Dziecka prawa ważna sprawa…

„Dla każdego dziecka dzieciństwo”- Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach wspólnie z UNICEF świętuje 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji o prawach dziecka- najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. Polska odegrała szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka. Była inicjatorem uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.  W tym roku przypada 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to szczególny dzień, w którym dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują działania w imieniu swoich rówieśników tych, których prawa są często łamane. To radosny dzień z poważnym przesłaniem. Nasze przedszkole dołączyło do projektu UNICEF. Podjęliśmy wiele działań, aby w sposób szczególny uczcić 30 rocznicę powstania dokumentu istotnego dla życia młodego pokolenia. W holu przedszkola powstał „Kącik UNICEF” powiadający o działalności tej międzynarodowej organizacji. Wyeksponowano w nim również prawa dziecka opisane w Konwencji praw dziecka. W poszczególnych grupach wiekowych odbyły się zajęcia poświęcone prawom dzieci. Dzieci poznały instytucje dbające o przestrzeganie ich praw. Zorganizowano również uroczystość przedszkolną pod hasłem: „Dla każdego dziecka, dzieciństwo!”. Przedszkolaki ubrane w niebieskie stroje oglądały film edukacyjny poświęcony  prawom dzieci, śpiewały tematyczne piosenki. Bawiły sie wspólnie przy muzyce. Punktem kulminacyjnym obchodów 30 rocznicy uchwalenia Konwencji praw dziecka w naszym przedszkolu był „Niebieski marsz”. Jego celem było włączenie społeczności lokalnej w obchody rocznicowe. Dzieci przemaszerowały ulicami  miasta rozdając mieszkańcom ulotki przypominające o prawach dziecka.  „Niebieski marsz” zakończył się spotkaniem z przedstawicielami lokalnych władz: Krzysztofem Hećmanem zastępcą Burmistrza Miasta Bartoszyce oraz Martą Szuter kierownikiem wydziału promocji  miasta, którym przedszkolaki wręczyły własnoręcznie wykonany plakat przypominający o prawach dzieci.