Ogólnopolski Tydzień Kariery Zawodowej w naszym przedszkolu…

Ogólnopolski Tydzień Kariery Zawodowej w naszym przedszkolu…

Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Tegoroczne działania zaplanowane były w dniach od 15 do 21 października 2018 r. i realizowane  pod hasłem „Bądź architektem swojego szczęścia!”. W naszym przedszkolu podjęliśmy szereg działań, dzięki którym dzieci poznały różne zawody.

Tydzień kariery zawodowej w grupie ,,Pszczółki”

W dniach od 15-19 października w ramach działań ,,Tygodnia kariery zawodowej”  dzieci poznawały rożne zawody poprzez gry dydaktyczne, prezentacje  multimedialne, oraz praktycznie podczas wycieczek. W poniedziałek przedszkolaki odwiedziły zakład krawiecki pani Ani, gdzie dowiedziały się w jaki sposób z kawałka materiału powstaje ubranie, dzieci przyniosły ze sobą materiał  na stroje do inscenizacji, pani krawcowa wzięła miarę i opowiedziała o dalszych etapach pracy aby powstały zamówione stroje, zapoznała dzieci z maszynami, których używa oraz przyborami krawieckimi, umówiła się na termin odbioru uszytych strojów. We wtorek ,,Pszczółki” odwiedziły zakład fryzjerski pani Bożeny Wiszniewskiej, w czasie wycieczki pani Bożenka opowiedziała o rożnych zabiegach, które można tu wykonać, dzieci poznały urządzenia i sprzęty,  które wykorzystuje fryzjerka w swojej pracy, chętnym chłopcom pani Bożenka wykonała  nowe fryzury, dzieciom wizyta u pani fryzjerki bardzo się podobała na zakończenie dzieci otrzymały słodkie upominki.  W czwartek przedszkolaki miały możliwość poznania pracy Strażnika miejskiego podczas wycieczki  do siedziby Straży miejskiej. Pan komendant opowiedział dzieciom o zakresie ich  pracy, przedszkolaki miały możliwość obserwowania ulic miasta  w monitorach kamer monitoringu miejskiego, były bardzo tym zaciekawione, miały możliwość  zobaczenia samochodu Straży miejskiej, otrzymały również upominki od pracowników Straży miejskiej. Uczestniczyły również w wycieczce do Biblioteki pedagogicznej. Poprzez te działania dzieci w praktyczny sposób poznawały specyfikę pracy w rożnych zawodach.

W poniedziałek 22.10. 2018 w pobliżu przedszkola nagrywane  były sceny do serialu Juliusza Machulskiego ,,Mały zgon” dla Canal + , w przerwie zdjęciowej przedszkolaków odwiedzili aktorzy pan Bartłomiej Nowosielski ( znany z serialu ,,Barwy szczęścia)  z kolegą, którzy opowiedzieli o zawodzie aktora, pan Bartłomiej Nowosielski bardzo szybko nawiązał kontakt z przedszkolakami   przeprowadził z dziećmi z grupy ,,Pszczółki” zabawę ruchową, wspólnie śpiewali piosenkę. Dzieci były bardzo szczęśliwe i zaskoczone tym spotkaniem. Bardzo dziękujemy panom za mila niespodziankę.

Tydzień Kariery Zawodowej w grupie ” Jeżyków”

W naszej grupie dzieci poznawały zawody poprzez zabawy tematyczne w kącikach fryzjerskim, kuchennym, majsterkowicza, teatralnym, salonie piękności itd. Kolejnym sposobem przybliżenia dzieciom specyfiki różnych zawodów  były    wizyty w różnych zakładach pracy. I tak odwiedziliśmy  piekarnię ” Złoty Róg”  gdzie poznaliśmy pracę pani ekspedientki oraz proces powstawanie chleba ” Od ziarenka do bochenka”. Następnie wybraliśmy się na pocztę, gdzie pani kierownik pokazała nam jak wygląda droga listu od nadawcy do adresata . Dzieci poznały pracę pana listonosza, stawiały stemple i naklejały znaczki. Kolejnym zawodem jaki poznały ” Jeżyki” był pan szewc, zawód mało znany. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały jak  szewc naprawia buty. Przedszkolaki w tym tygodniu odwiedziły również Powiatową  Bibliotekę Pedagogiczną , poznając pracę pani bibliotekarki. W naszym przedszkolu podczas tygodnia kariery  gościliśmy muzyków z Filharmonii Olsztyńskiej była to  okazja poznania  kolejnego zawodu. Dzieci zapoznały się z pracę fotografa i jego sprzętem podczas wykonywania zdjęć w naszym przedszkolu. W ostatnim dniu Tygodnia kariery gościliśmy w naszej grupie tatę Wojtka, który opowiedział o swojej pracy w służbie celnej . Było to bardzo ciekawe spotkanie ponieważ dzieci dowiedziały się jak można przekroczyć granicę naszego państwa. Co można i czego nie można  przywieść i wywieść z naszego kraju. Odgrywały rolę podróżnego podczas spotkania z celnikiem. Był to bardzo aktywny tydzień przybliżający dzieciom różne zawody, które może w przyszłości wybiorą jako „architekci swojego szczęścia”.

Poznaliśmy jeszcze pracę aktora biorąc udział w teatrze interaktywnym pt. ” Jak Wojtek został strażakiem”. Dzieci mogły wcielać się w rolę aktorów. Może kiedyś któreś z nich zostanie aktorem…