcia taneczne z dziećmi z zespołu Kałamajka. Warsztaty są częścią mini projektu „Z piosenką i tańcem przez Warmię i Mazury” realizowanego w grupie Pszczółki a poświęconego poznawaniu dziedzictwa kulturowego naszego regionu. W czasie warsztatów dzieci nauczyły się tańca warmińskiego do przyśpiewki „Zajączek”. Oczywiście przyśpiewka zawiera elementy gwary warmińskiej. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Pani Małgosia obiecała, ze odwiedzi nas ponownie. Już nie możemy się doczekać.


Wycieczka do Konsulatu Świętego Mikołaja

26 października dzieci z grupy Skrzaty i Wiewióreczki wybrały się w podróż do magicznej krainy, gdzie magia świąt Bożego Narodzenia trwa cały rok. Przedszkolaki odwiedziły Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Zobaczyły jak powstają słynne na cały świat ozdoby choinkowe oraz poznały proces tworzenia bombki . Wszyscy ozdabiali bombki według własnego pomysłu. Była to wspaniała podróż przybliżająca dzieciom tradycje związane z Bożym Narodzeniem . Wróciliśmy do przedszkola pełni niezapomnianych wrażeń z bombkami własnej roboty.


W KRAJU ORŁA BIAŁEGO…

Dzieci z naszego przedszkola przystąpiły do projektu  edukacyjnego „W KRAJU ORŁA BIAŁEGO”. Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki miały okazję poznać symbole narodowe, legendy polskie, tradycje związane ze Świętem Niepodległości. Przedszkolaki uczyły się jak dbać o swoją Ojczyznę oraz   pielęgnować wartości patriotyczne. Dzięki tym działaniom Przedszkole zdobyło Certyfikat „Polska- Moja Ojczyzna”- W kraju Orła Białego, a wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za udział w projekcie.


Jestem Polką i Polakiem- kąciki patriotyczne w salach.

Przedszkolaki pamiętają o tych co odeszli…

3 listopada dzieci z grupy Wiewióreczek  i Skrzatów wybrały się w miejsce poświęcone Wielkiemu Polakowi Jerzemu Popiełuszce . Pod pomnikiem dzieci zapaliły znicze i z wielkim skupieniem słuchały słów, które widnieją na tablicy upamiętniającej  księdza Jerzego Popiełuszkę. Uczyły się szacunku i właściwego zachowania w takim miejscu.


„Kto ty jesteś?- Polak mały”  warsztaty z rodzicami w grupie Wiewióreczki.

W naszej pracy wychowawczo- dydaktycznej staramy się wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję, do kształtowania poczucia przynależności do społeczności tak lokalnej jak i narodowej. W salach utworzone są kąciki patriotyczne gdzie dzieci mogą poznać mapę Polski, symbole narodowe , zabytki największych miast itp. Zbliżające się Święto Niepodległości 11 listopada było inspiracją do zorganizowania w grupie Wiewióreczek warsztatów z rodzicami  nt. Kto ty jesteś?- Polak mały. Celem spotkania było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej. Przedszkolaki mogły pochwalić się przed swoimi rodzicami zdobytą wiedzą i umiejętnościami . Dzieci tworzyły własne wypowiedzi w zabawie słownej : Kim jesteśmy? Śpiewały piosenkę pt. Jesteśmy Polką i Polakiem oraz wskazywały miasta na mapie Polski, o których była piosenka. Odkrywały obrazki i nazywały symbole narodowe godło, flagę, hymn. Następnie układały z części obrazki, symbole narodowe, nazywając je. Kolejnym punktem spotkania było wykonanie wspólnie z rodzicami  Kokardy Narodowej. Podczas warsztatów powstała również praca plastyczna „Polska nasz dom”. Ostatnim punktem  warsztatów była zabawa integrująca z rodzicami- granie na bum- bum rurkach. Dzieci i rodzice grali do melodii ludowych i innych.  Było to spotkanie uczące szacunku i  miłości do Ojczyzny , a takiej miłości uczymy już w przedszkolu.


WYCIECZKA DO KRAINY BOMBEK  W  KĘTRZYNIE

W ramach projektu „Szkoła wierna dziedzictwu narodowemu” dzieci z grupy „Pszczółki” i „Jeżyki” wraz z swoimi paniami  w dniu 3 listopada 2017 r. uczestniczyły w warsztatach świątecznych w fabryce bombek w Kętrzynie. Warsztaty miały na celu zwiedzanie minifabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu..

Jedną z atrakcji były warsztaty plastyczne, dzięki którym dzieci mogły własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić dwie bombki.  Nad przebiegiem warsztatów czuwał pomocnik Mikołaja Kolejną atrakcją było zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń ,w których znajdowały się ciekawe rekwizyty i ozdoby  świąteczne  Na zakończenie wycieczki dzieci otrzymały bombki choinkowe , które wcześniej sami ozdabiali . Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni i szczęśliwi . Dzieci mogły tym samym zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki oraz otrzymały w tym dniu ogromną dawkę niecodziennych wiadomości.


Czcimy pamięć walczących o naszą wolność żołnierzy

W związku ze zbliżającym się Świętem 11 Listopada  dzieci z grupy „Pszczółki” i „Jeżyki”  w dniu 8 listopada 2017 r  wybrały się na cmentarz  celem uczczenia  pamięci żołnierzy  walczących o wolność Polski. Zapaliły znicze na grobach  i pod Krzyżem  upamiętniającym  poległych Żołnierzy AK.


Nasze prace…

Zorganizowaliśmy wystawę prac o treści patriotycznej w galerii przedszkolnej, które zostały wykonane przez dzieci oraz podczas warsztatów z rodzicami.


„Mały Patriota” warsztaty plastyczne z rodzicami 

Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla przedszkolaków. Spotkanie z rodzicami w grupie Jeżyki w dniu 9.11.207 r rozpoczęło się programem  słowno-muzycznym w wykonaniu dzieci, w którym rodzice wysłuchali  krótką historię Polski  w okresie zaborów. Dzieci  odśpiewały hymn Polski, recytowały wiersze patriotyczne takie jak  „Kto ty Jesteś?”, „ Co to jest Polska” zaśpiewały piosenkę wojskową   „ Ułani” oraz piosenkę  „Dom” Następnie, poprzez wykorzystanie różnorodnych materiałów rodzice wspólnie z dziećmi wykonały przepiękne kotyliony, które dzieci z kolei  zaprezentują  na ogólnej uroczystość Dnia  Niepodległość  w dniu 10.11 2017 r  w naszym przedszkolu. Niespodzianką ,która zaskoczyła wszystkich uczestników warsztatów  był pokaz  świateł LED wykonany przez p. Bartka z Agencji Artystycznej KURCZE. Jesteśmy zdania , że takie  warsztaty z rodzicami, były fantastyczną okazją do integracji dzieci, rodziców i pań. Tak obchodzony Dzień Niepodległości Polski na długo zapamiętają w swoich sercach zarówno nasi wychowankowie jak i ich rodzice.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

A uroczysty  apel z okazji Święta Niepodległości był podsumowaniem naszych działań. Cała społeczność przedszkola spotkała się na uroczystym apelu  gdzie odśpiewała hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Wierszem i piosenką dzieci oddały szacunek , symbolom narodowym oraz tym, którzy walczyli o wolność. Było to spotkanie uczące dzieci szacunku i  miłości do Ojczyzny , a takiej miłości uczymy już w przedszkolu.


„Z piosenką przez Warmię i mazury”- wizyta w bibliotece.

W ramach realizacji projektu  „Z piosenką i tańcem przez Warmię i Mazury” w dniu 10.11.2017 roku dzieci z grupy „Pszczółki” w poszukiwaniu okruchów historii odwiedziły powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Bartoszycach. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece są książki, które opowiadają o historii i teraźniejszości naszego miasta, tomiki wierszy opiewające urok i czar zakątków Bartoszyc. Dzieci poznały nazwiska lokalnych poetów. Oglądały przygotowaną przez panią Barbarę Knifko prezentację multimedialną pokazującą źródła rzeki Łyny oraz jej bieg przez naszą krainę geograficzną. Dzieci miały okazję podziwiania naszego miasta z lotu, szukały znajomych ulic, domów, sklepów. Głównym jednak celem odwiedzin w bibliotece było poznanie legendy pt. „Łyna”. Po wysłuchaniu legendy  dzieci układały historyjkę obrazkową, rozwiązywały zagadki dotyczące treści legendy. Wizyta dała mam dużo radości i wiedzy. A jeden z jej uczestników stwierdził; „proszę pani fajnie było”.


Polska, złota jesień”-  konkurs dla dzieci i rodziców

W październiku w naszym przedszkolu ogłoszony został konkurs, którego tytuł konkursu brzmiał: „Polska, złota jesień” i miał na celu: zwrócenie uwagi na bogactwo i różnorodność kolorów występujących w ojczystej przyrodzie jesienią, kształtowanie umiejętności obserwowania przyrody, rozwijanie wyobraźni i aktywności plastycznej. Konkurs zachęcał rodziców do czynnego spędzania czasu z dzieckiem. Forma i technika pracy były dowolne, miały być tylko wykonane z materiału przyrodniczego. Na konkurs wpłynęło 41 prac, z których została stworzona wystawa w holu przedszkola i które zachwycały wszystkich swoim pięknem i różnorodnością. Powołane jury oceniło wszystkie prace bardzo wysoko i postanowiło wszystkim biorącym udział w konkursie przyznać wyróżnienia. Nagrody zostały wręczone podczas obchodów Święta Niepodległości  10 listopada. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i upominek.


