Polak mały…

„ Polska to wszystko co sercu drogie, Dlatego drogie, bo swoje.”

L. Staff

Polska moja ojczyzna”- obchodzimy Święto Niepodległości w naszym przedszkolu.

98 rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj stała się  szczególną okazją do realizacji w naszym przedszkolu mini projektu „Polska moja ojczyzna”. Głównym celem projektu było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznania symboli narodowych naszego kraju. W jego realizację zaangażowały się dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Dzieci młodsze uczyły się rozumienia słowa „ojczyzna” od rozumienia tego, że mieszkają na tym samym terenie , mówią tym samym językiem i łączy je wszystkie jeden symbol – Orzeł Biały i biało-czerwona flaga. Dzieci starsze słuchały legendy związane z naszym krajem i jego historią. Poznawały sławnych Polaków – uczyły się być z nich dumne. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej. Wykona prace plastyczne pt. „Polska moja ojczyzna”, którymi udekorowały hol przedszkola. Oglądały filmiki edukacyjne o treści patriotycznej. Podsumowaniem projektu stał się uroczysty apel. Cała społeczność przedszkola odśpiewała hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Wierszem i piosenką dzieci oddały szacunek , symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do ojczyzny. W ustach kolejnego pokolenia zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne „Kto ty jesteś? Polak mały.” Po apelu dzieci z grup starszych zapaliły znicze pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki walczącego o wolność Polski.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mam nadzieję ,że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Zaś udział w projekcie „Polska moja ojczyzna” pozwolił przedszkolakom poczuć się patriotami i zrozumieć słowo „ojczyzna”.