„Tropiciele ekologicznych produktów”- spotkania z ekologiczną żywnością

„Tropiciele ekologicznych produktów”- spotkania z ekologiczną żywnością w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach. Ten tytuł doskonale opisuje działania edukacyjne podjęte w grupie „Wiewióreczki” w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla przedszkoli „Skąd się biorą produkty ekologiczne, opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Okres przedszkolny jest ważnym etapem kształtowania postaw sprzyjających zachowaniu zdrowia. Stąd ważnym wydaje się podjęcie działań warunkujących przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydujące o późniejszym stylu życia. Ekologiczna żywność może mieć związek ze zdrowym stylem życia, sprzyjającym zmniejszeniu prawdopodobieństwa nadwagi i otyłości.   Realizację założeń programu dzieci rozpoczęły wycieczką do sklepu z ekologiczną żywnością. Podczas wizyty oglądały produkty oznaczone ekologicznym znakiem, dowiedziały się o zdrowych przekąskach, porównywały owoce z ekologicznych hodowli i owocami z upraw nie posiadających certyfikatów  ekologicznych. W kolejnych dniach dzieci oglądały animowany film edukacyjny: „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Przedszkolaki starały się zrozumieć czym one są i czym jest rolnictwo ekologiczne. W propagowaniu zdrowego stylu życia ważnym elementem było spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bartoszycach, który również zwiększył wiedzę i świadomość przedszkolaków o nawykach higieniczno- zdrowotnych. Na kolejnych zajęciach dzieci poznawały  Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Dzieci klasyfikowały produkty żywnościowe według obowiązujących zasad. Wykonały samodzielnie własną piramidę żywienia, którą zaprezentowały innym dzieciom i rodzicom. Wiewióreczki brały również udział w warsztatach kulinarnych, podczas których mogły wykorzystać wiedzę o zdrowych jedzeniu oraz samodzielnie przegotować owocowe szaszłyki czy bananowe mleko. Wykorzystując produkty z innych poziomów piramidy dzieci zrobiły cytrynową w pełni ekologiczna babkę. W realizację programu włączyliśmy rodziców przygotowując dla nich w holu przedszkola tablice informacyjne na temat zdrowego stylu życia jako profilaktyki otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Przedszkolaki aktywne uczestniczyły w zajęciach. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzą i umiejętności wykorzystają w życiu codziennym.

Małgorzata Michałowska- Kuźmowicz