Akademia Aquafresh

W tym roku szkolnym przedszkole nasze    przystąpiło po raz pierwszy  do Ogólnopolskiego  Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków ,,Akademia Aquafresh”. Nauczycielki i dzieci bardzo chętnie włączyli się do tego projektu mającego na celu zwrócenie uwagi na problem próchnicy wśród dzieci, zachęcania do wizyt kontrolnych u stomatologa, zdrowego odżywiania. Dzieci w cyklu siedmiu zajęć poznały bohaterów Pastusiowej Krainy,  dowiedziały skąd się biorą zęby czym się różnią zęby mleczne od stałych,  poznały budowę jamy ustnej. Przedszkolaki nabyły umiejętność określania stopnia zużycia szczoteczki do zębów, wiedzą jak często  należy je wymieniać wszystkiego dowiedziały się z opowiadania o przygodzie Szczotkusia. Wyrabiały nawyk mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów, śpiewały piosenkę ,,Szczotka ,pasta, kubek ciepła woda” Sprawdzały stan swoich szczoteczek.  Dzieci poznały produkty, które wpływają na zdrowie zębów i jakich należy unikać, przypominają  prawidłowe zasady zdrowego żywienia, potrafią rozpoznać cechy zdrowych zębów. Wiadomości utrwalały rozwiązując zagadki i rebusy Barneya. Przedszkolaki odwiedziły gabinet stomatologiczny w celu zapoznania się z przebiegiem wizyty u dentysty, dzieci mogły  dotknąć urządzenia używane przez stomatologa i przekonać się ,że  nie należy się obawiać wizyty u dentysty. Pani doktor zachęciła dzieci do wizyt kontrolnych. Dzieci w przedszkolu bawiły się w gabinet dentystyczny używając zabawkowych sprzętów . Dzieci u celu utrwalenia zdobytych wiadomości i zasad dbania o higienę jamy ustnej obejrzały interaktywne  przedstawienie przygotowane przez nauczycielki, w którym też wzięły udział chętne dzieci.  Podczas każdego zajęcia dzieci zdobywały sprawności które umieszczały na tablicy: ,,Przyjaciół Pastusiów” ,,Zębowych  znawców” ,,Opiekunów szczoteczek” ,,Mistrzów szczotkowania” ,,Witaminowych ekspertów” ,,Pomocników dentysty”- dzieci wykonywały prace plastyczne z bohaterami programu.