ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU…

DRODZY   RODZICE   DZIECI   PRZYGOTOWYJĄCYCH    SIĘ  DO PÓJŚĆA   DO  PRZEDSZKOLA  – kilka rad i porad

Dziecko trzyletnie przygotowujące się do pójścia do przedszkola powinno mieć opanowanych kilka umiejętności, które pomogą mu dobrze poczuć się w grupie przedszkolnej już od samego początku.

To od was – rodziców – zależy, w jaki sposób przygotujemy malucha na tę nową sytuację, jaką jest rozpoczęcie nauki w przedszkolu.

Przygotowanie

Każdy maluch powinien wcześniej usłyszeć od rodziców, czym jest przedszkole, co się w nim dzieje, jak wyglądają zajęcia, kto tam pracuje. Dobrze jest skorzystać z zajęć adaptacyjnych, jeśli takie są organizowane w placówce, a jeśli nie ma – można wybrać się z wizytą do przedszkola i pokazać dziecku miejsca, w których za niedługi czas będzie spędzało wiele czasu. Dziecku wtedy miejsce to będzie się dobrze kojarzyć, będzie wiedzieć, że w przedszkolu czeka je wiele atrakcji, zabaw, że nie będzie się tam nudziło.

Rozstanie z mamą

Proces przygotowania dziecka do, w miarę bezbolesnego, rozstania z mamą/tatą trochę trwa. Kiedy decydujemy się posłać dziecko do przedszkola, bądźmy przygotowani na adaptację, przez którą na pewno łagodnie przeprowadzą rodziców i dzieci nauczyciele, którzy będą się zajmować dziećmi w grupie. Maluch powinien być świadomy, że chodzenie do przedszkola stanie się codzienną czynnością, podobnie jak rozstania z mamą/tatą. Początki zazwyczaj bywają trudne, ale z czasem wszystko się normuje. Najważniejsze jest to, by dziecko umiało rozstać się w krótkim czasie i zostawało w przedszkolu ze świadomością, że będzie tam mogło miło spędzić czas, pobawić się i wielu rzeczy nauczyć. Właściwe rozstanie z rodzicami jest bardzo ważne, gdyż zapewnia dziecku radosny pobyt w przedszkolu.

Samodzielność

To bardzo szerokie pojęcie, na które składa się wiele elementów. Jednym z nich jest korzystanie z toalety i przygotowanie dziecka do nienoszenia pieluchy. Ten proces trwa zazwyczaj kilka miesięcy, ale dziecko trzyletnie powinno już samodzielnie korzystać z toalety. Maluch powinien wiedzieć, gdzie w przedszkolu znajduje się łazienka, jak się z niej korzysta, gdzie należy spuścić wodę. Po wyjściu samodzielnie myje ręce i wyciera je ręcznikiem. W przedszkolach zazwyczaj są dostępne ręczniki jednorazowe. Trzeba pokazać je dziecku i wyjaśnić, na czym polega korzystnie z nich. Zachowania w toalecie powinny być wyćwiczone przez dziecko i automatyczne. Początkowo trzeba się liczyć z tym, że dziecko może kilka razy się zapomnieć lub nie zdążyć do toalety, więc warto przygotować zestaw zapasowych ubrań. Ubieranie się jest również ważnym elementem samodzielności dziecka. Maluch powinien znać części garderoby, wiedzieć, do czego służą i jak je zakładać. Nauczyciele zawsze pomagają dzieciom właściwie się ubrać, założyć wszystkie części ubrania, ale rolą rodziców jest nauczenie dziecka, jak z nich korzystać, co można zdjąć, jeśli jest za gorąco, a co założyć, jeśli jest za zimno.

Posiłki

Każde dziecko podczas pobytu w przedszkolu korzysta z posiłków. Powinno być w tym samodzielne, nauczyciele nakładają na talerz potrawy, ale dzieci jedzą je bez ich pomocy. Nie są karmione. Maluch powinien wiedzieć, do czego służą sztućce i jak się nimi posługiwać. Dzieci uczą się także, co zrobić z talerzem, kubkiem i sztućcami po skończonym posiłku.

Rytm dziecka

Warto pomyśleć o tym, by nieco wcześniej przestawić codzienny rytm funkcjonowania dziecka na rytm przedszkolny. Dobrze jest w tym celu dowiedzieć się, w jakich godzinach odbywają się posiłki, kiedy jest czas na odpoczynek, kiedy dzieci wychodzą na spacer. Po zdobyciu takich informacji można zmienić rytm domowy i przystosować go do rytmu przedszkolnego. Trochę potrwa, zanim dziecko przyzwyczai się do nowych godzin posiłków, spania, zabawy, ale dzięki temu będzie potem lepiej funkcjonował w swojej grupie.

Spanie

W większości przedszkoli w planie dnia jest czas na odpoczynek i sen. Jeśli w domu dziecko również ucina sobie drzemki, warto dowiedzieć się, na jakich zasadach będzie mogło wypoczywać w przedszkolu. Czasem dzieci śpią w piżamach, czasem tylko odpoczywają, leżąc na materacykach

Zajęcia, plan dnia

W każdym przedszkolu dziecko bierze udział w różnych zajęciach, także w zajęciach ruchowych. Warto zadbać o to, by maluch był sprawny fizycznie, np. nie wozić go zawsze wózkiem, ale zachęcać do spacerowania. W przedszkolu wraz z grupą dziecko będzie wiele razy chodziło na spacer, bawiło się na podwórku, biegało. Dlatego powinno być przygotowane na większą dawkę ruchu.

Sprzątanie

Nauczmy dziecko sprzątać po sobie i porządkować miejsce pracy i zabawy. Takie zachowania powinny stać się nawykiem. Jednak aby tak się stało, trzeba ćwiczyć z dzieckiem te czynności i za każdym razem przypominać mu o tym, by po sobie sprzątało. Dziecko powinno także wiedzieć, że o swoje rzeczy, ubrania, zabawki należy dbać, nie niszczyć, nie psuć.

Wspólna zabawa

Dzieci powinny być przyzwyczajane do tego, że w grupie wszyscy bawią się razem, dzielą zabawkami, pomagają sobie nawzajem. To zachowania, które dziecko łatwo przyswaja, jeśli są wielokrotnie przypominane.

Jeśli rodzic wraz z dzieckiem przebrnie przez wszystkie etapy przygotowań do przedszkolnej kariery, nie powinien mieć obaw, że jego dziecko spotkają w nowym miejscu jakiekolwiek problemy.