Patriotyczne występy przedszkolaków w środowisku lokalnym…

11 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 Bartoszycach odbyły się obchody Święta Niepodległości. W uroczystości  brały udział dzieci z grupy Pszczółki z naszego przedszkola .Przedszkolaki  przedstawiły program artystyczny, w którym śpiewały pieśni patriotyczny, recytowały wiersze oraz tańczyły kujawiaka. W październiku dzieci z grupy Jeżyki wystąpiły w kościele Św. Brunona podczas koncertu „Śpiewajmy dla papieża”.


Spotkanie z żołnierzem walczącym o wolność…

Święto Niepodległości było wspaniałą okazją do zorganizowania w naszym przedszkolu spotkania z żołnierzem- kombatantem, który walczył o wolność naszej ojczyzny.Było to możliwe dzięki współpracy z prezesem Stowarzyszenia Patria panem Piotrem Sekita oraz prezesem Koła Niezależnego Armii Krajowej panem Tomaszem Kubat. Wiele emocji towarzyszyło spotkaniu, podczas którego pan Franciszek Kejdo opowiadał historię swojego życia, żołnierza Armii Krajowej. Dzieci słuchały z zainteresowaniem ciekawych opowieści. Na zakończenie spotkania były podziękowania, kwiaty i pamiątkowe zdjęcia. Była to prawdziwa lekcja historii…


Konkurs na Kokardę Narodową 2017

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie na Kokardę Narodową, organizowanym w ramach Narodowego Święta Niepodległości. Konkurs organizował Urząd Miasta Bartoszyce pod patronatem Burmistrza Miasta.Rozstrzygnięcie konkursu i nagrodzenie zwycięzców nastąpiło podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w Szkole Podstawowej nr 3. Wyróżnione i nagrodzone kotyliony to praca Niklasa z grupy „Wiewióreczek” oraz Piotra z grupy „Skrzatów”. Gratulujemy !


Misie i Biedroneczki w zamku…

W dniu 17.11.2017r. dzieci z gr. „Biedroneczki” i „Misie” pojechały na wycieczkę do Zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim by uczestniczyć w lekcji muzealnej. Po zamku oprowadzała nas sympatyczna pani przewodniczka. Zwiedzaliśmy komnaty i poznaliśmy zwyczaje tam panujące. Po zwiedzeniu zamku dzieci miały możliwość przymierzenia pięknych, dostojnych strojów z różnych epok. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała i już nie możemy doczekać się kolejnej.


„Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2017” 

W dniach od 20. 11 2017 do 30. 11. 2017 na terenie naszego przedszkola zorganizowana była zbiórka darów na rzecz Fundacji Polskich Wartości w ramach akcji „Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2017” . Dary gromadzone były w każdej grupie i zostały przekazane fundacji.
Dziękujemy bardzo Rodzicom za włączenie się do akcji.
Nazwa akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. Naszą akcją oddajemy hołd Rodakom, tym którzy od pokoleń wiernie przestrzegają maksymy „Bóg, Honor, Ojczyzna”. To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci.

Takie podziękowanie otrzymaliśmy za udział w akcji…


Mikołajki na ludowo…

W dniu 6 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość mikołajkowa. Ponieważ w naszej placówce dużą role przywiązujemy do szeroko rozumianej edukacji regionalnej, stąd powstał pomysł zorganizowania uroczystości na ludowo pod hasłem: „Mikołajki na ludowo”. Naszą uroczystość zaszczycił zespół ludowy Wojcieszanie, który działa przy Domu Kultury w Wojciechach. Wspólnie z zespołem prezentowały swoje umiejętności wokalno- taneczne dzieci z grupy Pszczółki. W strojach ludowych dzieci zatańczyły: Pofajdoka, Szota i Zajączka. Po występach zawitał do nas Mikołaj wywołując radość na twarzach zebranych przedszkolaków. Dzieci zaprosiły go do wspólnej zabawy. Mikołaj obdarzył je prezentami. Uroczystości towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu literackiego zaadresowanego do dzieci i ich rodziców na wiersz lub rymowankę o tym: Jak Mikołaj Święty rozdaje prezenty. Mikołaj osobiście wręczał pamiątkowe dyplomy i nagrody dla uczestników konkursu. Szczególnie wyróżnione wiersze Mikołaj przeczytał wszystkim przedszkolakom. Dzieci pożegnały Mikołaja piosenką. Mikołajkowe spotkanie w naszym przedszkolu było spotkaniem propagującym warmiński folklor, łączącym tradycje ze współczesnością, kultywującym tradycje ludowe oraz dziedzictwo kulturalne naszego regionu.


WARMIŃSKIE GODY – poznajemy zwyczaje i obrzędy warmińskie.

W dniu 07.12.2017 r. dzieci z grup Pszczółki i Jeżyki uczestniczyły w spektaklu „Warmińskie gody”. Przedstawienie odbyło się na Zamku Biskupinów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Dzieci poznały obrzędy i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i Powitaniem Nowego Roku. Miały możliwość słuchania warmińskiej gwary, uczestniczyły we wspólnym kolędowaniu. Po spektaklu dzieci oglądały freski na ścianach krużganków, odwiedziły zamkową kaplicę. Na koniec wycieczki wspólnie zrobiliśmy zdjęcie na dziedzińcu zamkowym.


Dzieci ze Szkoły w naszym przedszkolu…

13 grudnia nasze przedszkole odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach. Wiewióreczki zaprosiły swoich starszych kolegów do obejrzenia przedstawienia jasełkowego w ich wykonaniu. Było też wspólne kolędowanie. Spotkanie wprowadziło wszystkich w radosny, świąteczny nastrój , a tym samym było świetną okazją do pielęgnowania tradycji bożonarodzeniowych.

 

 Pszczółki odwiedziły magiczne miejsca, jakim jest pracownia pani Małgosi „M jak Małgosia”. Pani Małgosia w swojej pracowni wyczarowuje stroje na różne okazje: bale, przedstawienia, inscenizacje. Nas najbardziej interesował warmiński strój ludowy oraz jego poszczególne elementy. Pani Małgosia opowiedziała nam, w jaki sposób tworzy się taki strój. Pokazała książki, które są dla niej inspiracją. W jej pracowni mogliśmy również zobaczyć pantofelek Kopciuszka, koronę królewny Śnieżki oraz łuk i kołczan wykorzystywany do historycznych inscenizacji. Skrzyni ze skarbami pilnował Czarny Kot. Na zakończenie wizyty zostaliśmy obdarowani słodyczami. Złożyliśmy również pani Małgosi świąteczne życzenia.

Dla Babci i Dziadka mamy dzisiaj kwiatka-uroczyste spotkania

Babcia i Dziadek są zawsze dla wnuków lekiem na całe zło, cieszą się z sukcesów swoich wnuków, pocieszają ich .Babcia to uśmiech i cisza. Babcia to dobre ręce, które zawsze przytulą i sprawią, że smutki nie wrócą więcej.  Dom Babci i Dziadka to tradycje. Rozmowy o przeszłości, wspomnienia czy opowiadanie historii sprzed wieków to niewątpliwie domena babć i dziadków. To w końcu oni przechowują najczęściej w swoich domach pamiątkowe fotografie, stare albumy oraz rodzinne pamiątki. Wnuki uwielbiają różne historie, bajki, opowiadania – dla nich to ciekawa i inspirująca lekcja historii!

W naszym przedszkolu spotkania z okazji święta Babci i Dziadka trwały przez kilka dni. W każdej grupie wiekowej przedszkolaki przedstawiały programy artystyczne specjalnie przygotowane na tę okazję.Były wiersze, życzenia, piosenki, tańce, inscenizacje. Babcia to tradycja a więc były również ludowe melodie i tańce w strojach warmińskich.Wspólna zabawa z babcią i dziadkiem  bo to przecież karnawał oraz słodki poczęstunek. Wszystko to, po to, aby podziękować kochanym Babciom i Dziadkom za ich opiekę i miłość.Podczas uroczystości z okazji Święta Babci i Dziadka w grupie Pszczółek wystąpił zespół ludowy Rogóżanie. Dzieci w warmińskich strojach prezentowały wiersze i piosenki o babci i dziadku, a do tańca przygrywali Rogóżanie . Było to spotkanie wielopokoleniowe uczące dzieci szacunku do osób starszych oraz pielęgnujące tradycje ludowe.


Spotkania z seniorami w DPS w Bartoszycach z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Dnia 17 i 18 stycznia nasze przedszkolaki z grupy Skrzaty i Wiewióreczki odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Udały się tam z przygotowanym programem słowno-muzycznym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Występ z udziałem tak małych aktorów dostarczył wszystkim wielu łez i wzruszeń. Na koniec przedszkolaki obdarowały pensjonariuszy własnoręcznie wykonanymi, drobnymi upominkami – serduszkami. Dzieci zostały poproszone przez podopiecznych DPS o częstsze wizyty w ich domu. Szczęśliwe i radosne powróciły do swoich zajęć w przedszkolu. Poprzez takie działania uczymy naszych przedszkolaków szacunku do osób starszych oraz wrażliwości na krzywdę i cierpienie innych.

