Cała Polska czyta dzieciom…

CAŁA  POLSKA  CZYTA  DZIECIOM….MY TEŻ CZYTAMY!!!

Czas pobytu w przedszkolu to dla dziecka czas wzmożonego poznawania świata, zdobywania wiedzy i kształtowania wielu umiejętności. Narzędziem poznawczym, a jednocześnie i warunkiem dobrego funkcjonowania w świecie jest język. Właśnie czas przedszkolny jest ważnym punktem w nauce języka. Jednym ze sposobów bogacenia go, uczenia poprawnej gramatyki i składni oraz doskonalenia mowy jest czytanie książek. Jeśli czytamy codziennie i rozmawiamy o problemach, które porusza książka to również wychowujemy.  Zwłaszcza, że jak mówi Irena Koźmińska Prezes Fundacji ,,ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom” …,,Czytanie jest dziś ważniejsze niż  było kiedykolwiek w przeszłości, gdyż tylko wyrobiony czytelnik jest w stanie radzić sobie z zalewem informacji i nowej wiedzy oraz nadążyć za szybkimi zmianami w świecie.” Wiedząc o tym nasza ,,Dwójeczka” dawno przyłączyła się do Programu  ,,Czytające przedszkola” Fundacji ,,ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i poświęca literaturze wiele uwagi oraz uatrakcyjnia codzienne czytanie. Duże zainteresowanie dzieci wzbudzają cykliczne prezentacje multimedialne do czytanych przez panią z Biblioteki Pedagogicznej utworów literatury dziecięcej. W naszym przedszkolu funkcjonuje również ,,Kącik wymiany książek”, który cieszy się wielkim powodzeniem. W  wyposażeniu biblioteczki pomogli chętni rodzice dostarczając książeczek  z własnych zbiorów.  Kącik został utworzony  na dolnym holu przedszkola w miejscu dostępnym codziennie  dla wszystkich. Wypożyczanie książek polega na zamianie własnej książeczki przyniesionej z domu  na inną  umieszczoną w „biblioteczce”.     Atrakcyjną dla dzieci formą jest również ,,Klub czytających rodziców”, kiedy to zaproszony do przedszkola dorosły czyta wybrane przez dzieci książeczki. Jesienią  połączyliśmy akcję czytania ze ,,Świętem Drzewa”. W tym dniu bajki czytały dzieciom przedstawicielki Starostwa Powiatowego w Bartoszycach oraz Wojewódzkiego  Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział w Bartoszycach, także w plenerze.  Nie zaniedbujemy czytania również w innych sytuacjach. W grudniu dzieci z grupy ,,Jeżyki” odwiedziły Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach aby śpiewać kolędy z zespołem ,,Cansona” Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie obyło się bez czytania. Seniorki pomogły dzieciom przenieść się na chwilę w bajkową krainę zbliżających się świąt poprzez czytaną opowieść ,,Wigilia Bożego Narodzenia” w pięknie przystrojonym kąciku.

Akcję czytania dzieciom uatrakcyjnił również zaproszony przedstawiciel Rady Miasta Wiesław Ostapowicz, który po ,,Przedstawieniu jasełkowym” w grupie ,,Jeżyki” przeczytał dzieciom ,,Opowieść o Świętym Mikołaju”. Również w grudniu nasze przedszkole odwiedziły przedstawicielki ,,Klubu seniora”, które dzieciom z grup ,,Jeżyki” i ,,Pszczółki” przeczytały opowiadania ,,Lisica i wilk” oraz ,,Mysz miejska i mysz wiejska” ze zbioru ,,Baśnie z całego świata”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały również opowiadania o ,,Białasku”  ze zbioru ,,Najpiękniejsze bajki o zwierzętach”.   Na podkreślenie zasługuje fakt, iż kontakt z literaturą zaspakaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka. Wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Sprawia dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Możliwość wymiany książek w  zorganizowanym kąciku przyczynia się do rozwijania zainteresowania książkami, sprawia czytającym wiele radości i uczy odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Grupa Krasnoludki lubi gdy czyta mama…

” Mikołajkowe czytanie”

„Jeżyki w Bibliotece”

Czytanie dzieciom w grupie ” Skrzaty”

Kolejnymi osobami , które odwiedziły grupę Skrzaty  w dniu 26.02.2016 br w ramach comiesięcznego czytania dzieciom były mama i kuzynka naszej  Zuzi .Pani Ewelina przeczytała dzieciom piękne opowiadanie pt: Kłopotliwa biedronka . W tym samym czasie wszystkie dzieci zostały zamienione w piękne biedronki  przez mamę Zuzi. Dużo radości przyniósł  dzieciom wspólny taniec do muzyki Klanza, słodki poczęstunek przygotowany przez zaproszonych gości oraz kolorowanie obrazków z wizerunkiem małej biedronki.

Czytanie w grupie Misie

Dzieci z grupy misie biorą udział w planie wspomagania zainteresowań czytelniczych  i aktywnego udziału w akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”  przy wspomaganiu Biblioteki Publicznej filia nr 2, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Raz w miesiącu pani Danusia z biblioteki odwiedza przedszkolaków w przedszkolu i czyta  bajki, zapraszani są rodzice i goście.