Obcemu powiedz NIE

Współczesny świat przynosi nam coraz więcej zagrożeń, na które w dużej mierze narażone są małe dzieci. Dlatego już od wielu lat w naszym przedszkolu prowadzimy program : ?Obcemu powiedz NIE?.
Zakres niebezpieczeństw jest niepokojący, gdyż dotyka najmłodszych i najbardziej bezbronnych. Ich łatwowierność i naiwność są często przyczyną wielu tragicznych zdarzeń. Dlatego niezbędne jest wyrobienie u dzieci odruchu nieufności wobec nieznajomych ? obcych. Dzieci podczas realizacji programu uczyły się kto to jest obcy i jak należy zachowywać się podczas spotkania z taką osobą, jak unikać sytuacji trudnych, niebezpiecznych. Dzieci podczas odgrywania scenek uczyły się jak stanowczo mówić nie, kiedy ktoś je zaczepia, częstuje, chce wejść do domu. Dzieci uczyły się również komu mogą podać informacje o sobie  i swojej rodzinie.
Pragnąc  podkreślić jak ważny jest to temat zaprosiłyśmy  do przedszkola funkcjonariusza policji , który opowiedział dzieciom na czym polega praca policjanta, jakie zagrożenia ze strony dorosłych mogą spotkać dzieci. Uwrażliwił dzieci na typowe techniki zachowania obcego, mające na celu wykorzystanie dziecka.
Na spotkanie zaprosiliśmy również policjanta, który zademonstrował dzieciom jak należy zachować się podczas spotkania z psem. Dzieci uczestniczyły w pokazie tresury psa, miały okazję również przećwiczyć postawę którą należy przyjąć , gdy pies nas próbuje atakować.
Na zakończenie programu dzieci uczestniczyły w międzygrupowym Quizie tematycznym podsumowującym zdobyte wiadomości podczas realizacji programu ?Obcemu powiedz nie?.
Program realizowały nauczycielki grupy IV i V Jolanta Dzik i Katarzyna Janowczyk.