Hej, hej witaj wiosno!

EKOLOGICZNE POWITANIE WIOSNY

20 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. Tego dnia wszystkie przedszkolaki zebrały się w jednej sali i aby w wiosennej scenerii pożegnać zimę i powitać wiosnę. Celem spotkania było integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie, angażowanie dzieci do aktywnego udziału w uroczystościach przedszkolnych, zapoznawanie z tradycją związaną z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, rozpoznawanie  i nazywanie zwiastunów wiosny, kształtowanie wrażliwości na piękno otoczenia przyrodniczego oraz wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko. W przedszkolnej sali zrobiło się radośnie i  kolorowo, ponieważ każda grupa przebrała się  zgodnie z nazwą  swojej grupy. Były  tam krasnoludki, misie, wiewióreczki, skrzaty, jeżyki oraz pszczółki, które podczas powitania prezentowały swoje stroje oraz wypowiadały ekologiczne hasła świadczące o tym, że  troska o środowisko nie jest im obca. Następnie przedszkolaki dowiedziały się co to jest marzanna i jak dawniej żegnano zimę i witano wiosnę. Obejrzały również inscenizację w wykonaniu dzieci z koła teatralnego pt. „ Każdy przedszkolak wie co ekologią się zwie”. Kolejnym punktem spotkania było spełnianie życzeń Pani Wiosny, a więc każda grupa śpiewała piosenkę, mówiła wierszyk lub prezentowała wiosenny taniec w zależności od życzenia wiosny. Kiedy już wszystkie życzenia Pani Wiosny zostały spełnione  dzieci wyszukiwały i nazywały  oznaki wiosny,  następnie wybrały się  na spacer do przedszkolnego ogrodu zabierając ze sobą zwiastuny wiosny oraz marzannę, dla której był to ostatni spacer w tym roku. W ogrodzie wszyscy pożegnali Marzannę, która odeszła do „ Krainy wiecznych śniegów” i wróci do nas dopiero za rok. W ten sposób pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę tańcem, wierszem, piosenką i radosnymi okrzykami. Aby wiosna była radosna, zielona i kolorowa narysowaliśmy  w ogrodzie wiosenne obrazy. Od razu w naszym ogrodzie przedszkolnym zrobiło się wiosennie i kolorowo.

Podczas tego spotkania pani Dyrektor wręczyła dzieciom dyplomy za udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. ” Bajkowy las”.