Mały czytelnik

Książeczka dla przedszkolaka- Przedszkolny kącik wymiany książek

W tym roku szkolnym  w ramach akcji  ” Cała Polska czyta dzieciom” w naszym przedszkolu  zrodził się pomysł zorganizowania „Przedszkolnego Kącika Wymiany Książek”. Inicjatorkami  przedsięwzięcia  były nauczycielki  Iwona Osiecka i Katarzyna Janowczyk.   Biorąc pod uwagę , iż kontakt ze literaturą dziecięcą zaspakaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka , znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny , społeczny i wychowawczy a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia dlatego ,  warto było ten pomysł wdrożyć w życie naszego przedszkola . Przed rozpoczęciem działalności ?kącika? w każdej grupie wiekowej nauczycielki przeprowadziły pogadanki z dziećmi  na temat czytania bajek i innych utworów literackich, z kolei  rodzice  na pierwszym zebraniu grupowym  zostali zapoznani z zasadami korzystania z przedszkolnej biblioteczki. W  wyposażeniu biblioteczki wspomogli nas chętni rodzice dostarczając książeczki  z własnych zbiorów.  Kącik wymiany książek został utworzony  na dolnym holu przedszkola w miejscu dostępnym codziennie  dla wszystkich. Wypożyczanie książek polega na zamianie własnej książeczki  na inną  umieszczoną w „biblioteczce”. Chętne dzieci wraz z rodzicami wypożyczają książeczki do domu natomiast rodzice mają dodatkowo możliwość zasięgnięcia proponowanych tytułów książek nie znajdujących się biblioteczce ,które zainspirują ich do zakupu bądź wypożyczenia i   przeczytania z dziećmi .  Inicjatywa już w pierwszych dniach rozpoczęcia cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców . Obecnie dzieci chętnie korzystają z „Kącika” wypożyczają, przynosząc swoje być może zapomniane książeczki na wymianę. Mamy nadzieję, że ” Kącik wymiany książek” przyniesie wszystkim wiele radości  i z pewnością przyczyni się do rozwijania zainteresowania książkami  oraz zainicjuje dalsze wspólne działania w kolejnych latach.

Klub czytających rodziców

W grupie Krasnoludki w roku szkolnym 2014/2015 w ramach akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom” rozpoczął działanie „Klub czytających rodziców” Zaproszeni przez nauczycielkę Rodzice raz w miesiącu będą czytać dzieciom wybrane przez nich bajeczki .            W miesiącu październik 2014 r gościł u nas tato Hani czytając dzieciom dwie krótkie bajeczki  Calineczka i  Królowa Śniegu.       Dzieci serdecznie dziękują panu Arturowi za odwiedziny. Był to bardzo mile spędzony czas.

W grupie” krasnoludki”  mam czytały bajeczki…

W listopadzie  gościła w grupie Krasnoludki mama Mai czytając dzieciom jedną bajeczkę. Mimo dość  długiego tekstu dzieci były zachwycone treścią bajki . Długo po spotkaniu dopytywały się czy jeszcze ich mama Mai odwiedzi . Serdecznie dziękujemy p. Jaśkiewicz za poświęcony czas. Natomiast w  grudniu 2014 Krasnoludki  słuchały bajek czytanych przez mamę Kingi . Jedną z nich była baśń pt. „Titelitury” Braci Grimm , która dzieciom bardzo się podobała .Bardzo dziękujemy. Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników – a dzieciom gratulujemy wspaniałych Rodziców!

Grupa ” Pszczółki”

” Pan Policjant czyta przedszkolakom”

W ramach akcji ” Cała Polaka czyta dzieciom” poprosiliśmy Pana Policjanta aby podczas spotkania z przedszkolakami przeczytał dzieciom książeczkę  która  była związana z tematyką spotkania. Opowiadanie nosiło tytuł ” Żabka i obcy” . Dzieci z wielką uwagą słuchały opowiadania. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące jego treści, nazywały bohaterów oraz ustalały kolejność zdarzeń. Było to bardo pouczjące spotkanie rozwijające zainteresowania czytelnicze.

Wizyta w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej

W ramach akcji ” Cała Polska  czyta dzieciom” nawiązaliśmy  współpracę z Powiatową Biblioteką Pedagogiczną, która  polega na cyklicznych spotkaniach z paniami z biblioteki. Przedszkolaki odwiedziły już bibliotekę, poznały jej funkcjonowanie oraz słuchały bajek czytanych przez panie bibliotekarki. Spotkania te są dla dzieci bardzo ciekawe oraz rozwijają ich zainteresowania czytelnicze.

Grupa ” Krasnoludki”

23 stycznia 2015 r  ( piątek) w ramach akcji „Cała  Polska  Czyta  Dzieciom” odwiedziła nasze najmłodsze przedszkolaki- Krasnoludki mama Maciusia. Nasz gość przeczytał dzieciom jedną z historii małego lwa zawartego w „Opowiadaniach dla przedszkolaków” Historia ta dotyczyła ważnego wydarzenia z życia przeciętnego kilkulatka.  Mama Maciusia  nie tylko wyjątkowo zaprezentowała treść opowiadania, ale również pobawiła się z dziećmi. Podczas tych zabaw dzieci próbowały naśladować sposób poruszania się przeróżnych postaci występujących w bajkach, zabawach ruchowych .  Dzieci podziękowały mamie Maciusia  za odwiedziny.

Był to po raz kolejny bardzo mile spędzony czas .

Głośne czytanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci . Uczy ono myślenia, przynosi wiedzę ogólną, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa, daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu, oddziałuje na kształtowanie się poglądów i sposobów postępowania, a przede wszystkim kształtuje zainteresowania i nawyk czytania. Do naszego wspólnego czytania co miesiąc zapraszamy rodziców, którzy z chęcią przychodzą, żeby poczytać bajeczkę naszym przedszkolakom.

Kochani Rodzice dziękujemy i zapraszamy dalej do wspólnego czytania.