Światowy Dzień Walki z Otyłością…

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

Ten, podobno fragment przysięgi Hipokratesa, który był pierwszym prekursorem profilaktyki zdrowotnej stał się myślą przewodnią zorganizowanych w przedszkolu zabaw przy muzyce z okazji  Światowego Dnia Walki z Otyłością. Ze statystyk prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia  wynika, że problem otyłości jest na tyle duży, że śmiało można go nazwać epidemią. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce ten problem dotyczy nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet. Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe odżywianie. Otyłość to choroba cywilizacyjna, która jest drugim – po paleniu tytoniu – powodem występowania poważnych problemów zdrowotnych. Stosowana w naszej ,,Dwójeczce” profilaktyka na poziomie uniwersalnym skierowana jest do wszystkich dzieci oraz całej społeczności przedszkolnej. Podejmowane działania skupiają się wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi, umiejętności dokonywania świadomych wyborów. To również rozwijanie postawy asertywności, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w sytuacji przeżywania trudnych sytuacji życiowych. Ta profilaktyka uniwersalna ma również na celu przeciwdziałanie pierwszym próbom podejmowania zachowań ryzykownych lub opóźnienie inicjacji. W naszym przedszkolu staramy się aby działania profilaktyczne stosowane wobec dzieci miały atrakcyjną formę. Właśnie  w  czwartek z panią Olą nie walczyliśmy z otyłością ale ruszaliśmy się przy muzyce, a przy okazji: poprawiliśmy gospodarkę tłuszczową, obniżyliśmy ciśnienie, redukowaliśmy ryzyko chorób krążenia.  Było wspaniale – bardzo dziękujemy pani Oli.