Poznajemy historię naszego miasta oraz zabytki Bartoszyc

W lutym dzieci z wszystkich grup  poznają nasze miasto, uczestniczą w wycieczkach do ciekawych miejsc, oglądają zabytki, poznają historię naszego miasta, odwiedziły dworzec oraz podziwiały architekturę budynku dworca. A swoje wrażenia odzwierciedlają  w pracach plastycznych na temat „Maje miasto” wykorzystując do tego różne techniki. Prace eksponowane są w całym przedszkolu. Jest przy tym  wiele wspólnych rozmów, pomysłów a przede wszystkim wspaniała zabawa i ciekawe prace…

W celu poznania zabytków naszego miasta Biedroneczki i Pszczółki odwiedziły dworzec. Dzieci dowiedziały się, że dawno temu do Bartoszyc dojeżdżały pociągi osobowe, zobaczyły miejsca startowe autobusów oraz podziwiały architekturę budynku dworca. W drodze powrotnej dzieci przyglądały się mijanym kamienicom, zauważyły również, że na niektórych budynkach widnieją numery, które okazały się rokiem powstania budynku. Dzieci były zszokowane, że niektóre kamienice mają ponad 100 lat. Idąc na dworzec, zaszliśmy na pocztę, gdzie dzieci miały możliwość kupienia znaczków i wysłania listów do zaprzyjaźnionych przedszkoli.


12 lutego nasze przedszkole odwiedziła pani kustosz Katarzyna Janczewska-Pszczoła z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która prowadzi Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Pani Kasia opowiedziała dzieciom historię powstania naszego miasta. Bardzo ciekawie opowiadała o ludach zamieszkujących dawno temu nasze tereny Prusach i Krzyżakach, o krainie Barcji i Dolinie Róż.Wszystko to było ilustrowane obrazami na dużym ekranie. Przedszkolaki z ciekawością słuchały i oglądały. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące historii naszego miasta. Za właściwe odpowiedzi wszyscy otrzymali nagrody . Spotkanie to usystematyzowało dotychczas zdobytą przez dzieci wiedzę podczas zajęć, zabaw i wycieczek .Bardzo dziękujemy pani Kasi za miłe spotkanie.


Poznajemy legendy naszego miasta i okolic… 
Trzeba pamiętać, że postawa patriotyczna nie może polegać tylko na słownej deklaracji i okazywaniu uczuć do miasta i kraju, ale musi objawiać się aktywnym działaniem prowadzącym do zrozumienia i realizacji zadań. Dlatego  dzieci z grup najstarszych naszego przedszkola  wzięły udział w spotkaniu z p. B. Knifko pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach . Pani Basia opowiedziała nam  legendy dotyczące naszego miasta i regionu . Były to legenda o Gustebaldzie, Legenda o Łynie, Jezioro Dadaj. Za pomocą prezentacji multimedialnej uzupełniła opowieść o piękne obrazy i ilustracje omawianych treści . Było to kolejne ciekawe wydarzenie w poznawaniu historii naszego miasta. Dzieci podziwiały również nasze miasto z lotu ptaka, rozpoznając i nazywając różne obiekty. Dziękujemy bardzo pani z biblioteki za miłe spotkanie , które dostarczyło dzieciom wiele wrażeń.


Spotkanie z Leśnikiem

22 lutego w naszym przedszkolu gościliśmy pana leśniczego. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wiele o życiu dzikich zwierząt i ptaków występujących w naszym regionie.


Warsztaty z Rodzicami…

Miesiąc luty był miesiącem w którym bardzo dużo czasu poświęcaliśmy Bartoszycom i naszym zabytkom.  Oglądaliśmy, zwiedzaliśmy, zapraszaliśmy gości,którzy opowiadali nam o historii naszego miasta, poznaliśmy legendy związane z naszym miastem, wykonywaliśmy prace plastyczne wszystko to, aby poznać dobrze miasto w którym mieszkamy. Uwieńczeniem wszystkich naszych działań było zaprezentowanie rodzicom wiedzy, którą nabyliśmy i wspólne wykonanie prac plastycznych dotyczących naszego miasta i zabytków, którymi możemy się pochwalić 🙂


W dniu 02.03.2018 grupa Pszczółki przedstawiały program artystyczno-wokalny dla kobiet ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bartoszycach z okazji dnia kobiet.
Dzieci miały możliwość prezentacji swoich talentów i przywiązania do tradycji naszego regionu. Podczas występów Pszczółki śpiewały tradycyjne warmińskie pieśni oraz współczesne piosenki. Przedszkolaki recytowały wiersze oraz tańczyły tańce ludowe. Na zakończenie występu złożyły paniom życzenia.
Występ naszych Przedszkolaków bardzo podobał się publiczności zebranej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach i dzieci dostały długie owacje oraz słodkie upominki.

