Plan działań

Termin realizacji

ZDROWA

ŻYWNOŚĆ

1. ,,Lubimy sałatki? ? zapoznanie z wartościami odżywczymi warzyw i owoców podczas wykonania przez dzieci sałatki jarzynowej.

październik 2013r

2. ,,Jesień pełna witamin? – warsztaty z rodzicami. Zapoznanie dzieci i rodziców z wartościami odżywczymi sezonowych warzyw i owoców poprzez wykonywanie soków owocowych i kukiełek z warzyw.

listopad 2013r.

3. ,,Misiowe co nie co? ? smakowanie i rozpoznawanie ekologicznych przysmaków misia podczas zabaw wspólnych z klasą I Szkoły Podstawowej Nr 3  na Balu pluszowego misia.

listopad 2013r.

4.,,Wiosenne nowalijki? ? sianie i sadzenie warzyw w celu poznania warunków potrzebnych do wzrostu roślin i faz rozwoju. Wdrażanie dzieci do opieki nad roślinami. Czerpanie satysfakcji z degustacji wyhodowanych roślin.

marzec 2014r.

5. ,,Witaminki dla rodzinki?- propagowanie zdrowej żywności poprzez sianie przez dzieci rzeżuchy i obdarowywanie nią rodziców.

marzec 2014r.

6. ,,Zdrowie dla chłopca i dziewczynki? ? wprowadzenie na stałe do jadłospisu przedszkola ziaren słonecznika i dyni. Wzbogacenie spożywanych potraw o produkty zawierające wiele składników odżywczych oraz witamin.

marzec ?

czerwiec 2014r.

7. ,,Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu? – włączenie się do Akademii Zdrowego Przedszkolaka w celu promowania zdrowego odżywiania się.

marzec ? kwiecień 2014r.

8. Udział dzieci i rodziców w konkursach plastycznych realizowanych w przedszkolu i poza przedszkolem dotyczących zdrowej żywności. Wykonywanie prac plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.

marzec ? czerwiec 2014r.

9. ,,Mini festiwal zdrowia? ? prezentacja przez dzieci utworów o zdrowej żywności.

kwiecień 2014r.

10. ,,W poszukiwaniu witamin?- wycieczka badawcza na stragan.

ZDROWA

ŻYWNOŚĆ

11. ,,Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki? ? spotkanie z kierownikiem gospodarczym przedszkola, przekazanie pomysłów dzieci na modyfikację jadłospisu.

kwiecień 2014r.

12. ,,Dekalog zdrowego odżywiania? – redagowanie ulotki informacyjnej dla wszystkich rodziców o zdrowym żywieniu.

kwiecień 2014r.

13. ,,W zdrowym ciele zdrowy duch? – opracowanie i wyeksponowanie na gazetce dla rodziców informacji o zdrowym żywieniu.

kwiecień 2014r.

14.,,Mówimy o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu? ? prelekcja dla rodziców przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno ? Epidemiologicznej.

Kwiecień 2014r.

15. ,,Robimy zdrowe kanapki? ? warsztaty dzieci z rodzicami. Propagowanie zdrowych produktów w codziennym jadłospisie rodziny.

kwiecień 2014r.

16. ,,Niezapominajka nam podpowie jak dbać o przyrodę i zdrowie?

– Ekologiczny turniej międzygrupowy dla dzieci pięcio i sześcioletnich.

kwiecień 2014r.

17. ,,Piramida zdrowia? – stworzenie modelu przestrzennego. Podnoszenie świadomości społeczności przedszkolnej na temat zdrowego odżywiania.

kwiecień ? maj 2014r.

18. ,,Dzień zdrowej żywności? ? wykonywanie przez dzieci z poszczególnych grup:

–         bananowych łódeczek;

–         kolorowych kanapek;

–         owocowej sałatki;

–         owocowych szaszłyków;

maj 2014r.

19. Wycieczka do piekarni w celu poznania procesu produkcji pieczywa i jego rodzajów.

maj 2014r.

20. ,,Herbatki owocowe smaczne i zdrowe? – dzień herbatki w przedszkolu. Poznanie smaków herbatek owocowych i ziołowych oraz ich walorów zdrowotnych

TRANSPORT

I AKTYWNOŚĆ

RUCHOWA

1.,,Taniec to zdrowie?  prowadzenie warsztatów tanecznych dla dzieci w przedszkolu.

luty ? maj 2014r.

2. ,,Wiosna na rowerze? – uroczystość przedszkolna, przejazd rikszą.

marzec 2014r.

3. Udział dzieci i rodziców w konkursach dotyczących aktywności ruchowej.

marzec 2014r.

4. ,,Czyste powietrze wokół nas? ? udział dzieci starszych w programie Głównego Inspektora Sanitarnego, Departament Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia.

marzec- kwiecień 2014r.

5. ,,Międzyprzedszkolna Olimpiada Przedszkolaka? ? impreza sportowa. Promowanie aktywnego sposobu spędzania czasu oraz zdrowej rywalizacji.

kwiecień 2014r.

6. ,,Tańczymy razem? zorganizowanie wiosennych warsztatów tanecznych dla dzieci w ogrodzie przedszkolnym z instruktorką z Młodzieżowego Domu Kultury.

kwiecień 2014r.

7. ,,Stojaki na rowery? ? zorganizowanie miejsca w otoczeniu przedszkola do zostawiania rowerów.

kwiecień

– maj 2014r.

8. ,,Ekologiczny piknik rodzinny? w ogrodzie połączony z ,,Biegiem Dwójeczki?.

Degustacja zdrowych potraw.

maj 2014r.

9. ,,Aktywnie spędzam czas. Ruch to zdrowie? ? wernisaż prac plastycznych wykonanych przez dzieci z poszczególnych grup.

maj 2014r.

10. ,,Z mamą i tatą jeżdżę na rowerze? – wystawa zdjęć na holu przedszkola. Propagowanie wspólnej jazdy na rowerze.

do 15 maja 2014r.

11. ,,Dzień aktywności sportowej? ? zawody sportowe przedszkolaków z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 3.

maj 2014r.

12. ,,Jestem zwinny i sprytny? ? propagowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu poprzez zorganizowanie zajęć sportowych na przedszkolnej ścieżce zdrowia.

maj 2014r.

13. ,,Rodzinny piknik wszystkich pokoleń? ? konkurencje rowerowe. Propagowanie aktywnego sposobu spędzania czasu we współpracy z Bartoszyckim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

14. ,,Tydzień rowerowy? ? propagowanie ekologicznego sposobu podróżowania z

( zachęcanie do przyjeżdżania do przedszkola rowerem, korzystania z nowego, wydzielonego miejsce do stawiania rowerków ).

19-23 maj 2014r.

15. Organizowanie wycieczek pieszych i spacerów w celu promowania zdrowego stylu życia.

czerwiec 2014r.

16. Zorganizowanie wycieczki autokarowej na ekologiczną ścieżkę dydaktyczną w Galinach. Propagowanie bardziej ekologicznego sposobu podróżowania.

czerwiec 2014r.

16. ,,Drugie życie roweru? ? zachęcenie rodziców i dzieci do włączenie się do konkursu organizowanego przez Urząd Miasta Bartoszyce na zbudowanie pojazdu na bazie roweru.

czerwiec 2014r.

17. ,,Jestem bezpieczny na rowerze? – przeprowadzenie cyklu zajęć w grupach o bezpiecznym ruchu na świeżym  powietrzu w czasie wakacji.