Światowy Dzień Wody…

DZIECI UBRANE NA NIEBIESKO, PREZENTACJE, FILMY I EKSPERYMENTY – TO WSZYSTKO Z OKAZJI DNIA WODY W NASZYM PRZEDSZKOLU

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) obchodzony jest co roku 22 marca od czasu gdy Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło je podczas Szczytu Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii.                                         Ideą święta jest podkreślenie znaczenia relacji między roztropną gospodarką wodną i kondycją społeczną ludzi. Uświadomienie, że dla zrównoważonego rozwoju jej jakość, jest jednym z kluczowych problemów zdrowia publicznego. Co roku Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku to „Leaving no one behind” (z ang. – nie pozostawiając nikogo w tyle), które zwraca uwagę na solidarność wobec problemów związanych z wodą. Na świecie ponad dwa miliardy    ludzi cierpi z powodu braku wody. W tych państwach, w których dostęp do wody nie jest oczywistością za codzienne często wielogodzinne wędrówki do najbliższego bezpiecznego jej źródła odpowiadają kobiety i dziewczynki. Wypełnianie tego obowiązku przez matki i córki uniemożliwia im chodzenie do szkoły i pogłębia nierówności związane z dostępem do edukacji.       Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów na Ziemi. Aby podkreślić znaczenie tego święta właśnie w piątek dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko. Podczas prezentacji miały okazję poznać wiele ciekawostek o wodzie. W krótkim filmiku pt. ,,Niezwykła podróż kropelki” dowiedziały się jak się wodę uzdatnia do picia, jak potem ona trafią do naszych domów i co robić aby o nią dbać. Na zakończenie wielką frajdą dla naszych przedszkolaków były bardzo efektowne eksperymenty z wykorzystaniem czystej i zabarwionej wody, oleju, sody, kakaa i soli. To był kolejny ciekawy i pełen wrażeń Dzień Wody w przedszkolu.