„Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma w naszym kraju już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Z tej okazji w czwartek 29 września dzieci z grupy „Pszczółki” brały udział w spotkaniu z poetą Tomaszem Matuszewskim, który odpowiedział na zaproszenie i przybył do naszego przedszkola. Nasz gość czytał przedszkolakom wybrane wiersze ze swoich ostatnich tomików „Kolorowe opowiadania wierszem pisane”, „Wiersze z ławy szkolnej dla dzieci i młodych duchem” oraz „Wiersze na orkiestrę”, a następnie rozmawiał z dziećmi na temat treści utworów. Było to bardzo ciekawe i pełne humoru spotkanie, które mamy nadzieję, że wpłynie na wzrost zainteresowania dzieci poezją. Dziękujemy Panu Tomaszowi za wspólnie spędzony czas i propagowanie idei głośnego czytania. Zachęcamy wszystkich rodziców do głośnego czytania dzieciom. Czytanie na głos najmłodszym ma bowiem wiele zalet, między innymi rozwija dziecięcą wyobraźnię, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz uczy uważnego słuchania. Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji oraz chęć poznawania świata. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać napotykane problemy.