Międzynarodowy Dzień Książki…

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

Co roku 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta nie jest przypadkowa i związana z dniem urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Chrystiana Andersena. Jago znane na całym świecie baśnie są bardzo lubiane również przez przedszkolaki z naszej ,,Dwójeczki”. W związku z obchodami tego święta do naszego przedszkola zaprosiliśmy Małgorzatę Mycio należącą do Bartoszyckiej Grupy Literackiej ,,Barcja”. Podczas rozmowy wprowadzającej w świat poezji dzieci miały okazję opowiedzieć o swoich marzeniach po czym wysłuchały kilku ciekawych …,,,małych utworków…”, które są …,,balsamem na niepokój duszy” jak mówi autorka. W czarownej atmosferze nasze przedszkolaki wysłuchały również baśni H. Ch. Andersena ,,Brzydkie kaczątko”. Wszystkie badania związane z czytaniem dzieciom podkreślają jego walory i wartość.  W tym dniu warto zwrócić uwagę na zawartość dziecięcej biblioteczki. Tym bardziej, że święto ma swoją długą tradycję, gdyż ustanowione zostało już od 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw Książek Dla  Młodych Ludzi.

W Krainie Bajek

Dzieci z grupy ,,Misie”  w poniedziałek 4 kwietnia  obchodziły ,,Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci” Święto obchodzone jest 2 kwietnia – w dniu urodzin jednego z najbardziej rozpoznawalnych autorów książek dla dzieci – Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z tej okazji dzieci z rodzicami wykonywali prace plastyczne przedstawiające ulubione postaci z bajek, z których powstała wystawa. Tego dnia dzieci uczestniczyły w prezentacji multimedialnej pt; ,,Brzechwa dzieciom” przygotowanej przez Barbarę Kniwka z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach- Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną. Przedszkolaki  tego dnia przyniosły do przedszkolu swoje ulubione książki z bajkami, maskotki przedstawiające bohaterów bajkowych, oraz każdy przedszkolak  stał się bajkową postacią, ubierając odpowiedni  strój.  Sala zamieniła się w magiczna krainę gdzie spotkały  się: księżniczki, rycerze, myszka Minnie, tygrysek, bałwanek, Piotruś Pan.  Zabawa rozpoczęła  się od wspólnego tańca przy piosence ,,Fantazja”  oraz przedstawienia bajkowych  postaci i odgadnięcia z jakiej bajki pochodzi. Dzieci wysłuchały bajek czytanych z przyniesionych  książek, odgadywały   zagadki,  rozpoznawały rekwizyty  z różnych bajek, wspólnie ozdabiały zaczarowany zamek, wykonywały  plakat ,,W świeci Bajek” , który został zaprezentowany w holu przedszkola.  Dzieci podczas tańca przy piosence ,,Na wyspach Bergamutach”  na zaczarowanej polanie wyłożonej folią bąbelkową stworzyły jedną bajkę, w której wystąpiły wszystkie postaci, przedszkolaki   wesoło się bawiły, bajkowy dzień długo zapadnie w ich pamięci, oraz zachęci dzieci i rodziców do częstszego sięgania po książki.

Krystyna Sekita

„Krasnoludki” odwiedziły Bibliotekę dla Dzieci

Podczas wizyty w Bibliotece Krasnoludki poznały zasady wypożyczania książek, korzystania z nich oraz szanowania. Dzieci posłuchały bajki pt. ” Jaś Fasola”, którą przeczytała pani bibliotekarka. Następnie zwiedziły pomieszczenia biblioteki i wybrały sobie książkę do oglądania. Wspólnie wybraliśmy książkę, którą wypożyczyliśmy do przedszkola. Przedszkolaki podziękowały miłej pani bibliotekarce za spotkanie i  wręczyły laurkę. Po przeczytaniu książki znowu wybierzemy się do biblioteki…