Zdrowa żywność

? WARZYWNE CUDAKI”

 

W grupie  ? Misie?  zorganizowano warsztaty z rodzicami nt.? Warzywne cudaki?. Celem warsztatów było zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi warzyw i owoców, uświadomienie dzieciom roli warzyw i owoców w codziennej diecie oraz   zachęcenie do codziennego jedzenia warzyw i owoców. Przedszkolaki przywitały rodziców zabawą muzyczno- ruchową.   Następnie wszystkie dzieci rozpoznawały dotykiem i nazywały owoce i warzywa z ? Czarodziejskiego kosza?. Zadaniem rodziców było rozpoznanie smakiem  owoców i warzyw w zabawie pt. ? Wiem co jem?. Świeże, smaczne, zdrowe i kolorowe warzywa stały się inspiracją twórczą dla małych przedszkolnych artystów i ich rodziców. Rodzice bardzo aktywnie włączyli się do pełnego przyjemności i radości wspólnego tworzenia ?warzywnych cudaków?.Bezpośrednie działania pobudzały wyobraźnię i rozwijały procesy poznawcze. Dużo radości dzieciom sprawiała degustacja przygotowanych przez panie świeżych surówek i soków z warzyw i owoców. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością, kreatywnością i zmysłem estetycznym zachwycając swoimi dziełami oglądających wystawę.

„WITAMINKI DLA RODZINKI”

W ostatnim tygodniu poprzedzającym przyjście wiosny  z wielkim zapałem grupa Jeżyków przystąpiła do  siania rzeżuchy. Zakupione wcześniej podstawki stanowiły bazę  do stworzenia  zielonych ogródków . Każdego dnia obserwowaliśmy nasz kącik , w którym nasze roślinki szybko rosły. Dbaliśmy o nie codziennie je podlewając  a  Pierwszego Dnia Wiosny wręczyliśmy  je naszym Rodzicom jako Witaminki  do spożycia dla całej Rodzinki .

?WIEWIÓRECZKI ZAKŁADAJĄ ZIELONY OGRÓDEK?

Dzieci z naszego przedszkola wiele wiedzą o otaczającej je przyrodzie. Najlepszą   jednak okazją do poznawania przyrody jest działanie i doświadczenie.  Odkrywając samodzielnie tajemnice przyrody  gromadzą nowe doświadczenia i angażują się emocjonalnie. Wiedza zdobyta w ten sposób jest pełniejsza i trwalsza. Dlatego  też dzieci z grupy ? Wiewióreczki? 20 marca postanowiły zasadzić warzywa i w ten sposób stworzyć zielony ogródek w swojej sali.  Przedszkolaki razem z paniami przygotowały wcześniej kącik przyrody tak , aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki. Zgromadziły narzędzia ogrodnicze, doniczki, ziemię oraz nasiona i cebulki roślin. Dzieci z zaangażowaniem przesypywały ziemię do doniczek, sadziły bratki, tulipany, cebulę, fasolę, siały rzeżuchę. Następnie na każdej skrzynce został umieszczony podpis z nazwą  warzywa. Zwieńczeniem  pracy było podlanie posadzonych roślin i ustawienie ich w kąciku. Wszyscy byli dumni ze swojej pracy. ? Wiewióreczki? będą teraz dbać o swój ogródek, będą sprawdzać czy rośliny nie potrzebują wody, a wszyscy będą z zainteresowaniem obserwować wzrost roślin. Dzięki tego typu zajęciom  dzieci poznają potrzeby roślin i ich rozwój. Pielęgnacja roślin pomoże też nauczyć dzieci odpowiedzialności.

 

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA   

Akademia zdrowego przedszkolaka”  to projekt społeczno-edukacyjny organizowany przez firmę Lionfitness, cykl akcji prozdrowotnych, w skład którego wchodzą 3 zagadnienia:

– Piramida Żywienia Przedszkolaka

– Bezpieczny Przedszkolak

– Przedszkolak Pełen Zdrowia

Punktem wyjścia działań  Akademii Zdrowego Przedszkolaka było zdrowe żywienie małych dzieci – była to odpowiedź na wciąż narastający problem otyłości, który teraz dotyczy już  najmłodszych.

