Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

WPŁYW CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ DZIECI
„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”
Jim Trelease

Czytanie dzieciom jest niezwykle ważne, gdyż wpływa na rozwój emocjonalny dziecka, rozwijając
jego empatię oraz wrażliwość . Wzbogaca jego zasób słownictwa, uwrażliwia na piękno języka,
doskonali umiejętność wysławiania się. Dzięki literaturze dzieci lepiej rozumieją uczucia swoje,
innych oraz otaczający je świat. Uczą się wartości moralnych, kształtują i wzmacniają postawy
empatii i szacunku wobec innych. Czytanie to również profilaktyka uzależnienia od Internetu czy
telewizji. Poza tym czytanie jest ważne, gdyż poszerza wiedzę o świecie, pobudza wyobraźnię i
przenosi w świat fantazji.
Dziecko słuchając rodzica i jego głosu, czuje się bezpieczne i zaopiekowane. To doskonały pomysł na
wspólne spędzanie czasu i pogłębianie z nim relacji.
Chociaż nigdy nie jest za późno, aby zacząć czytać z dzieckiem, ważne by robić to już od
najmłodszych lat. Dzieci uczą się przez naśladowanie, więc czytający rodzic daje dobry przykład, by
pokazać, że czytanie do dobry sposób na sprawienie radości. Dzięku temu można zaszczepić w nich
miłość do książek, a to będzie gwarantem tego, że same będą chętnie po nie sięgać.
Badania* potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

 1. buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
 2. zaspokaja potrzeby emocjonalne,
 3. wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
 4. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
 5. przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
 6. uczy myślenia,
 7. rozwija wyobraźnię,
 8. poprawia koncentrację,
 9. ćwiczy pamięć,
 10. przynosi wiedzę ogólną,
 11. ułatwia naukę,
 12. uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
 13. rozwija poczucie humoru,
 14. jest znakomitą rozrywką,
 15. zapobiega uzależnieniu od mediów,
 16. chroni przed kwestionowalnymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej,
 17. pomaga w rozwiązywaniu problemów,
 18. jest zdrową ucieczką od nudy,
 19. jest profilaktyką działań aspołecznych,
 20. kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.
  *Badanie przeprowadzone przez Amerykańską Agencję Wspierania Sztuki NEA
  Bibliografia/netografia:
  I. Koźmińska „Wychowanie przez czytanie”
  S. Taboł „Istota czytania”
  www.dziecisawazne.pl

„Trzy małe prosiaczki” w wykonaniu dzieci z grupy Misie

9 lutego dzieci z grupy „Misie” w ramach realizacji programu literackiego wykonały przedstawienie teatralne do bajki pt. „Trzy małe prosiaczki”. Nie było to łatwe zadanie, ale ochotnicy dali radę. Nasze maluszki wcieliły się w rolę prosiaczków, mamy świnki oraz wilka właściwie modulując głos, wygłaszając tekst oraz adekwatnie odzwierciedlając ruchy poszczególnych postaci. To było dla wszystkich dzieci miłe doświadczenie.

Wizyta Misiów w Bibliotece Klubu Wojskowego w Bartoszycach

1 marca dzieci z grupy „Misie” pierwszy raz wspólnie odwiedziły Bibliotekę Klubu Wojskowego w Bartoszycach. Dzieci poznały miejsce, jakim jest biblioteka. Miały okazję zobaczyć mnóstwo książek i poprzeglądać interesujące pozycje książkowe. Uczestniczyły także w zajęciach z panią bibliotekarką, podczas których uczyły się, jak powstaje książka oraz jak należy dbać o książki. Była też zabawa ruchowa, zagadki na temat bajkowych postaci oraz bajka śpiewana przy akompaniamecie ukulele. Każde dziecko otrzymało zakładkę do książki oraz jako grupa dostaliśmy książkę do czytania w przedszkolu. To było bardzo sympatyczne spotkanie, zachęcamy dzieci i rodziców do korzystania ze zbiorów naszych bartoszyckich bibliotek.

