Wielkanocne zwyczaje…

Dzieci z grupy ,,Skrzaty” poznają tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych”

Dzieci z grupy ,,Skrzaty” przygotowania świąteczne rozpoczęły od utworzenia w sali kącika wielkanocnego, w którym znalazły się symbole związane ze świętami, wykonały dekoracje świąteczne. Poznały tradycje i podania ludowe  związane z pisankami, dowiedziały się jakimi technikami można ozdabiać pisanki, własnoręcznie wykonały pisanki. Dowiedziały się jak w dawnych czasach ludzie bawili się pisankami w święta. Wzięły udział w zabawie w turlanie pisanek.  Ta zabawa bardzo się dzieciom podobała. Były zachwycone, że tka fajnie można się bawić kolorowymi jajkami.  Przedszkolaki uczestniczyły w licznych doświadczeniach z jajkiem: rozpoznawały ugotowane i surowe jajko, sprawdzały czy  jajko pływa lub tonie, jak wygląda w środku.  Poznały również tradycyjne potrawy związane z tymi świętami, postanowiły upiec babkę wielkanocną. Po zgromadzeniu wszystkich produktów chłopcy Tymon i Wiktor czytali przepis i sposób wykonania a pozostałe dzieci pryz pomocy pani Ani łączyły, odmierzały potrzebne produkty, następnie zaniosły przygotowaną babkę  do   kuchni aby ją upiec, gdy była gotowa zastała polana polewą, po wystygnięciu dzieci zebrały się przy odświętnie nakrytym stole aby ją wspólnie zjeść.  Babka wielkanocna bardzo wszystkim smakowała, wśród tak miłej atmosfery dzieci składały  sobie świąteczne życzenia.  Działania  dostarczyły dzieciom dużo radości i dały  możliwość, doświadczania oraz zdobycia wielu wiadomości o tradycjach i zwyczajach świąt wielkanocnych.

Krystyna Sekita