Święto drzewa

„ŚWIĘTO DRZEWA” – połączone z akcją czytania dzieciom

Tegoroczna, już trzynasta w ogóle edycja Święta Drzewa przebiegała pod hasłem ,,Czytamy Drzewom” aby podkreślić związek  pomiędzy naturą i literaturą. Drzewa spełniają ważną rolę w przyrodzie ponieważ najskuteczniej pochłaniają dwutlenek węgla, który jest przyczyną globalnego ocieplenia. Współkształtują klimat, regulują wilgotność gleby i powietrza, zatrzymując pyły, oczyszczają powietrze, umacniają brzegi rzek, przeciwdziałają powodziom i zachowują wodę na czas suszy. Drzewa wzbogacają różnorodność biologiczną, stwarzając warunki do życia dla zwierząt i roślin.   Przedszkolne Święto Drzewa swoją obecnością uhonorowali goście. W tym dniu najpierw przedszkole odwiedziła pracownica Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oddział Bartoszyce, która spotkała się z dziećmi grup ,,Misie”,  ,,Wiewióreczki” i ,,Pszczółki”. Potem, korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych, pracownica Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach spotkała się z dziećmi grup ,,Jeżyki”, ,,Skrzaty” i ,,Krasnoludki” wśród drzew ogrodu przedszkolnego aby jeszcze bardziej podkreślić związek literatury z naturą. Obie panie przeczytały maluszkom z naszej ,,Dwójeczki” i drzewom mądre, wzruszające oraz wesołe opowiadania o otaczającym świecie przyrody. Wszystkie dzieci słuchały z uwagą i były zachwycone nową formą czytania bajek. Przesłanie tych tekstów na długo zapadnie przedszkolakom w pamięci.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest akcja sadzenia drzew co roku 10 października oraz wiele innych różnorodnych działań. Święto Drzewa to całościowa edukacja na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, poparta działaniami praktycznymi. Program objęty jest patronatem Ministra Środowiska oraz Ministra Edukacji Narodowej.