,,BIEDRONECZKI” SZUKAJĄ WIOSNY W OTOCZENIU PRZEDSZKOLA

Dzieci z grupy ,,Biedroneczki nie mogły się już doczekać pierwszego dnia wiosny i w środę zachęcone słoneczną pogodą wyruszyły na wycieczkę szukać pierwszych oznak tej wspaniałej pory roku. Wyposażone w tablice poglądowe szły uważnie rozglądając się dookoła. Pierwsze oznaki wiosny zauważyły już bardzo blisko, bo idąc w stronę jeziorka w pobliskim ogródku. Była to będąca w pełnym rozkwicie leszczyna. Przedszkolaki były zachwycone widocznymi z daleka, wiszącymi męskimi kwiatami leszczyny. Miały po kilka centymetrów długości i zwisały z gałązek tuż nad ich głowami. Bardzo efektowne było również to, że gdy się ich dotknęło osypywał się z nich żółtawy pyłek. Podczas dalszych poszukiwań w przyblokowych ogródkach ,,Biedroneczki” znalazły pierwsze kwiaty: krokusy i przebiśniegi. Zwróciły również uwagę na rozpulchnione pączki forsycji oraz fruwające w ich  pobliżu małe wróbelki. Dowiedziały się wtedy, że dziś jest Międzynarodowy Dzień Wróbla. Mimo tego, że to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków na świecie i bardzo popularny ptasi sąsiad człowieka, jego populacja miejska wyraźnie maleje. Największy wpływ na spadek liczebności wróbla w miastach  może mieć mniejsza dostępność miejsc lęgowych. Wróble chętnie zakładają gniazda w szczelinach budynków, za rynnami, na poddaszach i stropodachach. W wyniku remontów i prac ociepleniowych takich miejsc jest coraz mniej. Niekorzystny dla wróbla jest także spadek dostępności pokarmu. Coraz mniej jest naturalnych trawników, gdzie rosłyby  takie chwasty jak komosa, włośnicaczy rdest, których nasionami żywią się wróble. Mniej jest także krzewów, które stanowią miejsce schronienia oraz miejsce zdobywania stawonogów, którymi karmią swoje młode. ,,Biedroneczki” wróciły do przedszkola zadowolone, pełne pozytywnych wrażeń i nowych wiadomości.