Dzieci z grupy ,,Skrzaty” na wycieczce w Bramie Lidzbarskiej

Dzieci z grupy ,,Skrzaty” na zakończenie planu działań ,,Poznajemy nasze miasto” wybrały się na wycieczkę do Bramy Lidzbarskiej. Wcześniej przedszkolaki poznały historię powstania Bramy, dowiedziały się, że jest to najstarszy i cenny zabytek architektury świeckiej. Poznały legendę ze zbioru Teresy Bratek ,,Siedem bartoszyckich legend” ,,Duchy Bramy Lidzbarskiej” – były bardzo ciekawe co jest wewnątrz tak magicznego miejsca. Na zwiedzanie umówiliśmy się z pracownikiem Urzędu Miasta panem Rafałem Krześcijańskim, który oprowadził dzieci po wnętrzu bramy, opowiedział o różnych jej losach, dzieciom bardzo podobał się widok na panoramę miasta, który rozciągał się z okien bramy, nasz przewodnik pozwolił dzieciom nakręcić mechanizm zegara. Przedszkolakom wycieczka ta na długo zapadnie w pamięci i zachęci do poznawania ciekawych legend dotyczących naszego miasta.


„Pszczółki i Jeżyki”  na wycieczce w Olsztynie – stolicy Warmii i Mazur
14 marca wybraliśmy się do Olsztyna aby poznać zwyczaje i obrzędy związane ze świętami Wielkanocy na Warmii i Mazurach. Podróż drogami tradycji odbyliśmy w Domu Gazety Olsztyńskiej . Uczestniczyliśmy w przygotowanej lekcji , podczas której dowiedzieliśmy się o obrzędowości Świąt Wielkiej Nocy . Wiemy teraz co to jest gaik – maik, chodzenie z kogutem, czy zabawa w wybitkę z jajkami. Potrafimy rozpoznać kraszankę od pisanki. Poza tym mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy poświęconej historii miasta Olsztyna oraz wydawnictwa Gazety Olsztyńskiej . Odwiedziliśmy również Olsztyński Zamek , gdzie spotkaliśmy znajomą postać Bartela i Mikołaja Kopernika . Pełni niezapomnianych wrażeń szczęśliwi wróciliśmy do naszego przedszkola.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych…

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym przedszkolu dzieci  poznawały historię żołnierzy niezłomnych, walczących o wolność . W holu przedszkola powstała tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Nasze przedszkolaki brały udział w konkursie organizowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez Stowarzyszenie im. gen.bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Uroczysta gala podczas której wręczono nagrody, odbyła się 14 marca 2018 r. w Klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu. Wyróżnienie otrzymała praca plastyczna – projekt pomnika – ” Cześć i chwała bohaterom”, którą wykonała Hania z grupy „Wiewióreczek”.


Wystawa fotograficzna nt.”Miejsca, które warto zobaczyć w mojej miejscowości i okolicy”.

W naszym przedszkolu zorganizowana została wystawa fotograficzna pt. „Miejsca, które warto zobaczyć w mojej miejscowości i okolicy”. Wystawa prezentowała fotografie przedstawiające miejsca, które warto zobaczyć, które są bliskie naszemu sercu. Dziękujemy Dzieciom i Rodzicom za pomoc w jej zorganizowaniu…


Konkurs plastyczny ” Bartoszyce moje miasto”

W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pt. „Bartoszyce moje miasto”, który skierowany był do dzieci i ich rodziców. Na konkurs wpłynęło 26 prac, które prezentowane były na wystawie w holu naszego przedszkola.Wszystkie prace były ciekawe, zgodne z tematem oraz przestawiały uroki naszego miasta. Konkurs został rozstrzygnięty podczas uroczystości Powitania wiosny. Szczególnie wyróżnionych zostało 7 prac. Gratulujemy dzieciom i ich rodzicom!


Wielkanocne tradycje…

20 marca dzieci z grupy Wiewióreczki zaprosiły swoich Rodziców na warsztaty wielkanocne. Dzieci przywitały rodziców piosenką, następnie odgadywały zagadki. Rozwiązanie zagadek utworzyło hasło krzyżówki : Wielkanoc. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania „Przygoda zajączka” i wykorzystując logiczną gałązkę układały ją. Narzędzia TOC uczą logicznego myślenia oraz opowiadania treści  pełnym zdaniem . Taniec motyli i ptaków z wykorzystaniem kolorowych pomponów został nagrodzony brawami .Piosenka o świętach  wielkanocnych wprowadziła wszystkich w nastrój świąt i zaprosiła do wykonania ozdób świątecznych.Wszystkie wykonane prace zostały wyeksponowane w przedszkolnej galerii. Rodzice z dziećmi wysoko podnieśli poprzeczkę wykonując przepiękne stroiki. Dziękujemy rodzicom i dzieciom  za wspólną zabawę.


