„DZIEŃ WRÓŻB I CZARÓW ORAZ TAJEMNICZYCH ZAKLĘĆ” andrzejki w przedszkolu

„Dzień wróżb i czarów oraz tajemniczych zaklęć?” pod takim hasłem odbyła się 27. 11. 2009 r. w naszym przedszkolu zabawa andrzejkowa.

Andrzejki to czas zabawy i wróżenia. Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie i dlatego dzieci w tym dniu poznały legendę o Świętym Andrzeju.

W świat wróżb i czarów wprowadziły dzieci nauczycielki przebrane za wróżki. Zanim rozpoczęło się wróżenie i aby wróżby się spełniły dzieci wykonały swój czar wypowiadając zaklęcie: Hokus- pokus- czary- mary, aby wróżby się spełniły złóżmy dary-wrzucając monetę do miski. Nadeszła pora wróżb. Dzieci losowały karteczki z nazwami różnych zawodów, informowały one uczestników zabawy kim będą w przyszłości.

Dobrą zabawą było układanie butów. Czyj pierwszy wyjdzie za próg tej osobie spełni się największe marzenie. Żeby dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym losie pod talerzykiem ukryte były różne przedmioty. Wybrany przedmiot wskazywał co nas czeka w przyszłości.

Kolejną zabawą andrzejkową było losowanie karteczek z kolorami, każdy kolor mówił o jakich  przestrogach  na przyszłość mówią  dzieciom wylosowane kolory. Inną wróżbą były serca, na których były napisane imiona chłopców i dziewczynek. Poprzez nakłuwanie imienia znajdującego się po drugiej stronie serca wskazujemy na imię najlepszego przyjaciela. Dzieci wróżyły również z obierzyn jabłek, zaczarowaną butelką i kostką z liczbami. Po wysłuchaniu wróżb na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek przy pięknie nakrytym stole i  zapalonych świecach.

Następną niespodzianką czekającą na dzieci był występ i wspólna zabawa przy dźwiękach muzyki ludowej granej przez zespół śpiewaczy ?Wojcieszanie ? z Wojciech. Dzieci śpiewały ludowe piosenki, tańczyły różne tańce i bawiły się w zabawy dziecięce: Stary niedźwiedź, Mam chusteczkę haftowaną, Kaczuchy

Dzień ten był pełen wrażeń . Wszyscy bawili się doskonale.