Budujemy karmniki

Dzieci zachęcone przez nauczycielkę od tygodnia obserwowały ptaki idąc do przedszkola, przez okna oraz na spacerach. Tego dnia nauczycielka zainicjowała rozmowę na temat wyglądu ptaków, sposobu zachowania się i odżywiania na podstawie obserwacji.
Następnie opowiedziała dzieciom o ,,Domku dla ptaków? wg S. Szuchowej aby sprowokować rozmowę z dziećmi na temat konieczności dokarmiania ptaków w czasie mroźnej zimy. Dzieci wspólnie doszły do wniosku, że my też powinniśmy dokarmiać ptaki. W tym momencie nauczycielka zaprosiła do dzieci gościa, tatę, który przyszedł zbudować domki dla ptaków. Omówił z jakiego materiału będą karmniki, z jakich części zbuduje domki i jakich narzędzi oraz przyborów będzie używał.

Dzieci kolejno pomagały w zbudowaniu karmników. Gdy domki dla ptaków były gotowe dzieci podziękowały za ich zbudowanie i wyruszyły do ogrodu przedszkolnego. Przez ten czas gdy dzieci się ubierały tata zamontował karmniki na drzewach w ogrodzie, także po wyjściu z przedszkola każde dziecko miało okazję wsypać karmę dla ptaków. Przedszkolaki pożegnały się z rodzicem obiecując, że systematycznie będą dbać o to żeby karmniki nie były puste.