Żywność – zdrowo, lokalnie i odpowiedzialnie

„ZIELONY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU”

Wiele radości sprawiło dzieciom zorganizowanie w przedszkolu ,, Zielonego Dnia”. W tym dniu wszystko było zielone – Zielona Flaga, ubrania dzieci, pelerynki i czapeczki.  Dzieci piły zielone soki o smaku kiwi, jadły zielone  warzywa- zieloną paprykę i zielony seler oraz zielone owoce- winogrona, kiwi i jabłka. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej i wysłuchania wiadomości na temat darów jesieni. Nazywały warzywa i owoce pamiętając o tym, że są one źródłem witamin.

 

„KRASNOLUDKI”  BUDUJĄ PIRAMIDĘ  ZDROWEGO ŻYWIENIA

To, jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie dziecka i młodego człowieka, specjaliści ujęli w kilka dość prostych zasad, których graficznym wyobrażeniem jest tzw. Piramida Żywieniowa. Wystarczy stosować się do nich, by posiłki naszych pociech stały się w pełni wartościowe i sprzyjające prawidłowemu rozwojowi młodego człowieka. Dzieci z  grupy„ Krasnoludki”  wiedzą o tym  doskonale dlatego postanowiły stworzyć własną Piramidę Żywieniową. Zapoznały się ze wszystkimi produktami wchodzącymi w skład piramidy, chętnie wypowiadały się na temat zdrowego odżywiania, dużo radości sprawiło im wspólne naklejanie produktów na odpowiednie „piętra” piramidy. Rezultatem zdrowego odżywiania się i zapoznania z Piramidą Żywieniową były „ Owocowe szaszłyki…”

„KRASNOLUDKI” ROBIĄ OWOCOWE SZASZŁYKI

W listopadzie  w grupie „ Krasnoludki”  wspólnie z panią Moniką  oraz panią Dorotą dzieci wykonały pyszne, zdrowe i kolorowe szaszłyki owocowe. Nasze „ Krasnoludki” przed wykonaniem szaszłyków dokładnie umyły ręce. Następnie  zabrały się do robienia  zdrowych, bogatych w witaminy szaszłyków.  Dzieci doskonale wiedzą, że owoce należy spożywać codziennie ponieważ są źródłem witamin, dlatego promocja zdrowia i wdrażanie dzieci do prawidłowego odżywiania jest zadaniem priorytetowym. Dzieci rozpoznawały owoce za pomocą dotyku, nazywały je oraz opisywały ich wygląd. Najciekawszym jednak momentem było ich próbowanie i wypowiadanie się na temat ich smaku. Dzięki takim zajęciom nauczyły się , a także poznały dokładnie smak, zapach i wygląd różnych owoców. Po wykonaniu szaszłyków owocowych wszystkie dzieci chętnie je zjadły, bo wiadomo, coś co zrobi się samemu lepiej smakuje!

 

WARZYWNE KUKIEŁKI I OWOCOWE SZASZŁYKI W GRUPIE ” PSZCZÓŁKI”

Wykonanie kukiełek z warzyw jest trudnym i pracochłonnym zadaniem  dla dzieci. Dlatego wcześniej przy pomocy rodziców zgromadziliśmy  potrzebne materiały : włóczki, wstążki, bibuły, ścinki materiałów, patyczki.  Przyniesione  przez dzieci warzywa , dały okazję do rozmowy o  nazwach warzyw i  ich wartościach odżywczych.  Dzieci wykazały się wiedzą na temat części jadalnych roślin i ich wykorzystania w domowym gospodarstwie.  Po wprowadzeniu w tematykę zajęcia , wspólnie z dziećmi rozpoczęliśmy  wykonanie kukiełek. Dzieci zaskakiwały swoją pomysłowością  i zapałem. Wyobraźnia podsuwała ciekawe pomysły na wykonanie kukiełek. Dzieci chętnie pożyczały kolegom przyniesione przez siebie materiały, doradzały sobie.  To naprawdę była wspaniała, twórcza zabawa.           Na koniec  zaprezentowały swoje kukiełki na forum grupy.   Wytwory pracy dzieci można było obejrzeć na wystawie w przedszkolu.

WARSZTATY Z RODZICMI W GRUPIE ” PSZCZÓŁKI”-04.12.2014  –podsumowanie akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka

,,Podróż do krainy pełnej zdrowia

Na początku nauczycielka  zapoznała rodziców z celem spotkania, a następnie zaprosiła dzieci do występu artystycznego, na który składały się wiersze, piosenki i inscenizacje o zdrowiu:  ,,Owoce i warzywa” – piosenka, następnie dzieci inscenizowały wiersz ,,Witaminowe abecadło” w dalszej części dzieci wykonywały ,,Gimnastykę na wesoło”,  dzieci inscenizowały wiersz ,,Żaba”, oraz zaśpiewały ,,Witaminową piosenkę” a na koniec recytowały wiersz ,,Akademia zdrowego przedszkolaka” w czasie którego dzieci  symbolicznie wyrzuciły do  kosza wszystkie niezdrowe słodycze.   W dalszej części spotkania odbył się mini konkurs wiedzy, którą dzieci przyswoiły w trakcie jesiennego spotkania ,,Akademii Zdrowego Przedszkolaka” dzieci wspólnie z rodzicami losowały pytania i wspólnie na nie  odpowiadali.  Następnie dzieci podarowały rodzicom własnoręcznie wykonane książeczki kucharskie z przepisami na zdrowe zamienniki słodyczy, w dalszej części dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały  zdrowe zamienniki słodyczy składające się z suszonych owoców, miodu (zdrowe ciasteczka), owocowe szaszłyki, kisiel z owocami, wszystkim ta cześć spotkania najbardziej się podobała, rodzice również mogli obejrzeć galerię prac wykonanych przez dzieci w czasie trwania programu. Rodzice byli bardzo zachwyceni z wiadomości i umiejętności jakie nabyły dzieci.