Czytający Rodzice w grupie Misie

„Wędrujący Plecak -Rodzice czytają, dzieci wymyślają obrazki”- akcja rozwijająca czytelnictwo w rodzinie dziecka.

W przedszkolu od października do listopada realizowana była akcja rozwijająca czytelnictwo „Wędrujący plecak”. W każdej grupie przedszkolnej znajdował się 1 plecak, a w nim 5 książek. Każdy chętny przedszkolak brał plecak na tydzień do domu, czytał książki wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem, a na koniec tygodnia wykonywał jedną ilustrację w formacie A4 do wybranej książki. Pracę dziecko przynosiło do przedszkola wraz z plecakiem, który wędrował do kolejnego chętnego przedszkolaka. Nagrodą za udział w akcji były książki pozyskane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wystawa prac dzieci powstała w ramach akcji „Wędrujący plecak”

Wręczenie książek dzieciom biorącym udział w akcji „Wędrujący plecak”

Świąteczna Biesiada Literacka

Dnia 7 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Świąteczna Biesiada Literacka. Gościliśmy panią Marię Duchnik należącą do Stowarzyszenia Barcja. Pani Maria opowiedziała o swoim dorobku pisarskim oraz zaprezentowała dzieciom poezję dziecięcą. Dzieci z zainteresowaniem wsłuchiwały się w wiersze, ale także recytowały znane im wierszyki. Na koniec w ramach podziękowania jedna z grup zaprezentowała piosenkę świąteczną. Spotkanie było bardzo ciekawe i zachęcające dzieci do dalszego obcowania z poezją.

Rodzice czytają w grupie „Biedroneczki”

Rodzice czytają w grupie „Krasnoludki”

Rozwijanie zainteresowania czytelnictwem w bibliotece- grupa „Biedroneczki”

Mikołajkowe czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Dnia 06.12.2023r. dzieci 6-letnie z grup Pszczółki i Wiewióreczki odwiedziły Miejską
Bibliotekę Publiczną i wzięły udział w mikołajkowym czytaniu. Pani Agnieszka zaprezentowała dzieciom książkę, dzięki której mogli bliżej poznać postać samego  Świętego Mikołaja. Dzieci mogły dowiedzieć  się między innymi, że Mikołaj jest wielkim smakoszem i robi najlepsze naleśniki z konfiturą z arktycznych borówek, że pomagają mu skrzaty, na które może liczyć zarówno przy opiece nad reniferami, jak i przy codziennych obowiązkach, takich jak pastowanie butów.  Przedszkolaki mogły zajrzeć do jego domu oraz poznać tajniki dostarczania prezentów. W książce kryło się sporo tajemnic – na przykład co skrzaty i
Mikołaj robią latem, dlaczego pani Mikołajowa ma najwięcej pracy w styczniu czy jak powstają prezenty. Wyjątkowe spotkanie pełne uśmiechu i dobrej zabawy na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.

„O tradycjach Świąt Bożego Narodzenia”- czytanie przez rodziców w grupie „Pszczółki”

Rodzice czytają w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dziś gościliśmy w naszej grupie mamę Lucjana, która przeczytała nam. dwie bajki „Wilk i siedem koźlątek” oraz „Trzy świnki” przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai

Mikołajkowe czytanie z dziećmi z grupy Skrzaty i Jeżyki w Wiosce Świętego Mikołaja w Mazurolandii

„Muzykanci z Bremy”- tworzenie książeczek w grupie „Jeżyki”

W ramach działań promujących czytelnictwo w dniu 30.11.2023 r dzieci z grupy Skrzaty gościły mamę Mikołaja , która przeczytała im dwa opowiadania z książki pt. „Staś Pętelka” z księgozbioru pozyskanego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

MAGICZNA MOC BAJEK-warsztaty z rodzicami w grupie Skrzaty

16 listopada 2023 dzieci z grupy Skrzaty zaprosiły rodziców na warsztaty, które były podsumowaniem dotychczasowych działań w ramach projektu pt. Magiczna moc bajek”.  Dzieci przedstawiły bajkę „Rzepka”, którą przygotowały podczas sesji programu literackiego z Klucza do Uczenia się. Zaprezentowały piosenki z projektu Magiczna moc bajek (sł. Anna Bomba, muz. Ludmiła Fabiszewska), wiersze , taniec „Szot”, instrumentalizację utworu „Zegar”. Następnie dzieci zaprosiły Rodziców do wspólnego wykonania kukiełek z warzyw, które wszyscy prezentowali na forum przy dźwiękach piosenki „Witajcie w naszej bajce”.

