Co żyje w wodzie…

„Krasnoludki” poznają „Podwodny świat”.

Dzieci od najmłodszych lat są ciekawe świata dlatego my nauczycielki przedszkola staramy się przybliżyć i pomóc dzieciom   zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie. W ramach projektu realizowanego w naszym przedszkolu „ Wody kropelka tajemnica wielka. Co każdy przedszkolak powinien wiedzieć o wodzie”  w grupie dzieci 3-letnich realizowano temat „ Co żyje w wodzie?”. Aby maluchy mogły poznać bliżej podwodny świat postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Dzieci mogły obserwować podwodne rośliny i różne gatunki rybek akwariowych, poznały ich nazwy, dowiedziały się jak należy o nie dbać i czym je karmić. Widząc  zachwyt i zaciekawienie  dzieci rybkami postanowiliśmy zakupić akwarium z całym wyposażeniem i założyć hodowlę rybek w przedszkolu.

W naszym grupowym  akwarium zamieszkała rybka bojownik. Od tej pory wszystkie Krasnoludki dbały o bojownika, codziennie rano witały się z nim i karmiły. Największą radość sprawiała wszystkim obserwacja pływającej rybki.  Naszą salę odwiedzały dzieci ze starszych grup aby zobaczyć  akwarium. Również rodzice zaciekawieni naszymi poczynaniami włączyli się w poznawanie podwodnego świata poprzez dostarczenie informacji i ilustracji dotyczących życia ryb, z których wykonaliśmy wystawę  w holu przedszkola.

W celu bliższego poznania świata zwierząt wodnych organizowaliśmy  zabawy muzyczne  „Podwodny świat” metodą C. Orffa, z chustą animacyjną „Rybak i rybki”. Dzieci kolorowały rybki , z których stworzyły „ Akwarium” .  Metodą Edukacja przez Ruch powstały prace plastyczne „ Rybki w wodzie”. Jesteśmy przekonani ,że takie działania rozwijają u dzieci procesy poznawcze, budzą wrażliwość na piękno przyrody i na pewno na długo pozostają w ich pamięci.

Danuta Banach