„Europa i Ja”- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny realizowany w grupie Wiewióreczki.

     W roku szkolnym 2022/2023 grupa „ Wiewióreczki” bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „ Europa i Ja” . Celem projektu jest przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym  wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie, zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie zainteresowań dotyczących Europy, pozyskiwanie nowych informacji na temat kultur innych państw,  integracja grupy oraz  rozwijanie umiejętności pracy w grupie,  integracja środowiska pedagogicznego realizującego Projekt, wykorzystanie TIK w pracy nauczyciela,  nauka przez zabawę. 

       W ramach tego projektu wykonaliśmy zadanie nr 1, które polegało na zapoznaniu się z symbolami narodowymi wybranego państwa. Dzieci oglądały filmiki edukacyjne, wykonywały symbole narodowe Włoch. Wspólnie z rodzicami gromadziły  ilustracje, fotografie na temat Włoch. Dzięki temu znają symbole narodowe Włoch, nazywają stolicę oraz wybrane zabytki państwa. Zadanie nr 2  polegało na poznaniu włoskiej bajki. Wybraliśmy bajkę Pinokio, do której dzieci wykonały piękne ilustracje. Zadanie 3 z projektu „Europa i Ja” polegało na wykonaniu słowniczka obrazkowo-wyrazowego w języku włoskim. My poznaliśmy nazwy wybranych warzyw i owoców. Dzieci samodzielnie wykonały piękne obrazki warzyw i owoców. Próbowały nawet je podpisywać. Znają ich nazwy w języku włoskim. Podczas warsztatów z rodzicami 14 listopada nt.” Jestem Polakiem i Europejczykiem” dzieci miały możliwość zaprezentować to czego już się nauczyły o Włoszech: nazywały stolicę, rozpoznawały flagę, mówiły słówka w języku włoskim, nazywały warzywa i owoce po włosku. Następnie wspólnie z rodzicami wykonaliśmy Flagi Polski, Włoch i Ukrainy. Był wspólny włoski taniec „Veo, veo” oraz przysmak dzieci, włoska pizza. A na koniec pamiątkowe zdjęcia.

Wszystkie nasze działania prezentowane są na stronie projektowej. Poprzez udział w Projekcie dzieci zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują   placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi przedszkolami w zakresie wymiany informacji.