Nasze przedszkole bierze udział w działaniach związanych z zagadnieniem  Piramidy Żywienia Przedszkolaka  pod hasłem ,,Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu?  który  propaguje zasady zdrowego żywienia dzieci  w wieku przedszkolnym, upowszechnia wiedzę o niebezpieczeństwach związanych z nieprawidłową dietą oraz jej konsekwencjami dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Ma na celu pokazanie rodzicom,  jak zastąpić niezdrowe produkty żywnościowe w codziennej diecie równie smacznymi, ale wartościowymi. Pomaga w kształtowaniu właściwych nawyków oraz wiedzy na temat żywienia już od najmłodszych lat. Z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym została opracowana przez dr Annę Harton oraz  dr Joannę Myszkowską-Ryciak z Zakładu Fizjologii Żywienia i Dietetyki SGGW Piramida Żywienia Przedszkolaka, która w sposób graficzny ilustruje, jak powinno się komponować posiłki dla dziecka, które grupy żywnościowe mogą być częściej stosowane w diecie dziecka, a które powinno się ograniczać.

Dziesiąta akcja Akademii Zdrowego Przedszkolaka poświęcona jest żywności ekologicznej, zdrowej żywności, która ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie dzieci. Cześć pierwsza poświęcona jest Piramidzie Zdrowego Żywienia, w części druga poświęcona jest zdrowej żywności na przykładzie jajek, dzieci dowiedzą się dlaczego jajka są tak ważne w diecie. Naucza się także rozpoznawać zdrowe jajka wg oznaczeń ekologicznych. Dzięki zwierzątkom ze zdrowego Zakątka dowiedzą się również, skąd się biorą jajka. Moduł trzeci poświęcony jest warzywom i owocom, czyli witaminom. Na zakończenie odbędą się warsztaty kulinarne, podczas których dzieci z pomocą nauczycieli i rodziców przygotują potrawy ze zdrowych składników.

ZIELONY KĄCIK W GRUPIE „SKRZATY”

Dzień 19.03.2014r. był dla dzieci z grupy ?Skrzaty? niezwykle pracowity. Tego dnia przedszkolaki zakładały w swojej sali zieloną hodowlę roślinek. Wspólnie sadziliśmy cebulę, fasolę i kwiaty gloskinii, sieliśmy pietruszkę, rzodkiewkę i  rzeżuchę. Do skrzynek wsypaliśmy ziemię, by przygotować dobre podłoże dla rozwoju roślin. Kiedy rośliny zostały posiane i posadzone, podlaliśmy je wodą a następnie ustawiliśmy w nasłonecznionym miejscu.  Poprzez praktyczne działanie, dzieci poznały czynniki potrzebne do rozwoju roślin. Teraz przed nami stoi trudne wyzwanie ? codzienna pielęgnacja oraz systematyczna  obserwacja wzrostu warzyw i kwiatów.

 NIEZAPOMINAJKA  NAM PODPOWIE JAK DBAĆ O PRZYRODĘ I ZDROWIE

W piątek 25 kwietnia w naszym przedszkolu miała miejsce wyjątkowa uroczystość mianowicie – Święto Polskiej Niezapominajki.  Uroczystość odbyła się pod hasłem ?Niezapominajka nam podpowie, jak dbać o przyrodę i zdrowie? i była poświęcona działaniom proekologicznym i prozdrowotnym. W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciel Stacji Sanitarno ?Epidemiologicznej w Bartoszycach oraz przedstawiciel Rady Rodziców. Podczas uroczystości dzieci prezentowały utwory o tematyce przyrodniczej i zdrowotnej: były to wiersze, piosenki oraz inscenizacja. Głównym zaś punktem programu był międzygrupowy turniej wiedzy ekologicznej, podczas którego przedstawiciele starszych grup wiekowych wykazywali się wiedzą z zakresu ochrony środowiska i dbałości o zdrowie. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały dyplomy i nagrody za tak świetne przygotowanie wraz z życzeniami dalszych sukcesów w dbaniu o przyrodę  i zdrowie.  Wszystkie grupy przedszkolne zostały obdarowane sadzonkami wdzięcznych niezapominajek, które umieszczone w kącikach przyrody będą przypominać nam, jak ważne jest dbanie o przyrodę i zdrowie.

 

,,ZDROWY PODWIECZOREK „ ?  W GRUPIE  ” WIEWIÓRECZKI”

