Skrzaty w „Kosmicznej podróży”

W grupie „Skrzaty” w miesiącach kwiecień/maj był realizowany projekt edukacyjny dla dzieci przedszkolnych pt. „Kosmiczna podróż”. Celem projektu było:rozwijanie zainteresowań dzieci kosmosem; zdobywanie wiedzy na temat Układu Słonecznego; doświadczanie istnienia zjawisk fizycznych zachodzących na Ziemi; kształtowanie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji; doskonalenie umiejętności formułowania pytań; rozwijanie wyobraźni i kreatywności; kształtowanie umiejętności współpracy i współodpowiedzialności; kształtowanie myślenia przyczynowo – skutkowego; wzmacnianie poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości;

Zajęcia były realizowane metodą interdyscyplinarną. Z dziećmi przeprowadziliśmy zajęcia, podczas których udzielały one odpowiedzi na pytanie: „Co to jest kosmos?”, „Jak można polecieć w kosmos?”. Powstał plakat, który pokazywał wiadomości dzieci na starcie projektu, a potem na finale. Rodzice wzbogacili grupową biblioteczkę w nowe pozycje książkowe dotyczące zagadnienia kosmosu. Dzięki współpracy z rodzicami powstał także w naszej sali kącik projektu, dzieci przyniosły z domów wszystko, co było związane z omawianym przez nas tematem. W naszym „kosmicznym kąciku” znalazły się globusy, atlasy, lornetki, teleskop, kosmiczne puzzle i gry. Dzieci poznały postać Mikołaja Kopernika. Podczas wyjść do przedszkolnego ogrodu prowadziliśmy obserwacje Słońca, badaliśmy zjawisko cienia, jaki rzucają różne przedmioty w zależności od kąta padania Słońca. Dzieci razem z rodzicami w domach wieczorami obserwowały niebo wyszukując na nim gwiazd oraz zwracając uwagę na kształt Księżyca. Oglądaliśmy filmy edukacyjne, z których dzieci dowiedziały się o rozmieszczeniu gwiazd na niebie i poznały pochodzenie oraz nazwy najbardziej znanych konstelacji. Podczas zajęć matematycznych liczyliśmy gwiazdy, tworzyliśmy zbiory, porównywaliśmy je. Razem stworzyliśmy modele planet Układu Słonecznego. Każde dziecko robiło także z rolki po ręczniku papierowym swoją rakietę kosmiczną. Po zabawie małymi rakietami, dzieci zapragnęły mieć wielką rakietę, do której mogłyby wsiadać i uruchamiając swoją wyobraźnię lecieć daleko w kosmiczną przestrzeń. Ten pomysł udało nam się zrealizować, dzięki współpracy z rodzicami, którzy pomogli w dostarczeniu materiałów i ogromnych kartonów do budowy rakiety. Dzieci mając materiały wspólnie ochoczo zabrały się do pracy: malowały, wycinały, kleiły i ozdabiały kosmiczny pojazd, cały czas współpracując ze sobą i odpowiedzialnie dążąc do finału. Rakieta powstała wspaniała. Poza wieloma zajęciami edukacyjnymi, które następnie stawały się inspiracją do aktywności plastycznej, technicznej, czy matematycznej, zorganizowaliśmy również uroczystość – „Kosmiczny Bal”. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola przebrane w „kosmiczny strój”. Byli kosmonauci, kosmici, planety, gwiazdy, rakiety. Podczas balu dzieci bawiły się przy piosenkach, których się podczas realizacji projektu nauczyły śpiewać, m.in. „Ziemia – wyspa zielona”, „Ufoludki na urlopie”, „W układzie Słonecznym”, „Małe ciała niebieskie”. Wiele radości sprawiał dzieciom taniec do hitu „Łowcy gwiazd”. Układ taneczny do tej piosenki został zaprezentowany także rodzicom podczas uroczystości Dnia Mamy i Taty. Podczas balu atrakcją były także kosmiczne eksperymenty: „Wybuch wulkanu”, „Kolorowy deszcz na Marsie”. Na zakończenie projektu zorganizowaliśmy quiz wiedzy, podsumowujący nasze wiadomości o kosmosie, podczas którego dzieci rozwiązywały różne zagadki i wykonywały zadania.