Dziękujemy Rodzicom za wspaniałą zabawę.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada jest dniem szczególnie bliskim dzieciom, ponieważ właśnie w tym dniu wypada „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”. W naszym przedszkolu obchodziliśmy go 3 listopada. W każdej grupie było kolorowo i wesoło. Nie zabrakło zagadek, quizów, czytania i oglądania bajek, tańców przy bajkowej muzyce oraz innych ciekawych aktywności. Oczywiście w tym dniu dzieci przyszły przebrane za różne postaci z bajek i prezentowały swoje stroje kolegom. Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Było baaaajecznie 🙂

Światowy Dzień Postaci z Bajek w grupie „Jeżyki”
Ten wyjątkowy dzień dzieci rozpoczęły od wysłuchania bajkowego hymnu pt.” Witajcie w naszej bajce…”. Gościliśmy też w naszej grupie mamę Marysi , która przeczytała nam w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa bajkę „O Wilku, który zawitał do Baśniowego lasu”. Następnie dzieci w ramach zajęć z robotyki zbudowały z klocków Lego Education postacie bajkowe Minionki, które zostały zaprogramowane za pomocą tabletów. Dzieci również w tym dniu rozwiązywały zagadki na temat znanych im bajek. Na zakończenie wspólnie rozwiązały quiz. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki
w życiu każdego dziecka.

BIESIADA LITERACKA

Dnia 30 października w naszym przedszkolu odbyła się Biesiada Literacka. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do którego dołączyła nasza placówka. Celem Programu jest wzbudzanie zainteresowań i aktywności czytelniczych u dzieci oraz urozmaicanie księgozbiorów poprzez zakup nowości wydawniczych. Nasze przedszkole podejmowało szereg działań promujących czytelnictwo dla dzieci. Kolejnym z nich była przeprowadzona Biesieda Literacka. Mieliśmy przyjemność gościć panią Martę Szuter oraz Katarzynę Basak które przeczytały dzieciom książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zaproszone Panie zaprezentowały książki w sposób bardzo ciekawy przez co dzieci brały aktywny udział – odpowiadały na pytania odnośnie treści oraz morałów jakie można było wyłonić z bajek. Biesiada okazała się bardzo dobrym pomysłem, będącym odpowiedzią na potrzeby czytelnicze u dzieci.

WIZYTA PANI BIBLIOTEKARKI W PRZEDSZKOLU

PRZEGLĄD RECYTATORSKI „POLSCY POECI DZIECIOM”


Dnia 27.10.2023r. odbył się w naszym przedszkolu przegląd recytatorski „Polscy poeci dzieciom”.
Wzięły w nim udział dzieci 5 i 6-letnie z grupy Skrzaty, Jeżyki, Pszczółki i Wiewióreczki. Wybrane
dzieci zaprezentowały swoim kolegom wiersze polskich poetów. Dużą rolę w przygotowaniach do
przeglądu odegrali rodzice uczestników, pomagając im w przyswojeniu na pamięć wybranego utworu.
Pozostałe dzieci wcieliły się w rolę publiczności nagradzając brawami i dodając otuchy swoim
kolegom. Każdy artysta został nagrodzony dyplomem oraz książką.
Celem przeglądu recytatorskiego była popularyzacja poezji dla dzieci, rozwijanie zdolności
recytatorskich oraz zainteresowanie dzieci poezją.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „Najsympatyczniejszy bohater wierszy naszych polskich poetów”.
Z wielką przyjemnością informujemy, że przedszkolny konkurs plastyczny „Najsympatyczniejszy bohater wierszy naszych polskich poetów ” został rozstrzygnięty. Na konkurs wpłynęło 23 prace z rożnych grup wiekowych . Wykonane prace były oryginalne, kreatywne , ciekawe i staranne. Jury postanowiło nagrodzić wszystkie prace. W ostatni dzień października każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i książkę pozyskaną w ramach realizacji programu: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Dziękujemy wszystkim przedszkolakom wraz z rodzicami za udział w konkursie. Jednocześnie zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

