Przedszkolak poznaje wielkanocne zwyczaje

PRZEDSZKOLAK  POZNAJE WIELKANOCNE ZWYCZAJE

Przedszkolaki z grupy Pszczółki i Skrzaty w celu kultywowania tradycji świąt wielkanocnych  18 i 19 marca   wybrały się do Muzeum  w Lidzbarku Warmińskim, gdzie  wzięły udział w  warsztatach muzealnych o charakterze etnograficznym wprowadzających w świat zwyczajów wielkanocnych.  Warsztaty odbywały się pod hasłem ,,Wielkanoc na Warmii i Mazurach”, dzieci  powitali  pracownicy  muzeum, następnie przedszkolaki zostały wprowadzone w świąteczne zwyczaje wielkanocne z dawnych czasów: Kąpiel w rzece lub potoku w świąteczny poranek, z którego wywodzi się obecny zwyczaj ,,Śmigusa dyngusa” , dowiedziały się co to jest kadyk ( gałązka  jałowca, którą chłopcy smagali dziewczynki po łydkach) , czego nie może zabraknąć w wielkanocnej palmie. Poznały  znaczenie  jajka w czasie Wielkanocy. Następnie wszyscy wykonali pisanki wielkanocne.  W dalszej części  zwiedzaliśmy zamek : kaplicę św. Katarzyny – dzieci poznały jej historię, salę obrad, jadalną, oglądały eksponaty, spacerowaliśmy po krużgankach,  nad  fosą. Wycieczka dała dzieciom  możliwość poznania dziedzictwa kulturowego naszego regionu, poszerzenia  wiedzy na temat tradycji wielkanocnych, wzbogacenia słownictwa. Przedszkolaki  poznały zasady zachowania się w zamku ( nie dotykania eksponatów). Wycieczka do zamku  bardzo się  wszystkim podobała Do przedszkola wróciliśmy pełni wrażeń i wspomnień, które na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków.

SKRZATY  NA WYCIECZCE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

PSZCZÓŁKI NA WYCIECZCE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM