Kolejne ” Zadanie dla Przedszkola”…

Jeżyki i Pszczółki dostały kolejne „Zadanie dla przedszkola” Tym razem zadanie wymyśliły dzieci z przedszkola „Wróżka” w Białych Błotach pod czujnym okiem p. Magdy Lulińskiej.  Zadanie jakie nam przygotowali było matematyczne i polegało na skonstruowaniu gry „ściganki” o tematyce „bezpieczne zabawy zimowe”.
Prace zaczęliśmy od wspólnego tworzenia gry na dywanie, dzieci podzieliły się na zespoły, które same wybierały i przydzielały sobie rolę „pionków” i liderów. Następnie ustaliliśmy zasady gry i przeszliśmy do konstruowania planszy na dywanie. Po stworzeniu planszy rozpoczęliśmy rozgrywkę, w trakcie jej trwania towarzyszyło dzieciom dużo różnych emocji.
Po zakończonej grze, dzieci przeszły do projektowania własnych gier. W konstruowaniu gier pomagała dzieciom przesłana przez przedszkolaki z Białych Błot instrukcja.

Etapy pracy:

• Przygotowanie plansz – praca w grupach – określenie przez dzieci elementów, z jakich składa się gra planszowa: plansza, kostka, pionki, sprecyzowanie tytułu gry.
• Ustalenie zasad gry – pułapki i premie
• Wspólna gra.
Tworzenie gier i ustalanie zasad okazały się ogromnym wyzwaniem. Zespoły długo dochodziły do porozumienia w jaki sposób ich gry mają wyglądać i na czym polegać. Dużą rolę w tych sporach odgrywali liderzy, których zadaniem  było łagodzenie konfliktów. Zadanie pokazało nam jak trudna jest współpraca i jak wiele wysiłku należy włożyć by dotrzeć do wspólnego celu.
Po wykonaniu zadania odwiedziliśmy pocztę i nadaliśmy przesyłkę.