Skrzaty z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 2 ul Witosa w Bartoszycach

KONCERT FILHARMONII

10 października w naszym przedszkolu gościliśmy muzyków z Filharmonii w Olsztynie. Dzieci ze wszystkich przedszkolnych grup uczestniczyły w koncercie pt. „Baśnie naszych sąsiadów”. Dzięki tej historii nasze przedszkolaki usłyszały najpiękniejsze baśniowe melodie  oraz poznały dźwięki altówki, fletu poprzecznego oraz pianina.

CZYTANIE BAJEK W GRUPACH

MAGICZNA MOC BAJEK

Grupa Skrzaty w roku szkolnym 2023/2024 przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni: V Edycja. Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci wobec osób z niepełnosprawnością. Skrzaty wykonały bajkowego przyjaciela- maskotkę , która będzie towarzyszyła im podczas magicznej podróży do świata wartości. W Sali zorganizowaliśmy kącik Projektowy, w którym będziemy eksponować ulubione książki. Przedszkolaki chętnie śpiewają piosenkę „Magiczna moc bajek.” (sł. Anna Bomba, muz. Ludmiła Fabiszewska) Wykonaliśmy również pierwsze zadanie” Dziecięcy savoir vivre, czyli jak zostać rycerzem i Księżniczką dobrego zachowania” .Dzieci obejrzały bajkę: Dobranocki z dawnych lat – „Krecik. Do naszego projektu zaprosiliśmy również Rodziców „Najpiękniej czyta moja mama i mój tata”.

Skrzaty zrealizowały drugie zadanie z Międzynarodowego projektu Magiczna moc bajek : „Po której stronie stoisz?” – wspólnie określiły czym jest szacunek, dlaczego powinniśmy szanować innych ludzi, rowiesników, osoby starsze, niepełnosprawne, zwierzęta oraz siebie samego.

Nikt nie może być sam” – wszyscy dajemy sobie dobre słowo, uśmiech i pomocną dłoń- Dzień Optymisty w grupie Skrzaty. 12 grudnia nasza grupa zrealizowała kolejne zadanie w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Tego dnia obchodziliśmy „Dzień Optymisty”, którego celem było zwrócenie uwagi na potrzebę pozytywnego myślenia, na dostrzeganie
dobra wokół nas, na przekazywanie miłych, życzliwych słów innym. Dzieci doszły do wniosku, że optymista to dobry człowiek, który lubi ludzi, czerpie radość z różnych sytuacji. Przedszkolaki patrząc przez okulary mówiły sobie miłe rzeczy i stwierdziły ,że fajnie jest usłyszeć coś miłego. Następnie rysowały w okularach portrety osób , których lubią. Wspólna zabawa z balonami zakończyła się malowaniem uśmiechniętych buziek. Myślę , że wszyscy dzisiaj czuliśmy się optymistami. Świadczyły o tym uśmiechy
dzieci.

PARADA STROJÓW BAJKOWYCH

Z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki wyszły na ulicę miasta w strojach bajkowych, promując czytelnictwo wśród mieszkańców Bartoszyc. Para zakończyła się pod Urzędem Miasta Bartoszyce, do którego przedszkolaki zostały zaproszone na wspólne czytanie bajek.

