Tydzień dla Ziemi

,,TYDZIEŃ DLA ZIEMI” – DZIAŁANIA W RAMACH OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI

Przyroda bez zużytych baterii

Działania dotyczące zużytych baterii w naszym przedszkolu zapoczątkowało spotkanie. 21 kwietnia 2015r. do naszego przedszkola przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Bartoszycach, którzy przeprowadzili zajęcia i zapoznali swoich młodszych kolegów ze sposobami właściwego postępowania ze zużytymi bateriami oraz zagrożeniami jakie nas spotkają w razie niewłaściwego ich składowania. Uczniowie przekazali przedszkolakom małe tekturowe pojemniczki do gromadzenia zużytych baterii w domu. Następnym krokiem naszych działań było wyjście do szerszego środowiska. Wyposażone w plakaty przedszkolaki z grupy ,,Jeżyki” wyruszyły z kampanią edukacyjną do społeczności lokalnej. Spotkanym mieszkańcom Bartoszyc rozdawały pojemniczki do wstępnej segregacji baterii w domu. Napotkane osoby dziękowały przedszkolakom i zapewniały, że już nigdy nie wyrzucą baterii do ogólnych pojemników na śmieci.

Bieg dla Ziemi

W naszym przedszkolu ,,Bieg dla Ziemi” miał formę współzawodnictwa sportowego między poszczególnymi grupami. I tak na przykład dnia 29 kwietnia 2015 r. w ogrodzie naszego przedszkola odbył się Turniej Sportowy najmłodszych grup: „Krasnoludków” i „Misiów” oraz ich rodziców. Wszyscy mieli możliwość wzięcia udziału w pięciu  konkurencjach sportowych. Głównym celem turnieju było zintegrowanie środowiska przedszkolnego wokół działań ekologicznych, wzbogacanie rodziców o nowe doświadczenia obcowania ze swoim dzieckiem, spędzania z nim wolnego czasu a także konfrontacja umiejętności sportowych w grupie rówieśniczej. Zarówno dzieci, jak i rodzice bawili się wyśmienicie, a same konkurencje , okazały się być świętem małej, przedszkolnej rodziny. Podsumowania spotkania  dokonały organizatorki zawodów: pani Gosia i pani Iwona  a wręczenie medali i nagród  w postaci koszy owoców poprzedziły fanfary.

Różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu                                                                                 Obserwacje przyrodnicze prowadzimy  systematycznie w ciągu całego roku. Dzięki temu  dzieci uczą się szanowania roślin i zwierząt. Poznają rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych.   Wiedzą co jest potrzebne do rozwoju zwierząt i wzrostu roślin. Potrafią wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku oraz wiedzą w jaki sposób człowiek może chronić rośliny i zwierzęta.   Wiosna jest wspaniałą okazją do prowadzenia obserwacji przyrodniczych . Budząca się do życia przyroda daje możliwość  obserwacji roślin, zachowania zwierząt oraz ich wzajemnych relacji. Ogród przedszkolny, w którym mieszkają różne owady oraz rosną drzewa owocowe, liściaste i iglaste jest miejscem dokonywania codziennych obserwacji. W ogrodzie odbyło się spotkanie z panem ogrodnikiem, który opowiedział dzieciom  w jaki sposób dba o rośliny i drzewa. Podczas pobytu w ogrodzie 27 kwietnia uwagę dzieci  przyciągnęły kwitnące jabłonie. Wszyscy podziwiali piękne kwiaty na drzewie a dzieci postanowiły je namalować. Przedszkolaki prowadziły również obserwacje z wykorzystaniem lup, oglądały krzewy oraz  owady żyjące w ogrodzie przedszkolnym, np. biedronki, mrówki. Efektem obserwacji była praca plastyczna pt: ,,Biedronki z naszego ogrodu”.

Natomiast starsze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do sklepu ogrodniczego gdzie poznały narzędzia potrzebne do uprawiania roślin oraz oglądały zgromadzone, przygotowane do sprzedaży sadzonki wielu roślin. Wtedy również zostały zakupione donice, ziemia i zestawy roślin ozdobnych, które po powrocie do przedszkola dzieci z niewielką pomocą dorosłych posadziły. W ten sposób wspólnie założyliśmy niewielkie skupisko nowych kwiatów w otoczeniu naszego przedszkola.