Dzieci z grupy ,,Skrzaty” poznają tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych”

Dzieci z grupy ,,Skrzaty” przygotowania świąteczne rozpoczęły od utworzenia w sali kącika wielkanocnego, w którym znalazły się symbole związane ze świętami, wykonały dekoracje świąteczne. Poznały tradycje i podania ludowe związane z pisankami, dowiedziały się jakimi technikami można ozdabiać pisanki, własnoręcznie wykonały pisanki. Dowiedziały się jak w dawnych czasach ludzie bawili się pisankami w święta. Wzięły udział w zabawie w turlanie pisanek. Ta zabawa bardzo się dzieciom podobała. Były zachwycone, że tak fajnie można się bawić kolorowymi jajkami. Przedszkolaki uczestniczyły w licznych doświadczeniach z jajkiem: rozpoznawały ugotowane i surowe jajko, sprawdzały czy jajko pływa lub tonie, jak wygląda w środku. Poznały również tradycyjne potrawy związane z tymi świętami, postanowiły upiec babkę wielkanocną. Po zgromadzeniu wszystkich produktów chłopcy Tymon i Wiktor czytali przepis i sposób wykonania a pozostałe dzieci pryz pomocy pani Ani łączyły, odmierzały potrzebne produkty, następnie zaniosły przygotowaną babkę do kuchni aby ją upiec, gdy była gotowa zastała polana polewą, po wystygnięciu dzieci zebrały się przy odświętnie nakrytym stole aby ją wspólnie zjeść. Babka wielkanocna bardzo wszystkim smakowała, wśród tak miłej atmosfery dzieci składały sobie świąteczne życzenia. Działania dostarczyły dzieciom dużo radości i dały możliwość, doświadczania oraz zdobycia wielu wiadomości o tradycjach i zwyczajach świąt wielkanocnych. 


Dzieci ze starszych grup wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem wizyty było obejrzenie wystawy pt.Moje…Twoje… Nasze…Bartoszyce. Przedszkolaki poznały pionierów naszego miasta znajdujących się w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej. A o historii pierwszych osadników naszego miasta opowiedziała nam pani Kasia.


13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Katyńskich. W tym dniu dzieci z grupy Jeżyki i Pszczółki wzięły udział w uroczystości, która odbyła się na cmentarzu komunalnym w Bartoszycach.Wiewióreczki tego dnia  podczas wizyty w Klubie Garnizonowym obejrzały wystawę pt. „Katyń -ocalić od zapomnienia”.


Święto Flagi…

2 maja uczestniczyliśmy w miejskich uroczystościach z okazji Święta Flagi. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu…


Bieg Małego Patrioty…

16 maja w naszym   przedszkolnym ogrodzie miał miejsce „Bieg Małego Patrioty”.  Rozgrzewkę przed biegiem poprowadził pan Adam Binięda – kierowca rajdowy, który przyjechał swoim wyścigowym autem. W biegu brali udział rodzice.Wszyscy uczestnicy w strojach biało-czerwonych mieli za zadanie pokonać wyznaczoną trasę.  Dzieci z każdej grupy biegły ze swoimi paniami i rodzicami. Na mecie na każdego czekał medal. Atrakcją imprezy było oglądanie samochody rajdowego.


„Kocham Cię Polsko”- międzygrupowy konkurs recytatorski

17 maja w naszym przedszkolu odbył się międzygrupowy konkurs recytatorski pt. ” Kocham Cię Polsko”, wzięły w nim udział dzieci ze starszych grup. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu. Następnie przedszkolaki prezentowały wiersze patriotyczne. Komisja konkursowa przyznała dla czworga dzieci szczególne wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Konkurs ubarwił występ dzieci z grupy

” Pszczółek”, które w ludowych strojach wykonały tańce warmińskie.


„Kto Ty jesteś?- Polak Mały”- miedzygrupowy quiz wiedzy patriotycznej

W dniu 14.05.2018r odbył się Międzygrupowy Quiz  wiedzy o Polsce. Wzięły w nim udział dzieci z najstarszych grup  – Pszczółki i Jeżyki . Celem zabawy  było utrwalenie  wiadomości dotyczących naszej ojczyzny oraz kształtowanie tożsamości narodowej .  Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, słuchały fragmentu wiersza , który był podstawą odpowiedzi na konkursowe pytania , rozpoznawały     wśród  rożnych  utworów muzycznych hymn narodowy.  Ponadto układały puzzle z symbolami narodowymi. Podczas zabawy w skojarzenia udzielały trafnych odpowiedzi na temat sławnych Polaków min.: F. Chopina , Jana Pawła II , M. Kopernika.   Wspólna zabawa zakończyła się remisem. W nagrodę dzieci otrzymały książeczki.