#JakNieCzytamJakCzytam

Dnia 07.06.23r. w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie .Nauczyciele
i dzieci wzięły udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania ulubionych książek pod
hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja polega na biciu rekordu w czytaniu książek w
jednym momencie, a jej celem jest oczywiście promocja czytania dla przyjemności oraz
kreowanie mody na czytanie. Spotkanie było doskonałą okazją do budowania pozytywnych
skojarzeń z czytaniem. Pokazaliśmy, że czytaniu może towarzyszyć atmosfera zabawy i
radości, sprawiliśmy, że całe przedszkole rozłożyło się w ogrodzie przedszkolnym i wspólnie
poczytało. Trafnym podsumowaniem przedsięwzięcia niech będą słowa Denisa Diderota:
„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać”.

SPOTKANIE Z POEZJĄ

6 czerwca odbyło się spotkanie dzieci z grupy Pszczółki i Wiewiórki z panią Marią Duchnik poetką z naszego miasta, która pisze wiesze o sobie, o przyrodzie, o pięknie naszego regionu. Pani Maria opowiedziała dzieciom jak pisze swoje wiersze gdzie szuka inspiracji. Poetka wydała tomik wierszy ,, Poezja to kobieta” – gdzie pokazuje świat okiem zwykłej kobiety mieszkanki Bartoszyc. Na zakończenie wysłuchaliśmy kilku wierszy, które poetycko przeczytała pani Maria.

W PSZCZELANDII Z PSZCZÓŁKĄ MAJĄ

Grupy „Skrzaty” i „Jeżyki” początek czerwca rozpoczęły od przypomnienia wszystkim dobrze znanej bajki „Pszczółka Maja”. Dzieci wysłuchały przygód małej pszczółki i miały wieeeele pytań dotyczących życia pszczół. Nauczycielki stanęły na wysokości zadania i zorganizowały przedszkolakom wycieczkę do pasieki, gdzie dzieci zapoznały się z mieszkaniem Mai-ulem oraz spróbowały różnych wytworów pracy małej bohaterki.

Z WIZYTĄ W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

12 maja dzieci z grupy „Pszczółki”  w ramach propagowania rozwoju czytelnictwa wśród dzieci odwiedziły Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Bartoszycach, gdzie brały udział w przygotowanych zajęciach czytelniczych. Dzieci wysłuchały i obejrzały teatrzyk kamishibai baśni H. Ch. Andersena pt. „Słowik” oraz porozmawiały na temat przesłania płynącego z tego utworu. Bardzo ładnie tłumaczyły znaczenie słowa „wolność „. Razem z panią bibliotekarką czytały także zabawną książkę pt. „Jak zdobyć przyjaciela?”, nasze starszaki mogły tu wykazać się swoimi umiejętnościami czytelniczymi, które okazały się być na bardzo dobrym poziomie 

KICIA KOCIA W APTECE

Zerówkowicze zainspirowani przygodami głównej bohaterki z serii „Kicia Kocia”, po wysłuchaniu bajki „Kicia Kocia w aptece” udały się na zwiedzanie pobliskiej apteki.

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE KLUBU WOJSKOWEGO

10.05.2023r. „Biedroneczki ” i „Misie” wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Klubu Wojskowego. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania i dbania o książki. Obiecały, że zawsze będą szanować swoich papierowych przyjaciół. Na koniec mogły obejrzeć wybrane przez siebie książki. Bardzo dziękujemy pani Halince i pani Kasi za wspólnie spędzony czas i miłą zabawę.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 nasze przedszkole zakupiło 123 książki, które wzbogaciły naszą biblioteczkę. Wśród nowych książek, znalazło się wiele wartościowych tytułów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Między innymi są to książki obrazkowe dla najmłodszych, klasyczne baśnie i wiersze, książki patriotyczne oraz ekologiczne, tytuły niezbędne do bajkoterapii i rozmowy o trudnych emocjach, niepełnosprawnościach i wiele, wiele innych. Dodatkowo placówka w ramach NPRCZ zakupiła 101 książek z przeznaczeniem na nagrody w konkursach i innych przedsięwzięciach promujących czytelnictwo wśród najmłodszych.