Zabawy z gliną

Tworzenie jest procesem całościowym, w którym najważniejsza jest radość z wykonywanej pracy. Podczas warsztatów garncarskich, które odbyły się 18 VI 2010r. w ogrodzie przedszkolnym wzięły udział dzieci z grupy V.

Pan Paweł Piotr Szymański przyjechał z Węgorzewa – a dokładnie z Kamionka Wielkiego.  Przywiózł ze sobą i złożył z części japońskie koło garncarskie, które wprawia się w ruch obrotowy przy pomocy kijka. Następnie omawiając każdy etap zaprezentował jak z gliny formuje się wazon. Teraz przyszła kolej na bezpośrednie zapoznanie się z tworzywem ? każde dziecko pomagało zrobić lub zniszczyć dzbanek, czując aksamitną powierzchnię gliny.  Pan Paweł przywiezione ze sobą kostki gliny pociął na mniejsze części kawałkiem sznurka przymocowanego do dwóch drewnianych kołków. Zadaniem dzieci było przygotowanie gliny do lepienia dowolnych kształtów poprzez uderzanie nią o stół. Od tej pory warsztaty przebiegały w dwóch etapach i lepienie dowolnych kształtów przeplatało się z  tworzeniem własnej miseczki – czarki na kole japońskim pod czujnym okiem pana Pawła.

Atrakcyjną dla dzieci częścią warsztatów był konkurs rzucania własnoręcznie zrobionymi kulkami z gliny do celu. Nagrody  – wazon i misę – oczywiści zrobił pan Paweł gdy dzieci sprawdzały swoje możliwości w tej dyscyplinie.

W ten bardzo naturalny sposób dzieci poznały proces wytwarzania naczynia dawnymi technikami garncarskimi na prymitywnym kole japońskim o napędzie ręcznym.