 

,,Szwedzki stół” – Dni samodzielnego komponowania posiłku przez dzieci w naszym przedszkolu to dla przedszkolaków nowość. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w robieniu kolorowych, smacznych i zdrowych kanapek na drugie śniadanie. Każde dziecko samodzielnie smarowało chleb masłem nastepnie wybierało na kanapkę to na co miało ochotę. Była przy tym wspaniała zabawa a jakże takie kanapki smakowały!

Wycieczka do sklepu ze zdrową żywnością

We wtorek tj. 04.03.2015r. grupa „ Krasnoludki” z naszego przedszkola  wybrała  się na wycieczkę do sklepu „ STOKROTKA” , aby poznać miejsca, w których można kupić zdrową żywność. Półki ze zdrową żywnością są specjalnie oznakowane, znajduje się nad nimi napis ZDROWA ŻYWNOŚĆ.  Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat zdrowej żywności oraz zadawały wiele pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.

Dzieci wiedzą, jakie produkty wchodzą w skład Piramidy Żywienia, ale były nieco zdziwione, że na półkach ze zdrową żywnością można znaleźć słodycze. Pani wytłumaczyła, że są to specjalne słodycze, niezawierające cukru. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę i jesteśmy przekonani, że częściej będą wybierać produkty oznakowane jako zdrowa żywność.

 WIELKA TAJEMNICA MAŁEGO NASIONKA- zabawy badawcze, sianie roślin, zakładanie zielonych ogródków, obserwacja budowy roślin, faz ich rozwoju.

Zakładamy Zielony Ogródek w naszej Sali- Krasnoludki

Prace przy pielęgnacji kwiatów w małej oranżerii tak bardzo zainteresowały Krasnoludków , że postanowiliśmy nasz zielony ogródek  uzupełnić o hodowlę nowalijek. Na początku dzieci poznały różnego rodzaju nasiona. Rozpoznawały ich różnorodny kształt i kolory. Następnie maluszki  miały możliwość samodzielnie zasiać i podlać swoje „uprawy”. Poznały także etapy sadzenia cebuli. Dzieci dowiedziały się min.  jak w prosty sposób wyhodować szczypiorek. Krasnoludki założyły też hodowlę fasoli, dzięki której będą mogły obserwować kiełkowanie i wzrost poszczególnych części rośliny. Dowiedziały się również , że roślinom do wzrostu potrzebne jest światło , woda i odpowiednia temperatura Na zakończenie wszystkie dzieci ustaliły w jaki sposób będą pielęgnować swoje roślinki. Mamy nadzieję, że samodzielnie wyhodowane nowalijki będą szczególnie dobrze smakować na kanapkach i uda nam się namówić do ich jedzenia każdego niejadka.

MISIE ZAKŁADAJĄ ZIELONY OGRÓDEK

„KOLOROWE TWAROŻKI” 

W grupie Misiów dzieci samodzielnie  przygotowywały  „kolorowe twarożki” łacząc biały twarożek z kolorowymi warzywami. Następnie  same  robiły kanapki, które smakowały wszystkim jak nigdy przed tem.

 SMACZNA RZEŻUCHA I ZIELONY SZCZYPIOREK

Praktyczne uczestnictwo w zdrowym odżywianiu się dzieci- hodowla szczypiorku, rzeżuchy  i wykorzystanie zasobów hodowli przy komponowaniu posiłków

WIELKANOCNE SMAKOŁYKI – prezentacja na tablicy  informacyjnej dla Rodziców  w temacie Przepis Dnia regionalnych, lokalnych przepisów wielkanocnych przyniesionych przez rodziców z zachowaniem zasady zdrowo, odpowiedzialnie.

,,Perłowa kolekcja” – prezentacja na tablicy dla rodziców produktów i potraw z naszego województwa  nagrodzonych przez Polską Izbę Produktów Regionalnych i Lokalnych nagrodą ,,Perła”

KONKURS PLASTYCZNY-  ” E- NIE JEMY I ZDROWO ŻYJEMY”

 ZORGANIZOWANY PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ Z UKRAIŃSKIM JĘZYKIEM NAUCZANIA W BARTOSZYCACH POD PATRONATEM  BURMISTRZA MIASTA BARTOSZYCE

Konkurs plastyczny „ E nie jemy i zdrowo żyjemy„ , realizowany był w ramach projektu JAKOŚĆ ŻYWIENIA.

Celem projektu było uświadomienie uczniom i kreowanie w nich umiejętności wybierania produktów spożywczych bez konserwantów E i wzmacniaczy smaków, które  w bardzo istotny sposób wpływają na samopoczucie dzieci, ich koncentrację uwagi, kondycję, wyniki w nauce, a przede wszystkim na ich zdrowie. Konkurs „ E nie jemy i zdrowo żyjemy „ był jedną z form  rozpowszechniania wśród dzieci rozsądnego i mądrego odżywiania.  Nasze przedszkole reprezentował prace trzech dziewczynek Marlenki W., Zuzi B. i Natalki Ś.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania  w Bartoszycach podczas podsumowania projektu „ Jakość żywienia”. W trakcie uroczystości dla uczestników projektu została  wygłoszona prelekcja przez dietetyka żywienia Poradni Dieta Slim  w Bartoszycach oraz specjalistę żywienia i chirurgii ogólnej.

Dziewczynki otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy!!!