10 kwietnia 2014 r. w grupie ,,Wiewióreczki? odbyły się warsztaty dla rodziców i dzieci pt. ,,Robimy dobre i zdrowe kanapki?. Na tę uroczystość dzieci przygotowały inscenizację ,,Na straganie? którą przedstawiły swoim bliskim. Wcześniej dzieci z naszej grupy uczestniczyły w zajęciach z cyklu  ,,Akademia Zdrowego Przedszkolaka? podczas, których poznały zdrowe i niezdrowe produkty, piramidę zdrowego odżywiania.   Podczas warsztatów dzieci mogły się podzielić  z rodzicami swoją wiedzą dotycząca zdrowego odżywiania.  Następnie dzieci podzielone na dwa zespoły w pięknych kucharskich czapkach, fartuszkach przygotowywały zdrowe i atrakcyjne   kanapki. Drugi zespół przygotowywał dekoracje do stołu. Były to zajączki z koszyczkami pełnymi marchewek, serwetki pięknie ułożone i inne wymyślone przez dzieci i rodziców  dekoracje, żeby każdy uczestnik był zadowolony zespoły wymieniały się zadaniami, Na koniec była najwspanialsza chwila, kiedy te pyszności można było spożywać przy pięknie udekorowanym stole.  Kanapki przybrały kształt łódeczek, postaci z bajek, kwiaty, pszczółki, krajobrazy itp.  Następnie wszyscy bawiliśmy się  przy piosence ,,Zupa Romana? na zakończenie wspólnie zrobiliśmy zdjęcie na pamiątkę spotkania.

 

PIRAMIDA ZDROWIA- ?Co jest zdrowe, co jest złe każde  dziecko o tym wie?

Zdrowe odżywianie dzieci jest jednym z ważnych zadań przedszkola. Na początku kwietnia  2014 r  w każdej grupie wiekowej  dzieci dowiedziały się jak należy zdrowo się odżywiać, co jeść często, a czego unikać. Dzięki  bohaterom  bajki pt. Zwierzątka ze zdrowego zakątka?  oraz ciekawych  zabaw edukacyjnych dzieci   miały okazję poznać poszczególne piętra piramidy zdrowia . Zakończeniem w/w zadania  było wykonanie przez dzieci z grupy  Jeżyki   poszczególnych  elementów piramidy  , z których przedszkolaki  wspólnie ułożyły  przestrzenną piramidę zdrowia  w holu naszego  przedszkola .  Teraz wszystkie dzieci i ich rodzice przypominają sobie , że należy pamiętać o aktywności fizycznej i  zdrowym odżywianiu.

 

 

,,W POSZUKIWANIU WITAMIN?- wycieczka badawcza na stragan.

25 kwietnia 2014 roku  dzieci z grupy ? Misie? udały się na wycieczkę  na  stragan owocowo-warzywny. Miały tam możliwość zobaczyć bogactwo barw, kształtów i gatunków różnych warzyw i owoców zgromadzonych w jednym miejscu. Zwiedzaniu straganu towarzyszyły nie tylko doznania wzrokowe. Dzięki życzliwości pań tam pracujących przedszkolaki mogły też poczuć aromat świeżych owoców i warzyw, wzbogacając swoją percepcję węchową.
Pełna zapachów i smaków wycieczka na stragan miała nieoczekiwany finał. Dzieci dokonały samodzielnego zakupu wybranych owoców,  które podczas podwieczorku zjadły z apetytem

„W KRAINIE SŁODKOŚCI”- teatrzyk w wykonaniu aktorów

28 kwietnia 2014 roku w naszym przedszkolu wystąpił teatrzyk pt.? Krasnal Łakomczuszek i Kraina Słodkości?  . Była to inna forma wdrażania dzieci do dbania o własne zdrowie. Dzieci dowiedziały się , że aby być zdrowym należy zdrowo się odżywiać i myć ząbki po każdym posiłku.

W PIEKARNI ?

Celem wizyty w biekarni było  poznanie procesu produkcji pieczywa i jego rodzajów. W wycieczce uczestniczyły dzieci z grupy ? Pszczółki?, które miały możliwość wykazania się zdolnościami artystycznymi w trakcie samodzielnego wykonywania bułeczek, chlebków, rogalików, czy też innych własnych wytworów.

,,DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

Dzieci z naszego przedszkola  do tej pory zapoznały się z piramidą zdrowej żywności, dowiedziały  się dlaczego warto zdrowo się odżywiać i co jeść, żeby być silnym i zdrowym. Wiedzą  już, które produkty są zdrowe, a które klasyfikują się do niezdrowej żywności.  Jednak największym wyzwaniem, a jednocześnie ogromną frajdą, było samodzielne przygotowanie kolorowych, wesołych kanapek oraz owocowych szaszłyków. Przygotowanie kanapek i szaszłyków kosztowało nas troszkę pracy, ale jaką przyjemność sprawiło dzieciom  ich zjadanie!!! Palce lizać!!!

GRUPA „MISIE” – ZDROWE I WESOŁE KANAPKI

 GRUPA „PSZCZÓŁKI”- OWOCOWE SZASZŁYKI

GRUPA ” SKRZATY”- OWOCOWE SZASZŁYKI

MINI FESTIWAL O ZDROWIU ? prezentacja przez dzieci utworów o tematyce  zdrowotnej