Światowe Dni Działań

Nasze przedszkole z dużym zaangażowaniem włączyło się do jesiennych Światowych Dni Działania sieci Eco – Schools. W związku z tym w pierwszym tygodniu listopada  wiele się działo,  podejmowanych było szereg ciekawych działań. Zaczęło się od wykonywania kukiełek z warzyw. Przedszkolaki z grupy ,,Pszczółki”. wykazały się dużą pomysłowością, kreatywnością i zmysłem estetycznym zamieniając warzywa w księżniczki oraz inne bajkowe postacie. Równie ogromną frajdą, było samodzielne przygotowanie kolorowych owocowych szaszłyków. Z wielką ochotą komponowały owocowe przysmaki. Jednak największą przyjemność sprawiła im degustacja własnoręcznie przygotowanych smakołyków. Natomiast podczas realizacji projektu edukacyjnego ,,Mali odkrywcy lasu” dzieci miały możliwość poznania go wielowymiarowo – codziennie w inny sposób. Przedszkolaki m.in. były na wycieczce w lesie, gdzie rozpoznawały i nazywały drzewa, obserwowały przyrodę z wykorzystaniem  lup, słuchały i rozpoznawały odgłosy. Zaś w przedszkolu wykonywały makiety lasu z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego. Na zakończenie projektu dzieci miały możliwość sprawdzenia swoich wiadomości w tym zakresie w quizie wiedzy ekologicznej.

Starsze przedszkolaki wzięły również udział w spotkaniu z przedstawicielką Zakładu Gospodarki Odpadami w Bartoszycach o tematyce ekologicznej w ramach zadania ,,Edukacja ekologiczna w przedszkolu – PrzEdszKOLOG 2014″, które polegało na łączeniu ze sobą szeregu elementów związanych z codziennym życiem czyli nauką praktycznego wykorzystania zdobytej przez dzieci wiedzy dotyczącej między innymi selektywnej zbiórki odpadów, oszczędności wody i energii, oraz ekologicznych środków transportu.

Wszystkie przedszkolaki obejrzały również przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów o dużym znaczeniu spożywania owoców i warzyw dla stanu naszego zdrowia. Przedszkolaki z grup ,,Jeżyki” i ,,Pszczółki” były na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym ,,Malinowy chruśniak”, położonym wśród pól i łąk w pobliżu Bisztynka. Dzieci  obejrzały pasiekę, króliki, karmiły stadko kur oraz kozy, a także  obserwowały ich dojenie. Miały okazję zobaczyć jak wędzi się wędliny w wędzarni, spróbować swojskiego chleba posmarowanego zrobionymi przez gospodarzy dżemami. W stylowej izbie z drewnianymi stołami dzieci miały okazję pomóc gospodarzowi przygotować a następnie spożyć, tradycyjne podpłomyki oraz pizze, które były pieczone w prawdziwym piecu opalanym drewnem.

Ważnym wydarzeniem dla całej społeczności przedszkola było rozstrzygnięcie międzygrupowego konkursu na zbiórkę zużytych baterii. Wszyscy bardzo się starali i w zbiórkę zaangażowali całe rodziny. Najwięcej zużytych baterii nazbierały dzieci z grupy ,,Wiewióreczki”. Wspólnie zebraliśmy ok. 400 kilogramów zużytych baterii, które zostały przekazane do przetworzenia.

Wiele radości sprawiło dzieciom zorganizowanie w przedszkolu na zakończenie tegorocznych Światowych Dni Działania ,, Zielonego Dnia”. W tym dniu wszystko było zielone – Zielona Flaga, ubrania dzieci, pelerynki i czapeczki, soki i warzywa do spożycia. Dzieci miały możliwość wysłuchania wiadomości na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie i obejrzenia prezentacji multimedialnej. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą z zakresu ekologii. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom piosenki i wiersze dotyczące w/w tematyki.

Tydzień ten dostarczył dzieciom wiele wspaniałych wrażeń a bezpośrednie działania pobudzały wyobraźnię i rozwijały procesy poznawcze Przedszkolaki zdobyły nowe doświadczenia, wiele się dowiedziały i miały okazję sprawdzenia swoich wiadomości. Nauczyły się poznawania i rozumienia otaczającego świata, wykształciły wrażliwość, odpowiedzialność, umiejętność dostrzegania piękna przyrody, a także chęć do podejmowania działań na rzecz jej ochrony. Dzieci z wielką ciekawością i zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich działaniach, które na długo zostaną w ich pamięci.