Quiz przygotowały   i poprowadziły: M. Michałowska- Kuźmowicz i  I. Osiecka


,,Polska –  moja ojczyzna”  – warsztaty z rodzicami

Dnia 17.05.2018 ( czwartek)  odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców w grupie ,,Skrzaty” , to kolejne z działań  mających na celu wychowanie  dzieci w duchu wartości. Rezultaty w tym zakresie osiąga  się poprzez stosowanie metod opartych na aktywizacji dziecka, w te działania wpisują się warsztaty dzieci z rodzicami, w czasie, których przedszkolaki  mogły zaprezentować swoje wiadomości o Polsce, symbolach narodowych. Są to elementy nierozerwalnie związane z pojęciem „Ojczyzna”. Wykazywały się znajomością legend ,,Wars i Sawa” ,,,O smoku Wawelskim”  ,,Warszawskim Bazyliszku”  ,,Lechu ,Czechu i Rusie” . To one właśnie w sposób poetycki, fantastyczny i barwny zaznajamiają dzieci z przeszłością Ojczyzny, a w ich treściach zawarte są nieprzemijające  duchowe wartości kultury narodowej. Dzięki bajkom i legendom dziecko sercem poznaje swój ojczysty kraj i jego przeszłość. Rozpoznawały herby miast Bartoszyc, Warszawy, Krakowa, Gdańska. Dzieci  mogły pochwalić się przed rodzicami swoimi umiejętnościami  czytelniczymi.  Wspólnie bawili się  chustą animacyjną. Pracując w grupach wykonali mapę Polski, poprzez naklejanie różnych aplikacji, wykorzystanie kolorowego papieru, bibuły.  Przez pracę z mapą dzieci poszerzają krąg  swoich zainteresowań . Wskazują na mapie   stolicę Polski, Kraków, główną rzekę – Wisłę, morze, góry, ważniejsze rzeki, regiony polski – Warmia i  Mazury. Dwie grupy dzieci i rodziców  wykonały  foldery przedstawiające najważniejsze zabytki Warszawy i Krakowa.  Z wykonanych prac powstała wystawa w holu przedszkola wystawa. Wspólna twórcza praca przyniosła  uczestnikom wiele radości .


Przedszkolaki   zwiedzają  Park Etnograficzny  w Olsztynku

W środowy poranek 23 maja 2018 r dzieci z dwóch grup- Pszczółki i  Jeżyki  z naszego przedszkola wyruszyły  na wycieczkę do Skansenu w Olsztynku. Tam na miejscu zwiedziły  budynki mieszkalne, zabudowania gospodarcze, wyposażenia budynków  oraz poznały narzędzia  i maszyny , którymi ludzie posługiwali  się dawniej. Po wspólnym zwiedzaniu dzieci mieli możliwość odpoczynku  na łonie natury. Wycieczka ta była super przygodą , dzięki której małe dzieci nie tylko miło spędziły czas ale także  wiele się nauczyły.


Rodzinne Spotkania z okazji święta Mamy i Taty…

Dzieci z każdej grupy wiekowej zorganizowały w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach uroczystości związane z Dniem Mamy i Dniem Taty. Były pełne wzruszenia, radości i dumy.

 

Wycieczka do muzeum Przyrody Warmii i Mazur w Olsztynie

5 czerwca dzieci z grupy ” Skrzaty” i ” „Wiewióreczki ” uczestniczyły w wycieczce do Olsztyna. W programie wycieczki była wizyta w Muzeum przyrody Warmii i Mazur , gdzie dzieci uczestniczyły w lekcji pt.”Mieszkańcy Starego lasu”. Przedszkolaki poznały zwierzęta żyjące w lasach Warmii i Mazur,  inne gatunki zwierząt oraz ich zwyczaje. Uczyły się szanować otaczającą nas przyrodę oraz zwierzęta.


„Rodzina Dom Ojczyzna”- Festyn Rodzinny

„Rodzina Dom Ojczyzna” pod takim hasłem odbył się w naszym przedszkolu 14 czerwca festyn rodzinny.  W ogrodzie przedszkolnym zebrały się całe rodziny. Gości powitała pani dyrektor dziękując jednocześnie  rodzicom za wspieranie naszych działań wychowawczo- dydaktycznych oraz  pomoc w organizacji festynu. Następnie wystąpiły dzieci , które uczęszczały na warsztaty taneczne w naszym przedszkolu, prezentując tańce ludowe i nowoczesne. W ogrodzie przedszkolnym czekało wiele atrakcji. Była piana z wozu strażackiego, kącik plastyczny, konstrukcyjny, fotograficzny, malowania buzi, loteria fantowa oraz  przepyszne dania, specjały ” Szefa kuchni” i pyszne ciasta upieczone przez mamusie. Zabawę poprowadził pan Krzysztof Kowalski.Była super zabawa, wiele atrakcji, tańce, konkursy. Dla naszych dzieci to niezapomniane chwile spędzone w gronie kolegów i najbliższych.